civ.org.pl forums [http://forums.civ.org.pl]
Civ5 - Ogólne [http://forums.civ.org.pl/viewboard.php?BoardID=118]
XIX wiek, a większość mapy niezajęta [http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=22689]

Magnus 
Oct 04, 2015 at 12:37
XIX wiek, a większość mapy niezajęta

Po latach gry w "czwóreczkę" postanowiłem wypróbować kolejną część. Ściągnąłem więc moda z mapą Ziemi (ogromna), zostawiłem poziom domyślny (książę), podobnie prędkość (zwykła). 22 cywilizacje, 41 państw-miast.

Jest rok 1804, a ja (Szoszoni) nie miałem żadnych wojen - poza jedną, którą sam wypowiedziałem, ale w której przeciwnik (Amerykanie) nie wysłał na mnie ani jednej jednostki. Jakże byłem zaskoczony, gdy w rokowaniach pokojowych mogłem zażądać od niego zawarcia pokoju z... praktycznie z całym światem ().

Trochę mnie to zaskoczyło (co to AI tam wyczynia?), więc uruchomiłem w konsoli odkrycie całej mapy, żeby sprawdzić co tam się dzieje. Wygląda ona tak:No więc... SERIO!? Przypominam - rok 1804 i tyle wolnego miejsca? W Civ4 nie byłoby tam choćby jednego hexa (gdyby były tam hexy :P) i to pewnie już w średniowieczu, a tutaj taka sytuacja?

Pytanie - co jest przyczyną?
Kilka rzeczy przychodzi mi do głowy:
1) niezadowolenie - fakt, że sam musiałem balansować z tym, ale i tak jestem na dobrej drodze, żeby zajmować 1/3 Ameryki Północnej. Czy ten czynnik sprawia problem AI, czy co?
2) charakter władców? Widzę, że takie Maroko prowadziło raczej normalną ekspansję, za to co można powiedzieć o Hunach, którzy poza 2 miastami w swojej startowej lokalizacji, mają jakieś w Chinach? W Civ4, mam wrażenie, niezależnie od charakteru każdy dbał o własny interes (oczywiście w miarę możliwości AI), a tutaj chyba starają się tylko odgrywać charakter?
3) może mapa jest za duża? Czy w takim razie granie w Civ5 na mapach Ziemi traci rację bytu?
4) jeszcze inna przyczyna?

Byłbym wdzięczny za pomoc. W skrócie chodzi mi o to - czy w Civ5 jest w ogóle możliwość rozegrania takiego scenariusza "ziemskiego", jak w Civ4 - i jak należy wtedy poustawiać opcje/władców/etc.

[Edited by Magnus on Oct 04, 2015 at 12:39]


Wolfenlane 
Oct 04, 2015 at 12:43
Re: XIX wiek, a większość mapy niezajęta

Zbyt niski poziom trudności. Cywilizacje rozłożone nierównomiernie na mapie.


Magnus 
Oct 04, 2015 at 12:56
Re: XIX wiek, a większość mapy niezajęta

Jaki poziom byłby odpowiedni - czyli taki, w którym AI gra dobrze, ale nie dostaje jakiś bonusów z kosmosu?

Co do nierównomiernego położenia, to lepiej już raczej tego nie zrobię. Było 4 graczy w Am. Płn, 2 w Płd, 5 w Afryce, 7 w Azji, 4 w Europie.
W Civ4, przy takim ustawieniu, spokojnie wypełniliby wolne przestrzenie. To co widać niezajęte w Azji, zostałoby rozdzielone głównie między Hunów i Mongołów. Tymczasem praktycznie nawet tego nie ruszyli - Hunowie najechali Indie, a Mongołowie Chiny.

[Edited by Magnus on Oct 04, 2015 at 12:57]


Wolfenlane 
Oct 04, 2015 at 13:08
Re: XIX wiek, a większość mapy niezajęta

Bonusy z kosmosu są na bóstwie, nieśmiertelny jest całkiem przyjemny, ale tylko dla bardziej doświadczonych graczy, więc możesz ten trzeci od góry (imperator?), sam zdecyduj


Kex 
Oct 04, 2015 at 17:55
Re: XIX wiek, a większość mapy niezajęta

Według mnie błędnie oczekujesz od Civ5 zachowania analogicznego do Civ4. W tej części "spamowanie miast" zostało znacznie ograniczone. Tak to zostało zaprojektowane i tyle. Wyższy poziom gry trochę pomoże,ale i tak jeśli zależy Ci na grze z ostrzejszą walką o terytoria,to musi być mniej miejsca dla nacji w stosunku do tego,co znasz z Civ4.


kasztelan_mirmil 
Oct 04, 2015 at 19:54
Re: XIX wiek, a większość mapy niezajęta

Nie no, jaki weźmiesz najwyższe poziomy to AI ma tyle bonusu do szczęścia, że spamuje miastami jak głupie. Ale z drugiej strony mapa świata ma to do siebie że jest tam dużo terenu trochę słabego i często zostają jakieś packi niezamieszkane.


czajmen 
Oct 04, 2015 at 20:02
Re: XIX wiek, a większość mapy niezajęta

Po za tym rozwój kultury i przejmowanie innych pól też inaczej wygląda - miasta przejmują pola wolniej i dopiero na końcu niektóre mają dużo swojego terenu.


LOBO 
Oct 05, 2015 at 17:31
Re: XIX wiek, a większość mapy niezajęta

Ja zawsze miałem też ten problem, że AI miast nie stawiało :/
Musiałem trochę się z modami i XMLami pobawić by poprawić ten stan (np dając AI od początku 3osadników)
Czysta Civ5 niestety jest hmm za słaba i trzeba ją dopracować.


robo008 
Oct 10, 2015 at 12:28
Re: XIX wiek, a większość mapy niezajęta

To jest właśnie główny problem piątki , miasta w pózniejszych latach powinno się zdobywac a nie budowac . Ale są cywilizacje AI które budują duzo miast np Grecja co zresztą prowadzi do buntów w ich granicach i powolnego upadku
tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.