civ.org.pl forums [http://forums.civ.org.pl]
Space 4X - Space Empires V - Wszechświaty równoległe [http://forums.civ.org.pl/viewboard.php?BoardID=103]
Re: Dukaj i Lem [http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=7725]
[http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=7725#222194]

PAwleus 
Nov 27, 2010 at 23:23
Re: Dukaj i Lem

Być może masz problem z odróżnieniem lodu od Lodu. Świat opisany przez Dukaja różni się od naszego nie tym, że znaczną jego część pokrywa lód (samo to nie spowodowałoby takich zmian historii jakie Dukaj opisuje), ale że jest to Lód. Zmiana nie polega na wpływie niskich temperatur, ale na głębokiej zmianie własności rzeczywistości. Głębokiej, choć drobnej - Lód powoduje lokalną zmianę praw fizycznych skutkującą tym, że rzeczywistość zaczyna się rządzić według logiki dwuwartościowej, w tym większym stopniu im bliżej centrum Lodu. To powoduje zmianę historii, i tylko dlatego opis zmian jest spójny (Dukaj wybiera podstawy filozoficzne i wokół nich kreuje świat, a nie dodaje filozofię podczas kreacji - to jest reguła nie tylko tej powieści). Zamień Lód na lód i zmiany historii przestaną mieć swoje źródło. Nie rozumiem jak możesz twierdzić, że świat jest dobrze wykreowany i jednocześnie że filozofia jest dodana na siłę - przecież cała książka jest próbą pokazania w interesujący sposób jak odmiennie mógłby wyglądać świat rządzący się logiką dwuwartościową i po to właśnie są np. opisy stawania się Lodem. Czy Autorowi udała się ta próba, czy nie, jest całkiem inną sprawą.

To może raczej ja się niejasno wyraziłem. Myślę, że nie będzie jakimś wielkim ryzykiem stwierdzenie, że problemy człowieka poruszane w dowolnej książce SF mogłyby się obyć bez scenerii SF, choć skala trudności opisu wielu z nich byłaby wtedy ogromna. Jeśli autor chce stworzyć sztukę dla sztuki, to nie ma potrzeby sięgać po SF, ale jeśli jego celem jest poruszyć te problemy w sposób oddziałujący na czytelnika w największym stopniu, to logicznym jest wybranie języka opisu jak najbardziej do tego odpowiedniego - w przypadku wielu problemów jest to język SF, także tych dotkniętych przez Lema czy Strugackich.
Nie pisałem nic o bohaterze - jest dla mnie oczywistym, że nawet jeśli bohaterem opowieści jest istota nieludzka, to opowieść jest mimo wszystko o człowieku... dopóki autor i czytelnicy są ludźmi Po prostu inaczej napisać się nie da - nawet jeżeli autor potrafiłby to zrobić, to byłoby to całkowicie niezrozumiałe dla czytelnika. Autor, z konieczności, musi odwołać się do wspólnych doświadczeń, a te są ludzkie, więc opis dokonywany przez taki pryzmat zawsze będzie więcej mówił o człowieku niż o czymkolwiek innym.

[Edited by PAwleus on Nov 27, 2010 at 23:34]
tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.