civ.org.pl forums > NoVa Demokracja > ŁYSI #5: Pierwsze kroki...
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Civilization V - Archiwum > NoVa Demokracja
Poster
Status: Moderator

Registered: Jul 28, 2008
IP: Logged
ŁYSI #5: Pierwsze kroki... [post #1]

Za nami kolejne 30 tur. Bardzo dobrych tur Ale po kolei.

Zakończyliśmy na spotkaniu naszych jednostek. Ustalone zostało także, że ruszamy się jako drudzy. Nasz dzielny jaguar szedł za skatem przeciwnika, a nasz skaut poszedł ładnie górą, ominął wroga i wszedł od góry na tereny francuskie. Niestety nie udało się złapać żadnego worka przeciwnika, bo pojawiło się szybko 2 warriorów, przez co nasz skaut musiał skoczyć ze skał w otchłań morza.

Odciągnęło to jednak dwóch warriorów, dzięki czemu nasze wojska mogły przejąć środek mapy:

To moment, kiedy nasz dzielny jaguar wyeliminował wrogich skautów. Jak widać, wybudowałem rydwan zaraz po pływających ogrodach. Którego zadaniem było szybkie wsparcie naszego jaguara. Po rydwanach został wybudowany jeszcze jeden jaguar, a później setlers.

Przeciwnik szedł cały czas wolnością, więc wybudował szybko drugie miasto, które dało chwilowy brak zadowolenia, a przez to zatrzymało na chwilę rozwój miast - my cały czas jechaliśmy tylko na stolicy, która rosła jak na drożdżach i tym samym zapewnia nam utrzymanie blisko Francji w demografii - w liczbie ludności królujemy, w liczbie zbieranego jedzenia i młotkach jest remis z lekki wskazaniem to na nas (na początku) to na Francję (później). W złocie jesteśmy gorsi.

Sytuacja na środku mapy wyglądała następująco:

Ja dobrze widzicie, nasz przeciwnik poszedł prawie prosto po żelazo - prawie, bo odkrył także hodowle zwierząt, zapewne widząc u nas konie

Żelaza pod stolicą nie ma, ogólnie są tylko dwa źródła na mapie, które są widoczne. Jedno 6 sztuk w miejscu postawienia miasta Francuskiego - Lyonu, oraz 2 sztuk w mniej więcej połowie połówki mapy. Na dole jest wyspa, albo drugi kontynent - będzie trzeba się zastanowić nad osiedleniem się tam. (podkreślam by mi nie uciekło).

W stolicy po wybudowaniu osadnika rozpoczęliśmy budowę Wiszących ogrodów. Osadnik czekał na odkrycie żelaza, ale z uwagi na zdradzenie nam lokalizacji przez naszych kochanych wrogów, udał się niezwłocznie w to samo miejsce, ale na po naszej stronie (wiwat lustrzaność mapy )
Minusem jest to, że 2 miasto nie stoi nad rzeką, przez będzie się gorzej rozwijać, ale cóż - wyboru nie było, przeciwnik będzie posiadać za chwilę 3 zbrojnych. Na środku o dziwo nie było żadnej aktywności przeciwnika, więc stoimy sobie i czekamy.

Na koniach koło Lyonu stoi jeden zbrojny, drugi pewnie już skończył się leczyć.

My poszliśmy po odkryciu matematyki prosto po żelazo, które to na sam koniec udało się odkryć.

Z polityk idziemy cały czas tradycją.

Demografia na koniec:

Wybudowanie 3 miasta przez Francję dało im bardzo dużo niezadowolenia (-5), które pomimo obrobienia marmuru (odkryli murarstwo), nadal powoduje, że są na minusie (-1). My po wybudowaniu 2 miasta, wciąż na plusie - dzięki obrobieniu srebra, a także dzięki bonusowi wynikającemu z tradycji.

Oto tereny na naszej połówce:

jak widać, nasz jedyny worker kończy budowę drugiej kopalni srebra. Kolejne cele do wykonania do ustalenia. Na pewno dobrze będzie obrobić marmur i postawić 3 miasto - niestety ciężko będzie wybrać lokalizacje, mało jest rzek. Chociaż można by na środku koło jeziora - Zabezpieczy nam to środek idealnie Ogólnie można co najmniej 3 miasta jeszcze postawić. Plus jedno czy dwa na drugiej wyspie.

Sytuacja w stolicy:

Do wybudowania ogrodów 3 tury

Miasto nr 2:

Małe szpiegostwo u przeciwnika:

Kasy mają mniej, ale to wynik upgeatu 2 jednostek do zbrojnych. Po za tym wspomniany marmur. Mają też odkryte pismo (po deomgrafii idzie poznać), po za tym 3 miasta, w tym stolica na pewno ma 5 ludnośći. Zakładając, że nie mają jeszcze biblioteki nigdzie to w nauce jest 10 vs 12 - lekko przygrywamy, ale to wina różnicy w ilości miast.

Można się spodziewać, że robią wielką bibliotekę oraz to, że za chwilę zamkną cała wolność, co da im 1 wielkiego. Później pójdą pewnie po tradycje, tak by mieć szansę nadrabiać jedzeniowo z nami. Jeżeli nie, to już po nich

[Edited by Heniu on Feb 03, 2012 at 14:25]

Oct 20, 2011 at 08:43
Gadu-Gadu: 1952761
XFire czajmen
Print
czajmen

Re: Pierwsze kroki... [post #2]

I teraz jeżeli chodzi o badania, to wydaje się, że przydalo by się zbadać:
1) murarstwo - dla marmuru i ewentualnie piramid (2 worki gratis) oraz obrobienie kamienia (+2 młotki)
2) pismo - co by biblioteki zacząć budować
3) kalendarz - obróbka kadzidła, oraz wybudowanie zakładu kamieniarskiego - dużo młotków w stolicy (kolejne +3 młotki)

Jeżeli chodzi o polityki, to skończenie drzewka z tradycją, a później to się zobaczy.

Kwestia budowy w miastach jest do końca ciężka do ustalenia - na pewno przydały by się piramidy, zakład kamieniarski oraz biblioteka w stolicy, a w 2 mieście sama biblioteka. Na pewno przyda się z 1 czy 2 zbrojnych co by środek zabezpieczyć.

Można by też zastanowić się nad planem ataku na Lyon i odcięcie Francji od żelaza - trzeba by 1 czy 2 katapulty wybudować, oraz mieć 4 zbrojnych. Przeciwnik nie próżnuje w armii.

Przydało by się jeszcze ze dwóch worków - terenu do obrabiania jest sporo koło stolic, a w 2 mieście też trzeba zacząć prace. Do tego przydała by się droga przez rzekę koło stolicy, aby jednostki szybciej wychodziły z miasta.

Koniecznie trzeba będzie wybudować 3 miasto - pytanie gdzie?

Resztę rzeczy pozostawiam wam, moi dzielnym towarzysze

[Edited by czajmen on Oct 20, 2011 at 13:21]

Oct 20, 2011 at 08:51
XFire czajmen
Print
Kasimirus
Status: Elite

Registered: Sept 24, 2010
Re: Pierwsze kroki... [post #3]

Trzecie miasto mże poniżej drugiego jest tam kawałek rzeczki i jeziorko oraz wzgórze. Warto rówenież zastanowic się nad postawieniem między miastami niedaleko koników, jest tam trochę surowców, minus brak rzeczki. Może na przyszość zostawić tę miejscówkę, tylko troche daleko będzie między stolicą a pozostałymi miastami., długo będzię trawało podsyłanie wsparcia wojskowego.

Oct 20, 2011 at 13:06

Print
Kex

Registered: Aug 19, 2010
Re: Pierwsze kroki... [post #4]

Przyznam,że pozycja tego drugiego miasta mało mi się podoba,ale cóż ... zdaje sobie sprawę,że to załatwia nam sprawę dostępu do żelaza i jest specyfiką takich gier. Co do lokalizacji trzeciego,to przyznam,że nie bardzo widzę gdzie. Na tym odkrytym terenie jedyna opcja to nad rzeka dół-prawo od 2 miasta. Wtedy by to właśnie miasto pilnowało nam granicy,tylko czy sama bliskość rzeki wystarczy,żeby odpowiednio się rozwijało? Szczególnie,że szybko się zaczną nakładać strefy wpływów z drugim. Może i dobrym pomysłem byłoby na południe od stolicy na tej wyspie,ale to już zależy,jaki teren tam jest.
Atak na Lyon,gdyby się udał byłby na pewno ciekawy. Boję się jednak,że na to może nam sił braknąć.
Miło mi słyszeć Czajmenie,że tak dobrze oceniasz naszą sytuację,bo ja jednak jak patrzę,to wychodzi mi,że obecnie przewaga jest po stronie przeciwnika
Piramidy faktycznie jesteśmy w stanie zbudować przed Francuzami?

Oct 20, 2011 at 20:24

Print
czajmen

Attached:
miasto_3.jpg
101 KB [downloads: 447]
Re: Pierwsze kroki... [post #5]

Co do lokalizacji miasta nr 3, to proponuje:

Plusy:

1) dostęp do jeziora - można zbudować pływające ogrody - każde pól z jeziorem +2 jedzenia, oraz z latarnią morską powinno być +1 czyli w sumie 5 jedzenia dzięki temu można zostawić las i wybudować na nich tartaki - produkcja będzie bardzo ładna, a do tego będzie potencjał na utrzymywanie kilku specjalistów
2) dostęp do morza - może się przydać - statki itp.
3) pozycja bardzo dobra do obrony, a statkami będzie można wpłynąć (nie jestem pewny na 100%) na jezioro, co pozwoli dodatkowo się ubezpieczyć.

Minusy:
1) daleko od stolicy
2) duże koszty przy budowie drogi

[Edited by czajmen on Oct 21, 2011 at 07:43]

Oct 21, 2011 at 07:37
XFire czajmen
Print
czajmen

Attached:
miasto_4_drogi
.jpg

99 KB [downloads: 476]
Re: Pierwsze kroki... [post #6]

W przyszłości miasto nr 4 można by np. tutaj umieścić:

Na niebiesko zaznaczyłem przebieg dróg. W sumie jak dobrze policzyłem 10 pól. Oczywiście 4 miasto postawimy raczej później, wtedy gdy będziemy mieć odpowiedni poziom zadowolenia. Przydało by się Norte Dame wybudować. Pamiętajmy, że nasza stolica będzie rosła jak na drożdżach.

Zagadką pozostaje co na wyspie jest.

[Edited by czajmen on Oct 21, 2011 at 07:47]

Oct 21, 2011 at 07:43
XFire czajmen
Print
Kex

Re: Pierwsze kroki... [post #7]

Jako miasto defensywne,pilnujące granicy powinno się sprawdzić dobrze. Na tej mapie chyba nic lepszego się nie wymyśli. Drogi mi pasują też.

Oct 21, 2011 at 07:50

Print
czajmen

Re: Pierwsze kroki... [post #8]

Quote:
Kex wrote:
Przyznam,że pozycja tego drugiego miasta mało mi się podoba,ale cóż ... zdaje sobie sprawę,że to załatwia nam sprawę dostępu do żelaza i jest specyfiką takich gier.

No niestety mi ta lokalizacja kompletnie się nie podoba, ale cóż zrobić- bez tego, byli byśmy podani na talerzu.

Quote:
Kex wrote:
Co do lokalizacji trzeciego,to przyznam,że nie bardzo widzę gdzie. Na tym odkrytym terenie jedyna opcja to nad rzeka dół-prawo od 2 miasta. Wtedy by to właśnie miasto pilnowało nam granicy,tylko czy sama bliskość rzeki wystarczy,żeby odpowiednio się rozwijało? Szczególnie,że szybko się zaczną nakładać strefy wpływów z drugim. Może i dobrym pomysłem byłoby na południe od stolicy na tej wyspie,ale to już zależy,jaki teren tam jest.

Tu nie ma problemu - miasta nie zrobią się jakieś wielkie, zwłaszcza to nr 2. Ja miasto nr 3 postawiłbym tak (2 posty wyżej). Nad twoją propozycją też myślałem, ale do szczęścia potrzebne nam jest co najwyżej jezioro

Wyspa to inna bajka, póki co daleko nam do decyzji o osiedlaniu się tam, jak tak dalej pójdzie to będziemy mieć 4 miasta na kontynencie oraz 1 albo 2 na wyspie jak teren tam będzie super.

Quote:
Kex wrote:
Atak na Lyon,gdyby się udał byłby na pewno ciekawy. Boję się jednak,że na to może nam sił braknąć.

No niestety w civce łatwo się jest bronić, ale gdyby nam się udało, to było by super i prawie po grze. Niestety przeciwnik to będzie wiedzieć, więc trzeba będzie się odpowiednie zabezpieczyć militarnie. Bez dobrej ekonomi, która da nam dużo $ raczej nie ma co myśleć o ataku. Rozwojem ich zgnieciemy

Quote:
Kex wrote:
Miło mi słyszeć Czajmenie,że tak dobrze oceniasz naszą sytuację,bo ja jednak jak patrzę,to wychodzi mi,że obecnie przewaga jest po stronie przeciwnika

Na chwilę obecną oceniam bardzo bardzo dobrze, a to tylko dlatego, że rozwojem przeciwnika zgnieciemy, a obecne problemy z ich rozwojem (zadowolenie na minus) jest nam bardzo na rękę. Problem jest to, że w renesansie mają dobre jednostki - tutaj trzeba będzie się dobrze zabezpieczyć.

Quote:
Kex wrote:
Piramidy faktycznie jesteśmy w stanie zbudować przed Francuzami?

Ryzyk fizyk - podejrzewam, że obecnie interesuje ich tylko wielka biblioteka oraz poprawa zadowolenia. My zaś musimy wybudować biblioteki dwie (albo trzy) i później nationala - wtedy ciężko będą mieć z nauką.

PS. Czekam na wasze propozycje co dalej - pamiętajcie nie musimy iść drogą narzuconą przeze mnie - wszelkie ciekawe pomysły są bardzo bardzo wskazane.

PPS. Nie zapominajmy, że ja podałem tylko techy konieczne teraz, które odkryjemy w 10 może 15 tur, pytanie co dalej i w jakiej kolejności? Górą drzewka, środkiem czy dołem? Idziemy militarnie czy rozwojowo? Co dalej z politykami? Z planem budowy w miastach? Czy i jakie cudy chcemy wybudować? Czy koło stolicy budujemy farmy, czy stawiamy na kasę i punkty handlowe? Panowie - następne 30 - 60 tur będzie kluczowe.

[Edited by czajmen on Oct 21, 2011 at 09:17]

Oct 21, 2011 at 07:58
XFire czajmen
Print
Kasimirus

Re: Pierwsze kroki... [post #9]

Ja proponowałbym postawić trzecie miasto o jedno pole wyżej i w prawo na wzgórzu przy rzece. Oba miasta wspierałyby się w obronie, na wodzie nie widzę surowców (tyby, perły itp.) więc nie stacimy na braku dostepy do morza. Mielibyśmy troche więcej lepszych pól do rozwoju tego miasta.

Popieram pomysł z Piramidami przy takim rozstawieniu miast robole przydadzą się bardzo a przeciwnik bedzie musiał ich budować jesli zgarniemy piramidy.

W techach po odkryciu murarstwa musimy chyba wybrać górne techy ( kalendarz, pismo) i dalej w zależności od sytuacji filozofia lub budownictwo, jesli filozofia to dalej tą ścieżką do Hagi.

W drugim mieście może zbudować jakieś wojo zamiast robola (strasznie długo się będzie budował)w wojsku troche nas wyprzedzają.

Oct 21, 2011 at 10:44

Print
Kex

Re: Pierwsze kroki... [post #10]

Czy ktoś za łysych uważa,że rozwój militarny na obecnym etapie to dobry pomysł? Jeśli tak,to chętnie posłucham argumentów,czemu to lepsza droga i jak najefektywniej nią pójść.

Oct 21, 2011 at 13:28

Print
czajmen

Re: Pierwsze kroki... [post #11]

Quote:
Kasimirus wrote:
Ja proponowałbym postawić trzecie miasto o jedno pole wyżej i w prawo na wzgórzu przy rzece. Oba miasta wspierałyby się w obronie, na wodzie nie widzę surowców (tyby, perły itp.) więc nie stacimy na braku dostepy do morza. Mielibyśmy troche więcej lepszych pól do rozwoju tego miasta.

Czy lepsze? nie wiele zmienia - trochę więcej wody, mniej lądu, ale miasto nie urośnie jakoś niesamowicie, aby była to różnica. Dostęp do morza daje nam możliwość wybudowania cudów dostępnych tylko do nadmorskich miast, np kolos. Pamiętajmy, że zagadką jest druga wyspa. Jeszcze nie widzieliśmy cudów natury, więc może jakieś ciekawe tam sam. Po za tym dostęp do morza = produkcja statków = statki na jeziorze = lepsza obrona

Podstawowe pytanie jest - na ile morze da nam plusów, a na ile nie.

Po za tym odsunięcie miasta od naszego 2, da nam więcej terenów dla tego 2, ale w sumie te miasta i tak nie będą wielkie - max 10 - 12 populacji - nasza stolica ma rosną do 25 - 30. Do tego dzięki rzecze, aby zaatakować miasto trzeba będzie ją przejść, a to strata tury, a tak to z za rzeki można atakować w sumie nie wielką stratą.

Quote:
Kasimirus wrote:
W drugim mieście może zbudować jakieś wojo zamiast robola (strasznie długo się będzie budował)w wojsku troche nas wyprzedzają.

Dałem worka z przyzwyczajenia, produkcja powinna skoczyć. Robimy wojo na maksa w tym mieście?

Quote:
Kex wrote:
Czy ktoś za łysych uważa,że rozwój militarny na obecnym etapie to dobry pomysł? Jeśli tak,to chętnie posłucham argumentów,czemu to lepsza droga i jak najefektywniej nią pójść.

Rozwój militarny jest dobry - kiedyś nas to czeka, ale jest trudny - bo łatwo wtopić atak, a wtedy kontra i pozamiatane, albo strata młotków, które dały by nam lepszy rozwój.

[Edited by czajmen on Oct 21, 2011 at 14:25]

Oct 21, 2011 at 14:22
XFire czajmen
Print
Kasimirus

Re: Pierwsze kroki... [post #12]

OK argumenty Czajmena przyjmuję, z lepszymi terenami chodziło o to że za rzeczką są równiny a po drugiej stronie więcej pustyń.

Rozwój militarny na tym etapie byłby chyba przedwczesny, z tym wojownikiem chodziło tylko o nadrobienie do żabojadów. eśli decydyjemy się na piramidy to z nich dostaniemy roboli a dodatkowo w wolności po zakończeniu z tradycją. Wojownika i tam bym przerwał na turę przedkońcem i wstawil do kolejki niżej, co by nie obciążał budżetu.

Później szedłbym do rycerzy i strzelców ale to jeszcze troszke czasu.

Oct 21, 2011 at 14:45

Print
Kex

Re: Pierwsze kroki... [post #13]

Ech,liczyłem że może pozostałych łysych nieco zmobilizuję do wyrażenia opinii,ale chyba nie bardzo się na to zanosi. Biorąc pod uwagę,że Francuzi obecnie mają nieco przewagi w wojsku,do tego przed nimi jednostki silniejsze,defensywa wydaje mi się lepsza. Jeśli szybko ma wystąpić konflikt zbrojny,wolałbym by to oni sobie ząbki łamali. Skoro więc nikt nie chce bronić opcji militarnej,to chyba stawiamy na rozwój,a militaria tylko tyle,żeby nam przypadkiem nie nabruździli.

[Edited by Kex on Oct 25, 2011 at 13:39]

Oct 21, 2011 at 18:23

Print
czajmen

Re: Pierwsze kroki... [post #14]

Pamiętajcie jedno - przewaga Francuzów wynika z posiadania dwóch zbrojnych - trzeci jest chyba jeszcze w produkcji. My swoich warriorów nie upgreatowaliśmy - trzeba będzie to zrobić - po jednej jednostce, pozostawiając drugą na obecnych pozycjach, tak by pilnować strategiczne miejsce.

Oct 21, 2011 at 19:23
XFire czajmen
Print
Kex

Re: Pierwsze kroki... [post #15]

Zgadzam się,że trzeba upgreadować. Bądź co bądź powinniśmy się starać,by poziom naszej armii był wystarczający,by przeciwstawić się kosmatym zapędom Francuzów.

Oct 22, 2011 at 07:17

Print
Kasimirus

Re: Pierwsze kroki... [post #16]

Z upgreadami możena poczekać zawsze zdążymy jak zobaczymy ich atak.
Na razie jednostki mamy takie same zakładając upgread, więc spokojnie.

W naszej grupie rzeczywiście tylko my trzej się odzywamy, raz pisał Radzio.

Oct 22, 2011 at 14:13

Print
^ Początek strony ^

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.