civ.org.pl forums [http://forums.civ.org.pl]
Civ4 - Games in Progress / Gry w toku [http://forums.civ.org.pl/viewboard.php?BoardID=52]
Re: ::: Dzieje Imperium Azuli ::: [http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=7047]
[http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=7047#172254]

kasztelan_mirmil 
Nov 21, 2008 at 00:30
Re: ::: Dzieje Imperium Azuli :::

Upadek pogańskiego cesarstwa czyli PANOWANIE MIRMIŁA IV

Mirmił IV dobrze zapamiętał słowa odczytane z Testamentu Luciusa III Mądrego. Podziwiał go za mądrość i podejście do nauki i zaprzysiągł sobie przez całe swoje panowanie utrzymać wydatki na naukę na wskazanym przez poprzednika poziomie 70%. Bliskie jego serca tez były słowa o wojnie, wszak od dziecka słuchał opowieści o okrutnym Cesarstwie na północy z którym wojował jego pradziad. Państwo wydźwignięte z upadku ekonomicznego i naukowego przez Luciusa III Mądrego wydawało się stać na dobrej drodze ku przyszłej potędze. Wszak już teraz uważaną Alzulię za czwartą potęgę świata.


Reformy, reformy... 450 - 468
Jednak aby kraj dalej kwitł i był gotowy do wojen należało wprowadzić reformy i temu poświęcił pierwsze 18 lat swoich rządów.
Już w pierwszym roku zaczął od wzmocnienia obronności kraju co wobec szalejących dookoła wojen było koniecznością i co 20 lat później okazało się zbawienne - wybudował Chichen Itza.


Zwrotną datą czasu reform okazał się rok 462 kiedy to udało się różnymi sposobami uzyskać aż 3 technologie: Administrację państwową, Feudalizm i Odlewnictwo oraz znaczne sumy pieniędzy na reformę Armii Obronnej i w tym samym roku wymieniono cały arsenał łucznicy ze zwykłych na długie łuki. Teraz na drodze do pełnego unowocześnienia Armii stał jedynie brak znajomości Mechanizacji, która to mogła by unowocześnić piechotę, natychmiast poświęcono się tym badaniom.
Również w tym samym roku Mirmił aż w 80% zmienił sposób zarządzania krajem porzucając Władzę Dziedziczną na rzecz systemu Reprezentacji, Znosząc niewolnictwo na rzecz Pańszczyzny oraz przyjmując system Zorganizowany Religijnie oraz rozwijając Biurokracje. Te zmiany nie spodobały się części społeczeństwa, która to dopiero po 5 latach niepokojów społecznych uległa jednak urokowi lepiej zarządzanego państwa.


W tym okresie na arenie międzynarodowej prócz niekończących się wojen znaych z lat ubiegłych warto odnotować trzy fakty:
pogorszenie stosunków z Rosją z powodu bezczelnych żądań Piotra,
Wyzwolenie się Saladyna z uległości wobec Etiopii
i dalsze polepszenie stosunków z Portugalczykami z powodów matrymonialn-religijnych.

Druga bitwa o Jute czyli nowa wojna z Cesarstwem 469 - 474
Mirmił IV we wstępnych planach nie zamierzał atakować północnego wroga. Chciał najpierw zabezpieczyć sobie wschodnia flankę dlatego powoli szykował się do wojny z Malijczykami i przemieścił główne po d ich granicę. Jednak gdy Saladyn zaproponował wspólną krucjatę "czterech" przeciw niewiernemu Cesarstwu Mirmił zgodził się, zwłaszcza że nie dysponował jeszcze siłami dostatecznymi żeby prowadzić samodzielną zwycięską wojnę. Nasze siły szybko zajęły niewielkie miasto na północy przy naszych granicach a następnie ruszyły na zachód. Niebawem okazało się jednak, że nieprzyjaciel jest silny i pod Jute nadciągnęła armia Karolusa zożona z 26 oddziałów w tym wielu zbrojnych wyćwiczonych dodatkowo ćwiczonych w zdobywaniu miast nie licząc niedalekich odwodów. Miasta broniło 6 jednostek: 2 długie łuki oraz po jednym oddziale słoni, włóczników, katapult i toporników. W roku 473 nastąpił szturm na miasto o którym powiadają iż był początkiem końca Cesarstwa. Dobrze przygotowane miasto dało odpór najeźdźcom niszcząc doszczętnie ich armię i tracąc przy tym jedynie katapulty. Fakt ten nazwano potem "cudem w Jute" a samo miasto nie wiadomo czemu zaczęto przezywać "częstochową" i pielgrzymkowac do jeo murów. karao starcił w tej bitwie znaczną cześć całej swojej armii


Rok po bitwie podpisano 10 letni pokój z Cesarstwem na korzystnych dla nas warunkach.


Międzywojnie i dalsze reformy 475-487
Kolejne lata Mirmił poświęcił na dalsze reformy Armii które zakończył w roku 486 przezbrojeniem całej piechoty ofensywnej na ciężko po wynalezieniu Mechanizacji (i przy okazji wyhandlowaniu Kompasu).

III wojna i Upadek Cesarstwa 488-498
W roku 488 na Karolusa wyruszyli Etiopczycy. Nie można było nie wykorzystać takiej okazji i Mirmił ruszył obierając za cel zdobycie Ausburga którego oblężenie zczęło się 3 lata później. Niestety gdy po latach oblężenia nasze wojska szykowały się do ostatecznego zwycięskiego szturmu z północnego-zachodu nadjechał jeździec informując że musimy odstąpić bowiem Ausburg znajdyuje sie obecnie pod kuratelą Etiopii której to lennikiem stal się Karolus. Stary, zmęczony i zły Mirmił IV ruszył ze swoimi wojskami do Stolicy gdzie obalony starością spoczął w łożu i niebawem zmarł.

Testament Mirmiła IV
Mój następco, sytuacja polityczna wokół nas niezwykle się zagmatwała. W chwili obecnej pozostają nam dwa rozsądne kierunki ekspansji Wschód i Rosja. Wydaje się że roztropniej będzie najpierw pokonać Mansa Musę. Zatem ruszaj na wschód, lecz zastanów się czy ruszyć od razu czy dopiero po ulepszeniu jednostek oblężniczych i włóczników co niebawem pewnie nastapi.
tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.