civ.org.pl forums [http://forums.civ.org.pl]
Civ4 - Ogólne [http://forums.civ.org.pl/viewboard.php?BoardID=47]
Re: SPOLSZCZENIE do Civilization IV [http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=4922]
[http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=4922#335911]

Olamagato 
Jan 04, 2018 at 11:17
Re: SPOLSZCZENIE do Civilization IV

Na świeżo zainstalowanej grze Civ+WAR+BTS spatchowanej do 1.74/2.13/3.19 na czystym Windows 7/64 efekt jest taki, że robiąc wszystko wg instrukcji spolszczenie się pojawia, ale jako polskie litery są krzaki.
Wbicie w system i w grę poprawionej czcionki do spolszczenia Cenegi następuje dopiero po usunięciu Sylfaena z listy nieaktywnych czcionek w rejestrze systemu (wystarczy poszukać po inactive fonts lub po prostu Sylfaen), a następnie prawdopodobnie podwójną próbę instalacji (aż do zapytania czy zastąpić istniejącą czcionkę). Dopiero wtedy można skorzystać z zamiany w rejestrze odnośników do plików czcionek czyli wzajemną zamianę nazw sylfaen.ttf na sylfaen_X.ttx,, gdzie X oznacza jedną z cyfr (0, 1 itd.).
Usunąłem też z katalogów gry czcionki arial.ttf oraz odmiany typograficzne sylfaena, czyli bold, italic i bold italic. Obecnie zastanawiam się po jakiego grzyba w katalogach czcionka jest w ogóle potrzebna skoro jest zainstalowana w systemie. Tym bardziej, że w siódemce jest jako nieusuwalna czcionka systemowa.
Efekt jest taki, że po restarcie Civka dostaje prawidłowe polskie znaki w grze.

Tylko jest jeden poważny problem.
Polskie znaki użyte w nazwach miast, w grach które miałem w zapisach wyświetlają się, lub nie. Czasem jest tak, że tylko niektórych liter nie ma, a pozostałe są znakami zapytania.
Jeszcze gorzej jest gdy samemu spróbuję wpisać nazwę miasta z polskimi literami. Praktycznie w ogóle kody podawane przez klawisze nie dają poprawnego kodu znaku do wyświetlenia. W oknie edycyjnym są do puste spacje, a wyświetlane na głównym widoku gry jak pytajniki. Natomiast nazwy miast ze spolszczenia wyświetlają się prawidłowo. Ale jeżeli spróbujemy zmienić Łódź na coś innego, a potem wrócimy do starej nazwy to będziemy musieli nazwać miasto jako Lodz. Bo o polskich literach będzie można zapomnieć. (co ciekawe - nie wszystkich).
Czyli albo będziemy używać miast ze spolszczenia, albo możemy zapomnieć o ogonkach w nazwach.
Najbardziej zabawne jest to, że ja od zawsze używam wyłącznie spolszczenia fanowskiego, a spolszczenie Cenegi nigdy nie było zainstalowane przez wszystkie cztery komputery, które mi się przewinęły pod ręką.

Krótko mówiąc jest to po prostu jakiś burdel z kodowaniem znaków, które jest najwidoczniej niezgodne ani z cp1250, ani z unikodem bo inaczej znaki podawane przez klawiaturę zostałyby poprawnie wyświetlone.
Dodatkowo gra najprawdopodobniej używa innej czcionki do wyświetlania naisów miast na mapie i innej do tekstów pozostałych. Jeżeli ktoś z was ma jakieś informacje o czcionkach i kodowaniu jakie używa gra, to prosiłbym o info. W najgorszym razie sam sobie poprawię.
tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.