civ.org.pl forums > Space 4X - Projekt gry - Strategia Kosmiczna 4x > Rozdział V - Kolonie
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Strategie Kosmiczne 4X > Projekt gry - Strategia Kosmiczna 4x
Poster
Status: Veteran

Registered: Mar 20, 2009
IP: Logged
Re: Rozdział V - Kolonie [post #51]

Rzeczywiście pewną wadą byłoby, że wszechświat wygenerowany na potrzeby danej rozgrywki nie przewidywałby już nowych ras, które by chciały w jakiś sposób dołączyć, ale taki sytuacje się nie zdarzają, poza jakimiś szczególnymi scenariuszami.

To może ostateczny argument:
Widziałem jak upadają ambitne projekty gier. Po prostu pod własnym ciężarem. Tworzenie ciągnie się przez lata, a potem wszystko przepada. Dlatego chciałem zaproponować drogę stopniowych ulepszeń. Jak najszybciej stworzyć cokolwiek i później dodawać kolejne dodatki. Na przykład dodatek "Terraformowanie", który sprawia, że planety mają własne parametry, a rasy własne upodobania i który rozwija możliwości terraformowania (które jakieś by i tak były w wersji bez dodatku).

Oct 04, 2011 at 21:15

Print
HidN
Status: Regular

Registered: Apr 27, 2011
Re: Rozdział V - Kolonie [post #52]

To jest argument obosieczny, bo co jest proste, wydajne i czytelne w małej skali (i tylko dla tego celu tworzone), zwykle okazuje się nie być w dużej. Tak jest z kodem, należy go pisać pod kątem tego, co ma być na końcu. Owszem, można stworzyć prostsze rozwiązanie wstępne tj. Alfę - ale nie może się to odbywać kosztem wprowadzania do rozwiązania potencjalnych skamieniałości tj. kodu który i tak trzeba będzie przepisać albo znacząco pozmieniać na potrzeby finalnej wersji gry, chyba że projekt jest kompletnie niewykonalny.

Naszym celem nie jest napisanie byle jakiej gry, tylko napisanie rzeczywiście dobrej gry. Nasz projekt więc przewiduje tylko dwie opcje: CC albo nic, bo ja osobiście uważam go za bardzo wykonalny.

Oct 04, 2011 at 21:56

Print
Kex
Status: Elite

Registered: Aug 19, 2010
Re: Rozdział V - Kolonie [post #53]

Zastanawiałem się ponownie nad modelem rozwoju kolonii,jednak wszelkie rozważania i tak i tak sprowadzają się do pomysłu podobnego do tego,co proponowałem. Pozostaje mi więc tylko w najbliższym czasie zaproponować praktyczne pokazanie zmodyfikowanego pomysłu.No chyba że ktoś jest w stanie przedstawić lepszy model opierający się na istotnych według mnie założeniach tj.:
- skupienie na surowcach - to właśnie one są najważniejsze z perspektywy "władcy imperium". To swoiste minimum,więcej danych to raczej kłopoty z zarządzaniem w miarę rozwoju.
- duża skala - większy realizm niż przy modelach,w których planeta mieści np 5-30 budowli i jedyna opcja rozbudowy to prosta sekwencja; wybór między taktyką ekspansji lub rozbudowy posiadanych planet
- łatwość zarządzania,podatność na automatyzację - niezbędne jeśli gra ma nie zamęczyć gracza przy sporej licznie kolonii.

Tylko nie wszyscy na raz

Oct 09, 2011 at 19:23

Print
ketrabmod
Status: Novice

Registered: Dec 30, 2011
Re: Rozdział V - Kolonie [post #54]

Wtraca swoje trzy grosze z tego ze nie zapoznalem sie jeszcze z konspekten CC moje wywody moga sie ruznic od tych planowanych najbliszym czasie napisze poprawiona wersje ale postarm sie przedstawic wam glówny zarys

moj pomysl dzieli sie na trzy etapy

1 badania - Aby zkolonizowac nowa planete trzeba przeprowadzic badania nad dana planeta , po ukonczeniu badan mamy do dyspozycji pare ? mozliwosci kolonizacji ruzniacymi sie -
czasem potrzebnym do zalozenia koloni . max populacja zamieszkujaca polanete , bonusy do wydobycia mineraluw i substancji organicznych jak i koszt utrzymania koloni i kompleksów. kazdy jest inny od wybranego rodzaju kolonizacji

2 - zabudowa planety aby nie zawracac glowy graczowi i budowac pojedynczych kompleksów proponuje to zautomatyzowac w nastepujacy sposób po zakonczeniu kolonizacji ustawiamy jaka czesc ludnosci ma pracowac w danych kompleksach np.
badania naukoew 30 %
wydobycie minerałów 20 %
rafineria 20 % przetwarzanie substancji organicznych 10%
20 % wolnych mieszkanców

wraz ze wzrostem populacji liczba generowanych ptk . badan bedzie rosla liczbe wybudowanych kompleksów okresla ilosc populacji np 10 000 lud. na jeden komplks badawczy nie ma w tym pomysle okreslonej w punktach miejsca nad zabudowe planetarna
wolni mieszkancy generuja zadowololenie koloni , leko modyfikuja przyrost naturalny koloni , korupcje ,kulture
budynki specjalne takie jak ambulatorium , akademie wojskowe , punkty zaopatrzenia sa budowane na stacjach orbitalnych w okul planetczy w danym ukladzie ( do omówienia )
magazynowanie karzdy kompleks wydobycia ma przypisana przestrzen magazynowa
jednak mozna z niekturych koloni zrobic magazyny podczas wybierania metody kolonizacji mozna zrobic ze jedna z metod bedzie odpowiadala magazynowi planetarnemy znacznie zwiekszajac pojemnosc magazynowa calosci imperium i np bedzie generowac leki bonus badawczy
i w takej metodzie kolonizacji gracz bedzie inaczej rozdysponowywal ptk mianowicie
magazyn mineralny
radioaktywny
organiczny
badawczy
wolny
i oczywiscie max populacji przy takim rodzaju kolonizacji bedzie znacznie niszy jak i koszt utrzymania

3 - budowa statkow odbywa sie na poziomie planetarnym na kazdej koloni jest stocznia ale budowa jest mozliwa tylko fregat i mysliwcow

kazde wieksze statki potrzebuja do budowy stoczni orbitalnej

jest to model bardzo uproszczony i sprzyjajacy skruceniu czasu tury
na planetach budujemy tylko podstawowe kompleksy

jak znajde troche wiecej czasu to napisze dokladnie jak by to mialo wygladac ale jakes swiatelko na to zucilem

sorki za bledy

[Edited by ketrabmod on Jan 01, 2012 at 18:23]

Jan 01, 2012 at 18:21

Print
Kex
Status: Elite

Registered: Aug 19, 2010
Re: Rozdział V - Kolonie [post #55]

Wiesz,to miło,że masz ochotę także na pracę koncepcyjną,tyle że problem w tym,że mu już koncepcję tworzymy od jakiegoś czasu. Nie wszystko jest jeszcze pokończone,ale jednak nie bardzo widzę sens cofać się do początku. Chętnie skorzystamy z ciekawych pomysłów,ale najpierw zapoznaj się z tym,co mamy opracowane.
Niestety obecnie Merthen jest nieuchwytny,a to u niego na forum głównie toczone są dyskusje. Liczę jednak,że wkrótce się odezwie.
Nie obraź się,ale z tymi błędami to faktycznie poszalałeś.Lepiej żebyśmy Ci roboty "pisemnej" nie zostawiali

Jan 02, 2012 at 20:58

Print
ketrabmod
Status: Novice

Registered: Dec 30, 2011
Re: Rozdział V - Kolonie [post #56]

Co do błędów to musicie mi wybaczyć bo pisałem to z komórki a z moim polski to nie za bardzo dobrze jest wiem .

Jan 02, 2012 at 22:58

Print
^ Początek strony ^
Pages: 1 [2]

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.