civ.org.pl forums [http://forums.civ.org.pl]
Space 4X - Space Empires V - Wszechświaty równoległe [http://forums.civ.org.pl/viewboard.php?BoardID=103]
Re: Dukaj i Lem [http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=7725]
[http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=7725#222041]

Jabu 
Nov 26, 2010 at 07:35
Re: Dukaj i Lem

->PAwleus

Zgadzam się z Tobą w zupełnosci, co zresztą wyżej napisałem, że trudno się Lód czyta bez skupienia. Jednak nadal uważam, że cześc filozoficzna jest zbędna lub też zbyt rozdmuchana. Przez większość książki autor się ogranicza, kreuje świat dodając oczywiście do tego metafizykę ale mnie to wtedy nie boli a dodaje całości smaku. Bo to powoduje że taki świat jest bardziej rzeczywisty i to jest właśnia między innymi ta: fantastyczność świata o której pisałem. Jednak kiedy przez X stron autor opisuje jak to jest stawać się Lodem lub tez nie do dla mnie są to zwykłe wierszówki... Wiesz, ciągle myslę że na mój odbiór tej częsci ksiązki, wpłynęło to wyrywkowe czytanie ale chyba już nie dam się przekonać że to "ma sens", bo zwyczajnie męczy.
Świat w ksiązcze Dukaja w każdym elemencie mnie przekonuje, to dlaczego tak wygląda ten świat, to dlaczego nie doszło do pewnych zmian na mapie europy świetnie jest wpasowane, to co napędza tamtych ludzi, tamte rządy, nie podboje, nie ropa czy węgiel tylko własnie Lód, bo... Do tego pierwiastek metafizyki, wlaściwie jakiś szmanizm, jest ok, i jeszcze dodaje wiarygodności, tylko nie sam w sobie...

Z kolei w sprawie SF, to nie do końca jasno się wyraziłem Mówiąc, ze ksiązki Lema czy Strugacki to nie SF miałem na mysli to że problemy człowieka poruszane w ich książkach, mogłyby się obyć bez scenerii SF. Inni autorzy opisuja te same problemy umieszczając swoich bohaterów w warszawie, oslo, czy gdziekolwiek na ziemi. Mówić o tym SF, ludzkim, nie chodzi mi o to kto jest bohaterem tego SF tylko czy taka ksiązka "daje" impuls do pojawienia się w mojej głowie swojskiego: kurde to się zgadza, przecież to się właśnie dzieje tu i teraz.
A pisząc o bohaterze, ksiązek SF, to jest mnóstwo ksiązek gdzie tym bohaterem jest istota nie będąca człowiekiem...

[Edited by Jabu on Nov 26, 2010 at 07:36]
tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.