civ.org.pl forums [http://forums.civ.org.pl]
Space 4X - Space Empires V - Wszechświaty równoległe [http://forums.civ.org.pl/viewboard.php?BoardID=103]
Dukaj i Lem [http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=7725]
[http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=7725#186144]

Adi Cherryson 
Sept 29, 2009 at 00:21
Dukaj i Lem

Taki news usłyszałem w radiowej Trójce, jadąc samochodem:

http://www.tvp.info/informacje/kultura/dukaj-z-europejska-nagroda

Przyznam się, że nie czytałem tej książki. Zwróciłem uwagę na Laureata pod wpływem opinii PAwleusa w naszym dziale. Podczas wakacji próbowałem więc poznać twórczość Jacka Dukaja. Zacząłem czytać "Perfekcyjną niedoskonałość" i utknąłem na stronie 109. Nie chcę być radykalny w sądach, więc tylko zażartuję - niedoskonałość tej lektury była chyba w moim przypadku - perfekcyjna. Być może jednak słońce i plaża spowodowały ten ujemny efekt.

Coś jednak jest na rzeczy. Bowiem chyba od czasów Lema, żaden polski twórca SF nie został w podobny sposób wyróżniony. Może warto spróbować poznać twórczość Dukaja? Znalazłem wizytówkę Jacka Dukaja w sieci: http://www.dukaj.pl/JacekDukaj

Zainteresowały mnie te słowa:

"Złoszczę się trochę, gdy jednego wybitnego pisarza przyrównuje się do drugiego tylko dlatego, że obaj piszą fantastykę. Język, fabuły, tematyka czy też nastrój książek tych dwóch ludzi jest zasadniczo odmienny. Nie znajduję punktów wspólnych pomiędzy Jackiem Dukajem a Lemem, chyba że Lem funkcjonuje jako znak jakości."

A ja właśnie dorastałem czytając namiętnie książki Lema. Złoszczę się - ale tylko odrobinę - że Lem nie może być już tym znakiem jakości. Dlaczego? Być może jest to różnica pokoleniowa.

[Edited by Adi Cherryson on Sept 29, 2009 at 00:22]
tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.