civ.org.pl forums [http://forums.civ.org.pl]
Civ5 - Ogólne [http://forums.civ.org.pl/viewboard.php?BoardID=118]
Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=19411]

Krajzen 
Mar 15, 2013 at 13:11
Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ!

Koniec świata, panowie, koniec świata

http://www.polygon.com/2013/3/15/4101742/civilization-5-brave-new-world-expansion

http://forums.civfanatics.com/showthread.php?t=490784

To, że dodatek pełnoprawny do Civ5 się szykuje, wiadomo było od dawna, ale to że pojawia się w nim Polska Cywilizacja, rządzona przez Kazimierza Wielkiego, z Husarią (prawdopodobnie) i zdolnością Solidarność (dodatkowa polityka społeczna na każdą nową erę - jestem bardzo zaskoczony zarówno klimatycznością tego rozwiązania, jak i jego przydatnością ) jest dla mnie szokiem, bo byłem pewien że Austria mająca polskie barwy narodowe i Huzara jest definitywnym środkowym palcem wycelowanym w Lechistan

AKTUALNE SKĄPE INFORMACJE (tłumaczenie skrótowe i amatorskie):
- 9 nowych cywilizacji, w tym Polska (Kazimierz Wielki, kawaleryjska jednostka specjalna) i nieokreślona żółta cywilizacja z wieżą oblężniczą (?) (może to być Asyria lub Hetyci)
- 8 nowych cudów, w tym Broadway, Partenon oraz "Effizi Gallery" (chodzi prawdopodobnie o "Galerię Uffizi" we Florencji)
- międzynarodowe szlaki handlowe, opierające się na fizycznym wysyłaniu jednostek do innych cywilizacji
- bardziej złożona dyplomacja, w tym "Kongres Światowy" (chyba coś w stylu ONZ, z głosowaniami nad ustawami prawa międzynarodowego)
- bardziej aktywna strategia zwycięstwa kulturowego, mniej bazująca na liniowej akumulacji polityk społecznych
- z gospodarczego punktu widzenia bardzo ciekawa będzie możliwość przesyłania przez miasta żywności/produkcji, co umożliwi wspieranie budowy cudów albo rozwoju nowych miast (nareszcie)
- podział Wielkich Artystów na Wielkich Pisarzy, Wielkich Artystów i Wielkich Muzyków, z których wszyscy mogą tworzyć Wielkie Dzieła, prowadzące do wzrostu turystyki (?)
- coś szef produkcji, czy jak mu tam, przebąkiwał o rozbudowie pałacu/tronu wzorem Civ III i podziwianiu własnego postępu, fajny smaczek
- co mnie absolutnie zachwyciło pod względem klimatu, to natomiast zapowiedź rekrutacji archeologów i wysyłania ich w miejsca dawnych bitew, a nawet miejsc dawnych obozów barbarzyńców i ruin, celem zdobycia starodawnych artefaktów (cokolwiek to znaczy)

Temat ten zostaje (o ile administracja nie uzna za godne go usunąć) miejscem dywagacji na temat dodatku.

[Edited by Krajzen on Mar 15, 2013 at 14:07]

Maiar 
Mar 15, 2013 at 13:13
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ!

Nie żeby coś, ale już masz niejako oficjalny temat, to nie ma co duplikować. 1 post i nazwe tematu zawsze można zmienić tak btw. : P

Krajzen 
Mar 15, 2013 at 13:19

No właśnie, dlatego czekam na decyzję administracji, a póki co jestem podjarany Polską cywilizacją ;p

ramzes46 
Mar 15, 2013 at 13:39

Temat Zostaje

legoras 
Mar 15, 2013 at 13:51

Ciekawe jakie godło będzie miec Polska...

Dla przypomnienia - austriackie.

I jeszcze obwódki kraju mają czerwono-białe ;]

[Edited by legoras on Mar 15, 2013 at 14:00]

jokerkara 
Mar 15, 2013 at 13:57

Ciekawe, czy husaria będzie po zażyciu Redbulla czy bez tego? Ja tam u jednego się skrzydeł dopatrzyłem, reszta nie ma - wolał bym, aby wszyscy w szeregu mieli skrzydła. No i - biedna Austria, ale będzie pogrom za to jak brzydko się wcisnęli przed nami do poprzedniego dodatku!

Martibuk 
Mar 15, 2013 at 13:59

Witam, takie cos znalazłem : http://www.pcgamer.com/2013/03/15/civilization-v-brave-new-world-announced-expands-culture-and-diplomacy/
Z tego wynika że będzie można szybciej rozwijać nowe miasta poprzez przesyłanie żywności i młotków

poprawiłem link - ramzes46

[Edited by ramzes46 on Mar 15, 2013 at 14:07]

Krajzen 
Mar 15, 2013 at 14:00

Fakt, to ciekawa kwestia :P Nie wspominając już o wizualnym odróżnianiu Czerwonych Nacji (jak to paskudnie brzmi) - Anglii, Austrii, Polski, Persji i Hiszpanii (nie jest to czerwony kolor, ale z tego co pamiętam i tak mi się zlewał z Anglią )

A osobny fascynujący temat to kwestia Animowanego, Gadającego Kazimierza Wielkiego (który, nawiasem mówiąc, ma beznadziejne tło, ale cóż - przynajmniej nie jest takim paskudztwem jak Bismarck w rozmowach :P ). Jestem niezmiernie ciekaw, jak będzie on zaprezentowany, i jak dużo dziur językowych oraz gramatycznych będzie w jego wypowiedziach

A temat który już obecnie rozkłada mnie na łopatki, to powitanie Kazimierza, bo gdy sobie wyobrażam "Wita cię potężne Królestwo Polskie; zakosztuj naszego piwa" to padam

@Martibuk - fakt, dopisuję do atrakcji nowego dodatku, dzięki

[Edited by Krajzen on Mar 15, 2013 at 14:05]

ramzes46 
Mar 15, 2013 at 14:11

Dlaczego piwa, lepiej miodu
A co do mitycznych skrzydeł, to lepiej wyglądają z nimi.

cobran 
Mar 15, 2013 at 14:47

W sumie fajnie by było gdyby zachowali tą historyczność i tylko niektórzy Husarze mieli by jakieś tam skrzydełka na plecach

itkovian 
Mar 15, 2013 at 14:48

Unikatowa zdolnośc Hussari to przełamanie szyków czyli jak zwycięży bitwę tzn zada iweksze obrażenie niż sama odniesie to zmusza wrogą jednostkę do wycofania sie ze swojej pozycji..........

Azazell 
Mar 15, 2013 at 14:53

Mówiłem, że będzie w dodatku Polska :P A wy nie wierzyliście mi :P :>

jokerkara 
Mar 15, 2013 at 14:56

Ja wierzyłem do końca.

Azazell 
Mar 15, 2013 at 14:58

Będzie też rozbudowa pałacu? Czyli możliwe, że moje wypociny wzieli pod uwagę które dwukrotnie wysyłałem do 2k Grega (Chociaż pewnie to zbieg okoliczności). Mi to zwisa czy to dzięki tym wypocinom , najważniejsze że będzie to co mi brakowało

[Edited by Azazell on Mar 15, 2013 at 15:03]

jokerkara 
Mar 15, 2013 at 15:09

Dla mnie najważniejsze, że rozbudują drugą połowę gry - bo o ile do epoki renesansu gra jest wciągająca jak diabli, tak już późniejsze epoki nie były tak emocjonujące. Teraz praktycznie cała rozgrywka będzie jedną wielką przygodą. No i może wreszcie zmienią to nieszczęsne zwycięstwo dyplomatyczne, aby nie było zależne od kasy państwa.

michalkf 
Mar 15, 2013 at 15:12

No! Nareszcie Polska w civce. Choć jeszcze bardziej cieszą mnie zmiany w "nie wojennych" aspektach gry.

Azazell 
Mar 15, 2013 at 15:14

Więc już nie muszę pisać - "może będzie polska" albo "Na pewno dodadzą polskę"

Rixi 
Mar 15, 2013 at 15:17

Musisz Azz, bo jeszcze się rozmyśla i nie wydadzą. :P
Ja nie uwierzę jak nie zobaczę i nie dotknę!!! :P ;D

Szok.

Oficjalna strona dodatku: http://www.civilization5.com/bravenewworld/

[Edited by Rixi on Mar 15, 2013 at 15:28]

Huzar_PL 
Mar 15, 2013 at 15:33

Dokładnie Rixi, też uwierzę jak zobaczę i dotknę!
W każdym razie teraz to już czekam na dodatek z taką niecierpliwością, że normalnie masakra! Cholernie obiecująco się zapowiada.

Rixi 
Mar 15, 2013 at 15:51

Screeny cudaków:

Natomiast ten tekst kolesia z forum fanatyków mnie rozbawił: "I'm Ok with Poland because Poles on this forum have been whining/begging for years and this should finally shut them up."
LOL
Teraz trzeba lecieć na forum 2K i im dziękować za nacje. ;P

Rob_ert 
Mar 15, 2013 at 16:12

O kurde, o kurde, o kurde!!!!!!!

Dyktator 
Mar 15, 2013 at 16:38

Po ponad 20 latach się udało..
Przy tej okazji mam małą propozycję. Ktoś chyba kiedyś wspominał, że powstanie kolejna edycja NoVej Demokracji po wyjściu G&K.. Może zorganizować by taką po wyjściu BNW? Gdyby było dużo osób można by zrobić demokrację szlachecką dla Polski.

Huzar_PL 
Mar 15, 2013 at 16:41

Dorzucam te 2 linki by wszystko co wiadomo o BNW było w jednym miejscu:
http://gamezilla.komputerswiat.pl/newsy/2013/11/polska-grywalna-nacja-w-civilization-v-dzieki-nadchodzacemu-dodatkowi
http://gamezilla.komputerswiat.pl/publicystyka/2013/03/tylko-u-nas-wywiad-z-tworcami-civilization-v-o-polakach-w-grze-i-innych-nowosciach-w-dodatku-brave-new-world
Do lata, do lata...

I jeszcze jeden: http://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=75571

[Edited by Huzar_PL on Mar 15, 2013 at 17:22]

Krajzen 
Mar 15, 2013 at 17:23

Quote:
itkovian wrote:
Unikatowa zdolnośc Hussari to przełamanie szyków czyli jak zwycięży bitwę tzn zada iweksze obrażenie niż sama odniesie to zmusza wrogą jednostkę do wycofania sie ze swojej pozycji..........

ZARĄBISTE! Zdaje mi się, że to doskonałe do trollowania i mieszania szyków wrogom, oraz rozbijania obrony, chyba że poraniona jednostka wycofa się na jakieś wyjątkowo pechowe miejsce, blokując ruch Wojska Polskiego.
Tym niemniej, dobrze że ponadto husaria ma dostać bonus do siły (gdzieś mi się to obiło o uszy, czy raczej: oczy )

Nawiasem mówiąc, jest powiedziane że "Polska ma otrzymać potężną kawalerię średniowieczno - renesansową", czyli husaria prawdopodobnie zastępuje rycerzy (bądź co bądź, bardziej pasujących do opisu niż lansjerzy). I dobrze. Ponadto, gdzieś czytałem że Polska ma otrzymać budynek z premią do złota i produkcji kawalerii (? stajnia? sejmikopodobne coś?).

Odnośnie całej tej "Wspólnoty":

"Senat jest zakładany zwykle w renesansie, przez pierwszego gracza który odkryje wszystkie cywilizacje. Założenie senatu osadza gracza w roli jego przewodniczącego i daje specjalne bonusy, jak na przykład możliwość proponowania zmian. Po pierwszych propozycjach jest czas na zdobycie sprzymierzeńców, jeszcze przed głosowaniem. Procedura zaczyna się od nowa wraz z każdym nowym głosowaniem."

Bardzo, bardzo fajne.

[Edited by Krajzen on Mar 15, 2013 at 17:34]

Dyktator 
Mar 15, 2013 at 17:29

Podoba mi się pomysł z Kongresem Światowym od renesansu. Co prawda zawsze chciałem możliwość tworzenia różnych organizacji międzynarodowych, ale to też jest dobre.
A jeśli chodzi o godło Austrii, to powtórzę to co powiedziałem już kiedyś- spójrzcie co ten orzeł trzyma... Poza tym nam jako godło mogą dać Bielika

Nie zaszkodzi też wytypowanie nowych civek
1) Polska
2) Hetyci
3) Asyria
4) Zulusi
5) Portugalia
6) Sumer
7) Wenecja ( w związku z wprowadzeniem międzynarodowych szlaków handlowych )
8) Kongo ( scenariusz kolonizacji Afryki)
9) Węgry

Chciałbym jeszcze Timurydynów, ale wiem, ze to nierealne, jak Polska kiedyś

Krajzen 
Mar 15, 2013 at 17:38

Quote:
Dyktator wrote:

Nie zaszkodzi też wytypowanie nowych civek
1) Polska
2) Hetyci
3) Asyria
4) Zulusi
5) Portugalia
6) Sumer
7) Wenecja ( w związku z wprowadzeniem międzynarodowych szlaków handlowych )
8) Kongo ( scenariusz kolonizacji Afryki)
9) Węgry

Mój wariant:
1) Polska
2) Asyria
3) Portugalia
4) Brazylia
5) Zulusi (kolonizacja Afryki)
6) Kongo (kolonizacja Afryki)
7) Indonezja, tzn. Majapahit (ta cywilizacja jest bardzo popularna na 2k games, i ja również ją popieram - byłaby ciekawa, egzotyczna, miodna i sensowna )
8) Siuksowie, lub inna nacja indiańska do scenariuszu wojny secesyjnej
9) Nie mam pojęcia, tu jakiś czarny koń pokroju Szwecji :f Maroko?

EDIT
Jak Hetyci są pewni, to ich w punkcie 9) załączam

[Edited by Krajzen on Mar 15, 2013 at 17:42]

Huzar_PL 
Mar 15, 2013 at 17:47

Wreszcie będzie można zakazać produkcji broni jądrowej, co mnie strasznie cieszy. No i zacznie się wyścig odkryć geograficznych, klimatyczne i odzwierciedlające historię świata. Jako, że najszybszy będzie miał najważniejszy głos w Kongresie będzie się to też zapewne opłacało. Do tej pory bywało, że w niektórych grach specjalnie nie szukałem sąsiadów bo od począku ostro wojałem, podbijałem i paliłem, i nie chciałem ponosić z tego tytułu konsekwencji dyplomatycznych. Teraz będzie ciekawiej. W ogóle "simowanie" się obiecująco zapowiada, oby tylko nie na papierze... Ach, ale już bym pograł, cholerka.

No i ja dorzucę swóje typy:
1) Polska
2) Hetyci
3) Asyria
4) Zulusi
5) Portugalia
6) Sumer
7) Khmerowie
8) Ghana
9) Aborygeni

Krajzen 
Mar 15, 2013 at 18:01

Dyktator, odnośnie ostatniej proponowanej przez Ciebie nacji, oto zabawny post z civ fanatics, jakiegoś nieszczęsnego Węgra:

Oh, why do I have this teeny-tiny hope of mine that my teeny-tiny nation would ever appear in the utmost magnificent world of his excellency called 'Civ'? That's a fool's errand, obviously... At least precious Poland were given such recognition! Congrats Poland! Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.

No to teraz agitujemy za Węgrami przez kolejne 22 lata

[Edited by Krajzen on Mar 15, 2013 at 18:02]

tminki 
Mar 15, 2013 at 18:11

Aż mi się będzie chciało wrócić do Civki po małej przerwie. Super!

Heniu 
Mar 15, 2013 at 18:21

Z fanatyków:

Quote:

Browd: Bets on whether that will be a new Steam achievement?
Art Grin, Location: Germany: "I didn't expect this to work"= As Poland destroy a German Panzer with a Winged Hussar

Dobre.

Dyktator 
Mar 15, 2013 at 18:22

Quote:
Krajzen wrote:
Dyktator, odnośnie ostatniej proponowanej przez Ciebie nacji, oto zabawny post z civ fanatics, jakiegoś nieszczęsnego Węgra:

Oh, why do I have this teeny-tiny hope of mine that my teeny-tiny nation would ever appear in the utmost magnificent world of his excellency called 'Civ'? That's a fool's errand, obviously... At least precious Poland were given such recognition! Congrats Poland! Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.

No to teraz agitujemy za Węgrami przez kolejne 22 lata

A ja się zgadzam z Węgrami. I sądzę, że maję spore szanse na wejście do civek w Brave New World. A jak nie to im pomożemy w pisaniu petycji

btw to mam nadzieję, że teraz na stałe zagościmy w civce.

Quote:
Heniu wrote:
Z fanatyków:
Quote:

Art Grin, Location: Germany: "I didn't expect this to work"= As Poland destroy a German Panzer with a Winged Hussar

Dobre.

[Edited by Dyktator on Mar 15, 2013 at 18:23]

Grewest 
Mar 15, 2013 at 18:30

może jak wydadzą dodatek to będzie natywna wersja na linuxa?

najważniejsza rzecz polska!

itkovian 
Mar 15, 2013 at 18:33

Quote:
Heniu wrote:
Z fanatyków:
Quote:

Dobre.

kermit278 
Mar 15, 2013 at 18:52

hehehe po 10 wszedłem na stronę sprawdzić czy coś wiadomo na temat dodatku cisza, a tu znajomy pisze że polska w civ ma być i mnie zamurowało super

pocozyc 
Mar 15, 2013 at 19:27

Super.

nareszcie jakieś info : ) .

Mam nadzieję że zmian będzie więcej. Z tymi archeologami to pojechali

BTW. zobaczcie jaki herb jest na wizualizacji Kazimierza... myślę że podobne godło będzie w rozgrywce.

[Edited by pocozyc on Mar 15, 2013 at 19:29]

Zibi1981 
Mar 15, 2013 at 19:33

Quote:
Krajzen wrote:To, że dodatek pełnoprawny do Civ5 się szykuje, wiadomo było od dawna, ale to że pojawia się w nim Polska Cywilizacja, rządzona przez Kazimierza Wielkiego, z Husarią (prawdopodobnie) i zdolnością Solidarność (dodatkowa polityka społeczna na każdą nową erę - jestem bardzo zaskoczony zarówno klimatycznością tego rozwiązania, jak i jego przydatnością ) jest dla mnie szokiem, bo byłem pewien że Austria mająca polskie barwy narodowe i Huzara jest definitywnym środkowym palcem wycelowanym w Lechistan

Yes Yes Yes

michalkf 
Mar 15, 2013 at 20:12

Ja jestem naprawdę zadowolony z kierunku w jakim idzie dodatek. Jeśli twórcy dobrze to rozegrają możemy spodziewać się znacznie lepszej civki.

memik 
Mar 15, 2013 at 22:05

Dla mnie prima aprilis

Kocislaw 
Mar 15, 2013 at 22:28

Jestem zachwycony, podniecony, spalę laptopa, zaniedbam studia i zagram się na śmierć Ale tak na serio nie mogę się doczekać naszej ścieżki dźwiękowej, ciekawe czy przebijemy moje osobiste perełki czyli Szwecję i Anglię (peace theme) i Hunów (war theme)

Azazell 
Mar 15, 2013 at 22:28

Kurcze.. A już miałem nie wracać do Civ 5 .. A tu taki numer z polską nacją. Chyba jednak skuszę się znów na wersję preview :>

Karule 
Mar 15, 2013 at 22:45

Bawią mnie takie komentarze "Serce się raduje i duma rozpiera jak się widzi takie newsy!" - co za zakompleksiony naród :P Załamka.

Co nie zmienia faktu, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony i czekam na dalsze informacje o dodatku z dużą dozą optymizmu. Najbardziej jestem ciekaw naszego herbu, bo coś mi się wydaje, że będą jaja.

Można zamalować tą dużą białą plamę na środku Europy :P ----> http://img38.imageshack.us/img38/5980/wmcivilizations6.png

[Edited by Karule on Mar 15, 2013 at 22:46]

Ulfik 
Mar 15, 2013 at 23:27

Moje typy, czyli te trzy co mają być i jakie bym z chęcią zobaczył
1) Polska
2) Hetyci
3) Asyria
4) Zulusi - kolonizacja Afryki, ale normalnie jak dla mnie i tak powinni być
5) Portugalia - w sam raz do scenariusza kolonizacji Afryki
6) Maroko - kolonizacja Afryki (duże tradycje od Idrysydów, Hafasydów, Saadytów po Alawitów)
7) Judea/Izrael
8)Wenecja
9)CSA (Skonfederowane Stany Ameryki) - byłoby to ciekawe, ewentualnie Meksyk

Mógłby być Sumer, ale jak już mają być Hetyci i Asyria to sporo będzie już reprezentacja przedstawicieli żyznego półksiężyca w tym dodatku, więc obstawiam inną civke.
Indonezja (Majapahit) jak wspomniał Krajzen mogłaby byc ciekawa.

Huzar_PL ale wymyśliłeś z tymi aborygenami. Aborygeni nie stworzyli żadnej cywilizacji. ;]

Krajzen 
Mar 16, 2013 at 00:31

Quote:
Huzar_PL ale wymyśliłeś z tymi aborygenami. Aborygeni nie stworzyli żadnej cywilizacji. ;]

Ulfiku, daj spokój, nikt w tej serii nie podchodzi do terminu "cywilizacja" poważnie, to nie jest "lista reprezentatywnych imperiów ludzkości, od Sumeru poprzez Chiny do USA". W Civilization jako Mające Wielkie Osiągnięcia Dziejowe Odrębne Kulturowo Cywilizacje" funkcjonuje cały cyrk dziwadeł:
- Święte Cesarstwo Rzymskie, Cesarstwo Rzymskie i Cesarstwo Rzymskie Konstantynopola (Bizancjum to termin historyków...) funkcjonujące równocześnie w Civ4
- Cywilizacja Irokezów, których bardzo cenię, ale gdyby nie Civ5 nigdy bym nie zaliczył do Cywilizacji sojuszu pięciu plemion, liczącego... 20 000 ludzi nie budujących miast i nie znających pisma... [ci nie zmienia faktu, że uwielbiam tę garstkę dzielnych Indian broniących się przed imperiami, oraz ich błysk geniuszu: Wielkie Prawo Wojenne - ale cywilizacja to nie jest jednak ]
- Cywilizacja Zulusów, paredziesiąt tysięcy wojowników którzy zarządzali niewiele ludniejszym państewkiem mniejszym od Belgii, których jedynym osiągnięciem była klęska z rąk kolonizatorów nie w stosunku ofiar 100:1 a nieco lepszym (i rozgłos)
- Cywilizacja Grecji, w Civilization 5 jest to bigos złożony z nigdy nie zjednoczonych w rzeczywistości antycznych państw miast połączonych w potęgę pod przewodnictwem wodza nie będącego Grekiem
- Cywilizacja Anonimowych Rdzennych Amerykanów (Civ4)
- Cywilizacja Siuksów pod wodzą Siedzącego Byka (czy to brzmi poważnie? Civ3 )
- Cywilizacja Kartaginy z mitycznym przywódcą (Cywilizacja Polska pod wodzą Piasta Kołodzieja)
- Cywilizacja Danii i Szwecji, czyli mylenie pojęcia narodu i państwa z pojęciem cywilizacji i kultury; oraz narodowa Cywilizacja Danii, mająca jednostkę z Norwegii, i narodowa Cywilizacja Szwecji, z kawalerią z Finlandii, czyli pomieszanie z poplątaniem
- Cywilizacja Austrii, czyli cywilizacja=dynastyczna prywatna własność fartownej dynastii, powstała w wyniku transakcji, przejęć i małżeństw politycznych
- Cywilizacja Hunów, koczowniczych dzikusów o których "cywilizowaniu" najlepiej świadczy brak nazw miast - bo ich jako koczownicy nie mieli...
- Cywilizacja Celtów, czyli połączenie pod jedną nazwą nie związanych niczym ludów Celtów, Piktów, Icenów, Brytów, Galów bodajże, oraz współczesnych Irlandczyków, Szkotów, a nawet Walijczyków
- i szczyt szczytów, czyli wyimaginowana Cywilizacja Polinezji - koktajl wszystkich kultur i ludów Pacyfiku (kawału kuli ziemskiej) zjednoczonego pod egidą króla Hawajów (!), wojowników Maorysów (Nowa Zelandia), oraz Moai (budowanych na Wyspie Wielkanocnej na przykład...)

Do czego zmierzam? Otóż, nie deprecjonuję wszystkich tych narodów, nie, co więcej, nie mam nic przeciwko nim jako cywilizacjom w grze, a są one bardzo fajne i grywalne (Polinezja jest ok ), Chodzi mi tylko o to, że o ile z początku w Civilization rzeczywiście były Najbardziej Znane Cywilizacje (Sensu Stricte), o tyle obecny rooster grywalnych frakcji to zbieranina pomieszanych cywilizacji, zmiksowanych grup etnicznych, narodów, jednostek państwowych (Święte Cesarstwo Rzymskie), a nawet spersonifikowanych kultur (Polinezja - co łączy Maorysów, Hawaje i archipelag wysp Polinezji? Tylko ta gra, spinające ich osobą Kamehameha )

Skoro posunęliśmy się tak daleko, najwyraźniej wszyscy mają gdzieś pojęcie CYWILIZACJA w tej grze, i wrzucane jest tu wszystko: narodowości, grupy narodowości, państwa, imperia, konfederacje państw (Irokezi), półdzikie plemiona (Hunowie), prywatne imperia dynastyczne (Austria), federacje państw miast (Grecja), personifikowane zlepki kulturowe (Polinezja) -> dajmy sobie spokój z jakimikolwiek kryteriami; w tej grze najwyraźniej każdy lud, któremu można wyznaczyć przywódcę, flagę, odrębną kulturę i w miarę sensowne podbudowanie historyczne będzie miał wzięcie. Na upartego Aborygeni też, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Estonia też, Inuici i Beduini też, ja się już przyzwyczaiłem

EDIT
Lubię się rozpisywać

[Edited by Krajzen on Mar 16, 2013 at 00:58]

dampe 
Mar 16, 2013 at 00:36

Kurde, ale super wiadomość - tylko się cieszyć
Miły gest od twórców, iż to Polska jest cywilizacją promującą nowy dodatek :] Teraz już pozostaje nam czekać...

Huzar_PL 
Mar 16, 2013 at 00:37

Są w Civ5 Irokezi i Polinezyjczycy, w Civ4 byli Indianie to teraz mogą być Aborygeni. Podejrzewam, że jedną z ciwek może Firaxis większość osób zaskoczyć, stąd też taki mój typ. Kto wie co tam i w głowach siedzi?

Quote:
Krajzen wrote:
Huzarze, daj spokój, nikt w tej serii nie podchodzi do terminu "cywilizacja" poważnie, to nie jest "lista reprezentatywnych imperiów ludzkości, od Sumeru poprzez Chiny do USA".

Chyba miało być Ulfiku
Bo ja mam podobne przemyślenia do Ciebie i dlatego wytypowałem Aborygenów, którzy zresztą zawsze mnie ciekawili.

[Edited by Huzar_PL on Mar 16, 2013 at 00:43]

magmax 
Mar 16, 2013 at 00:48

no to szczena opada :-)

oby nie zwalili przy okazji balansu (chodź chyba się bardziej nie da) czy czego innego...

rozumiem, że to dodatek za kasę - kupować, kupować! :-)

oby nasza nacja na stałe trafiła do kolejnych civ

Karl22 
Mar 16, 2013 at 04:21

Nie ma to jak obudzić się w środku nocy do dziecka, przy okazji zobaczyć co nowego na COPie i z wrażenia już nie zasnąć

No, no niewiarygodne, wreszcie, aż popłakać się można ze wzruszenia

Ciekawe rozwiązanie z husarią, stajnia książęca - hehe podwędziliśmy wyboostowany UB od Mongołów z Civ4, nic tylko mieć mapkę z krówkami, konikami i owieczkami. No i jeszcze Special Ability - Solidarity
W dobie podwyższenie znaczenia kultury to może być naprawdę mocne wsparcie. I co najważniejsze nacja Polski (aż dziwnie się to piszę ) wydaje się być nacją wszechstronną tzn. dodatek do wojska, dodatek do żywności, do skarbu, do kultury.

OTAKE POLSKE WALCZYLIŚMY!

asioasioasio 
Mar 16, 2013 at 06:11

Super super super!!!!!
To najlepsza wiadomość jaką słyszałem w tym roku
Później opiszę więcej. Na razie zamierzam się zgodnie z polską tradycją upić!!!!!

Ulfik 
Mar 16, 2013 at 07:27

Krajzen, Huzar pełna zgoda co do terminu i reszty, no ale,... aborygeni ...nie no jakoś nie mogę sobie wyobrazić i się przełamać co do myślenia o aborygenach jako cywilizacji w grze czy nawet czegoś cywilizacyjnopochodnego.

Choć ciekawe byłoby to co by twórcy wymyślili tej "społeczności"? Nie wyobrażam sobie - za słabą mam wyobraźnie.

Krjzen, rozpisuj się bo strasznie fajnie i z humorem przedstawiłeś "cywilizacje" i fajnie się to czyta.

[Edited by Ulfik on Mar 16, 2013 at 07:34]

jokerkara 
Mar 16, 2013 at 07:50

Jak obstawiacie - jaka muzyka będzie przygrywała dla naszej nacji ? Coś w stylu tej Szwedzkiej, czy bardziej tej która przygrywa Rosji ? A może jeszcze coś innego ?

saboteur 
Mar 16, 2013 at 08:50

No ale Kazimierz wyszedł im super, na piątkę. Klimatycznie ale i realistycznie.Będzie się wyróżniał spośród innych przywódców, niektórzy wyglądają jakby byli z filmu science fiction (np. Nabuchnadezzar)
Kolor wiśniowy, trochę się będzie zlewał z innymi, no ale jaki jest inny wybór..... zresztą cięzkie zadanie dla twórców , dopasować kolory przy tylu civ. Co do godła to powinni Austriackie dać Polsce. Albo dać Polsce orła z profilu

memik 
Mar 16, 2013 at 09:37

Pogrywać będzie Chopin

coorp 
Mar 16, 2013 at 09:52

A na konkurencyjnym forum gawiedź się kłóci czemu Warszawa jest stolicą a nie Kraków ... No jakie to polskie. Zamiast cieszyć japę i otwierać szampany, że w końcu mamy reprezentację naszego kraju to Oni wolą się spierać o totalnie nieistotne p****y. Jak to dobrze iż u nas jest cisza i spokój

Osobiście mam nadzieję, że trzeci dodatek zamknie usta krytykom i uczyni z piątej odsłony serii grę kompletną. Cieszą zapowiedzi głębszych modyfikacji nacji i mechaniki gry. Szalenie się cieszę na wieść o powrocie fizycznych karawan (w drugiej części ogromną radochę sprawiało mi przenoszenie transportowcami karawan w odległe zakątki świata i szczyszczanie mega bonusów).

Polska nacja wygląda ja nację koksiarską - dodatkowy SP za każde wejście w nową epokę, co jak nasz szybko policzyłem do epoki współczesnej dostaniemy cały ustrój gratis CZAD!

WoZa 
Mar 16, 2013 at 10:02

Panowie takie wydarzenie wymaga zorganizowania zlotu!!
Trzeba to omówić i opić
Super, że jest Polska jest jedno ale.....teraz czas do wakacji będzie się mega dłużyć

[Edited by WoZa on Mar 16, 2013 at 10:02]

coorp 
Mar 16, 2013 at 10:15

Jak zlot to tylko u Gadka!

Swoją droga może by nowy turniej zorganizować tak na pożegnanie G&K? Już kilka zapytań miałem w tej sprawie

Heniu 
Mar 16, 2013 at 10:38

Quote:
coorp wrote:
Cieszą zapowiedzi głębszych modyfikacji nacji i mechaniki gry.

Jest coś wiadomo o modyfikacjach nacji?

michalkf 
Mar 16, 2013 at 11:01

Panowie, generalnie możemy być bardzo zadowoleni z tego, że będzie Polska oraz z tego, że dzięki nowym opcjom gra stanie się głębsza i przez to bardziej grywalna. Mam przynajmniej taką nadzieję.

Co do zdolności Polski solidarity jestem ciekawy jak to przetłumaczą (solidarność?, zwartość?). Sama cecha choć pasywna może okazać się bardzo przydatna. Zastanawia mnie czy dali nam taką cechę bardziej z przypadku czy świadomie. Ja sobie argumentuję tą cechę następująco:

- Polska była monarchią patrymonialną (jak inne kraje Europy)
- była monarchią stanową (jak inne kraje)
- była jedynym krajem z demokracją szlachecką
- była krajem wielonarodowym, wielowyznaniowym, wielokulturowym
- w czasach nowożytnych tworzyła istny tygiel kulturowo-obyczajowy

Patrząc w ten sposób mam wrażenie, że do Polski ta cecha faktycznie pasuje

Poza tym solidarity na świecie kojarzy się z Solidarnością, Lechem Wałęsą, itp...

[Edited by michalkf on Mar 16, 2013 at 11:05]

coorp 
Mar 16, 2013 at 11:06

Quote:
Heniu wrote:
Quote:
coorp wrote:
Cieszą zapowiedzi głębszych modyfikacji nacji i mechaniki gry.

Jest coś wiadomo o modyfikacjach nacji?

Na fanatykach wkleili wątek z wywiadem.

Kratylos 
Mar 16, 2013 at 12:39

http://www.rockpapershotgun.com/2013/03/15/civilization-v-brave-new-world-preview/

michalkf 
Mar 16, 2013 at 12:53

Panowie, co by nie powiedzieć o Firaxis i braku Polski przez tak długi czas... w końcu się postarali. Może jako duża społeczność polska powinniśmy byli po prostu podziękować? Nie wiem, założyć jakiś wątek na forum, wysłać jakieś pismo. Taki prosty, ale ładny gest.

Azazell 
Mar 16, 2013 at 13:03

Dobra kiedy ta premiera ma być?

legoras 
Mar 16, 2013 at 13:19

Lato... koszt 30$.

Tyle wiadomo ;/

pocozyc 
Mar 16, 2013 at 13:23

Lato ... mam nadzieje że w ich rozumowaniu to nie wrzesień ; D

Dyktator 
Mar 16, 2013 at 13:26

Quote:
legoras wrote:
Lato... koszt 30$.

Tyle wiadomo ;/

Identycznie jak z G&K. Liczba civek też ta sama.

Huzar_PL 
Mar 16, 2013 at 13:35

Premiera G&K była 29 czerwca 2012 w Polsce, a 19 na świecie więc można chyba obstawiać, że z BNW będzie podobnie.

Kratylos 
Mar 16, 2013 at 14:02

Quote:
Huzar_PL wrote:
Premiera G&K była 29 czerwca 2012 w Polsce, a 19 na świecie więc można chyba obstawiać, że z BNW będzie podobnie.

czyli jak zwykle nie kupie w polskiej dystrybucji

ramzes46 
Mar 16, 2013 at 14:07

Quote:
asioasioasio wrote:
Super super super!!!!!
Później opiszę więcej. Na razie zamierzam się zgodnie z polską tradycją upić!!!!!

Jak dojdziesz do siebie to popisz, bo dawno tu nie gościłeś

Grewest 
Mar 16, 2013 at 14:15

Quote:
michalkf wrote:
Panowie, co by nie powiedzieć o Firaxis i braku Polski przez tak długi czas... w końcu się postarali. Może jako duża społeczność polska powinniśmy byli po prostu podziękować? Nie wiem, założyć jakiś wątek na forum, wysłać jakieś pismo. Taki prosty, ale ładny gest.

Wielki napis dziękujemy

Karl22 
Mar 16, 2013 at 15:17

Quote:
Azazell wrote:
Dobra kiedy ta premiera ma być?

20 wrzesień, czyli 6 miesięcy oczekiwania.

[Edited by Karl22 on Mar 16, 2013 at 15:18]

Krajzen 
Mar 16, 2013 at 15:51

Weź nie żartuj, skąd masz takie dane? O_o W google nic nie mogę znaleźć odnośnie daty premiery, ale to by była miazga gdyby przez lato rozumieli kalendarzowe "do 21 września"

G&K zapowiedzieli miesiąc wcześniej, no to by było znośnie i symetrycznie gdyby BNW wyszło pod koniec lipca :f

Jeśli ta tragiczna wiadomość jest prawdziwa, to przynajmniej premiera dokładnie się zbiegnie z moimi urodzinami

kermit278 
Mar 16, 2013 at 15:58

tak czyli będzie Polska i Asyria ciekawe jeszcze jakie nację będą

Majonez 
Mar 16, 2013 at 16:06

Quote:
coorp wrote:
Jak zlot to tylko u Gadka!

Swoją droga może by nowy turniej zorganizować tak na pożegnanie G&K? Już kilka zapytań miałem w tej sprawie

Ja nie widzę problemu. Jak wiecie zawsze możemy się u mnie spotkać. Ja tylko nie mogę w pierwszym tygodniu września.
A po za tym suuuuper. Już się nie mogę doczekać.

LoD 
Mar 16, 2013 at 17:48

Kurcze, chyba wróce do regularnego grania w piątke. Tym bardziej że patrząc po takich rzeczach jak World Congress czy przesyłanie zasobów do nowych miast, gra coraz bardziej się upadabnia do SMACa ...

Anvil 
Mar 16, 2013 at 18:19

Mam nadzieję, że będzie dało się grać w singla.

W dodatek zagrałem tylko jedną pełną rozgrywkę zanim mi się znudziło. Liczę, że to poprawią. Jest na to szansa, bo zmienił się główny projektant, więc może gra pójdzie w lepszą stronę.

Fajnie, że dodadzą Polskę. Mam wrażenie, że ta kilkuletnia walka na wszystkich forach się opłaciła. Drugi dodatek to tak mniej więcej w sam raz kiedy w civce powinna pojawiać się Polska.

[Edited by Anvil on Mar 16, 2013 at 18:20]

Dyktator 
Mar 16, 2013 at 21:39

Teraz tylko czekać na symbol Polski w grze i proponuję zmienić nieco główną pod względem graficznym.
Jako tło to wnętrze z zamku zza pleców Kazimierze Wielkiego, z prawej jego podobizna, a z lewej symbol naszej nacji w tej civ-piątkowej otoczce Jeśli nie pominie się roli cienia, jak na tej grafice: http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/480985_10151539982325359_991806957_n.jpg to powinno wyjść bardzo dobrze
Co do postaci to polecam użyć Kazimierza w takiej pozycji: http://www.gra.pl/sites/gra/files/imagecache/459x300/images/wwwgrapl/3/civ_1.jpg?mjr9d0

Byłaby miła odmiana, bo Boudika i Atylla mogli już się znudzić

[Edited by Dyktator on Mar 16, 2013 at 21:40]

gurpegi 
Mar 16, 2013 at 23:15

Na ognie świętego Elma! W końcu mamy polską cywilizację w Civce. I to podaną w pierwszej kolejności, żeby znowu nasi nie spamowali przez 3 miechy . Czyli powinna być też najbardziej wypieszczona .
Tylko szkoda, że husaria w grze nie ma skrzydeł. Wiem, to tylko bajer, ale przecież dali je w oficjalnej grafice. Druga sprawa to Kazimierz Wielki. To oznacza, że w tle będzie polskie państwo z okresu jego rządów? No to się popiszemy przed światem z naszego wydumanego imperializmu hyhy.

Ile to mogło być? Ze 250tys. km? Trochę więcej niż obecna Białoruś . Do tego bez dostępu do morza, Krzyżacy nad głową u szczytu potęgi, a na wschodzie potop Litwinów. To nie wygląda nawet, jak dominator w regionie. Pod tym względem lepszy by był Sobieski. Zdecydowanie.

Jednak i tak się szczerze cieszę, nawet jak w herbie dostaniemy czarnowrona, bez korony z dziobem w drugą stronę. Polska! tu tu tu Polska! tu tu tu Polska! tu tu tu...

itkovian 
Mar 17, 2013 at 06:35

Grup jak to nie ma skrzydeł?
Ty sie przyjrzyj jeszcze raz screeneom !!!

michalkf 
Mar 17, 2013 at 07:24

@gurpegi, nie patrz tylko na mapę

Czasy Kazimierza to przede wszystkim lokacja około 100 miast i około 1000 wsi. Poza tym Kazimierz zaczynał swoje panowanie jako drugo czy nawet trzeciorzędny "gracz", a kończył jako król lekko już mocarstwowej Polski. W ogóle jet to król, którego równie łatwo przecenić jak i nie docenić.

dampe 
Mar 17, 2013 at 08:04

A zastanawialiście się jakie dostaniemy usposobienie? Nacja wojownicza idąca po dominację, a może pójście po zwycięstwo kulturowe przez boost z solidarności? Według mnie naukowe i dyplo nie pasują jakoś do Polski ;]

P8R 
Mar 17, 2013 at 09:50

Obecna Warszawa jako CS jest kulturowa, więc jeśli będą konsekwentni, to tak zostanie.
A nowym dodatkiem i fajną, pakerną Polską jaram się, jak jasna cholera. Jak flota Stannisa ;]

jokerkara 
Mar 17, 2013 at 10:19

Jeżeli chodzi o ten 'pakerny' bonus dla Polski - to ciśnie się na usta następne pytanie : czy to będzie faktycznie tak mocne, jak wygląda, tzn. czy te darmowe polityki będą tak samo jak w przypadku wybudowania Wyroczni naprawdę darmowe, czy może tak jak 'darmowi' wielcy ludzie w przypadku Majów - będą podnosiły koszt punktów wymaganych do odblokowania następnych polityk?

Heniu 
Mar 17, 2013 at 10:29

Dokładnie. A poza tym nie wiadomo jak zmieni się mechanika gry, być może osłabią nieco polityki społeczne, wraz ze zmianą zwycięstwa kulturalnego. Lansjer sam w sobie też nie jest jakąś wyjątkowo silną jednostką, przynajmniej na G&K. Na ostateczną ocenę siły nacji będziemy musieli poczekać do premiery dodatku.

gurpegi 
Mar 17, 2013 at 10:35

Quote:
itkovian napisał:
Ty sie przyjrzyj jeszcze raz screeneom !!!

Faktycznie, wyraźnie widać skrzydła na tej jednostce, co stoi bokiem. No to zaj**ongo . Cały świat się nabrał. Hurra! hehe

Quote:
michalkf napisał:
Czasy Kazimierza to przede wszystkim lokacja około 100 miast i około 1000 wsi...

Ja go cenię jako władcę, tylko chodziło mi, że zawsze płakaliśmy na zagranicznych forach, że Polska musi być, bo kiedyś zjadła pół Europy, 'od morza do morza', a tu taki zonk . Raczej się nie popiszemy.

Quote:
jokerkara napisał:
czy te darmowe polityki będą tak samo jak w przypadku wybudowania Wyroczni naprawdę darmowe, czy może tak jak 'darmowi' wielcy ludzie w przypadku Majów?

Dobre pytanie. Czyli może nie być aż tak różowo.

LOBO 
Mar 17, 2013 at 11:04

Kaziu przedewszystkim zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną.
W ogóle to mój ulubiony władca Polski :P
Ale jak do września!? Czerwiec, nawet 31, to ostateczny termin jaki im daje!

delpietro 
Mar 17, 2013 at 12:28

Quote:
P8R wrote:
A nowym dodatkiem i fajną, pakerną Polską jaram się, jak jasna cholera. Jak flota Stannisa ;]

Ja podobnie i widzę że nie jestem jedynym fanem książek Georga Martina na tym forum

Huzar_PL 
Mar 17, 2013 at 14:30

Ja zamiast najpierw przeczytać książki to oglądam serial Ale dzięki temu chociaż żart zrozumiałem

Rzeczywiście za Kazimierza dużego obszaru to my nie zajmowaliśmy. Znacznie bardziej imponująco na mapce by to wyglądało gdyby reprezentował nas jeden z Zygmuntów, Stary lub III Waza, albo brany pod uwagę przez Firaxis Jan III. Niewykluczone jednak, że w Civilopdii czy nawet grafice startowej zostanie ten temat bardziej rozbudowany. Ale i tak jest super! Tylko niech to czerwiec będzie, bez jajec

P8R 
Mar 17, 2013 at 14:35

Quote:
delpietro wrote:
Quote:
P8R wrote:

Ja podobnie i widzę że nie jestem jedynym fanem książek Georga Martina na tym forum

Akurat ten tekst nie zdradził, że czytam książki, bo jaranie sie stannisowej floty było widać pięknie i na zielono w serialu, ale faktem jest, że mam wszystkie dostępne 5 części zaliczone

winetou 
Mar 17, 2013 at 16:26

Quote:
LOBO wrote:
Kaziu przedewszystkim zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną.
W ogóle to mój ulubiony władca Polski :P

Racja, chyba największy władca Polski.

[Edited by winetou on Mar 17, 2013 at 16:38]

Degan 
Mar 17, 2013 at 17:48

Oprócz przedstawionych cudów będą jeszcze:

Globe Theatre

[Edited by Degan on Mar 17, 2013 at 17:50]

Degan 
Mar 17, 2013 at 17:51

Borobudur

Degan 
Mar 17, 2013 at 17:52

Oraz

Pomnik Ojczyźniany

PS: Proszę admina o połączenie tych załączników w jeden post.

[Edited by Degan on Mar 17, 2013 at 17:54]

szachoboks 
Mar 18, 2013 at 00:29

Bonus , darmowy ustrój wydaje sie za silny , chyba ze obniży się koszt wszystkich ustrojów i każdy będzie miał ich w nadmiarze . Tak uważam , ponieważ mówili tez coś o łatwiejszej wygranej kulturowej

[Edited by szachoboks on Mar 18, 2013 at 00:29]

legoras 
Mar 18, 2013 at 09:29

Czy ten bonus taki silny...
Jeżeli zaczyna się powiedzmy od renesansu, a kończy przed "wojną atomową", to za wiele z bonusu się nie dostanie.

Rixi 
Mar 18, 2013 at 09:40

Dlaczego tak sądzisz?... może będzie taki myk, że jak zaczniesz 3-4 epoki dalej to będziesz mógł wybrać już te 3-4 polityki z miejsca.

coorp 
Mar 18, 2013 at 10:22

Ja rozumiem to tak, że bonus dla Polski przysługuje przy wejściu z KAŻDEJ z epok. Każda = wszystkie.

[EDIT] Czy ktoś może wie gdzie mogę znaleźć w sieci .jpg wszystkich cudów i obrazów intro z Civilization V takich jak podał kolega posty wyżej? Szukałem ich w katalogu głównym ale są w jakimś kosmicznym formacie zapisane i nie mogłem się do nich dobrać :/

[Edited by coorp on Mar 18, 2013 at 10:27]

szachoboks 
Mar 18, 2013 at 10:44

Quote:
legoras wrote:
Czy ten bonus taki silny...
Jeżeli zaczyna się powiedzmy od renesansu, a kończy przed "wojną atomową", to za wiele z bonusu się nie dostanie.

jesli , ale watpie , lubią tworzyc coraz mocniejsze nacje

[Edited by szachoboks on Mar 18, 2013 at 10:53]

Rixi 
Mar 18, 2013 at 10:45

Proszę bardzo:
http://well-of-souls.com/civ/civ5_wonders.html
G&K:
http://well-of-souls.com/civ/civ5_expansion.html#new_buildings

[Edited by Rixi on Mar 18, 2013 at 10:47]

coorp 
Mar 18, 2013 at 11:06

Rixi - ślicznie dziękuję, czegoś takiego właśnie szukałem.
Czy znasz może miejsce gdzie mogę je pobrać w wyższych rozdzielczościach? Marzy mi się druk w formacie A4 i walnięcie kilku w antyramy w przedpokoju

Heniu 
Mar 18, 2013 at 11:15

Faktycznie nie ma u nas żadnych normalnych graczy w multi, sami maniacy.

legoras 
Mar 18, 2013 at 11:18

Ciekawe czy dodadzą jakieś surowce, zostały jakieś których nie ma w "5" a były w "4+dodatki" ?

LOBO 
Mar 18, 2013 at 11:47

No nowe luksusy by sie przydały I mogliby rozszerzyć dozwoloną maksymalną ilość przeciwników...

Rixi 
Mar 18, 2013 at 12:26

Quote:
coorp wrote:
Czy znasz może miejsce gdzie mogę je pobrać w wyższych rozdzielczościach? Marzy mi się druk w formacie A4 i walnięcie kilku w antyramy w przedpokoju

Znalazłem jedynie w takich rozdziałkach jak są tutaj:
http://www.civfanatics.com/gallery/browseimages.php?do=browseimages&c=38

Można poszukać też na google "Grafika", konkretnych cudaków, coś tam widziałem może znajdziesz w większych rozdziałkach.

[Edited by Rixi on Mar 18, 2013 at 12:27]

Huzar_PL 
Mar 18, 2013 at 12:48

Quote:
coorp wrote:

Ja robiłem sobie screeny wszystkich cudaków i mam je w rozdziałce 1440x900 (wyglądają jak przykładowy w załączniku więc właściwy obrazek za duży nie jest). Jak Ci takie pasują to mogę Ci przesłać.

coorp 
Mar 18, 2013 at 14:34

Dzięki Rixi, zobaczymy ile z rozdziałki 1024 x 768 da się wycisnąć w druku.

Huzar - również dzięki ale nie o to mi za bardzo chodziło.

magmax 
Mar 18, 2013 at 16:22

Quote:
coorp wrote:

maniak

Wracając do tematu skuteczności kampanii promujących dodanie polskiej nacji to chyba duży udział w podjęciu tej decyzji była ekonomia. Sporo Polaków grę i dodatek kupiło i sporo gra na multi - ostatnio grałem z lobby - co wlazłem do jakiegoś pokoju to swojskie k**** i ch**** leciały...

coorp 
Mar 18, 2013 at 17:27

No i jak tu nie doceniać Steama

Maiar 
Mar 18, 2013 at 19:00

Prosze Coorp
http://imgur.com/a/Kl3jc
Wiekszych raczej nie ma

Uups, widze ze Rixi juz dal. : d

[Edited by Maiar on Mar 18, 2013 at 19:02]

coorp 
Mar 18, 2013 at 21:33

Dzięki Maiar, w Twoim linku było trochę brakujących. Zastanawia mnie dlaczego nie ma w waszych linkach w ogóle Petry? Akurat o ten obrazek najbardziej mi chodzi

Maiar 
Mar 18, 2013 at 21:36

Tu masz dużą, jak jeszcze nie znalazłeś.

http://www.gamersglobal.de/sites/gamersglobal.de/files/galerie/4016/wonder_petra.jpg

Ale fakt faktem, ładne te obrazki.

[Edited by Maiar on Mar 18, 2013 at 21:37]

coorp 
Mar 18, 2013 at 21:47

Dzięki Stary! Dla mnie te obrazki to mają mega klimat. Takie małe dzieła sztuki.

memik 
Mar 18, 2013 at 22:15

Coorpiku wstaw sobie te fotki na tv jako wygaszacz, też będzie klimatycznie, albo do wideoramki :-)

petr 
Mar 19, 2013 at 07:12

Super są te obrazki!

PS. Czy mi się wydaje, czy to moja nadinterpretacja, ale Polacy i Kazimierz Wielki są jakby twarzą firmową nowego dodatku?

Po EURO 2012 to chyba najlepsza promocja naszego kraju w ostatnim czasie

Jaram się!!!

coorp 
Mar 19, 2013 at 07:49

Bez jaj Choćby na targach Cebit było o Polsce głośno. W Civilization gra naprawdę mało ludzi w porównaniu do ogółu.

Jagdtiger 
Mar 19, 2013 at 10:49

Może będzie chmiel jako nowy surowiec

WoZa 
Mar 19, 2013 at 10:59

Quote:
Jagdtiger wrote:
Może będzie chmiel jako nowy surowiec

Nie.
Jako, że dodali Polskę to nowym surowcem będą zmieniaki. A nowy budynek to gorzelnia, który będzie dawał +6 happy i - 20% produkcji

Jarech 
Mar 19, 2013 at 11:53

Ziemniaki?? Eee no może i Amerykanie som gupi ale czy aż tak?
Bo praktycznie jako luksus mogłoby by dostępne hmm tak może z falstartem od renesansu...., bo jako wieść ludowa niesie Europejczycy na początku nie wiedzieli o co common z tymi pyrami chodzi czyli próbowali jeść części naziemne

Krajzen 
Mar 19, 2013 at 19:26

Na podstawie obecnych strzępków informacji próbuję ustalić potencjalną przydatność Husarii. Niestety zastępuje ona lansjera, który nie ma najlepszej renomy (przynajmniej na civfanatics, gdzie jest to "useless unit".
Z tym że:

lansjer to siła 25 ruch 4

husaria to siła 28 ruch 5 + zdolność która sprawia, że jeśli podczas ataku husaria zada większe obrażenia niż wróg -> albo zmusza go do ucieczki z pola, albo zadaje dodatkowe obrażenia (jeśli "dodatkowe" znaczy "takie jak przy normalnym ataku", to jest pięknie, bo husaria będzie miała 2 ataki praktycznie)

nie wiem w jakim stopniu będą się zmieniać statystyki jednostek i ich rozkład (jeśli w ogóle), ale na obecnym etapie wyglądałoby to całkiem przyzwoicie, bo husaria w walce wręcz byłaby silniejsza lub równie silna co wszystko przed epoką współczesną z wyjątkiem:
- piechoty liniowej (34)
- tercio (anty - kawaleryjska jednostka, 26 + 13 =39)
- słoni Naresuana (to samo co wyżej, 28 + 14=42)

Miałaby podobną siłę w walce wręcz do Gatlingów (30), muszkietera (28), oraz janczarów w ataku (24 + 6=30).

Różnica w sile w stosunku do normalnego lansjera dawałaby przewagę w walce z arkebuzerami, lansjerami (:P), działami, pikinierami, nawet artylerią, i generalnie wszystkim ze średniowiecza i niżej.

Jak to Waszym zdaniem wygląda? Dużo zależy od efektywności tej specjalnej umiejętności husarii.

[Edited by Krajzen on Mar 19, 2013 at 19:28]

magmax 
Mar 19, 2013 at 20:50

no wygląda pięknie :-)
minus, że będzie dość późno...

robo008 
Mar 20, 2013 at 08:34

Quote:
Rixi wrote:
Dlaczego tak sądzisz?... może będzie taki myk, że jak zaczniesz 3-4 epoki dalej to będziesz mógł wybrać już te 3-4 polityki z miejsca.

No nie wiem czy tak będzie bo jak wybiera się Majów i gra rozpoczyna się w Renesansie to nie dostaje się tych kilku darmowych ludzi co należy się z kalendarza .

Marioramst 
Mar 20, 2013 at 10:51

Super polska nacja juz kupuje :P
tylko zeby sie nie przejarać

Rixi 
Mar 20, 2013 at 10:54

Tak ale u Majów chodzi o rachubę... czyli czas rozgrywki a nie epoki.
Zresztą to tylko gdybanie, dowiemy się jak będzie gdy zagramy, prawda?

maciek_pl 
Mar 20, 2013 at 11:07

a nie będzie nacji LEGO - jak w naszym konkursie?
może im podesłać

PS. kiedy planowana data premiery bo niemogę nic znaleść

asioasioasio 
Mar 20, 2013 at 11:26

Zadowolony jestem z wyboru - budynek cos w stylu stadniny, ktora iirc wygrala w ankiecie na moda polskiego (w btsie w modzie tez budynek dodawal kopa konnicy)
Jednostka? - nie mogloby byc innej
Solidarity - swietny wybor A i dopałka niezła - szczególnie w obliczu gdy ważniejsze znaczenie ma mieć kultura i system polityczny
Wladca idealny Zastanwialem sie czy nie Sobieski, ale tak jak więcej poczytałem o władcach to Kazimierz to lepszy wybór.
Rozmiary państwa - mnie zadowalają, ciesze się, że Polska będzie Polską "etniczną" - skoro grając Bismarckiem nie ma Breslau, Posen, Danzig, to nie widzę dlaczego mielibyśmy mieć Wilno, Kowno itd. I politycznie poprawnie i w moim odczuciu lepiej dla grywalności.
Dla mnie to idealny pakiet - lekcje dobrze odrobili jakbym robił moda dla siebie (czyt. niedemokratycznie) to tak by właśnie wyglądał

Moje typy to jeszcze:
Inkowie
Siuksy
(Firxis nie byłoby sobą gdyby w grze zabrakło Indian )
Mali
Portugalia
Holandia
Asyria (Babilon?)
Syjam
Aborygeni

Quote:
ramzes46 wrote:
Quote:
asioasioasio wrote:
Super super super!!!!!

Jak dojdziesz do siebie to popisz, bo dawno tu nie gościłeś

Ne tylko popisze ale i moge zagrac

[Edited by asioasioasio on Mar 20, 2013 at 11:34]

BLyy 
Mar 20, 2013 at 12:50

Moim zdaniem takie nacje powinny być:
1) Polska
2) Asyria będzie
3) Izrael - ma ogromny wpływ na politykę, chętnie bym nimi zagrał i złoił kilka tyłków na multi
3) Zulusi - by zapełnić Afrykę
4) Mali - to samo co wyżej
5) Portugalia - by zapełnić Iberię
6) Węgry/Bułgaria/Jugosławia - bo patrząc na mapkę Europy to Bałkany takie puste są
7) Maurowie - ktoś pisał o Maroku, ja jednak jestem za Maurami w tym miejscu, którzy więcej zrobili.
8) Khmerowie - by zapełnić coś w Azji
9) Sumer/Akad

Ktoś wspomniał o tym jakie surowce się pojawiały w poprzednich częściach a nie ma ich w piątce. Wiem tylko, że z żywności to brakuje kukurydzy, ryżu oraz świnek. Pasowałyby jeszcze ziemniaki. Mogli by dodać zdrowie i odnosiłyby się głównie do jedzenia, gdzie każdy inny rodzaj jedzenia to +1 do zdrowia - ale to może w następnym dodatku o ile wyjdzie.

Ciesze się, że wyjdzie Polska w końcu i to całkiem przykowana. Skończę grać już Grekami i zajmę się Polakami Grecy tylko na multi.

Dyktator 
Mar 20, 2013 at 14:47

asio- Inkowie, Holandia i Syjam są już :P
Babilon też.
Syjam z podstawki jeszcze, Babilon i Ikowie z DLC, a Holandia z ostatniego dodatku.

[Edited by Dyktator on Mar 20, 2013 at 14:51]

Herbaciarz 
Mar 20, 2013 at 14:53

Myślę, że nasi Węgierscy bracia mają również duże szanse na swoją nację w dodatku.
Cieszyłbym się z tego powodu, pamiętajmy również, że istnieje coś takiego jak ekspres
Warszawa-Budapeszt.

PS:: Za trzy dni święto przyjaźni polsko-węgierskiej.

michalkf 
Mar 20, 2013 at 15:21

A może Gruzja?

Powiedzcie czy husaria ma zastąpić rycerzy czy lansjerów?

Dyktator 
Mar 20, 2013 at 15:39

Lansjerów. Rycerze to nawet epokami by nie pasowali.

Nair 
Mar 20, 2013 at 18:09

Bardzo mnie cieszy obecność Polski w nowym dodatku - nareszcie!
Dobrze, że chcą usprawnić dyplomację i kulturę - gra zyska na klimacie.
Ja osobiście, uwielbiam się wczuwać w grę, także bardzo mnie to cieszy.
Moim zdaniem, możemy być też pewni cywilizacji Portugalii, jakżeby inaczej - z takim scenariuszem? ;]
BTW, uwielbiam nadmorskie cywilizację. Chętnie zobaczyłbym jakąś piracką nację, tak wiem, że to nierealne, ale bardzo by mi pasowała do takiego dodatku. Mogłaby naruszać w jakiś sposób szlaki handlowe innych nacji i czerpać z tego zyski, albo ewentualnie mogliby stworzyć jednostkę - Piratów.(tak, wiem, że coś podobnego jest już w GK)

EDIT:@offtop, na tym forum nie działają znaki specjalne, typu cudzysłowy? - dziwne.

[Edited by Nair on Mar 20, 2013 at 18:13]

Heniu 
Mar 20, 2013 at 18:16

Jak to "nie działają"?

Nair 
Mar 20, 2013 at 19:01

jak daje cudzysłów to mi wychodzi takie „cuś” ;/
@topic
Coś czuję, że dadzą opcję zmiany stolic, skoro (jeśli dobrze wyczytałem) będzie można przesyłać surowce/zwiększać produkcje w różnych miastach.
Chociaż w sumie, mogłoby to być kłopotliwe, jeśli chodzi o przejmowanie miast wroga, ciekawe, jak to z tym będzie.
Jeśli chodzi o civki to jestem pewien, że przy tym 2 scenariuszu, na pewno dodadzą Zulusów, może Kongo lub Zimbabwe, oraz inne cywilizacje afryki.
Tak, więc moje typy na pozostałe cywilizacje:
- ok. 3 z Afryki(Zulusi, Zimbabwe, Kongo)
- Portugalia
- jakaś cywilizacja indiańska(np:Sioux)
- Meksyk/Kalifornia/Teksas lub Kanada
- Hetyci lub/i inna cywilizacja z Bliskiego Wschodu
- jakaś Azjatycka(chciałbym Tybet)
No i chciałbym jakąś piracką, ale tego raczej nie będzie :/

[Edited by Nair on Mar 20, 2013 at 19:09]

Dyktator 
Mar 20, 2013 at 19:03

@#&• Zwyczajnie (!) ,,się wzięły" i z€psuły ;

michalkf 
Mar 20, 2013 at 19:25

Quote:
Dyktator wrote:
Lansjerów. Rycerze to nawet epokami by nie pasowali.

Chciałem się upewnić.

gurpegi 
Mar 20, 2013 at 20:23

A ja chciałbym rozpocząć spekulacje na temat polskiego loga. Jak myślicie, co to będzie? Na pewno coś czarnego. Orzeł? To dopiero się zacznie jazda.

LOBO 
Mar 20, 2013 at 20:36

A mnie ciekawi kto i jak będzie podstawiał głos pod Kazimierza
Dawać Linde i jego "Nie chce mi się z tobą gadać"

Herbaciarz 
Mar 20, 2013 at 20:55

Głosu pewnie użyczy jakiś John Kowalsky z Chicago.

Nair 
Mar 20, 2013 at 21:39

^ Jak nie będzie gadać po polsku i z polskim akcentem to się wkurzę chyba ;D
LOBO, dobry pomysł haha ;>
gurpegi, Firaxis wspomniała coś na temat przerabiania innych cywilizacji. Oby przerobili Austrię i dali Polsce biel i czerwień. Chociaż w sumie bym się nie ździwił gdyby dali czarnego(chyba ciemno brązowego) orła na czerwonym tle... :l

[Edited by Nair on Mar 20, 2013 at 21:41]

Dyktator 
Mar 20, 2013 at 23:44

Lub nawiązując do nazwy Polski- Korona, będzie korona :P ale nie taka jak u Anglii tylko taka ,,otwarta" z rozchodzącymi się na zewnątrz ,,drągami" .

Marioramst 
Mar 21, 2013 at 00:56

Stawiam na
1. Polska ;P
2. Zulusi
3. Portugalia
5. Sumer (Asyria/hetyci) prawie na tym samym terenie ale w innym czasie.
6. Kongo
7 suahili/Monomotapa
8. Kanada/brazylia (bardziej kanada)
9. Indonezja/Majapahit

[Edited by Marioramst on Mar 21, 2013 at 00:58]

asioasioasio 
Mar 21, 2013 at 11:09

@ Dyktator
no tak dawno nie gralem i Syjam mi umknal, a dodatku GiK nie mam. ale z czego wiem to Hiszpanie tam są a wydani a byli w DLC, więc mogą dodać teoretycznie

LASZLO 
Mar 21, 2013 at 13:11

Stawiam na:
1. Polska - potwierdzone
2. Portugalia - (imperium kolonialne, scenariusz kolonizacja afryki, civil. 4)
3. Zulusi -(imperium kolonialne, scenariusz kolon. afryki, poprzednie civil.)
4. Asyria- (najprawdopodobniej na ,,screen"
5. Indonezja/Majapahit (cuda-Borobudur, przedstawiciel azji)
6. Almohadzi/Maroko/Berberowie (scenariusz kolonizacja afryki, duże imperium)
7. Siuxsowie/Inne plemię indian pn-amerykańskich (scenariusz ,,civil war", civil. 4)
8. Israel (Judaizm- brak przedstawiciela tej religi, ciekawe cechy narodowe, dużo możliwości)
9 Wietnam - może mniej prawdopodobny lecz ma bogatą historię i ciekawe możliwości np. jako jednostka partyzanci (wojna wietnamska)

szachoboks 
Mar 21, 2013 at 13:22

wietnam ? prędzej kanada, brazylia , argentyna,

[Edited by szachoboks on Mar 21, 2013 at 13:24]

Maiar 
Mar 21, 2013 at 13:57

To jakis troll post. : d
Prawie kazde panstwo bedace chociaz raz pod okupacja rownie dobrze mogloby miec partyzantow.

ramzes46 
Mar 21, 2013 at 14:02

Jedna dobra wiadomość i forum odżyło
oby więcej takich niusów

Dyktator 
Mar 21, 2013 at 14:08

Quote:
asioasioasio wrote:
@ Dyktator
no tak dawno nie gralem i Syjam mi umknal, a dodatku GiK nie mam. ale z czego wiem to Hiszpanie tam są a wydani a byli w DLC, więc mogą dodać teoretycznie

Hiszpania została dodana żeby nie było braków w scenariuszu renesansowym

A co do G&K to polecam Ci kupić, bo całkiem prawdopodobne, że BNW będzie wymagało poprzedniego dodatku. A poza tym wnosi niemało do gry

Nair 
Mar 21, 2013 at 15:09

Ten cudak to Pomnik Matki Ojczyzny z Kijowa(tylko trochę zmieniony) czy co? Bo nie kojarzę go ;p

Cholernik 
Mar 21, 2013 at 17:44

W Stalingradzie jest ten pomnik

michalkf 
Mar 21, 2013 at 17:56

Quote:

A co do G&K to polecam Ci kupić, bo całkiem prawdopodobne, że BNW będzie wymagało poprzedniego dodatku. A poza tym wnosi niemało do gry

A ja bym się wstrzymał gdyż BNW może zawierać w sobie G&K podobnie jak BTS zawierał w sobie Warlords.

Withking21 
Mar 21, 2013 at 18:04

Jak myślicie za jaką jednostkę będzie Husaria za rycerzy czy lansjerów?

Dyktator 
Mar 21, 2013 at 18:09

Patrz wyżej, a znajdziesz, że lansjerów..

Quote:
michalkf wrote:
Quote:

A ja bym się wstrzymał gdyż BNW może zawierać w sobie G&K podobnie jak BTS zawierał w sobie Warlords.

Przy takiej samej cenie jak G&K oraz wydaniu wersji Gold? Nie sądzę. Poza tym to by nie zgadzało się z aktualną polityką sprzedaży civki.

[Edited by Dyktator on Mar 21, 2013 at 18:12]

LOBO 
Mar 21, 2013 at 19:24

Quote:
LASZLO wrote:
Stawiam na:
1. Polska - potwierdzone
2. Portugalia - (imperium kolonialne, scenariusz kolonizacja afryki, civil. 4)
3. Zulusi -(imperium kolonialne, scenariusz kolon. afryki, poprzednie civil.)
4. Asyria- (najprawdopodobniej na ,,screen"
5. Indonezja/Majapahit (cuda-Borobudur, przedstawiciel azji)
6. Almohadzi/Maroko/Berberowie (scenariusz kolonizacja afryki, duże imperium)
7. Siuxsowie/Inne plemię indian pn-amerykańskich (scenariusz ,,civil war", civil. 4)
8. Israel (Judaizm- brak przedstawiciela tej religi, ciekawe cechy narodowe, dużo możliwości)
9 Wietnam - może mniej prawdopodobny lecz ma bogatą historię i ciekawe możliwości np. jako jednostka partyzanci (wojna wietnamska)

Tutaj bym się zgodził tyle, że przy 6 dałbym raczej Berberowie\Maurzy, a 9 bardziej bym proponował Timurydów, ale przy mongolii i hunach nie potrzebojemy kolejnej inwazji ze wschodu w tym samym stylu praktycznie

Zibi1981 
Mar 21, 2013 at 19:37

Przyznam szczerze, że obecność Polski, nie wspominając już o tym, że Polska jest "flagową" cywilizacją tego dodatku (!!!), sprawia, że jest mi zupełnie obojętne jakie inne cywilizacje pojawią się obok naszej. Tyle lat czekania i wreszcie mamy Polskę - z tej okazji nie mogę sobie odmówić kupna nowego kompa, żeby wreszcie móc grać po ludzku na większych mapach

Jeśli jednak miałbym wyrazić swoje preferencje co do pozostałych cywilizacji, to wyglądałyby one następująco:

2. Izrael
3. Timurydzi
4. Asyria
5. Hetyci
6. Fenicjanie
7. Portugalia
8. Zulusi

itkovian 
Mar 21, 2013 at 20:50

Quote:
Zibi1981 wrote:
Przyznam szczerze, że obecność Polski, nie wspominając już o tym, że Polska jest "flagową" cywilizacją tego dodatku (!!!), sprawia, że jest mi zupełnie obojętne jakie inne cywilizacje pojawią się obok naszej. Tyle lat czekania i wreszcie mamy Polskę - z tej okazji nie mogę sobie odmówić kupna nowego kompa, żeby wreszcie móc grać po ludzku na większych mapach

Jeśli jednak miałbym wyrazić swoje preferencje co do pozostałych cywilizacji, to wyglądałyby one następująco:

2. Izrael
3. Timurydzi
4. Asyria
5. Hetyci
6. Fenicjanie
7. Portugalia
8. Zulusi

Podałbym takie same cywilizacje z tym żę Assyria jest juz obok Polski wiec zastapiłbym ją Wenecją.

michalkf 
Mar 21, 2013 at 21:58

Ja nie mam pojęcia jakie nację będą, ale osobiście chciałbym następujące:

- Kanada
- Australia
- Gruzja
- Meksyk
- Kuba

jokerkara 
Mar 21, 2013 at 22:07

To i ja podam, co bym chciał zobaczyć - ... właściwie to tą samą listę, co Zibi i itkovian, z tym, że także jedną nację bym zamienił : zamiast Timurydów, o których nic nie wiem, dał bym Nepal albo Tybet.

Marioramst 
Mar 21, 2013 at 22:12

Tybet byłby ciekawy ale chinczyków jest milird i dodoatek by sie tam nie sprzedawał ;(

a z tego wszyskiego to przeciez belgia tez miała kolonie w afryce - Kongo wiec moze i ona być.

jobabr 
Mar 21, 2013 at 22:15

Witam i pozdrawiam po długim czasie! Świetna wiadomość - tyle lat i w końcu będzie można pograć oficjalną wersją polskiej cywilizacji. Zupełnie się tego nie spodziewałem, aż odkurzyłem nieco civkę na dysku!

Dyktator 
Mar 21, 2013 at 23:15

@jokerkara - Timurydyni to państwo mongolskie założone pod koniec XIV wieku przez Tamerlana zwanego Timurem Chromym w Azji Środkowej( dzisiaj: Pakistan, Afganistan) . Za Timura zdobyli tereny Pereji i podporządkowali sobie Indie. Przy okazji pobili Dżalairydów (czy jakoś tak), Turków oraz Złotą Ordę. Mieli aspiracje na odbudowę Chanat Mongolskiego, jednak po śmierci Tamerlana rządzili nieudolni władcy i kraj się rozpadł dosyć szybko.
Taka krotka lekcja historii W EU3 to była fajna nacja i w civce też chętnie bym ich zobaczył.

Ale jak bedzie ta nacja i po premierze jakiś pbem ruszy to trzeba bedzie przypilnować Cholernego, bo wiadomo co weźmie... i znowu bedzie te pomniki na siłę w naszych miastach budował :P

Cholernik 
Mar 22, 2013 at 05:41

Nie wiem o co Ci chodzi. Jestem przecież tylko małą biedną Cholerką.
W dodatku pokojowo nastawioną do świata, proszę nie robić mi złego PR.
Nie to co Itkovian, w trzech grach mam z nim wojnę, za każdym on łamał ustalenia pokojowe. Ja przy nim jestem chodzącą świętością

jokerkara 
Mar 22, 2013 at 06:48

No tak, dzięki za wyjaśnienie. Z ciekawości 'wyguglowałem' sobie tych Timurydynów i faktycznie - całkiem zacna nacja, lecz mimo to ( i mimo miliardowi niechętnych Chińczyków ) dał bym Tybet. Albo Nepal. I dam sobie głowę uciąć, że wiem jaką nacją będzie grał Cholernik po premierze dodatku - tą samą, co my wszyscy Co skłania mnie do refleksji nad Waszym wyborem drogi do zwycięstwa. Ja tam chyba napiszę historię na nowo i Polska podbije świat ( a przynajmniej wszystkie jego stolice ). A jak u Was?

kermit278 
Mar 22, 2013 at 07:17

hmmm raczej małe szanse są że zmienią wygląd miast na bardziej realny styl kulturowy :/

michalkf 
Mar 22, 2013 at 07:48

Ciekawe czy zoptymalizują grę pod kątem wydajności/grafiki. Pamiętam, że zrobili coś takiego pr