civ.org.pl forums > NoVa Demokracja > ŁYSI #6: Stabilizacja, czyli małe cudowanie...
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Civilization V - Archiwum > NoVa Demokracja
Poster
Status: Moderator

Registered: Jul 28, 2008
IP: Logged
ŁYSI #6: Stabilizacja, czyli małe cudowanie... [post #1]

Za nami kolejne 30 tur. Tur spokoju.

Przez cała sesje nic się nie działo. Na początku wojska kudłatych w sile 3 zbrojnych postanowili przegonić naszych Jaguarów. Ci się udali na nasze ziemie gdzie nastąpiło przezbrojenie. W tym momencie dzięki ustawieniu rydwana za rzeką mogliśmy beztrosko ostrzeliwać jednego francuskiego zbrojnego. W tym momencie kudłaci wrócili skąd przyszli, a my mogliśmy znów podejść pod ich granicę. Po czy nic się już nie działo.

Rydwanem próbowałem objechać dołem i dostać się na tyły wroga, pojawił się jednak zbrojny, więc cali i zdrowi powróciliśmy za nasze oddziały zbrojne (wsparte nowo wybudowaną jednostką zbrojnych).

I na koniec linia frontu:

Jak widzicie towarzysze, jedna nasza jednostka blokuje przeciwnikowi krówki, a dzięki obecności naszych sił, pola pozostają nieobrobione

U nasz dzięki wybudowaniu Piramid - nasi dzieli robotnicy pracują na 125% swoich możliwości, dzięki czemu udało się obrobić bardzo dużo pól.

Pod koniec okresu wybudowałem osadnika, który zmierza na ustaloną pozycje. W momencie pojawienia się na pozycji zostanie odpalony nasz pierwszy złoty wiek

Sytuacja w mieście nr 2 (przy okazji konkurs na zmianę nazwy - azteckie są nie do wymówienia )

Stolica tym czasem dzięki ukończeniu wielkich ogrodów rośnie jak na drożdżach - dodam, że cały czas ustawiona jest na produkcję, a nie na żywność.

I w samej stolicy:

Do wspomnianych wcześniej cudów wybudowaliśmy jeszcze Wyrocznie, która pozwoliła nam zamknąć całą tradycje.

W stolicy wybudowano także cyrk i klasztor - darmowe w utrzymaniu budynki, które wsparły nas trochę szczęściem i kulturą. Do tego oczywiście biblioteka i national.

Ogólnie na koniec demografia prezentuje się nieźle:

Przeciwnik wybudował z cudów - Wielką Bibliotekę, Stonehage oraz Hagie Sofie.

W wojsku minimalna strata z uwagi na posiadanie przez przeciwnika 4 zbrojnych (my mamy 3), sytuacje ratuje posiadanie rydwanów. W nauce mamy pewną stratę, ale wynika ona chyba z wzięcia 2 wielkich naukowców - w pewnym momencie różnica była na 2%.

Pamiętajcie, że my mamy dwa miasta, a przeciwnik 3 - więc to, że w żywności, produkcji i zlocie jesteśmy z przodu jest wartę podkreślenia.

Przeciwnik zamknął całą wolność, na czym zyskał jakiegoś wielkiego człeka.

My po wspominanym skończeniu tradycji odkryliśmy Handel, który powinien nam dać dużo kasy. Plan jest taki, że dzięki bonusowi z wiszących i normalnych ogrodów zamiast budowy tylko farm, budować stoiska handlowe, które powinny nam dać dużo kasy.

Sytuacja technologiczna:

Idziemy cały czas górą. Po odkryciu edukacji trzeb by dół zrobic, co by mieć zbrojnych i kuszników. Warto rozważyć też odkrycie Rycerstwa i Akustyki, która pozwoli nam iść drzewkiem racjonalizmu, który da nam kompa naukowego.

W dochodzie mamy znaczną przewagę - pozwala nam to na utrzymanie większej armii niż przeciwnik, a przeciwnikowi nie pozwala obecnie na budowanie żadnej armii A jak dojdzie złoty wiek...

Na podstawie tego można przypuszczać iż ich celem jest teraz odkrycie waluty i wybudowanie targów. Kwestią otwartą jest Norte Dam, który im jest bardzo potrzebny - cały czas balansują w okolicy 0 jeżeli chodzi o zadowolenie - to może wskazywać na konieczność budowy kolosów oraz maximusa. Więc w teorii wojować jeszcze nie powinni, no przynajmniej przez następne 30 tur. Można by to wykorzystać...

[Edited by Heniu on Feb 03, 2012 at 14:26]

Oct 28, 2011 at 09:58
Gadu-Gadu: 1952761
XFire czajmen
Print
czajmen

Re: Stabilizacja, czyli małe cudowanie... [post #2]

Przez weeknd mnie nie ma - będę we wtorek - czekam na wasze pomysły.

Oct 28, 2011 at 11:08
XFire czajmen
Print
Kex
Status: Elite

Registered: Aug 19, 2010
Re: Stabilizacja, czyli małe cudowanie... [post #3]

No,muszę przyznać,że teraz faktycznie widać,że sytuacje mamy dobrą. Naprawdę świetna sprawa z tym blokowaniem rozwoju tego ich żelaznego miasta. Myślę że na chwilę obecną najlepiej się skupić na dalszym rozwoju. Mimo większego przychodu chyba nie jesteśmy w stanie stworzyć na tyle silnej armii,żeby skutecznie zaatakować Lyon. W sumie to jednak nie taka strata,gdyby to się udało,to nie pozostałoby im nic,poza poddaniem się. A wtedy nie zdążą sobie włosów powyrywać. Kontynuujmy więc rozwój,armię trzymajmy taką,by wciąż móc ich blokować i starajmy się zgarniać kolejne cuda. Jakby na przykład to Notre Dame udało nam się zwinąć im sprzed nosa,to byłoby miło.
Kolejne miasto według planów,drogi według planów. Rozwój naukowy - nie znam na tyle poszczególnych wynalazków,by wskazywać konkrety.Ale opcja "dół drzewka to chyba dobry wybór.
A tak z ciekawości - dałoby się zobaczyć,co ta wyspa na południu ukrywa?

Edit: tak mi jeszcze jedna rzecz przyszła do głowy. Skoro my mamy rezerwę przychodu,oni są ledwo na plusie,to może jednak warto trochę wojska poprodukować? Choćby po to,żeby ich postraszyć,skłonić do zwiększenia wydatków na armię i sprawić,by jeszcze trudniej było im wiązać koniec z końcem. Nie sądzę,by na to nie zareagowali,więc przewagi takiej,by przeprowadzić skuteczny atak nie uzyskamy raczej.

[Edited by Kex on Oct 29, 2011 at 10:54]

Oct 28, 2011 at 20:29

Print
czajmen

Re: Stabilizacja, czyli małe cudowanie... [post #4]

wróciłem, a tu taka cisza dzięki Kex za wpis

Nov 01, 2011 at 17:37
XFire czajmen
Print
Kasimirus

Registered: Sept 24, 2010
Re: Stabilizacja, czyli małe cudowanie... [post #5]

Ładnie poszło . Mam tylko pytanie czemu wybrałeś handel z polityk, przyrost kasy chyba bardzo nie zwrośnie, Wg. mnie lepsze byłoby odkrycie jednak wolności, - mały ale jednak wzros kultury, jeden robol i set w perspektywie ( a mamy w plani czwarte miasto) dodatkowo po odkryciu załego drzewka jeden wielki. Zastanawiałbym się ewentualnie nad ładem dla kultury i zadowolenia, co prawda obecnie jesteśmy do przodu z bużkami ale jak miasta dojdą i stolica się rozrośnie.

W techach handel i rycerstwo wg mnie to nasze priorytety.
W cudach musimy zgarnąć notre aby przeciwnik nie zrobił bo poprawi sobie zaadowolenie.

[Edited by Kasimirus on Nov 01, 2011 at 18:17]

Nov 01, 2011 at 18:09

Print
czajmen

Re: Stabilizacja, czyli małe cudowanie... [post #6]

handel wziąłem, bo poprawił sytuacje ekonomiczną naszej stolicy - wolność na tym etapie nie wiele daje - a prawdziwym celem nr 1 jest racjonalizm.
honor nie jest aż tak powerny - patriarchat czy jak się to nazywa jest bez sensu jeżeli lepiej wziąć racjonalizm, a ten od CS odpada z oczywistych względów

drugim powodem było to, że koło stolicy można pobudować punkty handlowe, które z wszelkimi bonusami dadzą nam niezłą kasę. po za tym handel jest całkiem ciekawy - tańsze drogi (będzie ich trochę), a później kolej. druga sprawa to tańsze nabywanie budynków i wojska - wraz z big benem zamiast płacić np. 1100 za bombę atomową płaci się tylko jakieś 600 - więc ma się 2 w cenie 1 do tego w tym momencie mamy przewagę w dochodzie właśnie dzięki handlowi. bez niego było coś koło 2 - 3 na plusie. do tego bonus z tradycji ( 1 złota za 2 popa ) - będziemy mogli mieć super dużą armie, albo łatwo będzie ją przezbrajać.

Nov 01, 2011 at 18:30
XFire czajmen
Print
Kasimirus

Re: Stabilizacja, czyli małe cudowanie... [post #7]

ok, i człowiek czegoś nowego się dowiedział

Nov 01, 2011 at 18:39

Print
czajmen

Re: Stabilizacja, czyli małe cudowanie... [post #8]

no i o to chodzi

tak serio - ma ktoś jakiś pomysł? coś co uważa, że powinniśmy osiągnąć? ja jestem otwarty - umiem co nie co, ale chętnie dowiem się czegoś nowego

Nov 01, 2011 at 18:51
XFire czajmen
Print
czajmen

Re: Stabilizacja, czyli małe cudowanie... [post #9]

Moja propozycja:

1. Technologie:

Skończyć edukację (jedyna pewna rzecz )
Następnie proponuje pójść dołem i wynaleźć budownictwo oraz odlewanie metalu. Po wybudowaniu warsztatu można ładnie pokombinować z wielkimi i uzyskać Wielkiego Naukowca (z uniwerku) oraz Wielkiego Inżyniera (z warsztatu) za jednym zamachem

Pozostałe to naprawdę ciężka sprawa - dobrze było by wejść do renesansu aby szybko przyjmować polityki z racjonalizmu. Najprostsza i najszybsza droga to do Akustyka - przy okazji będą rycerze oraz zamek Hemtaj no i waluta i targowiska, mennica i skarbiec narodowy do wybudowania. Dobrze będzie też dwa techy z góry pociągnąć, wybudować skauta i ruszyć na rekonesans po wyspie.

Później bym poszedł w mechanikę i do prochu itd.

2. Polityki społeczne:
Na pewno jedna będzie do wyboru przez wejściem do renesansu - tutaj proponuje tańsze drogi i koleje.

3. Produkcja

Cudaki jak się będzie dało, uniwerki, targowiska, warsztaty... Wojska z 2 - 3 jednostki w przerwie (jak jakaś będzie) w stolicy. Ewentualnie więcej wojska jak przeciwnik będzie dorabiać. W 3 mieście budowa pływających ogrodów, wykupienie pól jeziorowych. A później to naukowe budynki i inne wg potrzeb.

Worki powinny zbudować drogę (2 do tego), a 1 będzie obrabiać tereny koło 3 miasta.

Czekam na wasze uwagi

[Edited by czajmen on Nov 02, 2011 at 09:30]

Nov 02, 2011 at 09:27
XFire czajmen
Print
Kex

Re: Stabilizacja, czyli małe cudowanie... [post #10]

Jak na moją znajomość gry muszę stwierdzić,że co wiedziałem,to napisałem. Nic ponad to,co już tu jest zaproponowane dodać nie potrafię. Pozostaje mi więc tylko zaakceptować

Nov 02, 2011 at 09:50

Print
czajmen

Re: Stabilizacja, czyli małe cudowanie... [post #11]

Kex w sumie to co napisałeś to samo co ja - przy czym ja trochę dokładniej w pewnych aspektach. Postawimy na rozwój i zobaczymy co wyjdzie.

Odnośnie stawiania 4 miasta - robi się coraz bardziej późno w grze, więc opłacalność będzie znikoma, no chyba że teren będzie mlekiem i miodem płynący Tak to nie ma większego sensu - zadowolenie lepiej przeznaczyć na wzrost obecnych miast. 4 miasto ewentualnie dla surowców można stawiać - uran, węgiel, ropa, aluminium, ewentualnie jakby jakiś zadowalacz był, ale przy tej wielkości mapy wątpię aby jeszcze jakiś miał być.

[Edited by czajmen on Nov 02, 2011 at 10:14]

Nov 02, 2011 at 10:14
XFire czajmen
Print
czajmen

Re: Stabilizacja, czyli małe cudowanie... [post #12]

właśnie policzyłem - ich stolica ma 9 populacji - czyli mają miasta 9, 6, 5

Nov 02, 2011 at 12:57
XFire czajmen
Print
Kex

Re: Stabilizacja, czyli małe cudowanie... [post #13]

W sumie racja,w takich warunkach chyba faktycznie nie ma sensu teraz stawiać kolejnego miasta. Swoją drogą ... coś im nie wyszło to wykorzystanie wybranej nacji.

Nov 03, 2011 at 07:40

Print
czajmen

Re: Stabilizacja, czyli małe cudowanie... [post #14]

czy nie wyszło - Francja ma dobre jednostki w renesansie- ich muszkiety są naprawdę silne - na szczęście nie stać ich na dużą armie. Do tego wybrali wolność, co moim zdaniem zawsze przynosi mniej korzyści niż tradycja - ta jest bardziej uniwersalna - jest bonus do cudaków, jest bonus do siły miast (swoją drogą miasta z jednostką garnirowaną pozwalają rozwalić wrogą jednostkę - a to już coś) no ale przede wszystkim jest bonus do zadowolenia, kasy i jedzenia - to powoduje, że miasta, a zwłaszcza stolica rośnie i rośnie.

Ja grając w lidze z delpietro i mają zarówno ogrody, hagię i nortę przegrał przez dwie rzeczy (właściwie to jedną) - miałem wolność, a on tradycję - dzięki temu jego miasta cały czas rosły, z zadowoleniem nie miał jakiś wielkich problemów. Ostatnim gwoździem do trumny było to, że ja miałem 4 miasta, a on 3 - wyprzedził mnie w techach i miał możliwość robienia bombek o wiele wcześniej. Co prawda mogłem walczyć - ale nie chciało mi się już kończyć - mapa była na tyle kontaktowa, że nie było szans. Grając 1 vs 1 - 3 miasta to max, 4 można później stawiać dla surowców.

Niestety tradycja jest zbytnio przepakowana - przed ostatnim patchem ja osłabili trochę i wtedy można było myśleć - wolność albo tradycja. Teraz liczy się tylko tradycja - bez tego nie ma szans. Wolność opłacało się brać tylko i wyłącznie w celu szybkiego rusha - ale wtedy mapa musi być kontaktowa, a ciężkozbrojni musieli by mieć swoją oryginalną siłę - nie mówiąc, że teraz droga do nich dłuższa jest.

Nov 03, 2011 at 08:12
XFire czajmen
Print
Kasimirus

Re: Stabilizacja, czyli małe cudowanie... [post #15]

Musimy podgonic z nauką, bo nas troszkę wyprzedzają, nie widać żadnej górki na mapie więc obserwatorium nie będzie

Nov 03, 2011 at 09:33

Print
czajmen

Re: Stabilizacja, czyli małe cudowanie... [post #16]

spokojnie - nadgonimy - jak 3 miasto powstanie to będziemy ich równo gonić. po za tym chyba poszli już na dół z techami, bo szybko im skoczyło. kto wie - może wielki mur chcą wybudować.

Nov 03, 2011 at 10:05
XFire czajmen
Print
^ Początek strony ^

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.