civ.org.pl forums > Space 4X - Ogólne > First Encounters i seria Elite
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Strategie Kosmiczne 4X > Ogólne
Poster
Status: Veteran

Registered: Sept 07, 2008
IP: Logged
Re: First Encounters i seria Elite [post #51]

Panowie ! Gdzie ja napisałem, że to mi nie odpowiada ?!?
Ja rozumiem, że ostatnimi czasy stała się modna nadinterpretacja słów wypowiadanych ale żeby takie rzeczy działy się z tekstem pisanym
Oj Oj, chyba za dużo stresu mieliście ostatnio.

Sept 12, 2014 at 22:49

Print
PAwleus
Status: Hero

Registered: Mar 24, 2009
Re: First Encounters i seria Elite [post #52]

Farinie, porządny system joystickowy w tego typu grze zawsze będzie lepszy niż układ myszka+klawiatura w tym sensie, że znacznie łatwiej się do niego przyzwyczaić (jest bardziej intuicyjny jako wyposażenie kokpitu), ale też posiadać może dodatkowe zalety: feedback, łatwość odnalezienia pozycji neutralnej, klawisze bliżej palców. Można jednak z powodzeniem grać bez joysticka (grałem nawet z użyciem touchpada), szczególnie jeśli nie nastawia się od razu na zostanie superpilotem. Znacznie bardziej przydatny w walce może być TrackIR, albo coś w tym rodzaju (Oculus Rift sam się narzuca), gdyż często łatwiej zauważyć oddalony obiekt patrząc przez szybę (a niektóre kokpity są pięknie przeszklone), niż zlokalizować go na skanerze. Jest to kwestia przyzwyczajenia się do wyświetlacza Sensor Suite, ale też, przynajmniej na razie, własne gały pilota bywają czulszym sensorem niż sensory pasywne Znacznie łatwiej też odczytać jaki manewr pobliski statek właśnie wykonuje, widząc go bezpośrednio.

Merthenie, hula mi to na laptopie z i7-4700MQ 2.4GHz, GeForce GTX780M i 8GB RAM, w 64-bitowym Windows 7 (MSI GT70 - bardzo udany i stosunkowo tani laptop, z opcją przenośności ), co pozwala na płynną grę z wszystkimi ustawieniami na High w 1920x1080 (nie jest płynna w okolicy gazowych gigantów, ale to traktowane jest jako bug).

Zanim przejdę do "specyfikacji" podam trochę nowości, gdyż właśnie ukazał się newsletter od Frontiera, w którym podano, że będzie można posiadać w grze więcej niż 1 statek na raz. Mimo że tylko 1 na raz będzie można latać, to świetna wiadomość! Ogłoszono to przy okazji powiadomienia tych, którzy zamówili pre-order, że otrzymają jako bonus Mercenary Pack, w którym m.in. będą mieli dodatkowy statek na początku gry: Eagle. Określono także jakie ceny będzie miała gra w momencie premiery: 39.99 Funtów ($59.99 i 49.99Euro). Biorąc pod uwagę że pre-order kosztuje 40Euro, to chyba próbują naganiać nowych klientów

Dalsze komponenty wbudowane w kadłub:

9. Sensor Suite - jak już wspominałem aktualnie są tylko sensory pasywne, wykrywające głównie promieniowanie cieplne (chociaż widać i asteroidy), więc gdy przeciwnik odpowiednio obniży emisję cieplną ze swojego statku (ten wskaźnik widmowy, o którym wcześniej mówiłem, że głównie ozdoba, pokazuje właśnie emisję cieplną własnego statku) to znika dla układów statku i chociaż możemy go widzieć oczami pilota to nie da się go namierzyć. Rakietami nic mu się więc nie zrobi, nie ma podpowiedzi jak strzelać pociskami, więc pozostają tylko lasery, ale wersje Gimballed i Turreted mogą wtedy strzelać tylko na wprost.

Tu może omówię wyświetlacz Sensor Suite. Jest to wyświetlacz trójwymiarowy i w trybie 3D to widać (łatwiej się wtedy do niego przyzwyczaić), ale na normalnych ekranach mamy coś bardzo podobnego do tego z poprzednich edycji (to największy wynalazek Elite, bez którego chyba nie stałaby się legendą): statki są po prostu reprezentowane jako takie kropy z pionowymi laskami i jeśli laska jest skierowana w dół to statek jest powyżej naszej horyzontalnej płaszczyzny, a jeśli w górę to poniżej, no i jeszcze im dłuższa laska tym dalej od tej płaszczyzny. Jeśli kropa jest z przodu od centrum wyświetlacza, to jest z przodu naszego statku, jeśli z tyłu to z tyłu itp., a odległość od centrum reprezentuje odległość od nas. Dzięki temu, nawet jeśli nie widzimy obiektu, to łatwo go zlokalizujemy w przestrzeni wokół nas. Kropa pusta w środku oznacza członka Elite Federation of Pilots, czyli po prostu gracza - możemy się spodziewać że będzie znacznie trudniejszym przeciwnikiem niż NPC (a przynajmniej dotychczasowe NPC-e). Jeśli kropa jest żółta to statek nie jest rozpoznany przez system Friend/Foe, jeśli jest zielona to jest to przyjaciel (ale od jego strzałów też można zginąć), a jeśli czerwona to nieprzyjaciel, jeśli szara to kontener z towarem, jeśli brązowa to asteroid.

Wyświetlacz ma ustawienia niedostępne w poprzednich edycjach - możemy zmienić skalę z logarytmicznej na liniową i rozszerzyć lub zmniejszyć zasięg sensorów (najlepiej różnice widać w polu asteroidów).

Po bokach głównej części tego wyświetlacza są jeszcze:

- po lewej, paskowy wyświetlacz temperatury wewnątrz statku (niekoniecznie w kabinie) w procentach temperatury krytycznej. Temperatura wewnątrz statku może być wysoka, a emisja cieplna niska, gdy schowamy wymienniki ciepła z powierzchni kadłuba, jak w trybie Silent Running. Gdy temperatura przekroczy 100% krytycznej stopniowo ulegają uszkodzeniom komponenty statku, mogą także zacząć nieprawidłowo działać, np. któraś broń może zacząć sama strzelać Przy dużym przekroczeniu uszkodzeniom ulega także kadłub.

- po prawej, również głównie paskowy wyświetlacz pokazujący: prędkość wzdłuż dominującego wektora ruchu (podana także w postaci liczby), wskaźnik throttle (taka jakby pozioma igła z uchem i w tym uchu jest niebieska lampka, o której wcześniej wspominałem), zakres możliwego ustawienia throttle przy danej mocy przekazanej do ENG (cienki pasek po prawej stronie głównego), sweet spot (niebieskie pasmo po lewej stronie głównego) służący do ustawiania throttle tak żeby manewrowość była jak największa i żeby nie przestrzelić celu podczas "skoku" wewnątrzsystemowego.

10. Shield Generator - generuje tarcze energetyczne chroniące całkowicie statek dopóki nie opadną na skutek zużycia przez trafienia, lub na skutek braku energii. Dają dużą sygnaturę cieplną więc w trybie Silent Running są wyłączane. Aktualnie nie ma możliwości zakupu jakichkolwiek upgradów do nich i są jednoczęściowe, ale zapowiedziano już że najpóźniej w dniu premiery upgrady będą, a tarcze wieloczęściowe (czyli np. oddzielne na przód i tył statku) mają być już w Becie2. Obecnie większe statki mają silniejsze tarcze, ale dłużej trwa ich stawianie po opadnięciu.

11. Cargo Hatch - po odstrzeleniu go przez przeciwnika towar wypada stopniowo z ładowni. Wymaga energii do działania i można go wyłączyć. Nie próbowałem jeszcze, ale wtedy chyba też towar wypada.

12. Life Support - system podtrzymywania życia, po wyłączeniu tlenu starcza na 10 min. Po przedziurawieniu kokpitu włącza się tryb awaryjny w którym tlenu starcza na tylko 2 min - chyba zapomniano zwiększyć ten czas z poprzedniej wersji, bo nawet jeśli wygra się walkę mimo takich uszkodzeń, albo się ucieknie, to prawie nigdy nie da się w 2 minuty dolecieć do stacji.

13. Power Plant - zużywa paliwo celem wytworzenia energii i jest to jej jedyne źródło, więc gdy zaczyna nieprawidłowo działać jesteśmy w nielichych opałach. Wtedy ustawienia priorytetów energetycznych dla poszczególnych komponentów zaczynają mieć kluczowe znaczenie.

cdn...

[Edited by PAwleus on Sept 13, 2014 at 00:31]

Sept 13, 2014 at 00:27

Print
Merthen
Status: Moderator

Registered: Aug 25, 2008
Re: First Encounters i seria Elite [post #53]

Quote:
Farin wrote:
Panowie ! Gdzie ja napisałem, że to mi nie odpowiada ?!?
Ja rozumiem, że ostatnimi czasy stała się modna nadinterpretacja słów wypowiadanych ale żeby takie rzeczy działy się z tekstem pisanym
Oj Oj, chyba za dużo stresu mieliście ostatnio.

Farin i kto tu nadinterpretuję wypowiedzi . Mój poprzedni post miał tylko jeden cel: wyrazy uznania dla PAwleusa za to że znajdują czas i chęć i na tak szczegółowe opis, który rzadko spotykam w języku ojczystym. Zachęca mnie to do zakupu (jakiś cudem nie uczestniczyłem w kampanii kickstarterowej).

Nie miałem zamiaru "trollować" czy tez kogoś "napadać". Jeżeli zostałem tak zrozumiany to przepraszam.

PAwluesie niestety mam gorszy sprzęt (Quad 2.4GHz; 8GB RAm, Radeon HD 6950) więc muszę poczekać aż kupię coś lepszego (pewnie w listopadzie).

Kupiłeś to:
https://store.zaonce.net/game-extras/viper-flag-poland.html
?

[Edited by Merthen on Sept 13, 2014 at 06:23]
Sept 13, 2014 at 06:16

Print
Farin

Re: First Encounters i seria Elite [post #54]

PAwleus - z symulatorami to różnie to bywało. Często joystick był lepszy ale było też kilka gierek, gdzie bardziej opłacało się grać myszką+klawiatura.

Sept 13, 2014 at 10:35

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #55]

Merthenie, wydaje mi się, że Twój sprzęt powinien wystarczyć, ale sprawdź jeszcze tutaj

Co do współczesnych flag jako paintjobs, to nie podoba mi się ten pomysł (zakłóca mi immersję), więc nie kupiłem i nie kupię. A finansowo wspomogłem FD już wystarczająco na kickstarterze - jestem jednym z the Founders, a nawet więcej

A właśnie, może przy okazji sprostuję to co napisałem ostatnio: gracze należą do Pilots' Federation, a Elite Federation of Pilots jest znacznie węższą organizacją (mocno tajemniczą, ale odgrywała sporą rolę ścigając gracza w historii z First Encounters) wewnątrz niej i należą do niej piloci z rangą Elite oraz the Founders. Jest taka koncepcja, że ci ostatni to są niedawno odmrożeni założyciele EFP. Czy tak zostanie to przedstawione to dopiero się okaże, chociaż mi się takie wyjaśnienie bardzo podoba, bo świetnie tłumaczy, dlaczego zachowują się często jak piloci-nowicjusze: mieli uszkodzone umysły podczas hibernacji

Nie podałem jeszcze, że na skanerze rakiety to białe kropy, a statki z wypuszczoną bronią to już nie kropy, a trójkąty i gdy do nas strzelają to migają.

No to z grubsza wstęp mamy za sobą, zapoznać się ze sterowaniem można wykonując kilka dostępnych z Alfy scenariuszy ułożonych w prosty tutorial, od strzelania do nieruchomych kontenerów do zbiorowej walki jako część frakcji. Obejmuje on jednak tylko walkę, więc np. nie ma dokowania, ale w chwili premiery ma być znacznie bardziej rozbudowany. Jest to jedyna na razie część gry, w którą można grać offline (tyle że najpierw trzeba się zalogować online) - podobno ma być także solo offline, ale na razie jest tylko online. Gra jest jednak robiona przede wszystkim z myślą o multiplayerze i wersja solo od multi różni się tylko tym, że nie spotykamy w niej graczy, czyli np. dostępność towarów i ich cena, zależna od m.in. aktywności graczy jest taka sama w solo. Zresztą multi można grać tak jak solo, bo jest możliwość wykluczania ze swojej gry graczy, nawet wszystkich (nie spotka się ich po prostu w grze), można też grać tylko z przyjaciółmi (jeszcze tych opcji nie próbowałem). Potworzyły się już nawet grupy PvE, ale dla mnie osobiście pozbawianie się nieprzewidywalności zachowania graczy i liczenie tylko na NPC-ów jest trochę dziwne, bo przypuszczam, że nawet po premierze będą zbyt przewidywalni. Jak dla mnie idealnie byłoby, gdybyśmy nie byli pewni czy to NPC, czy gracz, no ale to na razie tylko w Gamedec

Aktualnie zaczynamy grę w systemie Eranin, gdzie toczy się wojna z Federacją. W gammie i później ma to być losowy system na obszarze, który wybierzemy. Pierwsze co musimy zrobić to nauczyć się dokować, bo szkoda byłoby nazbierać voucherów z udanych zestrzeleń w strefach wojny (to już prawdopodobnie umiemy po tutorialu), albo zakupić towar i później rozbić się o stację. Najlepiej rozbić się od razu Zaczynamy, o ile dobrze pamiętam, poza stacją, więc otwieramy okno z zakładką nawigacja, wybieramy stację i prosimy o zgodę na dokowanie (bez tej zgody nie da rady, a i stacja może się czasowo obrazić - próbowałem ). Możliwe to jest tylko wtedy, gdy jesteśmy nie dalej niż 7.5 km od stacji, więc być może trzeba będzie podlecieć bliżej - wlot jest zawsze (przynajmniej dotychczas) od strony która kręci się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Gry ją uzyskamy nie musimy się śpieszyć, mamy, o ile dobrze pamiętam, 10min na proces dokowania, a nawet jeśli nie zdążymy to możemy zawsze poprosić ponownie. Po tutorialu powinniśmy już mniej więcej wiedzieć jaka prędkość nie jest dla nas za wielka, a wlot do stacji jest w porównaniu do Sidewindera ogromny (tylko wygląda na mały), więc nie powinno być problemu z dostaniem się do środka, chyba że pomylimy klawisze i włączymy przez przypadek dopalacz, co na początku się zdarza, bo w walce jest często używany i jesteśmy przyzwyczajeni po tutorialu do sięgania po niego pochopnie. Ja rozbiłem się w ten sposób przynajmniej 3x i to niekoniecznie na samym początku gry Dobrze jest też pamiętać, że lepiej trzymać się strony po której świeci się zielone światło, ale jeszcze lepiej po prostu uważać na innych, bo często ani NPC-e, ani gracze tego nie przestrzegają, a po czołowym zderzeniu np. z Lakonem-9, to on nawet nie musi włączać wycieraczek . Jeszcze lepiej dodatkowo dać pełną moc na tarcze (SYS), w razie jakbyśmy się o coś otarli. Przy większych statkach trzeba dodatkowo zwracać uwagę na to jak rozmieszczona jest kabina, np. w Lakonie-9 mamy sporo statku nad kabiną, więc musimy to wziąć uwagę (ten statek kosztuje coś koło 4mln więc rozbicie go może nas drogo kosztować, szczególnie jeśli nie mamy akurat wystarczająco gotówki na ubezpieczenie). Gdy jesteśmy już wewnątrz, szukamy gdzie jest lądowisko, którego nr nam przydzielono - pomoże nam w tym wskaźnik na prawo od skanera. Dobrze jest włączyć Rotational Correction na ekranie z prawej strony, gdyż inaczej lądowanie jest znacznie trudniejsze. Gdy zbliżymy się odpowiednio do lądowiska wyświetlacz skanera zmienia nam się w ekran dokowania, na którym widzimy nasz statek nad horyzontalną płaszczyzną z koncentrycznymi liniami, reprezentującą lądowisko. Wtedy na początku, gdy jesteśmy jeszcze niedoświadczeni, najlepiej dać throttle na 0 i sterować delikatnie ciągiem thrusterów tak, żeby się odpowiednio ustawić - wisieć równolegle nad lądowiskiem, będąc zwróconym w stronę przeszklonych budynków. Aha, dostaniemy jeszcze komunikat ostrzegający, że mamy niewypuszczone podwozie, chyba że to jednak zrobiliśmy wcześniej. Gdy jesteśmy w odpowiedniej orientacji i linia od statku w dół jest w centrum, to wtedy płaszczyzna zaświeci się na niebiesko, więc używając thrusterów powoli obniżamy się, aż do momentu gdy przejmie nas stacja.

Pierwsze lądowanie mamy za sobą, więc pojawi się interfejs stacji. Proponuję od razu schować się do hangaru, żeby przypadkiem ktoś na nas nie wpadł. Co możemy robić na stacji? Po pierwsze to należy wyrobić sobie odruch uzupełniania paliwa i amunicji jako pierwszej czynności po zadokowaniu, gdyż oszczędzi to frustracji z powrotem do stacji, bo w gorączce zakupów tego akurat zapomnieliśmy. Drugą czynnością powinno być przejrzenie Bulletin Board - akurat te czynności są umieszczone jedna pod drugą. Co tam ciekawego jest w tych ogłoszeniach? Na razie niewiele:

1. Misje dla wojowników (łowców głów, piratów itp.), np. w skrócie: leć do tego systemu/ów i zestrzel tylu takich przeciwników (piratów, cywilów, wojskowych) a otrzymasz tyle.

2. Misje dla kurierów, np. leć do tej stacji i doręcz przesyłkę a dostaniesz tyle.

3. Misje dla kupców, np. weź od nas tyle ton tego towaru i przewieź tam, a kara za nie doręczenie jest taka, ale także np. poszukujemy pilnie takiego towaru, więc przywieź go, a otrzymasz ekstra zarobek.

Jest to nawet mniej niż we Frontierze, ale to na razie tylko placeholder, gdyż jest to jedna z podstawowych części gry i będzie znacznie rozbudowana, choć to pewnie dopiero w Gammie (misje eksploracyjne powinny być już w Becie2). Będą też gazety i to chyba także tworzone przez graczy.

Jeśli ktoś nie lubi walki, to na początku misje kurierskie i handlowe dają większy zarobek niż normalny handel, więc warto te biuletyny przeglądać, tym bardziej że możemy akurat mieć towar, którego w nich szukają. Generalnie rzecz biorąc aktualnie na walce wiele się nie zarobi, tym bardziej że jest duże ryzyko iż wydamy sporo na naprawy, ale na pewno jest ekscytująca, szczególnie przeciwko graczom.

Dalej na stacji wybieramy w zależności od naszej aktywności, więc wymienię po kolei:

1. Commodities Market - rynek, na którym kupujemy i sprzedajemy legalne towary. Na razie jeszcze na mapie Galaktyki nie jest oznaczone co jest nielegalne w danym systemie, więc na pewno wiemy dopiero, gdy nie możemy na tym rynku sprzedać naszego towaru. Możemy się domyślić wcześniej, gdy policja po przeskanowaniu, albo i nawet stacja, zaczyna do nas strzelać Miałem raz taki przypadek z zaskoczenia, ale już wtedy umiałem szybko dokować, więc nie zdążyli mi nawet zdjąć tarcz - szybkość dokowania przychodzi z czasem. Prawdopodobnie w przyszłości jakiś rodzaj kontroli celnej będzie także po zadokowaniu.
W tabeli mamy na co tutaj jest zapotrzebowanie, w jakiej ilości i jaką cenę są gotowi zapłacić, a także jaka jest czego podaż i jaka jest cena kupna. Bardzo ważnym parametrem do oceny opłacalności zakupu jest podana średnia cena galaktyczna. Dodatkowe informacje dotyczące szlaków handlowych znajdują się na mapie Galaktyki (omówię później).

cdn...

[Edited by PAwleus on Sept 15, 2014 at 00:38]

Sept 15, 2014 at 00:37

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #56]

Może jeszcze wyjaśnię pewną rzecz. Jak zapewne zauważyliście na filmiku Isinony, pilot słyszy nie tylko odgłosy dochodzące ze swojego statku, co nie powinno mieć miejsca, jeśli porusza się w przestrzeni międzyplanetarnej. Są to jednak dźwięki symulowane przez system komputerowy statku, co ma dostarczyć pilotowi dodatkowych informacji o otoczeniu poprzez inny zmysł niż i tak już przeciążony wzrok. Nie jest to tylko takie sobie wytłumaczenie, gdyż w grze możemy usłyszeć, że tak jest naprawdę. Wystarczy tylko pozwolić, aby przeciwnik przestrzelił nam kokpit i gdy powietrze z niego ucieknie zalega klimatyczna cisza - efekt mi się naprawdę spodobał
Co więcej, zmysł wzroku też jest wspomagany poprzez symulacje, np. te rozbłyski jakby pyłu, które widzimy za szybami, mają pomóc w orientacji w którą właściwie stronę porusza się nasz statek, co jest szczególnie ważne z Flight Assist Off. Myślę, że takich elementów w ostatecznej wersji będzie jeszcze więcej. Czego aktualnie mocno brakuje? Ja najbardziej odczuwam brak kamer pokazujących widok spoza kokpitu - powinna być taka możliwość, przynajmniej podczas "skoku" w przestrzeni międzyplanetarnej, dla podziwiania obiektów astronomicznych.

Zapomniałem też powiedzieć, że w przyszłości, tak jak w poprzednich częściach, dostępność wielu misji w Bulletin Board będzie zależeć od naszej rangi i reputacji - na razie systemu rang i reputacji jeszcze nie ma.

No dobrze, dalsze dostępne aktualnie aktywności na stacji:

3. Contacts - tu na razie możemy skontaktować się z:

- Pilot's Federation, gdzie możemy wymazać nałożone na nas bounty (jak na razie bez pozostawienia śladu - w poprzednich częściach pozostawała informacja, że za dane wykroczenie byliśmy notowani) spoza systemu, w którym aktualnie jesteśmy.
- Local Security Office, gdzie spłacamy nałożone na nas lokalnie grzywny i odbieramy kasę za zestrzelone przez nas statki z bounty nałożonym w tym systemie (statki spotkane nie tylko w tym systemie, ale i w innych)

4. Outfitting - jeśli tu wejdziemy, a nie jesteśmy jeszcze w hangarze, statek zostanie automatycznie wciągnięty do niego. Tutaj dokonujemy wymiany komponentów statku, ale na początku na nic nas nie stać, więc możemy tylko popatrzeć Jest to jeszcze zrobione trochę niedoskonale, bo czasem nie bardzo można się zorientować, gdzie właściwie jest rozmieszczony dany hardpoint (szczególnie na dużych statkach) więc musimy się domyślać jakie pole ostrzału będzie miał np. laser w wersji turreted w nim zamieszczony. Dostępność komponentów jest różna w różnych systemach, a nawet w tym samym systemie w różnym czasie. Największa jest oczywiście w systemach Hi-Tech. W przyszłości dostępność i cena będą zależały też od takich czynników jak np. reputacja u danej frakcji.

5. Repairs - też odbywają się w hangarze, są natychmiastowe (i tak pewnie pozostanie), oddzielnie naprawiany jest kadłub, a oddzielnie każdy z modułów (można oczywiście wszystkie na raz jeśli tylko nas na to stać). Nie ma na razie systemu okresowych serwisów, które w poprzednich częściach, były głównym (a właściwie jedynym, jeśli nie liczyć ograniczonego czasu gracza) czynnikiem ograniczającym eksplorację. Mam nadzieję, że taki system, jeśli będzie zaimplementowany, będzie lepiej przemyślany niż poprzednio.

6. Shipyards - tutaj kupujemy statki, aktualnie po prostu dopłacamy do ceny starego (wraz z jego komponentami - oczywiście jeśli nowy jest droższy) i otrzymujemy za niego nowy (musimy od nowa wyposażać go w komponenty). Nie mamy aktualnie żadnej możliwości podejrzenia parametrów poszczególnych statków, prócz ceny. To się oczywiście zmieni.

Na samym początku nie ma co nastawiać się na walkę, o ile nie jesteśmy absolutnie przekonani, że nasze umiejętności superpilota wystarczą mając tylko 1 laser pulsacyjny - że mogą wystarczyć i to nawet w statku nie zaprojektowanym do walki, można zobaczyć na kolejnym filmiku Isinony tutaj
Także tylko na legalnym handlu wiele nie zarobimy, bo za mało mamy kasy do zainwestowania w towar. Jeśli nie chcemy być na bakier z prawem i nie bardzo pociąga nas ryzyko, to trzeba rozglądać się w Bulletin Board za misjami kurierskimi do systemów do których możemy dolecieć (o tym zaraz), lub za podobnymi misjami handlowymi z ilością towaru nie przekraczającą naszej ładowności. Dodatkowo możemy dokupić na Commodities Market towar, na którym spodziewamy się coś zarobić, do wypełnienia ładowni, albo do wyczerpania kasy (to drugie jest ryzykowne, jak już wcześniej pokazałem). Ale skąd możemy wiedzieć, że w systemie do którego zamierzamy lecieć z misją, sprzedamy z zyskiem to co kupimy? Przecież w Commodities Market mamy tylko informację z systemu w którym jesteśmy i średnią galaktyczną...

Tu z pomocą przychodzi mapa Galaktyki. Na razie niestety jeszcze ta pomoc nie jest wystarczająca dla komfortu grania i nie ma nawet niektórych funkcji z poprzednich części, więc gracze tworzą własne pomoce, które ją uzupełniają - nie korzystałem z nich, więc nie będę opisywał, ale wiem gdzie szukać i jak ktoś jest zainteresowany to mogę pokierować. Co z obecnej mapy można odczytać? Przede wszystkim to jak majestatycznie wielka ona jest Tego się nie da opisać (a przynajmniej ja nie potrafię), to trzeba zobaczyć.

No i tu niestety muszę na razie przerwać, bo szukając filmiku na którym jest ogólna demonstracja mapy znalazłem to
Jakoś wcześniej przegapiłem tę możliwość sterowania głosem, a wyrażają się o niej w większości bardzo pozytywnie. Muszę to trochę potestować, bo wydaje mi się, że bardzo przydałoby się to w walce.

Napiszcie czy chcielibyście, żebym częściej słowotok ilustrował jakimś filmikiem.

cdn...

Sept 16, 2014 at 00:09

Print
Merthen

Re: First Encounters i seria Elite [post #57]

Chyba masz rację ze te malowania zakłócały by to immersje z gry.
Zachęciłeś mnie na tyle, że kupiłem pre-ordera Mercenary Pack. Jednak zdecydowanie będę wolał grać wersie off-liny gry. Za multi w czasie rzeczywistym nie przepadam za dużo hejtu.
Pod koniec października kupuje nowy sprzęt i pewnie joystick

Sept 16, 2014 at 09:57

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #58]

Świetnie że się zdecydowałeś! I myślę że zmienisz zdanie co do offline, bo potencjał multi tej gry jest ogromny, a plan jak uczynić żeby tego co nazywasz hejtem nie było, wydaje mi się naprawdę świetnie przemyślany, np. jeśli zachowanie jakiegoś gracza nie podoba Ci się to już możesz wykluczyć go ze swojej gry i nigdy więcej go w grze nie spotkasz. Ja akurat uważam to za ostateczność i wolę polegać na innych mechanizmach gry, których już jest sporo, a będzie jeszcze więcej. Dość powiedzieć, że dotychczas spędziłem online w Becie1 (w którą gra już przecież tysiące graczy ograniczonych do zaledwie 55 systemów) prawie 4000min, dorabiając się w tym czasie w pełni wyposażonej Anacondy i 6mln CR, a mój statek, jeszcze początkowy Sidewinder, został zestrzelony przez gracza tylko raz ("zginąłem" ogółem 12x) i to tylko dlatego, że sam się o to prosiłem w strefie wojennej, która przeznaczona jest do walk frakcyjnych, gdzie pojedynków z graczami wręcz oczekuje się. Nie wynika to z jakichś moich szczególnych umiejętności pilotażu, bo ja nie zestrzeliłem jeszcze żadnego gracza, a moja "walka" wyglądała tak: widzę na skanerze, że pojawił się gracz w przeciwnej frakcji i to w lepszym statku, Eagle, ale miałem już porządnie zmiękczonego federacyjnego Fightera (walczyłem akurat po stronie komunistów ), a on był jeszcze daleko, więc myślę sobie - wykończę tego Fightera i przygotuję się na starcie z bardziej wymagającym przeciwnikiem - no i tak się zapamiętałem w tym wykańczaniu, że zanim zarejestrowałem, że ktoś do mnie strzela i coś za dobrze trafia, to już nie miałem tarcz i na ucieczkę na dopalaczu już mi nie wystarczyło kadłuba. Słyszałem co prawda o strzelaninach nawet wewnątrz stacji w systemach anarchicznych, ale spędziłem znaczną część gry w takim systemie (bo sama nazwa Freeport wzywała mnie niczym syrena ), mocno uczęszczanym przez graczy (bo wydobywane jest tam m.in. złoto ) i z niczym takim się jeszcze nie spotkałem.

Jeśli kiedyś chciałbyś spróbować tego multi, to możemy się omówić na grę w grupie - chętnie wypróbowałbym, a jeszcze nie miałem okazji. Mój pilot nazywa się Endereth Ernal.

Jak będziesz kupował joystick to zaopatrz się też w TrackIR - możemy przedyskutować co najlepiej kupić, bo ja też noszę się z tym zamiarem Na pewno kupię do Gammy, a może nawet do Bety2.

Pooglądałem trochę filmików z demonstracjami wykorzystania Voice Attack (także w Elite Dangerous) i coraz bardziej jestem przekonany, że to się świetnie sprawdzi w walce, kiedy ważne jest żeby nie odrywać wzroku od ekranu dla znalezienia klawisza. Co więcej, świetnie będzie to wspomagało zanurzenie w świat gry, gdy będziemy mogli wydawać głosem polecenia członkom załogi - no po prostu rewelacja. Jeszcze o tym nie wspominałem, ale na razie nie ma zaimplementowanych członków załogi, chociaż już można zobaczyć przeznaczone dla nich miejsca w kabinach (np. w Kobrze jest 2 miejsca w kabinie) - bardzo się obawiałem tego, że będę im musiał wydawać polecenia z klawiatury siedząc obok nich i widząc ich. Podobnie ze skrzydłowymi... Niemal mnie ten programik przekonał do Oculus Rift (nie da się patrzyć na klawiaturę), ale z tym jeszcze zaczekam. Jak sam wypróbuję, to podzielę się czy warto, ale w tym tygodniu mogę nie dać rady.

No więc mapa Galaktyki... 400mld systemów planetarnych... tysiące skolonizowanych przez człowieka... i nie tylko przez człowieka, bo są przecież też tajemniczy i zaawansowani Thargoidzi (z poprzednich części) i nie tylko, ale to informacje utajnione przez najpotężniejsze ludzkie organizacje, chociaż czasem, przypadkiem, możemy usłyszeć nieprawdopodobną historię od pilota ma emeryturze, który twierdzi, że należał do the Elite i coś tam odkrył na granicy poznanej przestrzeni lub też już poza nią, gnany nieodpartym pragnieniem dotarcia tam, gdzie nikogo jeszcze przed nim nie było. No ale tu się trochę zagalopowałem, bo miałem mówić o mapie, a przypomniała mi się historia z ostatnio przeczytanej powieści ze świata Elite Jak się rozkładają systemy skolonizowane przez ludzi możemy zobaczyć zaznaczając odpowiednie filtry, z rozbiciem na poszczególne organizacje polityczne. Jeśli odpowiednio oddalimy widok zobaczymy jakim małym wycinkiem Galaktyki są te tysiące systemów. Dostępne obecnie filtry to dodatkowo: populacja, typ rządów i rodzaj dominującej działalności gospodarczej. Ten ostatni jest całkiem przydatny do handlu.

Na razie nie widzimy na mapie w szczegółach co znajduje się w danym systemie (a taka możliwość była w poprzednich częściach i będzie też oczywiście w tej), jest tylko jego opis. Jeśli jest to jeden z 55 systemów do których mamy na razie dostęp (a są one na mapie otoczone linią) to możemy odczytać dodatkowe informacje o możliwych do wykonania dla naszego statku skokach w zależności od tego ile towaru zadeklarujemy do skoku. Linia ciągła oznacza, że po wykonaniu skoku zostanie nam jeszcze paliwo na kolejny, jej kolor niebieski, że możemy skoczyć w pełni załadowani, a jeśli linia jest szara to znaczy, że musimy przy pomocy dodatkowego suwaka znaleźć jaka jest maksymalna ilość towaru z jaką możemy wykonać dany skok.

Tam gdzie filtry mamy też szlaki handlowe, które pokazują jakimi drogami przemieszczają się duże ilości jakich towarów - im grubsze linie tym te ilości większe. Na tym ekranie możemy zobaczyć jakie aktualnie są w grze towary w rozbiciu na 13 ich typów, np. typem towaru jest metal, a konkretnych metali jest też akurat 13.

Jak korzystać z mapy w handlu? Np. zaczynamy w systemie rolniczym, więc mamy atrakcyjne ceny towarów Food, na które jest duże zapotrzebowanie w systemach z większą populacją o typie nierolniczym - na mapie możemy ze szlaków handlowych wywnioskować gdzie dany konkretny Food może być poszukiwany. Tam najprawdopodobniej będzie opłacać się go zawieźć, o ile rynek nie zmienił się od ostatniej aktualizacji danych handlowych mapy.

cdn...

Sept 17, 2014 at 01:04

Print
Merthen

Re: First Encounters i seria Elite [post #59]

Jeżeli mam pre-ordera to rozumiem, iż grę będę miał dopiero pod koniec roku. Jeżeli chodzi o hejt to teraz pewnie spotykasz graczy raczej starszych i zaangażowanych, zmieni się to po premierze. Sam ogrom gry - 400mld systemów planetarnych - poraża ciekawy jestem jak wyjdzie to w praniu. Przynajmniej nigdy nie zabraknie dziewiczych systemów .

Co do joysticka to trzeba będzie ten zakup przemyśleć gdyż ostatni kupowałem jak miałem commodore 64 w 1995 roku

Nie jestem natomiast przekonany do Oculus Rift gdyż na 99% uważam, że będę miał w nim zawrotu głowy, mi zwykłe okulary 3D przeszkadzają :/

Sept 17, 2014 at 09:44

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #60]

Ja chyba joystick kupowałem ostatnio do gry w Privateera

A co do Oculus Rift to na tyle mnie przekonano, że prawdopodobnie kiedyś kupię, ale to będzie już raczej wersja produkcyjna (albo coś podobnego). Bardziej niż tego jak moje ciało zareaguje na obcowanie z tym sprzętem obawiam się, czy mój komputer da sobie z tym radę Natomiast to co zamierzam w najbliższym czasie wypróbować to Voice Attack, a potem TrackIR.

Powracając do gry, gdy już załatwimy sprawy na stacji, prosimy o zgodę na start i gdy ją dostaniemy, oraz nasz statek zostanie uwolniony z hangaru, wylatujemy na zewnątrz, w podobny sposób jak wlecieliśmy. Musimy tylko pamiętać, że wylot jest trochę trudniejszy niż wlot i, szczególnie dużymi statkami, łatwiej się rozbić - to zostanie prawdopodobnie jeszcze zmienione, gdyż na zewnątrz wlotu jest konstrukcja ułatwiająca dostanie się do środka (prawdopodobnie będzie niezbędna żeby zmieścić się Panther Clipperem), a wewnątrz jej nie ma. Najlepiej też ustawić system docelowy na mapie Galaktyki będąc jeszcze w stacji, gdyż aby uniknąć ataku na zewnątrz najlepiej wykonywać tam wszystkie manewry jak najszybciej. Dlatego też zaraz po wydostaniu się ze stacji włączamy dopalacz i odlatujemy jak najszybciej na taką odległość, żeby móc uruchomić silnik skokowy, a w trakcie ładowania ustawiamy się w kierunku celu i dajemy 100% Throttle, co jest też potrzebne do wejścia w skok.

Tu może omówię czy używać Flight Assist czy też nie. Odpowiedź wcale nie jest prosta, gdyż po odpowiedniej niełatwej wprawie (co demonstruje m.in. Isinona) możemy wykonywać piękne, wyglądające na będące w zgodzie z newtonowską fizyką, manewry, jak np. lot równolegle do celu z jednoczesnym stałym zwrotem w jego kierunku (czyli lot bokiem do kierunku ruchu, a można też oczywiście także tyłem), co umożliwia ostrzeliwanie przeciwnika samemu będąc bezkarnym. Choć jednak wygląda to bardzo spektakularnie, to po pierwsze włączony FA znacznie, ale to bardzo znacznie, ułatwia celowanie, co w walce jest kluczowe, po drugie ułatwia kontrolę manewrowości, a po trzecie w rzeczywistej walce przeciwnik rzadko da nam szansę do tego, żeby dłużej niż przez chwilę lecieć do niego równolegle (to już lepiej lecieć tyłem i pozwolić żeby przeciwnik nas gonił, jeśli przestrzeń jest dość pusta, a on ma ochotę na pościg). Lot w walce (albo np. przy zbieraniu towaru przez Cargo Scoop) zupełnie bez FA może więc dawać bardzo dobre efekty, ale jest tak piekielnie trudny bez odpowiedniego, długotrwałego treningu i dobrego joysticka, że wydaje mi się stratą czasu nawet próbować. Ja próbowałem, a potem, gdy frustracja zaczęła narastać, odetchnąłem z ulgą po włączeniu FA (ze zdziwieniem: o, jak łatwo się walczy ) i doszedłem do wniosku, że najlepszy jest sposób mieszany, kiedy włącza się i wyłącza Flight Assist w odpowiednich momentach. Np. wyłączanie FA jest u większości graczy rutynowe przy ucieczce i podczas przelotu na większy dystans - systemy statków są tak skonstruowane (przez złośliwych producentów statków, oczywiście ), że maksymalna prędkość na 100% Throttle i ENG jest niższa niż ta osiągana dzięki dopalaczowi, więc przy włączonym FA statek aktywnie hamuje z prędkości dopalacza (aktualnie stała dla danego statku) do tej maksymalnej (być może to jeszcze ulegnie jakimś zmianom przez Gammą). Nie polecam na początku wyłączać FA w innych przypadkach, chyba że ktoś ma dużo czasu i cierpliwości na rygorystyczny trening. Poprawa zdolności celowania przyjdzie sama, nawet jeśli tylko będziemy się starali podczas dolotów do stacji bez FA utrzymywać przód statku w kierunku stacji, więc lepiej pozwolić czasowi działać, a w międzyczasie rozwijać się na innych polach. W walce można od początku wspomagać lot z FA włączając dodatkowo thrustery, gdyż nasza trajektoria jest wtedy dużo bardziej nieprzewidywalna.

Może jeszcze dodam jedną ważną rzecz. Manewrowość statku w walce często jest kluczowa, gdyż walki są toczone na małym dystansie - ostrzał jest najbardziej skuteczny poniżej 1km, a często staramy się zbliżyć nawet poniżej 500m. Trzeba pamiętać, że thrustery rozmieszczone są w ten sposób, że manewrowość w płaszczyźnie wertykalnej jest znacznie większa niż w horyzontalnej, więc rotacja statku w osi strzałkowej (przód-tył) może pomóc w znacznie szybszym zwrocie. To dodatkowo sprawia, że odpowiednie użycie thrusterów w walce znacznie pomaga w wygranej i powoduje, że nawet małe statki ze słabym uzbrojeniem mogą być groźnym przeciwnikiem dla potężnie uzbrojonej i opancerzonej Anacondy, walcząc 1:1, o ile będą zdolne do pozostawania w miejscach gdzie jej broń nie może strzelać.

Wróćmy do skoku - jeśli wybraliśmy cel w tym samym systemie to statek wchodzi w skok systemowy, w którym możemy manewrować, ale bez bezpośredniego użycia thrusterów i nie możemy wyłączyć FA. W skoku tym nie jest na razie możliwe przechwycenie gracza przez gracza (ale będzie), chociaż na skanerze widać innych graczy będących w skoku, gdyż statek wtedy wypromieniowuje ogromne ilości energii, więc widać go z dużych odległości - chyba widziałem nawet z odległości 400ls (sekund świetlnych, czyli ok. 120mln km). Mogą nas natomiast przechwycić NPC (ale na razie nie widzimy ich w skoku). Wychodzimy ze skoku systemowego wtedy kiedy chcemy, ale bezpieczne wyjście może być tylko na niewielkiej prędkości.

Jeśli wybraliśmy cel w innym systemie to statek wchodzi w skok międzysystemowy, w którym nie możemy manewrować w ogóle. Nie można nikogo w nim przechwycić i chyba tak pozostanie, ale w Elite1 mogli nas podczas takiego skoku przechwycić Thargoidzi (trwała wtedy wojna z nimi). Gdy ten rodzaj skoku zostaje zakłócony dochodzi do mis-jump, w wyniku czego możemy trafić nie tam gdzie chcieliśmy (w poprzednich częściach mogliśmy skończyć taki zakłócony skok także w przestrzeni międzygwiezdnej). Na razie nie jest to jeszcze zaimplementowane, ale ma to być rozbudowane znacznie bardziej niż w poprzednich częściach, np. mają też być "dark systems", czyli systemy planetarne nie posiadające gwiazd, ale np. brązowego karła, a także np. szansa na mis-jump ma być tym większa im rzadziej dany system jest odwiedzany (ze względu na to że są mniej aktualne dane odnośnie parametrów skoku - odwiedzanie takich systemów będzie opłacane przez organizacje polityczne w ramach eksploracji dla uaktualnienia tych parametrów).
Wychodzimy ze skoku międzysystemowego automatycznie po dotarciu do boi nawigacyjnej, która jest zwykle rozmieszczona w pobliżu głównej gwiazdy systemu, przechodząc od razu do skoku systemowego. Trzeba uważać, żeby nie zbliżać się do gwiazdy, bo może się to skończyć awaryjnym wyjściem za skoku, a także przegrzaniem statku. Na razie tego nie ma, ale będzie możliwość przy pomocy Fuel Scoop czerpać paliwo z korony gwiazdy.

cdn...

Sept 18, 2014 at 00:28

Print
Merthen

Re: First Encounters i seria Elite [post #61]

Interesuje mnie rozwiązania poruszania szybszego od światło w tej grze ze względem na zastosowanie w grzę 4x space. W związku z tym mam pytanie jak w praktyce wygląda przechwytywanie statku poruszającego się w skoku systemowym? Potrzeba do tego jakiegoś urządzenia? Jak zachowuje się wytracony ze skoku statek? Jak twórcy tłumaczą istnienie takiej możliwości?

Sept 18, 2014 at 08:35

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #62]

Jak na razie przechwytują tylko NPC-e i jest to rozwiązane w formie jakby eventu, tzn. dostaje się komunikat, że jest się przechwytywanym i po chwili wychodzi się ze skoku systemowego (mówią na niego supercruise, albo skrótem SC - nie mylić ze Star Citizen - w zamierzeniach jest jeszcze dodatkowo zaimplementowanie mikroskoku, analogicznego do międzysystemowego), podobnie jak przy awaryjnym wyjściu. Na razie nie zauważyłem, żeby statek odnosił przy tym jakieś uszkodzenia (chyba zauważyłbym - przy niektórych awaryjnych, a miałem ich znacznie mniej, zauważyłem), ale to może jeszcze nie być zaimplementowane, tak jak nie ma jeszcze wielu planowanych efektów wizualnych dla SC, np. widocznych pól magnetycznych. Generalnie, odnoszę wrażenie, że po tak zakończonym skoku statek powinien się znacznie nagrzać, tym bardziej, im miał większą prędkość (wydaje mi się, że tak już jest przy awaryjnym wyjściu, ale muszę to jeszcze sprawdzić).

Tak jak pisałem, nie ma jeszcze przechwytywań przez graczy w SC, więc mogę tylko powiedzieć, że w planach przewidują wprowadzenie odpowiednich komponentów do tego. Jak cała sprawa SC ma wyglądać jest w języku Szekspira opisane tutaj

Jak tłumaczą? Statek lecąc w SC, nie porusza się z szybkością większą niż światło w bezpośrednio otaczającej go przestrzeni, ale Frame Shift Drive zniekształca przestrzeń w taki sposób, że dystans do przemierzenia staje się znacznie mniejszy - jest to więc rodzaj silnika warpowego, podobnego do tych ze Star Trek. Znaczy to, że statek nie musi hamować nagle z ogromnymi przeciążeniami z dużych prędkości, czy bliskich światłu, ani tym bardziej nadświetlnych, a tylko nagłe, słabiej kontrolowane rozładowanie tego zniekształcenia przestrzeni jest niebezpieczne dla statku (w pełni kontrolować takie rozładowanie można aktualnie tylko przy małych prędkościach SC, poniżej 500km/s).

W zasadzie to chyba pozostało mi jeszcze do opisania tylko granie w grupie (czego jeszcze nie próbowałem) i podsumowujące ogólne wrażenia z Bety1 (wraz z najbardziej rażącymi niedostatkami i bugami), ale to już przy innej okazji... przynajmniej do przyszłego tygodnia na to raczej nie znajdę czasu, ale jeśli mielibyście jakieś konkretne pytania, to na szybko prawdopodobnie będę coś mógł odpowiedzieć wcześniej.

Sept 18, 2014 at 23:39

Print
Merthen

Re: First Encounters i seria Elite [post #63]

To ja czekam na te bugi Czymże teraz jest gra bez nich

Sept 19, 2014 at 18:22

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #64]

Najpierw jeszcze spieszę donieść, że Beta2 będzie już 30 września jako kulminacja obchodów 30-lecia Elite! I będą w niej dodatkowo:

- Combat Rating (od Harmless do Elite)
- Reputacja (zarówno w pojedynczym systemie, jak i w blokach politycznych), ma mieć już znaczenie dla cen jakie będą nam oferowane
- Eksploracja, odkrywanie nowych systemów i planet, wraz ze sprzedażą zebranych danych o nich
- Mapy systemów w szczegółach, tych znanych oczywiście (tego bardzo brakowało)
- 500 dostępnych systemów!
- Asp Explorer! Mój ulubiony statek z Frontiera...
- Komponenty, różne odmiany Life Support modules, Engines, Hyperdrives, Power Distributors, Sensors, Shield Generators i Cargo Racks, z uszczegółowieniem informacji o nich dostępnych dla gracza
- Nowe rakiety, miny, akceleratory plazmy, działo i wyrzutnia min
- Zużywanie się statków i komponentów
- Outposty (małe stacje, z lądowaniem na ich powierzchni)
- Ocellus starport, nowy rodzaj dużej stacji, ale jedynej zdolnej do samodzielnego poruszania się
- Widzialność statków w supercruise, poprawiona, będą także NPC-e
- Moduł pozwalający śledzić inne statki po wykonaniu przez nie skoku (zarówno SC jak i w nadprzestrzeni)
- Newsfeed, wiadomości na stacji o wydarzeniach w systemie, okolicy, a także w dalekich systemach (także o znaczącej działalności graczy)
- Nowy system tutoriali
- Znacznie poprawiony wygląd pierścieni okołoplanetarnych (będąc w nich, ale też trochę od zewnątrz)
- Dużo więcej muzyki

Z okazji 30-lecia Frontier udostępnił za darmo orginalną Elite (chyba na PC), którą można nabyć w sklepie (aż takim hardcore to jednak nie jestem), a także jubileuszowy paintjob (dostępny w sprzedaży podobno tylko przez 10 dni) dla Cobry, wzorowany na wyglądzie jej w Elite (muszę przyznać że mi się bardzo podoba i być może kupię).

Akurat zdążę podsumować moje testy Bety1 i może kupię joystick

Sept 19, 2014 at 21:24

Print
Merthen

Re: First Encounters i seria Elite [post #65]

to jeszcze nie mój termin na testowanie

Sept 22, 2014 at 16:48

Print
Farin

Re: First Encounters i seria Elite [post #66]

Oculus Rift - miałem przyjemność niedawno testować okulary. Już na tym etapie przy średniej grafice przy wyświetlaniu huśtawki musiałem się trzymać krzesełka - tak błędnik szaleje :]

Sept 23, 2014 at 12:56

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #67]

Tragedia, no po prostu tragedia...

Napaliłem się na Voice Attack i walczę od poniedziałku z Windows 7 HP PL, żeby toto zmusić do aktywacji zablokowanego w polskiej wersji językowej rozpoznawania mowy. A wszystko przez to, że złamałem swoją zasadę, żeby nie kupować polskich wersji anglojęzycznych programów... Oczywiście Microsoft znowu dał ciała i polska wersja okazała się ułomna nie tylko dlatego, że nie ma rozpoznawania mowy polskiej, co jest do wybaczenia ze względu na problemy techniczne, ale w dodatku zablokowane jest rozpoznawanie mowy po angielsku, co już uważam za dużą nieuczciwość w stosunku do polskiego klienta, tym bardziej, że do tej pory nie spotkałem się z żadną informacją na ten temat - od razu polską wersję skreśliłbym z listy zakupów.

Niestety, jedyne obejście problemu bez kupna nowego systemu i przeinstalowania lub upgradu jakie znalazłem w sieci to użycie Vistalizator w celu zmiany wersji językowej na stałe na angielską, ale po restarcie systemu otrzymuję zamiast okna logowania czarny ekran z kursorem. Jak na razie nie znalazłem na to rozwiązania, które u mnie działa - macie jakieś pomysły?

Sept 25, 2014 at 23:30

Print
Merthen

Re: First Encounters i seria Elite [post #68]

Raczej czeka Cie przeinstalowanie systemu :/

Sept 26, 2014 at 07:01

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #69]

Przeinstalowanie systemu nie jest konieczne w tym sensie, że po powrocie do stabilnego punktu przywracania wszystko jest OK. Robiłem to nawet wielokrotnie próbując odinstalowywać różne rzeczy w nadziei, że to może one blokują restart. Problem jest tylko taki, że ciągle przez to nie mogę uruchomić rozpoznawania mowy. W dodatku Microsoft wspaniałomyślnie zlikwidował możliwość kupienia poprzez Windows Upgrade Anytime upgrade-u do wersji Ultimate (nawet na to byłem gotowy mimo, delikatnie powiedziawszy, niewielkiej atrakcyjności takiego rozwiązania), w której można zmienić wersję językową przez Windows Update.

Najbardziej wkurzające jest to, że jedyne na co ich stać w odpowiedzi na ten problem, to żeby nie szukać rozwiązania, bo nie ma takiej możliwości w tej wersji. No ciekawe... nie przypominam sobie, żebym otrzymał jakiś rabat w związku z kupnem niepełnowartościowej wersji. Czy oni nie zdają sobie sprawy, że zdeterminowany człowiek i tak obali każdą barierę jaką stworzą, jeśli będzie uważał ją za nieuczciwą? No, ale dość już o tym - mają po prostu kolejnego zantagonizowanego klienta.

Tak oto spełniwszy swój patriotyczny obowiązek (ponarzekałem ), mogę przejść do końcówki omawiania Bety1. Jest jeszcze jeden element, który nie jest dostępny w samej Becie1 (ale będzie w Becie2), ale mając ją ma się też do niego dostęp. Są to Newsfeeds, na razie dostępne tylko w formie Newsletters. Podam przykłady z 2 ostatnich dni (niestety na tym forum chyba nie ma możliwości, żeby udostępnić je jako spoilers):

1.

ERANIN & REBELS IN FEDERATION BROKERED PEACE TALKS
COMMANDER ACTIVITY
UNREST SPREADS
GalNet Priority 1 News Alert Transmission: 3300-09-25
All information ˆ3300 Elite Pilots Federation. Copyright violation is a crime in all jurisdictions.

:: Elite Pilots Federation Priority 1 Alert ::

Eranin & Rebels in Federation Brokered Peace Talks.

As Eranin 30th Anniversary celebratory liquor is spread far and wide, the Federation Black Ops teams are moving to more overt than covert operations in support of the rebels, removing all doubt that the rebels are a Federation proxy.

Consequently, the gloves are now well and truly off in the conflict between the Eranin government and the Federation-backed rebels, with ever-increasing numbers of Commanders involved on each side.

Congressman Silvia Calhoon, the Federal Representative from nearby Aulin, is today chairing peace talks at a secret, secure outpost between representatives of the Eranin government and the rebel leaders. Our as yet unconfirmed reports still suggest a representative of the Independent Alliance is also attending.

Meanwhile, a spokesman for Senator Patreus denied rumours that he had personally extended a loan to the Eranin government.
Commander Activity.

In response to the Eranin government's call yesterday for a wider spread of its now-infamous celebration liquor, there has been much activity involving large amounts of liquor in several systems.

Over 30 Commanders have taken liquor to Opala's Romanenko Estate. In LHS 3262, CMDR Waugh and CMDR Sophie-Beth have both been major contributors to the liquor flooding into Louis de Lacaille Prospect. CMDR Sandmann is also doing his best to help Bolg's Moxon's Mojo star port drown its sorrows.

In combat news, CMDR Nemesis T Warlock in his Anaconda has now hit the top of the Most Wanted list in Federal space, and CMDR Neon Raven and CMDR erarda have been busy disrupting the Independents.

The Freeport blockade is still active. The blockaders are yet to show their hand for one side or the other, leading our informants to the conclusion that this activity is genuinely an entrepreneurial protection racket rather than a smokescreen by one of the power blocs. There would therefore seem to be a significant risk of the blockaders being caught up in a scorched-earth policy by Federation black ops units looking to cover the tracks of all the illegal weapons they have had smuggled out of the Freeport anarchy.
Unrest Spreads.

It looks as though Eranin's celebratory liquor being shipped by Commanders is giving the Federal authorities quite a hangover.

We are getting reports of Eranin-supporting agitators whipping up political unrest in the following Federal starports:
Chango Dock (i Boötis)
Louis de Lacaille Prospect (LHS 3262)
Romanenko Estate (Opala)
Moxon's Mojo (Bolg)

Meanwhile, there are whispers of covert Federal activity in Asellus Primus and Wyrd.

::Watch This Space::
As always, we will keep you updated as developments occur. Fly safely out there, Commanders.

Detailed market information feeds are available via an upgraded subscription to GalNet services.

Sports Results, Entertainment News and Celebrity Gossip are available via an upgraded subscription.

This GalNet News Transmission is sponsored in part by the Bank of Zaonce. Trust the Bank of Zaonce with your hard-earned credits.

2.

ERANIN & REBEL PEACE TALKS FAIL - WAR DECLARED!
COMMANDER ACTIVITY
Galnet Priority 1 News Transmission 3300-09-26
All information ˆ3300 Elite Pilots Federation. Copyright violation is a crime in all jurisdictions.

:: Elite Pilots Federation Priority 1 Alert ::

Eranin & Rebel Peace Talks Fail - War Declared!

Yesterday's peace talks between the Eranin government and Federation-leaning rebels collapsed into chaos yesterday.

An ambassador of the Independent Alliance was due to attend in support of Eranin but did not arrive - furious Eranin government officials accused the Federation of interference. It seems Ambassador Eliza Fernandez was delayed by customs en route to Eranin after the ship she was travelling in was caught with contraband Celebration Liquor on board at a Federal stop-and-search in the Opala system.

Silvia Calhoon, the Federal Representative from Aulin who chaired yesterday's peace talks, said:
"We offer our sympathy for Ms Fernandez being delayed, but government representatives need to lead by example. However, we are here to focus on mediation, and helping to settle the internal conflict between the Eranin government and a section of their people. We need both sides to sit down and talk. Sadly, the Eranin government did not stay long yesterday; we cannot achieve this noble goal if the Eranin government refuses to talk."

The Eranin government, who were yesterday rumored to be bankrolled by Imperial Senator Patreus, made no comment. However, shortly afterwards heavy fighting was reported in i Boötis as Eranin Defence Force ships attacked Federal Navy assets.

Reports are also coming in of strikes and sabotage disrupting the markets in Louis de Lacaille Prospect (LHS 3262), Romanenko Estate (Opala) and Moxons Mojo (Bolg), all Federal systems.

In the last hour rebel ships have attacked in Asellus Primus and Wyrd, both Independent systems, supportive of the government in Eranin. The LP 98-132 anarchy is home to the Freeport starport, which was the source of many illegal weapons supplied to the Federation backed rebels and is currently subject to a civilian blockade.

Many Commanders have been mobilized in support of each side. The Faulcon deLacy Limited Edition Black / Wireframe paint job is being used by protagonists from each side as a method of indicating their participation, but disguising their allegiance.

Commander Activity.

The blockaders have come out as against the Federation but still remain independent, we received this message from them outlining their intention to align themselves with the Eranin Defence forces.

"Greetings Commanders and citizens of LP 98-132,
We've had a chat, Treyshon and I; we have made up our minds about the current situation and feel that we can no longer ignore the escalating tensions. We've been carrying on as normal as if nothing is happening. Burying our heads in the sand, so to speak.
If the Federation manage to bring Eranin back into their oppressive fold we will start to see Federal influence creep into LP 98. This cannot be allowed to happen.
Therefore, as of right now, we are aligning ourselves with the Eranin Defence forces to push back against the Feds and FTPS is officially on hiatus from taxation duties.
Over the next couple of days we will be scanning all ships leaving Freeport and will destroy ANY vessels attempting to smuggle weapons out of Freeport, be them Elite Federation pilots or otherwise.
We will NOT tolerate any efforts to bolster the Federation's position in Eranin and the surrounding systems.
We are doing this as much for ourselves as for the pilots and citizens of Freeport that enjoy the free trade and everything else that comes from existing in an anarchic system.
We will not tolerate interference here.
Rise up now, never surrender!"

CMDR Star Noble's 'recruitment campaign' is increasing the numbers of privateers targeting Chango Dock.

During a routine scouting mission CMDR Qrunch Miner has discovered a huge Federation fleet Amassing at i Boötis B Unidentified Signal Source!

In combat news, CMDR Nemesis T Warlock is still racking up the Kills against the Feds whilst CMDR Erarda is coming out is force against Eranin.

CMDR Maeyae has become the top trader of liquor in a type 9, trading 20 times in one day, amassing over 8000 units and CMDR Jak sold Liquor in 13 different stations in just one day.

Watch This Space

As always, we will keep you updated as developments occur. Fly safely out there, Commanders.

Detailed market information feeds are available via an upgraded subscription to GalNet services.

Sports Results, Entertainment News and Celebrity Gossip are available via an upgraded subscription GalNet services.

This GalNet News Transmission is sponsored in part by the Bank of Zaonce. Trust the Bank of Zaonce with your hard-earned credits.

Jak widać na tych przykładach sytuacja ogólna w grze już jest zmienna, pojawiają się np. nowe USS (Unidentified Signal Source) w odpowiedzi na wydarzenia w grze (na razie za każdym razem wprowadzane sztucznie przez programistów), gracze zbierają się wspólnie np. do wykonania blokady stacji, czy do wspólnego ataku na coś (na razie zwołują się na forum raczej, a nie w grze, bo komunikacja w multi mocno kuleje). Krótko: dzieje się

Największym mankamentem Bety1 są właśnie chyba te kiepskie możliwości komunikacyjne pomiędzy graczami w grze, sprawiające wrażenie, że ten moduł został wstępnie dodany tylko po to żeby coś przetestować, a nie po to żeby pomóc w multi. Mankamentów jest oczywiście znacznie więcej, chociaż ogromna większość z nich sprowadza się do tego, że wszystkiego jest jeszcze za mało: statków, systemów, miejsc do odwiedzenia, różnych zachowań NPC-ów, tutoriali, misji, komponentów, informacji itp. Mi osobiście najbardziej dokucza zbyt słaba optymalizacja protokołów sieciowych, powodująca zbyt długie przerwy przy wychodzeniu ze skoków, łamiące często poczucie zanurzenia w świecie gry. Daje się też we znaki niewielka ilość mechanizmów wspomagania gracza na mapie Galaktyki, przez co handel szybciej udaje się wiedziony przeczuciem, niż przez analizę wszystkich informacji na niej dostępnych (których, swoją drogą, też jest o wiele za mało). Są oczywiście bugi od bardzo mało znaczących, jak. np. błędna nazwa planety, czy błąd w opisie systemu (nie jest to nic powszechnego - wśród tych 55 systemów znalazłem tylko po 1 takim błędzie), poprzez te bardziej, jak np. 2 towary występujące na rynkach jako minerały, a na mapie Galaktyki jako metale (i to na mapie poprawnie), jeszcze bardziej, np. niektóre statki działające nie zawsze tak jak powinny i w szczególnych sytuacjach i konfiguracjach prowadzące nawet do CTD (aby pozbyć się problemu trzeba wtedy zamienić statek na inny), poprzez bardzo znaczące, np. widziałem 1x dwie stacje wygenerowane jedna na drugiej zamiast jednej (nie udało mi się zadokować do żadnej, ale po wejściu w skok i powrocie wszystko było już OK), albo statki rozbijające się nie wiadomo o co przy "bezpiecznym" wyjściu ze skoku (zdarzyło mi się to 1x, akurat gdy miałem najdroższy w pełni wyposażony i z pełną ładownią - mógł się rozbić tylko o taki sam statek, albo o stację), do ogromnie znaczących (znalazłem 1 taki bug, tak potężny, że nawet nie chcę o nim mówić publicznie, ale na szczęście, a może niestety, nie udało mi się go dotychczas zreplikować). Ogółem, znalazłem tylko 6 bugów, o których nie wiem, żeby je ktoś prócz mnie zgłosił. 3 z nich są nadal "under investigation" (w tym ten ogromny, niestety), a 3 są już do dzisiaj "resolved" (ale będą poprawione prawdopodobnie dopiero w Becie2). Exploity sieciowe, o ile wiem, nawet te możliwe dla osób z dużą wiedzą programistyczną, były pozatykane już przed Betą1. Tak więc bugi są i mogą się od czasu do czasu trochę przeszkodzić (albo pomóc), ale generalnie nie mają znaczącego wpływu na rozgrywkę (ten ogromny miałby, gdyby był łatwo replikowalny, albo zdarzał się częściej - ja go napotkałem tylko 1x) i, przynajmniej mi, nie psuły przyjemności z grania.

No to Betę1 mamy za sobą Prawdopodobnie jeszcze coś przy niej pokombinuję do wtorku, ale głównie będę czekał na Betę2 (i spiskował przeciwko Microsoftowi )

Aha, może jeszcze dodam, że jeśli ktoś ma problemy z angielskim, to podobno ma być też od początku dostępna także polska wersja językowa. Jak na razie mamy tylko polski dział na forum Frontiera, ale można tam z pewnością wyczytać już znacznie więcej niż tu zamieściłem.

Sept 26, 2014 at 22:23

Print
Kex
Status: Elite

Registered: Aug 19, 2010
Re: First Encounters i seria Elite [post #70]

Korzystając z weekendu przeczytałem sobie jeszcze raz całość informacji dotyczących Elite: Dangerous i pozwolę sobie na klika komentarzy.
Po pierwsze trochę mi szkoda,że nowy Elite zapomniał o jednym ze swoich korzeni. Chodzi mi o mechanikę ruchu. Prędkość maksymalna zamiast możliwości osiągania dowolnych prędkości,jeśli tylko miało się czas na przyspieszanie jest swego rodzaju regresem,powrotem do rozwiązań dostępnym powszechnie. Możliwe,że dobrze wpłynie na grywalność,ale jednak ... trochę szkoda.
Po drugie - mam nieco wątpliwości dotyczących opcji opuszczania statku. Tak szczerze mówiąc,to mnie jakoś taka możliwość mało kręci. Skoro mam być pilotem kosmicznym,to w zupełności wystarcza mi taka rola. FPS z elementami RPG? Nie mam przekonania,że tego potrzebuję. To,że to ma być płatne rozszerzenie,nie gasi moich wątpliwości,bowiem sprawia to,że albo takie opcje są mało użyteczne (czyli nie warto dopłacać) albo jednak będą psuły grę,gdy nie będzie można skorzystać z nich w sytuacjach,gdy faktycznie byłoby to wskazane. Z tego co piszesz, PAwleusie, prawdziwa ma być ta druga opcja, dlatego dla mnie jest to czynnik,który odsuwa w czasie moje "randez-vous" z tym tytułem. Po prostu wolę zaczekać i zobaczyć jak to będzie wyglądało,zanim zdecyduję się na zainwestowanie w ten tytuł (prawdopodobnie dopiero,gdy będzie taniał w kompletnej wersji).
Po trzecie podobnie jak Merthen mam wątpliwości dotyczące opcji online tego tytułu. Moje pierwsze wrażenie to "nie,nie potrzebuję czegoś takiego. Taka gra powinna być single player". Nie jestem jakimś zdecydowanym wrogiem elementów społecznościowych,zdaje sobie sprawę,że taka opcja może wnieść ciekawe elementy. Wnosi jednak też potencjalne problemy,a jakoś nie przekonuje mnie,że opcja typu "wykluczanie niechcianego gracza" sprawdzi się w praktyce jako wystarczające zabezpieczenie. Owszem,świat ma być tu wielki,więc miejsca dla wielu graczy starczy,tak by nie przeszkadzali sobie za bardzo. Zgodnie z Prawem Murphiego jednak,jeśli coś może być problemem,to pewnie przy jakiejś okazji będzie.
A na koniec - mimo mojego marudzenia uważam,że ta gra jest interesująca,ma potencjał. Zdecydowanie jednak nie widzę się w roli takiego wczesnego testera podobnego tytułu. Jak dla mnie te braki,elementy które mają być,ale jeszcze ich nie ma,za bardzo psują odbiór. Może wynika to też z faktu,że moje zainteresowanie grą tego typu jest obecnie nie za wielkie. Cóż,życzę tytułowi jak najlepiej,jednak świat Elite na razie będzie pozbawiony mojej skromnej osoby. Choć nie sądzę,by cierpiał z tego powodu ;-)

Sept 28, 2014 at 11:30

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #71]

Nie sądź, żebyś nie był sądzony - nie wiem jak świat, ale ja już cierpię z tego powodu

Faktem jest jednak, że ja też byłem rozczarowany, czemu dawałem wyraz we wcześniejszych postach, gdy dowiedziałem się o multi tej grze, bo właśnie mechanika ruchu jest tego główną ofiarą i mi również to przeszkadza. Jeśli jednak wybór jest pomiędzy Elite4 z multi, a brakiem Elite4, to będę wystarczająco uszczęśliwiony mając ją jednak. Co powiedziawszy, przyznam, że gdy poczytałem jak multi ma działać, a i sporo już spróbowałem, to jestem na tyle dobrej myśli, że zamierzam grać w ED tylko w trybie multi - i to mówi ktoś, kto do tej pory z dużą przyjemnością grał tylko w strategiczne gry multi (w inne multi też trochę grałem, ale nie z niedużą przyjemnością ).

Myślę, że Twoje obawy odnośnie dodatków są płonne: jeśli nie rajcuje cię opcja "FPS z elementami RPG", to po pierwsze, taki dodatek to raczej dość odległa przyszłość (chyba nie wcześniej niż za 2-3 lata), a po drugie, to nie będziesz musiał za to dodatkowo płacić - nie jest to przecież i, z tego co zrozumiałem z zapowiedzi, nie będzie niezbędne do grania. Np. we Frontiera można było z powodzeniem grać bez lądowania na planetach. Owszem, będziesz pozbawiony w ten sposób pewnych elementów gry (mam nadzieję że znaczących i na tyle jednak rajcujących, że Cię kiedyś to przekona do dopłaty i będziemy mogli wspólnie przeżyć ciekawą przygodę na jakiejś egzotycznej planecie - ja akurat jestem miłośnikiem dobrych "FPS z elementami RPG" w klimatach SF, chociaż do tej pory nie multi), tak jak to było w First Encounters, jeśli chciało się podążać za fabułą, ale przecież można odgrywać zaprzysięgłego miłośnika przestrzeni kosmicznej, nawet takiego co nie może wysiąść ze statku, np. ze względów zdrowotnych i gra może ciągle sprawiać dużo radości.

Nie zamierzam nikogo przekonywać do zakupu bety, bo granie w takie wersje jest tylko dla zapalonych miłośników, mających w sobie żyłkę testera, a i oni mogą się wypalić zanim wyjdzie w miarę gotowa gra. Tym bardziej, że do bety trzeba dopłacić. Pozwoliłem sobie tylko podzielić się publicznie wiadomościami z, jak to się mówiło w PRL, "frontu robót", gdy tylko zauważyłem, że moje doświadczenia mogą być interesujące (nie zawracałem Wam głowy Alfami, ani Premium Betami, bo nie wydawało mi się to wystarczająco zajmujące, chociaż może to był błąd, bo w ich cenie mieściły się wszystkie przyszłe dodatki), a także informacją o tym, że preorder jest o prawie 20% tańszy, niż gra będzie zaraz po premierze. Nie wiem jaką politykę cenową będzie prowadził Frontier długo po premierze, ale prawdopodobnie masz rację, że z chwilą ukazania się dodatków grę będzie można kupić jeszcze taniej (choć jeśli wezmą przykład z Distant Worlds to już niekoniecznie) - ja zwykle też czekam i jak do tej pory kupiłem w życiu tylko 1 preordera (Wiedźmin2, ale i tu na tyle byłem rozczarowany premierą, że do tej pory nie zamówiłem jeszcze Wiedźmina3 - nie liczę tu oczywiście moich 3 inwestycji kickstarterowych, a byłoby 4, gdybym się nie spóźnił ), więc Twoją postawę całkowicie rozumiem.

A teraz się podzielę moimi kolejnymi doświadczeniami - Voice Attack rządzi! (jeśli tylko Windows mu na to pozwoli). Po treningu rozpoznawania mowy i początkowych frustracjach (najpierw z Windows, a następnie z mikrofonem do moich słuchawek, który początkowo, nie wiem dlaczego, nie chciał działać, a laptopowy jest zbyt kiepski do rozpoznawania mowy) osiągnąłem tak dobry efekt, że aż nie mogę uwierzyć. Voice Attack nie tylko rozpoznaje każdą komendę jaką stworzyłem (a mam ich już 42, ale będzie znacznie więcej) za każdym razem jak ją wydam głosowo, ale w dodatku pozwala na tworzenie poleceń, których, przynajmniej na razie, nie ma w grze, jak np. Evasive Maneuvers (na razie mam to oparte na schemacie, ale są też możliwości do stworzenia jej z losowym zachowaniem, tyle że jeszcze tego nie potrafię), albo takich, które przekształcają proste zwroty głosowe, np. Wait! na tekst wysyłany jako wiadomość w grze do innego statku - no po prostu rewelacja, tego mi właśnie brakowało! Nareszcie jakieś w miarę dobre rozwiązanie na brak dodatkowych palców u rąk lub stóp szympansa! A w miarę dobre tylko dlatego, że wymaga nieco izolacji, bo jakoś tak otoczenie ma dziwną skłonność do patrzenia z uniesionymi brwiami i nie może pohamować się od komentarzy, mimo że mam słuchawki na uszach

Sept 29, 2014 at 00:14

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #72]

Może jeszcze dodam, że Voice Attack sprawcza się także w walce, gdy emocje wchodzą w grę (oj nie jestem zimnokrwistym wojownikiem ), co powoduje, że często rzucam komendy podniesionym głosem i w innym tempie niż normalnie - nawet wtedy rozpoznaje mi je bezbłędnie, czego się zupełnie nie spodziewałem. Program zdecydowanie godny polecenia i to nie tylko do Elite, jako że można mieć wiele profili.

Od jutra prawdopodobnie zanurzę się bez reszty w eksplorację nowo udostępnionego wycinka Galaktyki, więc być może zamilknę na forum na jakiś. Znalazłem jednak świetną pomoc, która stawia moje dotychczasowe wysiłki przybliżenia Bety w niezbyt korzystnym świetle (delikatnie powiedziawszy) i będzie także uaktualniane do Bety2, może nawet szybciej niż nadejdą komentarze ode mnie. Jeśli więc kogoś nie odrzuca angielski, proponuję skorzystać ze wspaniale zrobionego Pilot's Guide, który jest dostępny tutaj
Zwróćcie uwagę na świetnie wytłumaczone podstawowe manewry dostępne w walce - niestety nie widziałem, jak na razie, żeby NPC-e je stosowali, ale mam nadzieję, że przynajmniej ci lepsi będą. Oczywiście walka nie jest dominującym elementem tej gry (o ile samemu się tego nie wybierze), ale może ją znacząco wzbogacać, o ile tylko NPC-e nie będą skazani na ataki w grupach, jak to było w poprzednich częściach, bo to zmuszałoby graczy też do latania w grupach (co samo w sobie nie musi być złe, ale nie jako jedyna realna opcja).

Sept 29, 2014 at 22:03

Print
Merthen

Re: First Encounters i seria Elite [post #73]

Ciekawie prawisz . Niestety z moim akcentem Voice Attack zastosowań raczej nie będzie miał

Sept 30, 2014 at 08:17

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #74]

Czekając na Betę2...

Wszystko zależy, Merthenie, jak wytrenujesz wcześniej rozpoznawanie mowy w Windows - po prostu z gorszym akcentem potrwa to dłużej. W polskim dziale frontierowego forum widziałem jak ktoś utrzymywał, że dobrze mu działa nawet z jego słabym akcentem, więc można popytać. Biorąc pod uwagę moje doświadczenia z emocjonalnym wykrzykiwaniem komend to myślę, że jest to bardzo prawdopodobne. Wydaje mi się, że o wiele większe znaczenie ma w miarę dobry mikrofon, bo na moim laptopowym, mimo że do skype-a w zupełności wystarczy, to była po prostu tragedia i mimo długiego treningu nie rozpoznawało mi poprawnie niemal żadnego pojedynczego słowa (łatwiej sobie radzi z rozpoznawaniem zestawów logicznie składniowo połączonych słów).

Sept 30, 2014 at 21:49

Print
Merthen

Re: First Encounters i seria Elite [post #75]

Sprawdzę przy okazji, ale w sukces nie wierzę

Jak tam 500 systemów Bety 2 się sprawują ?

Oct 02, 2014 at 13:45

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #76]

Tak właściwie to 570 systemów I już mamy Betę 2.04, a do wersji 2.03 niemal nie dało się grać, bo serwery odmawiały współpracy. Beta2 to praktycznie nowa gra z częścią elementów podobnych do tych z Bety1 - skala zmian jest po prostu ogromna, co części testerów nie podoba się, bo już zdążyli przyzwyczaić się do tego co było w Becie1. Nie będę opisywał na razie szczegółów bo, po pierwsze, nie mam czasu (bawię się właśnie w bounty huntera w moim mocno porysowanym, ale i podrasowanym Eagle, coś tam eksplorując od czasu do czasu), a po drugie i ważniejsze, momentami jestem tak skołowany, że nie wiem co jest bugiem, a co zamierzoną zmianą Dodam tylko że Frontier właśnie ogłosił wypuszczenie Bety3 na 28 października.

Oct 03, 2014 at 19:01

Print
Merthen

Re: First Encounters i seria Elite [post #77]

A kiedy premiera ? Rok 2014 brzmi zbyt ogólnikowo. Myślisz, iż będzie obsuwa?

Nowy komp zamówiony

I7-4790/MSI Z97 GAMING 5/GTX 970/16GB RAM/SSD

Oct 06, 2014 at 08:24

Print
Kex
Status: Elite

Registered: Aug 19, 2010
Re: First Encounters i seria Elite [post #78]

No no,sprzęcik wydaje się całkiem miły. Takiego ani te 570 ani ile ich tam będzie systemów nie powinno pokonać. I to wszystko dla Elite ;-)

Oct 06, 2014 at 11:50

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #79]

MiSIu górą Sprzęt imponujący, powinien na jakiś czas wystarczyć, a już z pewnością do Elite.

Premiera nadal w zapowiedziach na koniec grudnia i oceniając na podstawie realizacji planowanego wcześniej harmonogramu, który dotychczas był dotrzymywany, jest duża szansa, że obsuwy nie będzie. Pożyjemy, zobaczymy.

Beta2.04 ma jeszcze sporo bugów (wysłałem już 7 zgłoszeń, które potrafiłem opisać), ale pod względem stabilności jest lepiej niż w 1.06, przynajmniej u mnie, bo u wielu graczy jest na tyle źle, że grają przez to w single. Te 570 systemów może nie wydaje się wiele, dopóki nie znajdzie się w ich gąszczu - przez tydzień intensywnego grania jako bounty hunter/explorer nie odwiedziłem nawet 10% i spotkałem tylko kilku graczy (może dlatego że wielu gra w single). Tak na oko to w przestrzeni skolonizowanej przez ludzi jest przynajmniej 10tys skolonizowanych systemów, a myślę nawet że raczej powyżej 20tys.

Co zwraca uwagę w Becie2, to ogromnie rozszerzona rozbudowa statków. Sama cena statków z podstawowym wyposażeniem jest niewielka w porównaniu do tego jaka może być z bardziej zaawansowanym, np. podstawowa Cobra kosztuje coś poniżej 200tys CR, ale cena mojej już dochodzi do 2mln, a jeszcze nie zamontowałem żadnego komponentu o cenie powyżej 600tys (są i powyżej 1.5mln). Każdym statkiem można się więc nacieszyć, nawet można pozostać przy początkowym Sidewinderze i zrobić z niego obiekt godny pożądania Stać mnie już od 2 dni na Lakona 6, ale naprawdę żal mi się rozstać z moją wypieszczoną Cobrą (dobre komponenty nie jest łatwo znaleźć), tak jak wcześniej żal mi było oddać Eagle (świetnie że w pełnej grze będzie można mieć więcej niż jeden statek). Straciłem statek już 11x (na ponad 200 udanych zestrzeleń), większość w Eagle (ani razu w Sidewinderze, co mnie bardzo zaskoczyło), który jest bardzo wrażliwy na ostrzał, mimo świetnych wrażeń w walce (5x w pierwszym dniu posiadania Eagle), ale już 3x rozbiłem się Cobrą o stację, tracąc już przez to prawie 1mln CR (pośpiech i przypadkowe użycie dopalacza przy wlocie do stacji, mimo że we wlot trafiłem, a także pośpiech przy wylocie na dużej prędkości, tu już po prostu nie trafiłem w wylot, oraz 1x padłem ofiarą jakiegoś buga który rozbił mi statek na minimalnej prędkości przy samym lądowaniu). Znacznie trudniej walczy się z dużymi statkami i jeszcze nie udało mi się pokonać samotnie Anacondy, choć 1x udało mi się wrócić z takiej walki, tyle że z 1% kadłuba Niestety naprawiłem się odruchowo po zadokowaniu (interfejs jest teraz dużo wygodniejszy w wielu miejscach) i nie zobaczyłem jak wyglądała z zewnątrz.

Aktualnie znalazłem miejsce z wieloma łatwymi i dobrze płatnymi misjami kurierskimi, więc chwilowo sprawdzam jak na tym można zarobić i wychodzi na to, że w Cobrze jest to najszybszy sposób zarabiania (nie wykorzystuję znanego mi buga), jaki do tej pory odkryłem. byłby jeszcze szybszy w Lakonie, ale jak mówiłem żal mi oddać moją Cobrę (aktualnie mam 44 tony ładowności, ale to bywa niewystarczające żeby zebrać wszystkie misje przewozowe dostępne tam - zastanawiam się jeszcze czy nie zamienić chwilowo tarczy na 16T Cargo Rack, bo dzięki temu Cobra mogłaby osiągnąć swoją maksymalną ładowność 60T).

Oct 07, 2014 at 00:19

Print
Merthen

Re: First Encounters i seria Elite [post #80]

Quote:
Kex wrote:
No no,sprzęcik wydaje się całkiem miły. Takiego ani te 570 ani ile ich tam będzie systemów nie powinno pokonać. I to wszystko dla Elite ;-)

No nie tylko dla Elite Na sprzęt wydaje około 6 koła (tyle co na licencje Unity ) wiec mam nadziej, iż posłuży mi co najmniej 4 lata tak jak i poprzednik.

Quote:
PAwleus wrote:
MiSIu górą Sprzęt imponujący, powinien na jakiś czas wystarczyć, a już z pewnością do Elite.

Miłośnik MSI ?

Wracając do Elite nadal nie wybrałem joysticka jakieś propozycję ?

Mam też pytanie co do fabuły. Czytałem założenia gry czyli o dynamicznym środowisku geopolitycznym i czuwającymi nad tym wszytkim moderatorami ale nie za bardzo zauważyłem istnienie jakiegoś głównego wątku fabularnego. Będzie takowy istniał?
Oct 07, 2014 at 08:02

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #81]

Miłośnik laptopa, którego zrobili, choć mikrofon ma kiepski, no ale który laptop ma dobry - firmę ceniłem już wcześniej za płyty główne.

Jeśli chodzi o joystick to wstrzymuję się na razie z zakupem - obawiam się, że na wiele nie przydałby się, bo gram głównie w łóżku, gdzie myszka sprawdza się znacznie lepiej, a już tak się do niej przyzwyczaiłem, że chyba niewielką poprawę miałbym używając joystick. Jak chcesz coś dowiedzieć się, to na forum Frontiera zarówno w części angielskiej, jak i polskiej są wątki odnoście tego "jaki joystick".

Dynamiczne środowisko polityczne będzie wewnątrz samej gry i gracze będą otrzymywali tam (co częściowo już jest w Becie2) informacje o wydarzeniach - na forum to tylko gracze zwołują się, bo gra nie daje jeszcze takich możliwości (i być może nie będzie dawała takich wygodnych jak na forum). Na ile gracze będą dominującym elementem tego środowiska to się dopiero okaże - jako jednostki ich wpływ będzie pewnie niewielki, a trendy będą generować masy graczy. Jeśli chodzi o jednostki w grze, to będą dominowali NPC-e pierwszego rodzaju (będzie ich kilka stopni), czyli np. kręgi rządzące wielkich potęg, pewnie jakoś sterowani przez pracowników Frontiera.

Odnośnie Bety2, jak już powiedziałem skala zmian jest ogromna, ale jest też dużo bugów, a także sporo nie działających, chyba jeszcze nie w pełni zaimplementowanych, nowości, np. owszem, są rangi (od Harmless do Elite), ale na razie odnoszą się tylko do NPC-ów, bo wszyscy gracze są ciągle Harmless, nawet ci co mają po 1000 zestrzeleń. Nie wiadomo nawet czy będzie to już poprawnie zaimplementowane w Becie3, bo jak na razie potwierdzono tylko że będzie można tam mieć tyle statków na ile nas stać.

Ja dochrapałem się wczoraj wreszcie wczoraj Aspa, ale co innego go mieć, a co innego zrobić z niego dobry statek - komponenty kosztują kupę forsy, widziałem już nawet takie powyżej 5mln CR. Ze standardowymi to niestety trochę cienki Bolek i dobrze wyposażona Cobra (taka np. jak moja była, nieodżałowana...) zrobiłaby z niego miazgę, a w dodatku zasięg skoku wprawił mnie w konsternację. Właściwie, to spodziewałem się takiego, ale w drodze do Aspa miałem Lakona t-6 i udało mi się kupić do niego wspaniały i stosunkowo niedrogi silnik skokowy dający mu zasięg skoku ponad 35LY (reputacja, przynajmniej na razie nie obniża cen, ale wydaje mi się że zwiększa prawdopodobieństwo dostępności rzadkich komponentów - po ten silnik do Lakona nie tylko nie musiałem się fatygować do systemu HighTech, ale kupiłem go na stacji z najbardziej zaawansowanymi komponentami w systemie Agriculture, tyle że w tym systemie wykonałem mnóstwo misji). U Aspa już dokonałem upgradu na taki na jaki mnie było stać, ale to ciągle ledwie 15LY. Jak na razie jedyne w czym mi się sprawdza Asp to transport towaru na krótki dystans. O ile Cobra miała maksymalnie 60T ładowności, a Lakon t-6 już 112T, to Asp zostawia ich w cieniu z 192T - to już prawie tyle co miała Anakonda w Becie1.

Edit: poprawione, w ostatnim zdaniu chodziło oczywiście o Lakona T-6, a nie 9

[Edited by PAwleus on Oct 24, 2014 at 15:54]

Oct 11, 2014 at 01:22

Print
Merthen

Re: First Encounters i seria Elite [post #82]

Właście na pytanie mi nie odpowiedziałeś Choć może tak. Rozumiem, iż przygotowanej odgórnie fabuły brak, będzie tylko dynamiczna.

Co do testów to niedługo wychodzi Beta 3. Warto tak rozbijać się po galaktyce gdy już niedługo będzie inna? Myślę ze tak diametralne zmiany to największa bolączka wczesnego dostępu.

Oct 13, 2014 at 10:15

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #83]

To zależy co rozumiesz jako fabułę - z pewnością będą wtręty fabularne takie jak w First Encounters (prawdopodobnie znacznie bardziej rozbudowane), w których gracz będzie mógł wziąć udział jeśli śledzi wiadomości i jest odpowiednio blisko żeby zdążyć się znaleźć w centrum wydarzenia. Jak na razie jedynym takim wtrętem jest to co dzieje się w okolicy Eranin.

Co do rozbijania się po galaktyce to jak dla mnie jest to niezła przygoda nawet w obecnej, ułomnej formie. Beta3 prawdopodobnie niewiele tu zmieni, choć na posiadanie więcej niż 1 statku już nie mogę się doczekać - eksperymenty z drogim statkiem są trochę kosztowne, a właśnie dowiedziałem się, że grze są już do odwiedzenia fascynujące systemy pierścieni asteroidów.

Oct 14, 2014 at 00:22

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #84]

Rośnie konkurencja dla ED - No Man's Sky

Nie jest to może bezpośrednia konkurencja bo z tak przedstawioną przestrzenią kosmiczną gracze mi podobni odpadną jeszcze przed startem (skoro nie zdołałem zmusić się do zagrania w X3 nie mając w zasadzie alternatywy, to i tym bardziej nie zrobię tego mając do wyboru ED, tym bardziej że to tytuł na PS4, a nie zamierzam kupować), ale świetnie demonstruje co można osiągnąć w zakresie proceduralnej generacji powierzchni planet, wraz z całymi ekosystemami (wprawia w podziw że to co już jest zbudowało zaledwie 4 ludzi). Ciekawe, znowu Brytyjczycy.

Jeśli chodzi o ED, to czas Bety2 już się kończy, więc pora na małe podsumowanie. O szczegółach nie będę się rozpisywał skoro już odkryłem Pilot's Guide (link w poście 72) - jest już przystosowany do Bety2. A ogólnie to Beta2 trochę rozczarowuje, bo obiecuje więcej niż daje. Zbyt dużo nie działających jeszcze poprawnie (albo wcale) rzeczy (features) i ciągle o wiele za mała zawartość gry (content).

Może jeszcze wyjaśnię, jeśli ktoś nie zrozumiał po moim opisie Bety1 - Frontier inaczej rozumie fazę beta niż wielu innych deweloperów. Zwykle beta jest tzw. feature complete, więc zawiera wszystkie podstawowe cechy gry, jakie będą dostępne w momencie premiery, a tylko tzw. content, czyli zawartość gry nie jest jeszcze pełna (odbiegam tu celowo od sprawy bugów). Frontier ma fazę Gamma na nazwanie tak rozumianej bety, więc obecna faza nie jest feature complete.

Jak dla mnie, jedyną cechą która bez wątpienia pozytywnie odróżnia Betę2 od Bety1 i która ogromnie podnosi grywalność jest świetnie rozbudowane upgradowanie statków. Nie tylko powoduje to że każdym typem statku można cieszyć się znacznie dłużej, ale w sytuacji rzadkości występowania lepszych komponentów ma się poczucie, że siedzi się za sterami czegoś wyjątkowego. Co więcej, dzięki temu nie ma się pewności jak trudny będzie nawet komputerowy przeciwnik, jeśli się go nie przeskanuje (choć oczywiście jeśli ma np. rangę Dangerous to można spodziewać się, że będzie miał lepsze komponenty niż ten z rangą Novice). Upgradowanie naprawdę daje radość i może stanowić cel sam w sobie, mimo buga, który czasem prowadzi do utraty pieniędzy za stary komponent (straciłem już w ten sposób ok. 5mln CR). Pokażę Wam skalę finansową rozbudowy Aspa: podstawowa wersja kosztuje ok. 6mln CR, ja mam już niemal wszystkie komponenty w najlepszej dostępnej aktualnie wersji i jego cena dochodzi do 28mln CR, ale za najdroższe komponenty jeszcze nawet nie zabrałem się, bo najlepsza aktualnie tarcza do niego to ponad 16mln, a opancerzenie - prawie 30mln! Tak więc do maksymalnie dostępnej obecnie rozbudowy potrzebuję dodatkowych ponad 50mln CR - razem z tym co mam wychodzi grubo ponad 10x więcej niż za wersję podstawową. Dla Lakona T-9 i Anacondy sumy potrzebne na ich rozbudowę potrafią już wywołać zawrót głowy.

Z ciekawostek, to znacznie wzrosły kary finansowe jakie można dostać. O ile za morderstwo nadal są zdecydowanie zbyt niskie, o tyle za przemyt towarów są już pokaźne. Największą karę jaką jednorazowo otrzymałem to za przypadkowy przemyt towarów. Przypadkowy dlatego, że interfejs jeszcze nie informuje, iż wieziemy coś nielegalnego, ale jest już poprawa w porównaniu do Bety1 i możemy wiedzieć co w danym systemie jest nielegalne. Ja akurat wiozłem 192T tytoniu i spojrzawszy na szybko zobaczyłem, że nie ma tytoniu w wykazie nielegalnych towarów, ale już nie dojrzałem, że nielegalne są Botanical Drugs, więc trochę byłem zaskoczony jak dostałem mandat w wysokości 1.1mln CR - to tak jakby skonfiskowali mi cały towar i dorzucili jeszcze ok. 250tys CR w ramach kary, więc całkiem realistycznie Chciałem nawet polatać z ponad milionową bounty nałożoną na moją głowę (jeszcze tak wielkiej u nikogo nie widziałem), ale przypadkowo zapłaciłem mandat przed upływem terminu ważności. Chyba taki nieudany przemyt zrobię jeszcze raz, ale celowo, bo podoba mi się myśl o dreszczyku emocji związanym z byciem ściganym dla takiej nagrody

Do Voice Attack tak już się przyzwyczaiłem, że gdy 1x zapomniałem go uruchomić to od razu i jedyny dotychczas raz, rozbiłem Aspa. Generalnie w Becie2 jest dosyć bezpiecznie - latałem Aspem przez większość czasu bez tarcz i nie tylko nie zostałem zestrzelony (tyle że przypadki gdy widziałem innych graczy w Becie2 można policzyć na palcach obu rąk i nawet nóg nie trzeba używać - lubię latać na niezbyt uczęszczanych szlakach), ale walcząc bez tarcz zestrzeliłem kilka mniejszych statków NPC-ów (oczywiście gdy atakowały pojedynczo).

Jak na razie rozczarowuje eksploracja. Owszem są już jej pierwociny jako zajęcia przynoszącego dochód, ale jak na razie jest to mało inspirujące i chyba mocno zabugowane. Czekam na coś znacznie lepszego, żeby na serio tym się zająć. Mam nadzieję, że poprawiona i rozbudowana wersja będzie już w Becie3, w której będzie można dotrzeć już do ponad 2400 systemów. Ciekawy jestem czy w Becie3 zobaczę innego gracza choć raz, bo być może na koniec listopada (może już na 22 - Frontier urządza jakiś tajemniczy Premier Event) będzie Gamma.

Oprócz ilości systemów, z tego co już wiadomo, to w Becie3 będzie wreszcie możliwość zostania "górnikiem", czyli prowadzenia wydobycia z asteroidów przy pomocy laserów wydobywczych.

[Edited by PAwleus on Oct 24, 2014 at 19:22]

Oct 24, 2014 at 19:21

Print
Merthen

Re: First Encounters i seria Elite [post #85]

Dzisiaj Beta 3, będziesz miał używanie

Quote:
PAwleus wrote:
Może jeszcze wyjaśnię, jeśli ktoś nie zrozumiał po moim opisie Bety1 - Frontier inaczej rozumie fazę beta niż wielu innych deweloperów. Zwykle beta jest tzw. feature complete, więc zawiera wszystkie podstawowe cechy gry, jakie będą dostępne w momencie premiery, a tylko tzw. content, czyli zawartość gry nie jest jeszcze pełna (odbiegam tu celowo od sprawy bugów). Frontier ma fazę Gamma na nazwanie tak rozumianej bety, więc obecna faza nie jest feature complete.

Czyli po Becie 3 będzie Gamma która już będzie kompletna ale (jeszcze) zabugowana?
Ciekawe kiedy producenci gier wprowadza Delty

Quote:
PAwleus wrote:
Jak na razie rozczarowuje eksploracja.

A czego można się spodziewać po eksploracji, odnajdowanie nieznanych cywilizacji ?

Quote:
PAwleus wrote:
Oprócz ilości systemów, z tego co już wiadomo, to w Becie3 będzie wreszcie możliwość zostania "górnikiem", czyli prowadzenia wydobycia z asteroidów przy pomocy laserów wydobywczych.

To raczej nudy ale ciekawe czy można będzie zbudować własne imperium jak to jest w przedostatnim X3 ( z modem)
Oct 28, 2014 at 11:33

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #86]

Quote:
Merthen wrote:
Dzisiaj Beta 3, będziesz miał używanie

Krótka lista nowości w Becie3:

NEW FEATURES & CONTENT
- New ship - Imperial Clipper added
- New ship - Federal Dropship added
- Added player driven interdiction
- Players can now interdict NPC ships and the NPC will be recreated in normal space along with the player (player interdiction is also possible)
- Fuel scooping from stars added
- Asteroid mining added (metal and rock)
- Players can own multiple ships
- Play area expanded (capsule 350ly long, radius 37 ly - 2400+ systems)
- Planet visuals overhaul
- Planet liquid colours now reflect chemical composition
- Atmospheric colours now reflecting their chemical composition
- Surface types and colours now reflect chemical composition
- Planets display volcanic features
- Complex Craters can create dust ejecta
- Crater frequency dependent on atmosphere thickness
- Ice planets now have fracture features
- Dynamic ice caps on all planets
- Dynamic liquid levels on all planets
- Asteroid belt clusters added
- Nebulae added to galaxy map
- Nebulae added to sky map rendering
- Make outpost landing pads more zero-g
- Status panel now shows faction reputation
- Improved range display and route finding in galaxy map
- Philanthropy missions added
- Partial name searching added to galaxy map
- Additional ships added to loading screen

Długą listę czytałem ponad 1.5h

Quote:
Merthen wrote:
Czyli po Becie 3 będzie Gamma która już będzie kompletna ale (jeszcze) zabugowana?
Ciekawe kiedy producenci gier wprowadza Delty

A to Delt jeszcze nie ma? Z tego co zrozumiałem to Gamma w rozumieniu Frontiera to coś bardziej zbliżonego do RC1 niż do Bety i kompletna oczywiście będzie tylko w tym znaczeniu, że będzie zawierała to co wersja dostępna w momencie zakończenia przedsprzedaży. Nie jestem pewny, ale być może będziesz miał dostęp już do Gammy - dam Ci znać jak dowiem się czegoś pewnego.

Quote:
Merthen wrote:
A czego można się spodziewać po eksploracji, odnajdowanie nieznanych cywilizacji ?

To też, ale to akurat będzie bardzo rzadkie wydarzenie, natomiast częściej będzie można natrafić na jakieś niezwykłe artefakty obcych (w First Encounters artefakty obcych były na tyle powszechne, że handel nimi był prowadzony na wolnym rynku). Zwykle jednak to będzie eksploracja systemów, które jeszcze nie będą w pełni poznane (w Becie3 prawdopodobnie wszystkie z populacją poniżej 1mln) celem znalezienie obiektów zdatnych do przemysłowej eksploatacji, a szczególnie do kolonizacji. Dla wielu graczy duże znaczenie ma także możliwość odnalezienia różnych osobliwości astronomicznych - na tym być może także będzie można zarobić, ale tu przede wszystkim ma znaczenie możliwość pochwalenia się, bycia tym pierwszym, który coś takiego zobaczył.

Quote:
Merthen wrote:
To raczej nudy ale ciekawe czy można będzie zbudować własne imperium jak to jest w przedostatnim X3 ( z modem)

Takiej możliwości na pewno nie będzie na początku. Czy pojawi się kiedyś, jak już będzie można lądować na planetach? Kto wie... Świat gry jest jednak tak ogromny, a pozycja w nim gracza tak znikoma, że mało prawdopodobne jest osiągnięcie statusu, który umożliwiałby budowę imperium w znaczeniu politycznym - znacznie bardziej prawdopodobne jest zbudowanie imperium w znaczeniu finansowym. No bo ile takie imperium w X3 może obejmować systemów? Jeśli to porównasz z głównymi graczami politycznymi świata Elite (Imperium i Federacja mają tysiące systemów) to zobaczysz w czym jest problem.
Oct 28, 2014 at 22:35

Print
Merthen

Re: First Encounters i seria Elite [post #87]

Patrząc na listę zmian uważam, że dopiero beta3 nadaje się do grania Ciekawy jestem czy będę miał dostęp do tej gammy. Chętnie bym sprawdził jak mój nowy komp rodzi sobie z nową Elitą .

Pisząc o imperium mailem raczej na myśli takie lokalne, czyli kilka systemów. Nie jestem zachłanny . Ale miło mieć "coś" własnego w takiej epickiej grze .

Oct 30, 2014 at 11:30

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #88]

W Becie3 piguła w której można się poruszać rozciąga się wreszcie poza obszar skolonizowany przez człowieka, więc jak tylko znajdę jakiś porządny silnik skokowy do Aspa (przez 2 dni mi się ta sztuka nie udała i na razie mam zasięg tylko niecałe 14ly, co bywa niewystarczające), a także lepszy generator mocy (obecny pewnie nie wystarczy bo już wyczerpałem jego możliwości) to wyruszam na eksplorację z prawdziwego zdarzenia. Fuel Scoop już wypróbowałem i działa świetnie, gdy jest odpowiedniej jakości, Advanced Scanner już mam, Detailed Surface Scanner też - wymazanie po Becie2 nie obejmowało zgromadzonych funduszy, więc jak na razie jest z górki.

Zanim wyruszę zamierzam jeszcze poszukać jakiś system gdzie można kupić Imperial Clippera i sobie go obejrzeć od środka, o ile będzie mnie na to jeszcze stać bez sprzedawania Aspa. Federal Dropship nie spodobał mi się - może zostać uzbrojony znacznie ciężej niż Asp, ale rozmieszczenie hardpointów mi nie odpowiada (za to świetnie pasuje do nazwy), nie nadaje się zupełnie do eksploracji (ma za dużą masę w porównaniu do tego jaki silnik skokowy może mieć), a także ładowność ma mniejszą. W dodatku, jakoś straciłem 3mln CR na oglądanie go

Ciągle nie ma ani jednego systemu Imperium na obszarze piguły, a także stolice (Alioth i Sol) są poza nią.

Jak dla mnie, Beta3 jest znacznie bardziej stabilna niż Beta2, ale jeszcze są problemy z serwerami. Niestety już zauważyłem, że parę nowości z długiej listy nie działa, a niektóre chyba nie działają prawidłowo. Wygląda na to, że kadłuby statków bywają znacznie bardziej wytrzymałe niż w Becie2, bo w trakcie testowania przechwytywania mimo 3x przechwycenia tego samego Sidewindera nie udało mi się go zestrzelić - w końcu zrezygnowałem, bo przechwytywałem go na takiej prędkości, że podczas wyjścia z SC sam doznałem 10% uszkodzenia kadłuba.

Podoba mi się jak zostało zrobione przechwytywanie - zaskoczyło mnie że można uciec nawet w trakcie przechwytywania, przy umiejętnym manewrowaniu.

Oct 30, 2014 at 16:31

Print
Merthen

Re: First Encounters i seria Elite [post #89]

Rozumiem że Fuel Scoop daje najgorsze możliwe paliwo? Jeżeli tak to używanie jego pewnie skraca zasięg. Ciekawy czy takie podejście nie zrobi eksploracji dalekich systemów zbyt żmudnym.

Oct 30, 2014 at 20:18

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #90]

Na razie jest zaimplementowany tylko jeden rodzaj paliwa, ale wygląda na to że w Becie3 zostały poskracane maksymalne zasięgi statków, więc Asp ma maksymalnie tylko około 30ly zasięgu skoku (w Becie2 miał około 40ly i niektórzy już sobie planowali, że na lot na drugą stronę Galaktyki będą potrzebowali tylko 2000 skoków, a tu taka niespodzianka ) - około, bo masa statku zmienia się nie tylko wraz ze zmianą komponentów, ale także wraz z ilością paliwa w zbiorniku. Asp ma standardowo zbiornik na 32T paliwa, ale nie musi być on zatankowany do pełna - w Becie3 wreszcie wprowadzono możliwość tankowania po 10% pojemności zbiornika, ale nadal nie ma możliwości wyrzucenia/sprzedania nadmiaru paliwa, jeśli akurat statek jest minimalnie za ciężki żeby wykonać dany skok. To ostatnie może się dawać we znaki, bo mamy już w Becie3 na mapie Galaktyki możliwość zaplanowania trasy (najszybszej albo najbardziej efektywnej paliwowo), ale jest tam jeszcze bug, który powoduje że czasem na mapie skok jest możliwy, a w rzeczywistości nie (prawdopodobnie mechanika na mapie nie bierze pod uwagę masy paliwa).

Oct 31, 2014 at 14:58

Print
Merthen

Re: First Encounters i seria Elite [post #91]

Z tego co czytałem to paliw ma być bodajże trzy rodzaje z dużą rozpiętością wydajności.

Z ostatniego biuletynyu wychodzi, iż dostępu do Gammy nie będę miał. No cóż za to dostane do rączek bardzie dopracowany produkt

Mam takie pytanie czy gdzieś znajdę spis wszystkich okrętów jakie znajdą się wersji Gold Elity?
Chciałbym zobaczyć okręty linowe Imperium i Federacji ale nie mogę znaleźć ich opisów.

[Edited by Merthen on Nov 03, 2014 at 08:35]

Nov 01, 2014 at 13:41

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #92]

Nie jest wiadomo publicznie nawet jakie będą statki dostępne dla graczy (znana jest tylko ich liczba), a co dopiero jakie w ogóle statki będą do zobaczenia w grze. Wiadomo co prawda jak będą wyglądały 2 klasy okrętów liniowych, Federacji i Imperium (ten Federacji można już zobaczyć w grze, ale jako ciężko uszkodzony, wyłączony z akcji), z tego starego filmiku: Capital Ship Battle

Nov 02, 2014 at 00:05

Print
Merthen

Re: First Encounters i seria Elite [post #93]

Maleństwa . Czy takie "rysowanie" laserem po kadłubie będzie możliwe w grze?

[Edited by Merthen on Nov 03, 2014 at 08:36]

Nov 03, 2014 at 08:36

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #94]

To już jest możliwe i to nie tylko po statkach, ale i po asteroidach

Nov 03, 2014 at 10:51

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #95]

Właśnie w nocy odkryłem, że "parówa" z Bety3 ma ponad 415Ly długości, a nie tak jak nam podawano 350Ly, więc wygląda na to, że systemów do odwiedzenia jest dużo więcej niż 2400.

Oddając się mojemu ulubionemu zajęciu, eksploracji, znalazłem niezwyły system mający 102 ciała niebieskie (nie licząc pierścieni asteroidów), w tym 17 gazowych gigantów, 20 planet z pierścieniami i największą zgłoszona przez graczy planetę nie będąca gazowym gigantem (o promieniu ponad 25tys km!). Najbardziej niezwykły asteroid jaki widziałem (ale w innym systemie, który utrzymuję w tajemnicy ) to składający się w około 60% ze srebra i 20% z platyny jednocześnie (jedno i drugie jest bardzo rzadkie nawet z osobna).

Edit: Ale to wszystko wkrótce się zmieni, bo właśnie ogłoszono, że Gamma będzie już 22 listopada! Niestety jednak potwierdziło się że tylko Alfa i Beta backerzy będą mieli do niej dostęp, ale nie upłynie miesiąc jak wersja premierowa stanie się dostępna 16 grudnia! Już więc za 2 tygodnie podzielę się wiedzą na ile Frontier wywiązał się z obietnic w zakresie game content.

[Edited by PAwleus on Nov 07, 2014 at 17:25]

Nov 07, 2014 at 12:03

Print
Merthen

Re: First Encounters i seria Elite [post #96]

PAwleusie jest możliwe latania z jakimś minimalnym kokpitem? Według mnie te zaprezentowane na filmikach za dużo przesłaniają.

Nov 12, 2014 at 13:39

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #97]

Jak na razie, o ile wiem, to jest tylko możliwość całkowitego wyłączenia GUI (nie pamiętam dokładnie, ale coś w stylu CTRL+ALT+G), więc zrobić zdjęcie można (nawet w 4K, niezależnie od rozdzielczości jaką mamy ustawioną), ale już latać to raczej nie. Jeśli martwi Cię zbyt mała ilość otoczenia widoczna bezpośrednio w danym momencie w walce, to powiem, że wyświetlacz skanera stał się już dla mnie tak wielką pomocą w orientacji odnośnie najbliższej okolicy statku, iż przestałem nawet myśleć o head-trackingu - coraz bardziej wyłazi ze mnie minimalista Z czasem wyrabia się na tyle dobre poczucie otoczenia, że nie trzeba go widzieć bezpośrednio, ale oczywiście nadal można zareagować szybciej jeśli jednak da się dostrzec dokładnie jaki manewr przeciwnik rozpoczyna rozpoznając grę świetlną jego pędników, więc dla nastawionych głównie na walkę head-tracking będzie niezbędny. Obejrzyj filmiki tych którzy go używają (np. Isinony) - widać znacznie więcej i kokpit już tak nie przeszkadza.

Nov 12, 2014 at 20:08

Print
Merthen

Re: First Encounters i seria Elite [post #98]

Chętnie obejrzę. Mam manie widzenia jak najwięcej się da

Nov 13, 2014 at 10:24

Print
PAwleus

Re: First Encounters i seria Elite [post #99]

Jeśli spodobała Ci się Merthenie ta mapa Galaktyki ze Star Treka, to będziesz wniebowzięty, gdy zobaczysz mapę z ED w 3D. Właśnie nie dalej jak wczoraj spędziłem trochę czasu przeglądając ją poza obszarem dostępnym do odwiedzenia w Becie3 i są tam już takie cudeńka, że aż nie mogłem się od niej oderwać - cały mój wczorajszy czas z ED spędziłem przeglądając mapę Galaktyki! A znalazłem: kilka czarnych dziur (w tym ta supermasywna w jądrze Galaktyki), gromady błękitnych olbrzymów, system z gwiazdą neutronową (czyżby czarnych dziur było więcej niż gwiazd neutronowych?), dziesiątki mgławic (w tym Koński Łeb - oczywiście nie udało mi się tak ustawić, żeby go zobaczyć ) - po prostu rewelacja! No te mgławice wiedziałem że są, bo widać je normalnie w trakcie latania, ale co innego widzieć je jako odległe plamki, a co innego pooglądać z bliska jako majestatyczne obiekty. Jak ja teraz nie mogę się doczekać na Gammę, kiedy będę mógł je obejrzeć z jakiegoś pobliskiego systemu... Ale jako pierwszy znaczący cel moich zapędów eksploracyjnych wybrałem system z czarną dziurą, bo przypadkiem udało mi się znaleźć odległy o zaledwie ok. 350Ly od Sol - mam tylko nadzieję, że będzie wciąż obecny w Galaktyce z Gammy

Nov 14, 2014 at 17:31

Print
Merthen

Re: First Encounters i seria Elite [post #100]

Teraz to mi dopiero narobiłeś smaku, to ja chce mieć 16 grudnia teraz .
Tak przy okazji co z joystickiem ? Wybrałeś już jakiś? Musze go kupić jak najszybciej póki mam jeszcze pieniądze na przyjemności

edit
Przeczytałem ostatni newsletter

"Continuing to grow the game past the launch date as we plan would just not be possible at all with the constraints of physical disc manufacture and distribution, and is made possible only by the online nature of Elite: Dangerous. (...) Going forwards, being online lets us constantly both curate and evolve the galaxy, with stories unfolding according to the actions of commanders. Exploration is also a key factor, too, and it is important that what a single player explores matches what other players explore whether single or multiplayer a complex, coherent world something we have achieved. Galaxy, story, missions, have to match, and it does mean the single player has to connect to the server from time to time, but this has the added advantage that everyone can participate in the activities that can happen in the galaxy. A fully offline experience would be unacceptably limited and static compared to the dynamic, ever unfolding experience we are delivering."

Nie będzie wersji offline. Właśnie mnie poważnie rozdrażnili, co innego było napisane na kickstarterze :/

edit 2
Do gry powstaję polski poradnik: http://www.gry-online.pl/S024.asp?ID=1562
Widać symulatory w pełni wróciły do łask

[Edited by Merthen on Nov 17, 2014 at 13:07]

Nov 17, 2014 at 11:11

Print
^ Początek strony ^
Pages: 1 [2] 3 4 5

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.