civ.org.pl forums > Civ5 - Ogólne > Gra na poziomie Bóstwo
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Civilization V > Ogólne
Poster
Status: Veteran

Registered: Sept 05, 2011
IP: Logged
Gra na poziomie Bóstwo [post #1]

Witam

Próbowałem szukać na forum, ale nie zauważyłem podobnego tematu.
Więc postanowiłem utworzyć nowy.
Czy Ci gracze którzy przeszli Civ V na ostatnim poziomie trudność mogliby udzielić kilku porad, może sugestii i swoich spostrzeżeń?

Został mi jeszcze ten poziom do przejścia i zamarzam się właśnie na nim spróbować, ale pomyślałem, że może wcześniej spytam się o poradę, sposoby przejścia go przez innych, wybór nacji, strategi tudzież taktyki itd.
Więc jeśli ktoś chce się podzielić swoim doświadczeniem w tym temacie, spostrzeżeniami to serdecznie zapraszam. Myślę że nie tylko ja z chęciom o tym poczytam.

Jan 15, 2012 at 10:06

Print
Krasny
Status: Administrator

Registered: Apr 11, 2004
Re: Gra na poziomie Bóstwo [post #2]

Ja opracowałem jedną niezawodną taktykę. Nie ma przy niej zabawy, nie ma też wyzwania. Ot, sposób na zaliczenie poziomu i zdobycie achievementu. Jeśli jesteś zainteresowany tylko tym, mogę napisać co i jak

W wolnym czasie lubię testować piwa. Zapraszam na www.piwopijca.pl

Jan 15, 2012 at 10:33

Print
Lord_Feniks
Status: Regular

Registered: Dec 23, 2010
Re: Gra na poziomie Bóstwo [post #3]

Na Deity komputer startuje zazwyczaj z 2 setlersami, workerem, scoutem i 2 warriorami. Do tego ma od razu kilka wynalazków. Wystarczy wybrać mapę, na której nie będzie mógł w pełni wykorzystać przewagi jaką mu to daje - np najmniejsza mapa z max ilością graczy. I to chyba najprostszy sposób na zwycięstwo na bóstwie... W innych przypadkach trzeba już się bardziej nakombinować - zależnie od sytuacji.

Jan 15, 2012 at 10:53

Print
Huzar_PL
Status: Hero

Registered: Oct 13, 2010
Re: Gra na poziomie Bóstwo [post #4]

Spróbować też możesz zagrać jak to kiedyś napisałem, pokojowo i na kulturkę: http://www.civ.org.pl/articles.php?action=ViewArticle&lang=Pol&type=Civ5&ArticleID=3371
Artykuł dot. bardzo starej wersji gry ale ogólne założenia pozostają takie same

Jan 15, 2012 at 10:55

Print
Ulfik

Re: Gra na poziomie Bóstwo [post #5]

Quote:
Krasny wrote:
Ja opracowałem jedną niezawodną taktykę. Nie ma przy niej zabawy, nie ma też wyzwania. Ot, sposób na zaliczenie poziomu i zdobycie achievementu. Jeśli jesteś zainteresowany tylko tym, mogę napisać co i jak

Pokusa jak najszybszego przejścia grę na tym poziomie i zdobyć achievement jest zbyt wielka bym mógł się jej oprzeć. Więc jak najbardziej jestem zainteresowany tym sposobem.

[Edited by Ulfik on Jan 15, 2012 at 13:05]
Jan 15, 2012 at 13:04

Print
Krasny

Re: Gra na poziomie Bóstwo [post #6]

Najmniejsza mapa, jeden przeciwnik. Typ mapy - wschód-zachód bodajże (dwa połacie lądu oddzielone wodą). Na przeciwnika wybierasz Greków, ustawiasz 0 państw-miast. Bez barbów. Dążymy do zwycięstwa kulturowego.

1. Choćbym nie wiem co dla AI najważniejszym cudem jest zawsze Wielka Latarnia, więc możesz być spokojny
2. Priorytetem jest postawienie miast w celu zablokowania nabrzeża. Zwiadem i tak Ci się właduje, ale musisz się postarać żeby nie wlazł osadnikiem.
3. Ja grałem Francją - granice miast szybko się rozrastają (blokada nabrzeża), szybko lecą ustroje (odblokuj tradycję dla kultury, potem leć wolnością po seta i worka, dalej całą tradycję odblokuj).
4. Najlepiej jak trafią Ci się luxy do obróbki z kalendarza. Wtedy rush po wielką bibliotekę, darmowy tech to ten z Hagią. Stawiasz Hagię, bierzesz inżyniera, stawiasz ogrody. Potem techami lecisz górą cały czas po Notre Dame. Notre powinieneś być w stanie postawić inżynierem za odkrycie drzewka wolności. Komp poleci albo po: Wielki Mur (ta, na pewno go zaatakujesz ), Piramidy (tu trochę gorzej - worki by się przydały) lub Stone'a (też niemiło, ale ważniejsza dla nas będzie wyrocznia).
5. W miastach priorytet mają spichlerze, budynki kulturowe, techowe i w razie potrzeby zadowalacze.
6. Wojsko możesz wykorzystać co najwyżej do postawienia na nabrzeżu nie objętym jeszcze kulturą.
7. Najlepiej jeśli uda Ci się wybrać ustrój dający darmowe budynki kulturowe w miastach w momencie gdy będziesz mieć już odkrytą Filozofię i zbudowane pomniki w co najmniej dwóch miastach.
8. Naukowców trzymaj na newralgiczne techy. Komp będzie Ci odskakiwał co chwila, musisz zgarniac techy z ważnymi dla Ciebie cudami jak np. Kaplica Sykstyńska, Chrystus Zbawiciel czy Opera w Sydney.
9. Jeśli nie będzie luksów morskich, nie inwestuj w "wodne"techy. Potem zgarniesz je praktycznie za free.
10. Jeśli uda Ci się mieć wolną produkcję, możesz postawić jakąś jednostkę - zmniejszy to prawdopodobieństwo próby napadu przez kompa. Zresztą, staraj się z nim wymieniać na luksy.
11. Komp jest głupi, nie musisz się martwić o jego ustroje. W 9 na 10 gier odblokowywał... mecenat
12. Analizuj sytuację na mapie - mi było lepiej zainwestować w racjonalizm niż pobożność. Komp mocno parł w techach... Ale w niektórych grach robił wojo ciągle zamiast budynków

Z grubsza to tyle. Powodzenia

Jan 15, 2012 at 13:38

Print
Alduviel
Status: Elite

Registered: Apr 13, 2011
Re: Gra na poziomie Bóstwo [post #7]

Zaras*** ich na mapie pojedynkowej japonczykami

W chwale swej dobry, potĂŞÂżny i jasny"

Jan 15, 2012 at 13:55

Print
Ulfik

Re: Gra na poziomie Bóstwo [post #8]

Sposób Krasnego przetestowany z powodzeniem ^^
Dodatkowo po raz pierwsze przeszedłem Civ V bez ani jednej walki.

[Edited by Ulfik on Jan 16, 2012 at 09:03]

Jan 16, 2012 at 00:29

Print
Maiar

Registered: Sept 26, 2010
Re: Gra na poziomie Bóstwo [post #9]

Mój sposób na deity jeżeli mamy DLC Koreą.
Granie Koreą w scenariuszu jest baardzo łatwe, dlatego wybieramy ją na deity, zdobywamy cały półwysep od Japońców i mamy. Max około 40 tur gry, sam tak zdobyłem.

Jan 16, 2012 at 06:38
Gadu-Gadu: 10423380
Print
VeeDee

Registered: Feb 16, 2007
Re: Gra na poziomie Bóstwo [post #10]

Mi też zależało, by zagrać raz i szybko. Wybrałem najmniejszą mapę, jeden kontynent, jeden przeciwnik. Bez barbarzyńców.

Grałem Japończykiem. Oni atakują z pełną siła, nawet jak są osłabieni. Przy okazji udało mi się zdobyć Atak Kamikadze (Zabij przeciwnika, atakując go japońską jednostką, której pozostał jeden punkt żywotności).

Przeciwnik najlepiej jakiś słaby, bez mocnych jednostek we wczesnej grze oraz z mało przydatnym bonusem.

Potem tylko posiadać dwa miasta produkcyjne (jedno to stolica), dużo żelaza, wypluwać jednostki, atakować, leczyć, nic nie tracić! Sporo walki, wykorzystywania terenu i kombinowania. Z tego co pamiętam postawiłem chyba jakieś miasto na wzgórzu przy granicy z wrogiem, by mieć przystań dla swoich jednostek i dodatkowe bombardowanie. Na dodatek wróg na takim poziomie w zasadzie miał po jednostce na każde pole i co turę wypluwał z miasta kolejną.

Jan 19, 2012 at 21:36

Print
Krasny

Re: Gra na poziomie Bóstwo [post #11]

Właśnie ze względu na produkcję kompa nie próbowałem nawet podjąć się gry militarnej

Jan 19, 2012 at 22:28

Print
P8R

Registered: Aug 16, 2010
Re: Gra na poziomie Bóstwo [post #12]

Ja ostatnio spróbowałem zagrać na Deity, w sumie pierwszy raz sie odważyłem z ciekawości i przegrałem...dyplomatycznie. Po prostu komp odstawał mnie kilkoma wynalazkami (raczej >5), zrobił ONZ, a wcześniej jeszcze Apollo i pozamiatał. Nie było żadnych Csów, a poza tym się biczowałem za to, że zezwoliłem na taki sposó zwycięstwa. Moim pomysłem na wygraną była Utopia. Miałem pewną przewagę i może i bym nawet wygrał, no ale ten ONZ...
A...grałem 3 miastami a AI miało z 20 chyba, całkowity spam. Ale do końca nie burzył się na moje istnienie na świecie. Fortyfikowałem się i zbroiłem na 1 froncie, na 2 byłem gotowy na jakąś obronę, ale nic, spokój. Właśnie ONZ.

Jan 19, 2012 at 22:54
Gadu-Gadu: 534627
Print
deepdark
Status: Novice

Registered: Jan 20, 2012
Re: Gra na poziomie Bóstwo [post #13]

Ja grywam na ustawieniach Bóstwo, kontynenty, 8 nacji, Maraton [moim zdaniem gra strategiczna wymaga zastanowienia - czy budować cud 100 tur czy może jednostkę i dwa budynki też 100 tur - bardziej szanuję jednostki bo nie tak szybko się je buduje i trenuje],brak państw-miast (jeżeli są to zwycięstwo Grekami lub Syjam uważam za łatwe ONZ + KORZYŚCI z samych miast) moje preferowane nacje, wymieniam wodzów: Askia, Montezuma, Napoleon, Gandi nie rozpisując się za dużo STRATEGIA: 1. Wycieczka wojownikami po robotników [ zwiedzam ląd ale oprócz ruin szukam państw które słabo bronią swoich robotników - 2 skuteczne ataki [ oczywiście na dwa różne państwa] i mam ich 4 sztuki czym niweluję przewagę kompa w tym zakresie , co prawda komp ma więcej jednostek ale w początkowej fazie gry nie bardzo wybiera się nimi na wycieczki, po paru turach proponuje pokój za jakąś kwotę [często symboliczną a 2 robotników to 1400 złota] 2.Wojna cały czas ale tylko z jedną nacją [na zmianę - rotacja, staram się nie prowadzić wojen na kilka frontów o ile to możliwe] moje siły na początku składają się z zespołów: łucznik + wojownik[ewentualnie zwiadowca], takich zespołów tworzę około 4 - osiem jednostek to i tak dużo po pierwsze bo armię trzeba utrzymywać po drugie atakowane przeze mnie miasto jak dostanie od 4 łuczników [później po dwa ataki] i czterech wojowników to długo nie wytrzymuje, a komp nie radzi sobie z rozsądnym podchodzeniem pod ostrzał łuczników 4 x 2 ataki, oprócz wojen korzyści z podbijanych barbarzyńców są oczywiste, a taka dwójka w jednym ataku kończy ich wioskę. Wojnę z państwami toczę do korzystnego zawieszenia broni [mają dać kasę, bogactwo naturalne, ewentualnie miasto/a] po czym podbite miasto robię jako marionetkę i jak najszybciej odsprzedaję podbijanej nacji [można zyskać do 25 złota na turę - pewnie nie na początku gry - ale po co Ci trzymać obce miasto, ludzie są niezadowoleni a sprzedaż to sam zysk i jeszcze masz co podbijać a ci co odkupują są dla Ciebie łagodniejsi w twojej ocenie [nie krytykują Cię], 3 Gospodarka: sprzedaję każde podwójne bogactwo naturalny i wszystkie konie i często też żelazo [ jak gram bez państw-miast to nagle nie ma go za dużo] jak inni będą mieli dużo bogactw naturalnych to będą mieli złote ery i dużo kasy [a Ty już czekasz ze swoją armią pod ich miastami]. 4.Badania naukowe jedynie z nacjami nie z mojego kontynentu ponieważ tych oczywiście "tuczymy bogactwami", podbijamy i odsprzedajemy miasta. 5. Cuda - jestem maniakiem budowy Cudów - ponieważ moja taktyka oparta jest na kasie to w Stolicy rzadko buduję zwykłe budynki, staram się je kupować i przez to mam czas na "CUDOWANIE" 6.Jak odkryję drugi kontynent to zaczynam systematyczny podbój swojej macierzystej wyspy, bo po pierwsze jest z kim handlować i zawierać układy naukowe, a po drugie [WAŻNIEJSZE] często spotykam na drugiej wyspie nację która ma 10-15 miast i dlatego rozpoczynam „dożynki”. 7. Ilość miast około 5 (chyba że warunki są korzystne tzn. mnogość i różnorodność bogactw naturalnych - do czasu dożynek. A RESZTA GRY W ZALEŻNOŚCI OD ROZWOJU WYPADKÓW często się zdarza że przy otwartych granicach blokuję napad jednej nacji na drugą poprzez zajmowanie pól przy miastach – bo podbijać obce miasta to ma kto? - oczywiście JA. Pozdrawiam i liczę na komentarze do mojego wywodu – mogą być krytyczne, nie znam wszystkich wątków na forum może coś powtarzam jeżeli tak to przepraszam za zawracanie głowy.
Jest też taktyka o wiele prostsza i skuteczniejsza ale ale moim zdaniem nie fair [mówię to myśląc o podboju innych państw] jedną turę przed wojną sprzedaj swojemu wrogowi wszystko co masz za kasę a później go zaatakuj tym samym zrywając podpisane wcześniej układy – NIE POLECA – NUDA PANIE

Jan 20, 2012 at 12:15

Print
piotrze
Status: Novice

Registered: Sept 02, 2012
Re: Gra na poziomie Bóstwo [post #14]

Miałem już nie grać w gry... Wiek nie pozwala (^30). Od kwietnia mi się udawało... Ale uwielbiam Ciwilizację od numeru 1, więc jak tu żyć, kiedy 5 kusi? Dzięki powyższemu pomysłowi zwycięstwa kulturowego udało mi się coś, czego nie dokonałem w 4. Czyli pyknąłem w czółko kompa na poziomie bóstwo. W 4 niestety tylko immortal (ale tam rozjechałem kompa przez dominację). Mimo wszystko gra na zwycięstwo kulturowe dała mi trochę satysfakcji, ponieważ Aleksander, tak gdzieś od około 8 wieku był ze mną w stanie permamentnej wojny (z małą przerwą na parenaście tur). Więc z jednej strony kulturka, z drugiej rozpaczliwa obrona nabrzeża (jak pod stalingradem). Zwycięstwo zakończyłem 2 miastami. Potem próbowałem grać dalej w nadziei, że rozjadę Aleksandra, ale grzyby atomowe nad moimi miastami zakończyły rozgrywkę.

Sept 02, 2012 at 20:38

Print
tminki
Status: Regular

Registered: Jul 18, 2011
Re: Gra na poziomie Bóstwo [post #15]

Ja ustawiłem grę - Polinezja, mapa - archipelag, wysoki poziom morza, brak barbarzyńców, dużo CSów. Przeciwnik (już nie pamiętam co to była za nacja) nie miał jak wykorzystać początkowej przewagi, a ja z Astronawigacją zgarniałem złoto z państw-miast i bonusy z ruinek. Poszło gładko.

Sept 03, 2012 at 19:21

Print
Zibi1981

Registered: Sept 13, 2006
Re: Gra na poziomie Bóstwo [post #16]

A ja nie gram na ostatnim poziomie, bo gdyby jakimś cudem udało mi się wygrać, to stwierdziłbym że Civ V nie ma mi już nic ciekawego do zaoferowania i przestałbym w nią grać, a tego nie chcę

Zarejestrowany użytkownik Linuksa #437555
Zarejestrowany komputer #343538

"The great questions of the day will not be settled by means of speeches and majority decisions but by iron and blood"
Otto von Bismarck

Sept 03, 2012 at 21:39
Gadu-Gadu: 7707800
Print
^ Początek strony ^

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.