civ.org.pl forums > Space 4X - Space Empires V - Multiplayer > PBEM9 - GRA ZESPOŁOWA [Dyskusja i pomysły]
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Strategie Kosmiczne 4X > Space Empires V - Multiplayer
Poster
Status: Moderator

Registered: Aug 09, 2008
IP: Logged
Re: PBEM9 - GRA ZESPOŁOWA [Dyskusja i pomysły] [post #1351]

no albo zdanie kązdego gracza liczy sie tak samo albo ja dziekuje za takie coś.

@ Kex mi Twoja propozycja sie podoba. Jeszcze lepsza będzie z wieloma atmosferami, cos na wzór federacyjny.

Aug 05, 2013 at 19:19
Gadu-Gadu: 8840735
XFire Ceasar4Rome
Print
Kex
Status: Elite

Registered: Aug 19, 2010
Re: PBEM9 - GRA ZESPOŁOWA [Dyskusja i pomysły] [post #1352]

Wiem,Ceasarze,że Ci się podoba. Dziękuję za wsparcie

Aug 05, 2013 at 19:34

Print
Merthen

Registered: Aug 25, 2008
Re: PBEM9 - GRA ZESPOŁOWA [Dyskusja i pomysły] [post #1353]

Quote:
Kex wrote:
Przyznam jednak,że w stosunku do Waszej alternatywy tj. zaawansowanego startu mam pewne obawy. Według mnie jest to opcja promująca graczy z większym doświadczeniem,takich którzy lepiej potrafią przewidzieć,jakie technologie,floty itp. będą im potrzebne w dalszej perspektywie. Ja zdecydowanie wolałbym spokojniejszy tryb,taki w którym mogę obserwować sytuację i na tej podstawie dostosowywać własne działania,korygować i balansować.

Zanim spotkasz innych graczy i tak będziesz zdany na swoje decyzje bez możliwości obserwowania sytuacji - złe wybory dokonane na początku gry tak samo spotęgują się przy zerowym turze jak i przy normalnym rozpoczęciu gry. Jednak gdybyśmy zdecydowali się na proponowane prze zemnie rozwiązania przewidywałem pewne reguły (objaśnienia) przy wyborze technologii bo tylko na tym tak naprawdę można się przejechać.

Quote:
Ceasar Of Rome wrote:
no albo zdanie kązdego gracza liczy sie tak samo albo ja dziekuje za takie coś.

Nikt nie twierdzi inaczej wiec po co od razu dobywać broni ?

Tak przy okazji może założyć osobny wątek o nazwie PBEM10 ?
Aug 05, 2013 at 20:51

Print
Kex

Re: PBEM9 - GRA ZESPOŁOWA [Dyskusja i pomysły] [post #1354]

W sumie wątek PBEM10 by się przydał. Może potencjalni inni gracze by zwrócili uwagę,że coś nowego się dzieje.

Objaśnienia przy wyborze technologii to na pewno pomocne rozwiązanie,ale wciąż nie mam przekonania,że to wystarczy. Może częściowo wynika to z faktu,że nie do końca się rozumiemy w kwestii rozmiaru tego "bonusu". Owszem,nie od razu spotkam innych graczy,jednak to tylko jeden z czynników mających wpływ na podejmowane decyzje.
Na przykład - w zależności od ilości,odległości,jakości planet w sąsiedztwie dobieram sobie liczbę i typy kolonizatorów. Raz mogę wysłać jakiś wolniejszy,ale za to tańszy,innym razem szybkość jest priorytetem. Poza tym do zwiadu mogę wykorzystać takie kolonizatory lub inne szybsze i efektywniejsze w tym zadaniu jednostki. Według Twojego pomysłu - od razu muszę zdecydować ile i jakie kolonizatory są mi potrzebne,ile i jakie jednostki zwiadowcze są mi potrzebne.
Kolejna sprawa - czy surowców na starcie będzie tak dużo,że nawet jak oleję wydobycie,to nie będzie mi grozić bankructwo? W normalnej grze mogę to korygować,jeśli z surowcami jest gorzej,to większy priorytet przyznaję budowie baz wydobywczych.
Mówiąc krótko - dla mnie podjęcie np. 10 decyzji w miarę postępów w grze jest prostszą sprawą niż podjęcie od razu jednej o takim samym znaczeniu. Lepszy gracz bez wątpienia trafniej potrafi oszacować sytuację w dalszej perspektywie niż gracz słabszy,dlatego twierdzę,że szybszy start go premiuje. A co do kwestii potęgowania złych wyborów - gra ze zwykłym startem daje Ci więcej okazji do skorygowania choć części błędów,więc aż takiej kumulacji wpływu błędów bym nie obstawiał.

Aug 05, 2013 at 21:55

Print
Merthen

Re: PBEM9 - GRA ZESPOŁOWA [Dyskusja i pomysły] [post #1355]

Te wszystkie wybory stanowią właśnie smaczek tego rozwiązania. Jednakże zanim ich dokonasz (nie mowie o wyborze rasy lub technologii to zawsze dokonujesz przed rozpoczęciem gry) widzisz swój system i sama ilość warpów oraz planet w pobliżu już daję Ci pewną wskazówkę. Co do surowców to wiedząc ile można ich wydać w pierwszej turzę oraz wiedząc że utrzymanie okrętów nie jest większy niż 10% ich wartości można ich tak dobrać aby starczyło na ich utrzymanie przez powiedzmy 20 tur. W tym czasie można gospodarkę ustabilizować.

Problemem jest wybór technologii. W tym przypadku można przesadzić za bardzo w stronę komponentów lub podnoszenia budżetu gospodarczo/badawczo/szpiegowskiego. W pierwszym przypadku szybko się opóźnimy w stosunku do innych graczy w drugim w turze 0 wyprodukujemy złom.

Może na koniec dodam, iż aż tak bardzo nie zależy mi na tym pomyśle - po prostu mi się podoba. Na pewno nie chce wywoływać dyskusji na zasadzie kogo pomysł jest lepszy. W tym momencie nie ma nawet kompletu graczy a i nasza 4 nie jest całkowicie pewna więc wstrzymał bym się z wyborem rozgrywki dopóki nie będzie 6 w miarę pewnych graczy.

[Edited by Merthen on Aug 06, 2013 at 07:05]

Aug 06, 2013 at 07:03

Print
Kex

Re: PBEM9 - GRA ZESPOŁOWA [Dyskusja i pomysły] [post #1356]

Zgadza się,że nie mamy kompletu graczy i na pewno warto także ich opinię wziąć pod uwagę. Mimo to nie widzę przeciwwskazań,by już teraz przedyskutować nieco dostępne pomysły,choć fakt,nie ma sensu za bardzo kruszyć o to kopie.
Tak czy inaczej i tak trzeba będzie jakoś wybrać,jaki pomysł realizujemy,możemy to jednak zrobić później.

Aug 06, 2013 at 07:42

Print
PAwleus
Status: Hero

Registered: Mar 24, 2009
Re: PBEM9 - GRA ZESPOŁOWA [Dyskusja i pomysły] [post #1357]

Kex, nie wiem czy Cię uspokoję tym twierdzeniem, ale powiem, że gracz o większej sile gry zwykle nie czeka z wysyłaniem kolonizatorów aż do poznania systemu - najczęściej w pierwszych turach czyni to w ciemno Dlatego miedzy innymi jestem zwolennikiem podniesienia kosztu kolonizatorów, ale Merthen obawia się - według mnie za bardzo - spowolnienia rozgrywki.

Też myślę, że 28 stron tego wątku jest wystarczające...

Jeśli chodzi o moją niechęć do rozgrywek ze startowaniem na różnych typach planet (i atmosfer) to migracja jest zaledwie jednym z czynników, choć głównym, bo inne wynikają z niej:

- konieczność ustalania przed grą kto z jaką planetą zaczyna (dla zrównoważenia rozgrywki, żeby potem nie było żalów typu: a bo zacząłem na takiej samej planecie jak 3 innych graczy, a on jako jedyny ma taką - to ostatnie daje ogromną przewagę nad innymi)

- znacznie wzmocniona potrzeba jak najszybszego kontaktu z jak największą ilością ras, prowadząca do zawierania układów (i to zawierających klauzulę migracji) nawet mimo prowadzenia sprzeczengo z tym role-playing, nawet mimo niezakończonych negocjacji, bo spóźnienie o jedną turę oznacza często pozostanie na lodzie i oddanie innym znacznej przewagi rozwojowej - taką dają klauzule obopólnej migracji, gdyż już w początkowej fazie gry pozwalają korzystać niemal w pełni z, przy odrobinie szczęścia, umiejętności wykorzystania sposobności i wystarczającej szybkości w kontakcie, wszystkich atmosfer (w Stock i BM także z wszystkich typów planet, ale to już w dużej mierze osłabiliśmy w Atenie przez odpowiednią konstrukcję moda)

- znacznie wzmocniona potrzeba wysyłania kolonizatorów bez kolonistów (żeby w razie przechwycenia ich przez przeciwnika nie dostarczyć mu potrzebnej mu populacji o odmiennej charakterystyce atmosferycznej). Wbrew pozorom można tę strategię stosować z powodzeniem w Atenie - ja w ostatniej rozgrywce znaczną część kolonizatorów wysłałem bez kolonistów, choć z innych przyczyn.

- przy odpowiedniej współpracy między imperiami, brak potrzeby wynajdowania technologii kolonizacyjnych (nawet mimo istnienia technologii rasowej kolonizacji)

Aug 06, 2013 at 08:24

Print
Merthen

Re: PBEM9 - GRA ZESPOŁOWA [Dyskusja i pomysły] [post #1358]

Quote:
PAwleus wrote:
Kex, nie wiem czy Cię uspokoję tym twierdzeniem, ale powiem, że gracz o większej sile gry zwykle nie czeka z wysyłaniem kolonizatorów aż do poznania systemu - najczęściej w pierwszych turach czyni to w ciemno

Co jest oczywiste . Staram się w pierwszych turach wyprodukować 2 razy tyle zwiadowców co warpów w systemie macierzystej i o polowe mniej kolonizatorów (lecz nie więcej niż 3)

Quote:
PAwleus wrote:
Dlatego miedzy innymi jestem zwolennikiem podniesienia kosztu kolonizatorów, ale Merthen obawia się - według mnie za bardzo - spowolnienia rozgrywki.

Wcale nie za bardzo

[Edited by Merthen on Aug 06, 2013 at 13:04]
Aug 06, 2013 at 13:03

Print
Kex

Re: PBEM9 - GRA ZESPOŁOWA [Dyskusja i pomysły] [post #1359]

Uspokojony nie jestem,ale przeciwnie też nie. Wysyłanie kolonizatorów na ślepo mi także się zdarza,więc zaskoczeniem dla mnie to nie jest. Daleki też jestem od stwierdzenia,że jeśli tę opcję wybierzemy pod PBEM10,to sobie z nią nie poradzę. To co podałem,to tylko jeden z przykładów,a Ty,PAwleusie swoimi słowami jedynie przyznałeś mi rację,że szybszy start to opcja korzystniejsza dla lepszych graczy.
W kwestii przedstawionych zastrzeżeń to wydają mi się one nieco naciągane. Przede wszystkim nie zauważyłem,by parcie do zwycięstwa definiowało tu całą rozgrywkę. Jak dla mnie to bardziej taka gra dla przyjemności, dla przetestowania samego moda. Narzekanie na nierówne szanse równie dobrze może się i w grze z jednym wybranym typem zdarzyć - zresztą ... na tym forum random przecież jest lubiany. Nie widzę też przeciwwskazań,by przed grą każdy określił się w kwestii typów planet i atmosfer - będzie gra z kroniką,od takich informacji zaczniemy. Mówiąc krótko - zgadza się,taka gra położy akcenty na innych elementach,natomiast jeśli wymieniane elementy faktycznie uważasz za tak poważne wady,to myślę,że spokojnie możemy poszukać stosownych środków zapobiegawczych,czy tak zbalansować niektóre elementy,by nie przeszkadzały. Mi mimo wszystko się wydaje,że w tej propozycji byłoby ciekawiej,bo inaczej na przykład w stosunku do wcześniejszego PBEMa.

[Edited by Kex on Aug 06, 2013 at 19:24]

Aug 06, 2013 at 17:52

Print
PAwleus
Status: Hero

Registered: Mar 24, 2009
Re: PBEM9 - GRA ZESPOŁOWA [Dyskusja i pomysły] [post #1360]

Nie bardzo rozumiem skąd wnioskujesz, że moimi słowami przyznałem rację Tobie - dla mnie jest bardzo wyraźne, że zgodziłem się z Merthenem, czyli że nie ma pod tym względem różnicy pomiędzy normalnym startem, a szybszym: gracz o większej sile gry w obydwu przypadkach będzie zwykle radził sobie lepiej.

Nigdzie nie powiedziałem że parcie do zwycięstwa definiuje gdziekolwiek całą rozgrywkę - nie wyczytuj z moich słów znaczeń, których tam nie ma. Zauważyłem tylko, że to co powiedziałem może się zdarzyć (takie zdarzenie absolutnie nie definiuje rozgrywki) znacznie częściej przy takich parametrach początkowych rozgrywki - nie są to rozważania teoretyczne, tylko obserwacje. A na ile kompetytywna będzie nasza rozgrywka to tego nie wiem, gdyż na tyle dobry w przewidywaniu przyszłości nie jestem.

Ci niektórzy lubiący element losowy to oczywiście ja, ale nie za każdą cenę: m.in. na pewno nie wtedy kiedy dzieje się to kosztem role-playing, tak jak właśnie w tym wypadku. Zdaję sobie sprawę że możesz mieć ochotę sprawdzić jak duży ma to wpływ (a ma tym większy im akurat rozgrywka jest bardziej kompetytywna, im więcej jest graczy i im bardziej dany gracz uważa role-playing za zbędny). Ja już jednak widziałem to zbyt wiele razy i mogę Ci zaręczyć, że w rozgrywkach w których uczestniczyłem wpływ, nie tylko na ten, ale i na inne elementy gry był ogromny, więc nie bagatelizuj go, twierdząc że naciągam tu cokolwiek. Po co zresztą miałbym tu cokolwiek naciągać? Żeby dowieść swojej racji? Naprawdę tak nisko mnie oceniasz, że sądzisz iż próbowałbym bronić swojej racji tylko dla samej potrzeby jej posiadania, a nie dlatego iż dyktuje mi ją obszerna wiedza na dany temat? Ale złagodziłeś swoje twierdzenie przez "wydają mi się" więc Ci daruję Zauważę tylko, że według mnie Twoje argumenty dowodzą, że najprawdopodobniej gorzej poradzisz sobie (i każdy gracz z mniejszym doświadczeniem) przy takim starcie, skoro to co ja (jako gracz w większym doświadczeniem) uważam za ważne (pomijając chwilowo role-playing) bagatelizujesz - jest to dodatkowa przesłanka (choć wynikająca z poprzednich) świadcząca przeciw takiemu startowi.

Podsumowując tylko specjalnie dla Cezara, ja grałem na tym forum tylko w rozgrywki z takimi samymi planetami macierzystymi i podobało mi się na tyle, że zupełnie nie chce mi się wracać pod tym względem do bardziej odległej przeszłości, co nie znaczy że nie biorę tego pod uwagę.

Aug 07, 2013 at 11:03

Print
Kex

Re: PBEM9 - GRA ZESPOŁOWA [Dyskusja i pomysły] [post #1361]

No cóż ... o ile wcześniej faktycznie mogłem Twoje słowa przeinterpretować o tyle tym razem przyznanie racji już widzę na pewno - choć nie wiem czy ta przesłanka przeciw takiemu startowi,bo poradzę sobie gorzej,powinna mnie cieszyć. Tak czy inaczej z argumentami opartymi o doświadczenie polemizować ani nie chcę,ani nie mam jak,więc pozostaje chyba tylko poczekać na opinie innych graczy.

Aug 07, 2013 at 12:25

Print
Noboto
Status: Regular

Registered: Aug 16, 2011
Re: PBEM9 - GRA ZESPOŁOWA [Dyskusja i pomysły] [post #1362]

witajcie po przerwie wakacyjnej

chciałbym w skrócie wszystkie wydarzenia, jeśli można prosić

ps: chętny do grania

Aug 07, 2013 at 21:09

Print
Kex

Re: PBEM9 - GRA ZESPOŁOWA [Dyskusja i pomysły] [post #1363]

Oj,co za lenistwo,aż tak wiele tekstu tu nie ma (Twoje posty 1310 wcześniej,1362 teraz).
W tym wątku znajdziesz kilka pomysłów na tę rozgrywkę i dyskusji na temat wad i zalet tych opcji. Jest też założony wątek PBEM10,gdzie powinna się znaleźć Twoja deklaracja uczestnictwa. Nie zapomnij też wyrazić opinii o preferowanej formie rozgrywki.
Jak do tego zerkniesz na wątek opisujący zmiany wprowadzone do Ateny 0.96,to już będziesz wiedział wszystko.

[Edited by Kex on Aug 08, 2013 at 17:37]

Aug 08, 2013 at 10:49

Print
^ Początek strony ^
Pages: 1 ... 24 25 26 27 [28]

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.