civ.org.pl forums > Space 4X - Stars! > Stars! - pytania początkującego
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Strategie Kosmiczne 4X > Stars!
Poster
Status: Veteran

Registered: Mar 20, 2009
IP: Logged
Stars! - pytania początkującego [post #1]

Po co jest Auto Build? Chcę np. żeby planeta budowała w kółko fabryki, to i tak muszę naklepać "up to 1000" bo jak zrobię "up to 1" to będzie budować 1 na turę. No to równie dobrze mógłbym naklepać polecenie budowy 1000 bez tego auto.

Oct 02, 2011 at 17:45

Print
Adi Cherryson
Status: Hero

Registered: Sept 14, 2002
Re: Stars! - pytania początkującego [post #2]

Madlok mam jeszcze oryginalny podręcznik PL do Stars! Jakieś 200 stron. Mogę Ci go wysłać, ale musisz obiecać, że go odeślesz. Napisz na PW lub maila, jeśli jesteś zdeterminowany do poznania Stars!.

Chodzi tutaj o wykorzystanie nadmiaru surowców do budowania tego co akurat jest mniej potrzebne, bez straty czasu na mikro-zarządzanie planetami.

Cytat z podręcznika (można to zrozumieć, choć jakość tłumaczenia pozostawia wiele do życzenia):

"Podobnie jak inne obiekty produkowane, auto-budowane można wstawiać w dowolne miejsce w kolejce. Obiekt auto-budowany pozostaje w kolejce, aż zostanie z niej usunięty. Oznacza to, że kolejka będzie starać się co roku produkować te rzeczy, jeżeli będzie to możliwe. Zawsze przed rzeczami autobudowanymi można umieszczać inne, albo też zmieniać ustawienia w kolejce. Auto-budowane obiekty, które są niemożliwe do wytworzenia, są pomijane.

Różnice w zachowaniu obiektów auto-budownych i pozostałych:

1. Obiekty auto-budowane nie blokują kolejki. Jeżeli nie można ich wykonać są pomijane.
2. Nigdy nie usuwa się ich z kolejki. Pozostają w niej, aż się je (ręcznie -A) usunie, a są aktywne tylko wtedy, gdy są potrzebne i wykonywalne.
3. Nie mają stanu zaawansowania. Po wykonaniu pracy pojawiają się jako częściowo wykonane normalne obiekty w kolejce."

[Edited by Adi Cherryson on Oct 03, 2011 at 01:08]

Oct 03, 2011 at 01:02

Print
Madlok

Re: Stars! - pytania początkującego [post #3]

Dzięki za propozycję, ale mam instrukcję pdf, i to z jakiegoś linka na tym forum. Szukałem w niej i wyczytałem to samo co zacytowałeś. Zresztą w grze jest instrukcja typu help z wyszukiwarką itd.

Ad.1. Pewnie chodzi o surowce? Np. nie ma Ger na fabryki to robią się kopalnie, które ustawię sobie niżej?
Ad.2. Co znaczy "gdy są potrzebne"? Mogą być w kolejce, być możliwe do wykonania, a mimo to z jakiegoś powodu być "niepotrzebne"?

A czy chcę poznać Stars!? Zależy czy mi podejdzie interface i czy nie będzie wymagać zbyt wiele micro, a wiele gier rzuciłem z tych powodów.

[Edited by Madlok on Oct 03, 2011 at 10:10]

Oct 03, 2011 at 09:54

Print
Kex
Status: Elite

Registered: Aug 19, 2010
Re: Stars! - pytania początkującego [post #4]

To obawiam się,że Stars Ci nie podejdzie. Mikro rozrasta się strasznie. Niestety to poważna wada tej gry,przynajmniej w mojej opinii.

Oct 03, 2011 at 20:40

Print
Adi Cherryson

Registered: Sept 14, 2002
Re: Stars! - pytania początkującego [post #5]

Dawno już nie grałem w Stars! więc moje podpowiedzi mogą być niezbyt precyzyjne.

ad 1. Chodzi o nie marnowanie surowców i uproszczenie mikro-zarządzania. Jak wstawisz do kolejki auto-budowanie czegoś, to zawsze bez zaglądania coś się wybuduje:-) W MoO2 jest to chyba odpowiednik Repeat Building.

ad 2. Tego nie wiem. Podejrzewam, że chodzi o to, gdy już istnieje maksymalna liczba auto-budowanych obiektów na planecie.

Mikro-zarządzanie w Stars! moim zdaniem nie jest większe niż w SEV. Gra polega na czytaniu wszystkich wiadomości, które można potem usuwać, aby się nie pojawiały ponownie. Za to mamy uproszczoną taktykę i nie trzeba się zbytnio skupiać na tym elemencie.

Byłoby fajnie, jeśli jakiś weteran z gier multi w Stars! się odezwie i zweryfikuje nasze rozmowy.

Oct 04, 2011 at 00:49

Print
Cieply
Status: Novice

Registered: Aug 19, 2010
Re: Stars! - pytania początkującego [post #6]

Witam

Opcja "auto build" ma dwie zalety:

- opcja ta jest "aktywna" cały czas. Gdy wrzucisz do produkcji Auto buid Factoies up to 100: co turę będzie budowanych 100 fabryk i nie musisz wtedy tam zaglądać puki nie będziesz chciał zmienić profilu produkcji. Oszczedza to mnóstwo czasu.
Gdybyś kazał wybudować 100 fabryk ręcznie, fabryki powstaną a w następnej turze kolejka produkcji będzie pusta i będziesz musiał wpisywać rozkazy od nowa. (czasami takie postępowanie ma sens).

- produkcja "auto build" jest wykonywana tylko w takim stopniu w jakim jest możliwa i jeżeli nie starczy na nią minerałów wyprodukowana będzie kolejna pozycja z listy. Gdy zabraknie minerałów na obiekt budowany normalnie to kolejka jest blokowana a pozostałe resorsy idą na badania. np. masz ustawione auto build 100 fabryk i 100 kopalń, a germanium masz na 10 fabryk to wybudowanych będzie 10 fabryk i 140 kopalń. Gdybyś dał rozkaz normalnej produkcji powstało by tylko 10 fabryk. Reszta mocy produkcyjnej poszła by na badania.

Jesli chodzi o interfejs itp. To zależy co kto lubi. Jest on "surowy" itp. ale bardzo funkcjonalny. Klikasz mychą na mapie albo w odpowiedniej zakładce i wszystko widzisz. Po rozegraniu dwóch gier wiesz doskonale czego gdzie szukać, co który parametr oznacza i jak wpływa na grę.

A jeśli chodzi o mikro to: ekonomia jest uproszczona do maksimum.
Produkcję wrzucasz w kolejkę i czekasz do następnej tury. Nie ma motywu z O-gejma, że co 20 minut trzeba zaglądać i wrzucać do produkcji nowy budynek.
Stars! jest grą dyplomatyczno-taktyczną. Na ekonomię się poświęca 5-10% czasu. 20-60% na manewry flotą (tu masz dużą swobodę działania), a reszta czasu schodzi na planowanie długofalowej strategi i przede wszystkim DYPLOMACJĘ. Specjalnie piszę z dużej litery.

Zainteresowanych zapraszam do gry w multi-player na Auto-Hosta:
http://starsautohost.org/stars.htm

Na tamtejszym forum dosyć regularnie pojawiają się propozycje nowych rozgrywek.

Dec 29, 2011 at 22:45

Print
Kratylos

Registered: Apr 30, 2001
Re: Stars! - pytania początkującego [post #7]

no wlasnie moze bysmy zmontowali jakas polska gre tak dawno jzu starsow nie odpalalem a serial sie marnuje...

War, war never changes
COP father founder

Jan 24, 2012 at 09:00
Gadu-Gadu: 997163
XFire kratylos
Print
mrozigor
Status: Novice

Registered: Jun 01, 2012
Re: Stars! - pytania początkującego [post #8]

Czy jeszcze znajdą się osoby chętne do gry? Czekam na info

Jun 06, 2012 at 09:11

Print
Madlok

Re: Stars! - pytania początkującego [post #9]

Dla mnie takie gry za długo się ciągną i niezbyt lubię dyplomację.
w Anacreona ktoś zagra? Wydaje się o wiele prostsze.
http://www.neurohack.com/anacreon/ - remake na windę
https://en.wikipedia.org/wiki/Anacreon:_Reconstruction_4021 - wikipedia

[Edited by Madlok on Jun 19, 2012 at 13:28]

Jun 19, 2012 at 13:27

Print
^ Początek strony ^

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.