civ.org.pl forums [http://forums.civ.org.pl]
Space 4X - Space Empires V - Wszechświaty równoległe [http://forums.civ.org.pl/viewboard.php?BoardID=103]
Re: Dukaj i Lem [http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=7725]
[http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=7725#222026]

PAwleus 
Nov 25, 2010 at 23:47
Re: Dukaj i Lem

Quote:
Jabu wrote:
Jak dla mnie w Lodzie filozofowanie poszło o krok za daleko, być może to kwestia uwagi i skupienia a ją Lód czytałem głównie w metrze ale w pewnym momencie trudno sie przez to przedzierać. Pomysł, nakreslony swiat fantastyczny, ale częśc filozoficzna wydaje mi się dodana na siłę. tak jakby autor chciał powiedzieć: ja też potrafię. Może się mylę bo poza Lodem i Wrońcem nic Dukaja nie czytałem i może poprostu tak pisze.


Mylisz się, i zaraz powiem dlaczego: nie można twierdzić, że świat w książce Dukaja jest świetnie wykreowany (tak rozumiem gdy mówisz że jest fantastyczny) i jednocześnie, że część filozoficzna jest dodana na siłę, gdyż ten świat wynika bezpośrednio z prezentowanej filozofii - nie da się oderwać jednego od drugiego. Nie polecałbym czytania książek Dukaja gdy nie można z jakiegoś powodu się skupić - odbiór będzie z konieczności zbyt powierzchowny, o ile w ogóle da się coś zrozumieć z treści, czego szczytowym przykładem jest "Perfekcyjna Niedoskonałość".

Quote:
Jabu wrote:
Odnosnie Lema, to tylko Lem i Strugaccy są dla mnie tak głęboko przesiąknięci humanizmem wśród autorów SF, że to właściwie przestaje byc sf, czasami to poprostu ksiązka o człowieku, przeniesionym gdzieś tam, aby łatwiej pokazać znane dziś problemy. Czasami naprawdę dostaję myslotoku czytając te ksiązki, hehehe


Nie zgodzę się z twierdzeniem, że SF właściwie przestaje być SF gdy jest książką o człowieku - inna po prostu nie istnieje... przynajmniej na naszej planecietForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.