civ.org.pl forums [http://forums.civ.org.pl]
Space 4X - Stellaris [http://forums.civ.org.pl/viewboard.php?BoardID=259]
Star Trek New Horizons [http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=23151]
[http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=23151#334755]

PAwleus 
Mar 25, 2017 at 17:32
Star Trek New Horizons

Doszedłem do wniosku, że mod zdecydowanie zasługuje na odrębny wątek, gdzie będzie się można dzielić wrażeniami i wątpliwościami.

Informacje podawane przeze mnie mogą zawierać niewielkie spoilery, więc jeśli ktoś chciałby przeżywać totalne niespodzianki, to lepiej niech nie czyta.

Na początek pokażę jak ciekawie może wyglądać sytuacja w grze po 18 latach rozgrywki. Mam sporo więcej zwiedzone niż w oryginalnym uniwersum, ale było to błędem, bo zapłaciłem za to zniszczeniami dokonanymi przez piratów i Xindi - lepiej było pozostawić większość zwiedzania do czasu pozyskania USS Enterprise, który jest unikalnym okrętem otrzymywanym za darmo w wyniku kryzysu Xindi (myślałem, że trzeba go najpierw zbudować), wyposażonym w bardzo dobre komponenty (jak wiadomo z serialu jest on znacznie ulepszony w wyniku działań załogi i oddziaływania z obcymi). Kolejne oddalenia mapy politycznej Galaktyki poznanej do tej pory:

Jest to standardowa mapa Galaktyki (są też inne) i o ile pamiętam zawiera 2000 gwiazd. Gram z 40 imperiami na początku gry i nie dałem im zaawansowanego startu, ale jak za chwilę zobaczycie mod uwzględnia realia tego uniwersum i dał jakieś preferencje Romulanom i Cardassianom, którzy, mimo niezbyt imponujących terytoriów, mają po 2x więcej kolonii niż inne państwa. Moje terytorium jest niewielkie, bo zdołałem założyć tylko 2 kolonie pozasłoneczne, prócz początkowej Ziemi i Marsa. Właśnie kończę odbudowę po kryzysie Xindi (nawet nie uchroniłem Ziemi przed bombardowaniem znacznej części Wschodniej Afryki), gdy Cardassianie zdecydowali się spróbować objąć Ziemian opieką i złożyli propozycję zostania ich wasalem:

(to AI Attitude Map Mode - ciemniejsza zieleń to państwa, których postawa jest przyjazna w stosunku do wybranego ciemniejszego niebieskiego)

Jako że moje działania dyplomatyczne były wcześniej bardzo udane, United Earth jest otoczona państwami z którymi jest w koalicji (to już wystarczałoby z naddatkiem do utworzenia Zjednoczonej Federacji Planet, ale niepokoje na Ziemi w postaci kryzysu z demonami przeszłości zapobiegają temu), więc zostanie wasalem jest dalekie od atrakcyjnego:

(to Diplomatic Map Mode i seledynowym kolorem oznaczone są państwa stowarzyszone z koalicją wybranego państwa, czyli United Earth)

Odrzucenie zdecydowanych zalotów Cardassian uczyniło z nich jednak groźnego sąsiada, gdyż spowodowało, że dodali United Earth, obok Bajoran, jako swoich rywali:

(to Opinion Map Mode - widać wyraźnie zaostrzenie stosunków z Cardassianami)

Czy dojdzie do wojny zanim jeszcze zaistnieje Federacja? Wynik byłby wysoce niepewny nawet z zaangażowaniem całej koalicji:

Edit: no chyba nie odbiję się od dna - znowu zaskoczenie... jest wojna, ale całkiem inna niż myślałem, a to USS Enterprise w akcji i więcej nie powiem :

Edit2: Narodziny Federacji nastąpiły 27 listopada 2168 roku - świetnie zrobione jest to, że planety macierzyste członków (z wyjątkiem Ziemi) zachowują się jak wasale, czyli nadal posiadają własne floty:

Edit3: Już w 2178 zakończyła się era ENT i skonstruowany został pierwszy statek ery TOS - USS Oberth:

Zaawansowanych komponentów USS Enterprise pozyskanych na misjach z ery ENT nadal nie udało się wdrożyć w okrętach Federacji, częściowo dlatego, że rozwój techniczny poszedł w innych kierunkach (np. w kierunku ciężkich pancerzy spolaryzowanych, a nie tarcz), ale głównie dlatego (role-playing), że komponenty nie zostały zanalizowane na Ziemi, gdyż okręt ciągle jest gdzieś wśród gwiazd, "śmiało udając się tam, gdzie nikt nie był wcześniej":

Przez 10 lat nie udało się rozszerzyć Federacji, która poprzez Bajorańskie Przymierze, koalicję z Bajoranami, Trillami i Denobulanami, usiłuje przeciwstawić się zagrożeniu ze stony Cardassian. Rada Federacji rozpatrywała akcesję Trillów już 2x, ale jak dotąd pozytywna decyzja nie nadeszła (Rada ma prostą, ale już dość ciekawą mechanikę w ramach której można co 2 lata wybierać też opcję poprawy stosunków z sąsiadem, zyskania Influence na krytyce wojny innych państw albo przyspieszenia rozwoju technologicznego). Tymczasem po przeciwnej stronie Federacji, Bolianie, znajdujący się pod presją Romulan, zawarli z nimi pakt o nieagresji. Niestety, nawet na stowarzyszenie Bolian z Przymierzem nie wyraża zgody żaden z jego pozafederacyjnych członków, mimo tego, że jeden z członków stowarzyszonych, Flaxianie, zostali właśnie zaatakowani przez Romulan, co podnosi dodatkowo napięcie w tamtym rejonie:

Niestety Federacja nie ma obecnie żadnego okrętu, którego mogłaby użyć do obrony Flaxian, gdyż pokojowa ekspansja terytorialna i eksploracja pochłania wszystkie jej środki. Pierwszy okręt ery TOS został zbudowany już w następnym roku w celach zwiadowczych - ma większy zasięg skoku niż USS Enterprise, więc zbada rejony w które nie mógł on dotrzeć:

W kolejnym roku został zbudowany pierwszy niszczyciel ery TOS - budowa floty bojowej Federacji rozpoczęta. 5 takich okrętów będzie miało za zadanie rozprawić się z bazami piratów w przestrzeni Federacji i okolicach, ale zbudowanie ich zajmie przynajmniej 3 lata:

Edit4: Ujęcie z chrztu bojowego Mirand - siły Federacji i Bajoran włączają się do walki Tamarian z resztkami grupy Starożytnych Dron Bojowych na pograniczu Federacji (fajnie widać torpedy fotonowe wystrzelone z Mirand):

W styczniu 2183 roku USS Saladin został zaatakowany przez nieznane szafirowe formy krystaliczne podczas zwiadu w systemie gwiazdy Peya:

(widać też w przestrzeni Sheliaków drugi ze zbudowanych okrętów klasy Saladin, USS Hermes, już ulepszony, a zmierzający do Galactic Core)

Ostatnie przesłane dane mówiły o włączeniu się do walki drugiej grupy kryształów, gdy okręt ciągle nie był gotowy do awaryjnego wejścia w warp:

Załoga USS Saladin zostanie zapamiętana dzięki nawiązaniu kontaktu z Breenami i zawarciu, choć znaczącym kosztem, układu o współpracy naukowo-technicznej na 30 lat, stosując standardową procedurę Federacji w stosunku do niezbyt nieprzyjaznych sąsiadów, dla stopniowego zbudowania wzajemnego zaufania (w skrócie: Breenowie zostali przekupieni ogromną ilością minerałów, w ciągu 30 lat wystarczającą na zbudowanie 4 Mirand, żeby choć zacząć rozmowy ).

Edit5: Podczas gdy Mirandy zajęte były oczyszczaniem przestrzeni Federacji z nieprzyjaznych form życia:

... na granicy zbadanej przestrzeni ostatni ocalały okręt klasy Emmette pochodzący z ery ENT, USS ZhengSheng, weteran walk z Xindi, dostał się w zasadzkę i na moment przed zniszczeniem uzyskał zdolność awaryjnego wejścia w warp, co znowu pozwoliło mu na ucieczkę:

USS Enterprise z ery ENT, nadal najszybszy okręt z przeważająco ludzką załogą, ciągle poszerzał granice poznania, ale na początku 2187 roku zakończyła się konstrukcja okrętu, który go przyćmił, choć jeszcze nie pod względem osiąganej prędkości, będąc pierwszym gwiezdnym krążownikiem w historii Federacji - jest nim USS Constitution, zbudowany w stoczni na orbicie częściowo sterraformowanego Marsa (ciekawie pomyślana unikalna mechanika terraformacji Marsa, niedostępna w niezmodowanym Stellaris):

Baza piratów z obstawą nie jest łatwym celem - tu atak jest prowadzony także z pomocą floty koalicji (Federacja jest aktualnie jej przywódcą), która znika w oczach (miała głównie fregaty, ale już jej buduję pierwszego krążownika, mającego być jej rdzeniem):

Marsjańska stocznia zdążyła zbudować pierwszego krążownika dla floty Bajorańskiego Przymierza, będącego bojową wersją zmodernizowanej klasy Constitution:

... gdy 14 listopada 2190 roku Cardassianie wypowiedzieli wojnę Trillom. Ci ostatni dawali się we znaki Federacji już ponad 10 lat, opierając się wysiłkom akcesyjnym i blokując dodanie 3 dodatkowych członków do Przymierza. Teraz stali się przyczyną wybuchu wielkiego konfliktu, gdy po stronie Trilli opowiedziało się całe Przymierze, a po stronie Cardassian wystąpili Romulanie (nie wiem dlaczego, bo mieli ze sobą tylko pakt o wzajemnej obronie, ale atmosfera się miło zagęściła, więc nie narzekam), zmuszając Federację do walki na 2 odległych frontach z przeciwnikami z których każdy miał flotę po podobnej jej sile, w sytuacji gdy żaden z jej systemów nie był nawet minimalnie ufortyfikowany, w tym Sol. Federacja była więc w jego początku zupełnie nie przygotowana do tak masywnego konfliktu, ale mimo to ambitnie obrano za jego cel wyzwolenie Bolian spod wasalnego wpływu Romulan (jeśli tylko gra pozwoli mi jakoś ustalić w koalicji ten cel, bo nawet jako jej przywódca nie mogę tego zrobić, a tylko pierwotny obrońca, czyli Trille). Farengi kończą właśnie przegrywać obronną wojnę z Breenami, więc w tym wypadku nie była ona dobra dla biznesu - zobaczymy czy Federacja będzie miała czas na rozwinięcie sił, bo potencjał przemysłowy ma przeogromny. W każdym razie sytuacja na początku konfliktu wygląda następująco:

(5 flota to flota Przymierza, główna flota Federacji to ta o sile bojowej 3.8K, licząca 5 zmodyfikowanych bojowo Mirand i 2 Constitution)

[Edited by PAwleus on Mar 31, 2017 at 18:24]

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.