civ.org.pl forums [http://forums.civ.org.pl]
Space 4X - Space Empires V - Wszechświaty równoległe [http://forums.civ.org.pl/viewboard.php?BoardID=103]
Re: Dukaj i Lem [http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=7725]
[http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=7725#222032]

Adi Cherryson 
Nov 26, 2010 at 01:49
Re: Dukaj i Lem

Nie wiem dlaczego, ale przypomniał mi się pewien dialog z pierwszej powieści Cortazara pt. "Wielkie wygrane". Potem napisał "Grę w klasy". Ten dialog tkwi we mnie, odkąd jako młody człowiek poznałem literaturę iberoamerykańską i Cortazara.

- Argus-o-stu-twarzach, o-stu-oczach, Argus-symultaniczny. Tak właśnie: symultaniczny - wykrzyknął z entuzjazmem Persjo. - Czyż kiedy usiłuję przyswoić sobie widzenie Jorgego, nie zdradzam najpotworniejszej tęsknoty naszej rasy? Widzieć przez cudze oczy, być i własnymi, i twoimi, Klaudio, takimi pięknymi, i tego pana, takimi wyrazistymi, wszystkimi oczami, bo to zabija czas, a właściwie nawet go unicestwia. Cześć, proszę się stąd zabierać - zrobił ruch, jakby odpędzał muchę.

- Możecie to sobie wyobrazić? Że na przykład widziałbym równocześnie wszystko to, co widzi cała cała rasa ludzka, cztery miliardy ludzi [powieść jest z 1960 roku - A], wtedy rzeczywistość przestałaby być sukcesywna, znieruchomiałaby w jakiejś wizji absolutnej, w której "ja" zniknęłoby całkowicie Ale takie zniknięcie to przecież triumfalny stos, wspaniała, prawdziwa Odpowiedź! Począwszy od tego momentu nie można już ujmować w żadne ramy ani przestrzeni, ani czasu, będących sukcesywnymi formami jednej i tej samej sprawy.

- Gdyby panu udało się przerzyć taki gigantyczny rzut okiem [za takie gorzko-ironiczne wstawki kocham czytać Cortazara -A]- włączył się Medrano - na nowo zacząłby pan czuć czas. Zawrotnie pomnożony przez ilość poszczególnych spojrzeń, ale czas jako taki.

- Wcale nie byłoby poszczególnych spojrzeń - podniósł brwi Persjo. - Moją ideą jest ogarnięcie kosmosu czymś w rodzaju całkowitej syntezy, która jest możliwa tylko wtedy, gdy wywodzi się z równie całkowitej analizy. Niech pan posłucha: historia ludzkości jest smutnym rezultatem tego właśnie, że każdy patrzy dla siebie. Czas rodzi się w oczach, to stary kawał. [tu przypominają mi się słowa Michała Hellera - księdza i jednocześnie wybitnego naukowca - historię wszechświata i wielki wybuch możemy obserwować patrząc po prostu w lustro, jak się starzejemy, wypadają nam włosy, siwieją itp. - nasze ciało codzienne mówi nam o tej tajemnicy].

Wyjął z kieszeni broszurkę i z napięciem się w nią zagłębił...

- Przy odrobinie wyobraźni można uzmysłowić sobie możliwości Argusa - mówił Persjo kartkując broszurkę. - Ja na przykład ćwiczę się w sprawach tego typu. To niczemu nie służy, bo to tylko wyobrażenia, ale budzi to we mnie jakieś pragnienia kosmiczne, wyrywa mnie z podksiężycowego przyciągania.

Na broszurce był nadruk: "Rozkład jazdy kolei portugalskich". Persjo potrząsnął nią niby sztandarem.

- Jeśli chcecie przerobię z wami ćwiczenie - zaproponował. - Można też ćwiczyć na albumie fotograficznym, na atlasie, na książce telefonicznej... [tu opis, który pominę -A]

- W sumie więc świat jest magiczny? - zapytał Medrano.
- Moim zdaniem nawet magia cierpi od naszych przesądów - gorzko powiedział Persjo. - Przecież, aby dojść do sformułowania jakiejś rzeczywistości magicznej, trzeba być na emeryturze i rozporządzać całym wolnym czasem, by studiować gwiezdną farmakopeę, mieć do czynienia z tak subtelną materią. Ale co można zrobić pracując osiem godzin dziennie?

- Oby ten rejs dostarczył ci okazji do do studiów - powiedziała Klaudia wstając. - Zaczynam czuć cudowne podróżnicze zmęczenie. Do jutra. panowie.

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.