civ.org.pl forums > NoVa Demokracja > ŁYSI #9: Cisza przed burzą...
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Civilization V - Archiwum > NoVa Demokracja
Poster
Status: Moderator

Registered: Jul 28, 2008
IP: Logged
ŁYSI #9: Cisza przed burzą... [post #1]

Kudłaci zaczeli od mocnego uderzenia - skończyli budowę cudu - Angkor Wat. My szliśmy sobie po Nawigację, którą odkryliśmy w 132 turze. W tej samej turze oddaliśmy do użytku nasz pierwszy stateczek - Karawele, która posłużyła nam do odkrywania terenu (stolica Kudłatych), a także częściowo wyspy.

Chwilę później drugi stateczek pozwalał nam na obserwacje Lyonu.

Około 136 tury odbyły się pierwsze walki z kudłatą karawela. W wyniku obrażeń obca karawela się oddaliła, a nasza opłynąwszy kule ziemską rozpoczęła naprawy na naszym terenie. Warto dodać, iż nasza karawela miała przewagę, z uwagi na promocję jej nadaną (ze zbrojowni czy coś takiego). Dzięki walce i zdobyciu punktów doświadczenia w stolicy urodził się wielki generał.

W 137 turze ukończyliśmy budowę Big Bena, oraz odkryliśmy teorie naukową. Obecny poziom nauki to 225 kolebek. Szybko rozpoczęliśmy pracę nad naukami militarnymi.

W 139 turze odkryliśmy węgiel - niestety na głównej wyspie go nie ma, jest tylko na wyspie dolnej. Plusem dodatkowym z odkrycia węgla była rafa koralowa w ilości 4 sztuk, a to 4 buźki do przodu

W 140 turze demografia wyglądała tak:

W 141 odkryliśmy nauki militarne oraz wprowadziliśmy kolejny ustrój społeczny - drzewko racjonalizmu mieliśmy prawie zamknięte, a nauka wzrosła do poziomu 298 kolebek.

W 144 ukończyliśmy Bramę Brandenburksą - dodatkowy exp dla armii, oraz wielki generał nr 2. Kończyliśmy badanie Archeologi (została 1 tura).

Powyżej widać sytuacje na "froncie" Za Lyonem stoją działa i czekają na nasze natarcie. Nauka wciąż się rozkręca. Nawóz za chwile skończymy (a to bonus dla nienawodnionych farm i nie tylko). W tym samym momencie wysłaliśmy worka do zwiedzania wyspy.

W 150 ukończyliśmy Luwr (wiwat dla dwóch artystów, którzy wybudowali odpowiednie ulepszenia na terenie - kultury nam nie brakuje ). A kudłaci żeby gorsi nie byli ukończyli Zakazany Pałac - pewnie myślą, że ta nazwa odwiedzie nas od ataku

Zakryłem ich przychody młotkowe - mają 71. W kasie to jest przepaść. Popatrzcie ile już uzbieraliśmy - będzie na co wydawać. nauka wciąż rośnie - już 340 na liczniku

W turze 151 mamy kolejną (3 w tym okresie) politykę do wprowadzenia - wybrałem Merkantylizm dla dodatkowego bonusu w kupowania w miastach. Dwa darmowe techy zostawiam na później.

W 152 turze same dobre rzeczy się stały - narodził się wielki naukowiec, odkryliśmy biologię i ropę. Najlepsze jest to, że ropę mieliśmy dostępną od razu. Szybu przecież nie mielismy, więc jedyna możliwość, że pojawiła się w słynnym miejscu wybudowanym przez wielkiego artystę. Dokładnie jest tutaj:

Jak też widzicie mamy fregatę.

W 156 turze mamy silnik parowy. W stolicy zaczynamy robić armię, bo w sumie nie mam nic innego do roboty. Działa schodzą mając od razu 60 expa, a to oznacza 3 promocje very nice

W 159 dwie nasze fregaty zaczęły ćwiczenia strzelnicze do kudłatego worka, który osusza mokradła niedaleko Paryża. Trzecia fregata wraz z Karawelą zabezpiecza morze pomiędzy nami. Żadnym desantem nas nie zaskoczą

W 160 turze narodziło się dwóch wielkich - naukowiec oraz artysta (synchronizacja tym razem zadziałała prawidłowo).

Demografia na koniec:

Polityki oraz Cudaki włochatych:

Techy:

Stan armii:

Do tego mamy jeszcze 4 wielkich naukowców, oraz 3 worków. Teraz pomyślnie ile techów odkryjemy w 161? Tak zgadliście - 6 ! Pięć pójdzie na budowę atomówek, a jeden na lotnictwo i samoloty. No chyba, że chcecie ich konwencjonalnie załatwić - wasz wybór.

Skarbiec pęka w szwach, stolica ma power - 180 nauki, 120 złota, 112 kultury, 60 produkcji i jeszcze 28 jabłuszek w zapasie. To jest power. A dwa pozostałe też nie są słabe. Ciekawe jak to u kudłatych wygląda?

U kudłatych w skarbcu jest całe 220 sztuk złota, a dochód na turę mają całe 8. Dostępne mają tylko 2 sztuki żelaza oraz 5 sztuk koni. Ani węgla, ani ropy nie mają. Oba ich miasta mają po 14 popa, a stolica 16.

Następny okres będzie już raczej ostatnim. Armie bardzo szybko zrobimy. Atom będzie szybko. Pytanie czy tylko zdążymy dojść do nich. No i pytanie jak walczyć będziemy - armia konwencjonalna (więcej radości i dłużej), czy atom i po zabawie. Atakować możemy z lądu, a możemy też z morza zrobić desant. Na pewno parę samolotów się przyda. Pytanie czy budujemy miasto na węglu, tak by w miastach pobudować fabryki. Czy już po prostu idziemy po wojsko i golimy ich na łyso.

Przepraszam za opóźnienie, ale naprawdę mało czasu ostatnio mam.

[Edited by Heniu on Feb 03, 2012 at 14:27]

Jan 25, 2012 at 10:39
Gadu-Gadu: 1952761
XFire czajmen
Print
Kex
Status: Elite

Registered: Aug 19, 2010
Re: Cisza przed burzą... [post #2]

No no,ładnie to wygląda.
Nie bardzo widzę sens pchania się na drugą wyspę. Bez węgla spokojnie się obejdziemy,tym bardziej,że i nasi przeciwnicy go nie mają. Aczkolwiek jestem za tym,by ich dopilnować,by na tę drugą wyspę się nie wybrali. Wydaje mi się,że dla nas to żaden problem,by posiadać flotę,która odetnie ich od jakichkolwiek morskich zakusów.
Co do sposobu walki,to skłaniałbym się raczej ku wojnie konwencjonalnej. Wydaje mi się,że biorąc pod uwagę fakt,że to oni przez większość czasu przodują pod względem ilości wojska w statystykach,dobrze będzie finalnie także tutaj pokazać naszą hegemonię. Niech nasze wojska lądowe wsparte lotnictwem i flotą skierują się wreszcie w kierunku Lyonu przynosząc wolność niepotrzebnym włosom ;-) Choć atom i tak bym odkrył,niech wiedzą,że go mamy,ale nie potrzebujemy wykorzystywać. Jeśli jednak ogół będzie miał inną opinię,to zaznaczam,że aż tak bardzo za opcją ataku lądowego upierać się nie będę. Sam muszę przyznać,że nie jest to decyzja najrozsądniejsza,ale bardziej klimatyczna.

Jan 25, 2012 at 19:26

Print
czajmen

Re: Cisza przed burzą... [post #3]

No Atom ułatwia życie, ale też jest jeden warunek - musi być Uran - gramy na randomie, więc może go nie być, albo znów pojawi się na wyspie obok.

Acha nie pisałem nic o wyspie, ale w sumie nie ma tam nic specjalnego - teren jest ciężki, głównie pomarańczowy (równiny), trochę lodu, tundra. W sumie to tylko gdzieś przy brzegu można się osiedlać, najlogiczniej na węglu.

[Edited by czajmen on Jan 26, 2012 at 06:57]

Jan 26, 2012 at 06:54
XFire czajmen
Print
Kex

Re: Cisza przed burzą... [post #4]

Będzie uran,nie będzie - w sumie bez większego znaczenia. Moje wcześniejsze propozycje i tak wydają mi się aktualne.

Jan 26, 2012 at 17:07

Print
czajmen

Re: Cisza przed burzą... [post #5]

Nie widzę problemów w walce konwencjonalnej, ba podoba mi się nawet bardziej.

Jan 27, 2012 at 14:56
XFire czajmen
Print
Kex

Re: Cisza przed burzą... [post #6]

Oficjalna petycja o niestosowanie broni jądrowej? Jestem zaskoczony,bądź co bądź myślałem,że co najmniej jako straszak ją użyjemy. Ale w sumie może to i dobry pomysł,tak będzie zabawniej.
Tylko ... gdzie się podziała reszta towarzystwa i ich opinie? Protesty ich całkiem pochłonęły czy jak?

Jan 27, 2012 at 19:44

Print
czajmen

Re: Cisza przed burzą... [post #7]

Najwidoczniej stoją na barykadach i walczą o wolność..

Jan 27, 2012 at 20:10
XFire czajmen
Print
Kasimirus

Registered: Sept 24, 2010
Re: Cisza przed burzą... [post #8]

Gra wygląda na wygraną.
Myślę że dla ożywienia gry i zainteresowania pozostałych uczestników można by spróbować
zająć jakieś miasto kudłatych (np. Lyon) . Atak z dwóch stron tj. fregaty i desant oraz lądem. Po zbudowaniu kilku jednostem artylerii można by troszkę ich postraszyć, z drugiej strony po zdobyciu Lyonu kudłaci straciliby ostatnie iluzoryczne nadzieje na zwycięstwo.
a może poczekać na samoloty i czołgi?. Może zaproponujmy im opiekę wzamian za Lyon lub jakieś surowce i comiesięczną daninę np. skrzynka browaru.

Jeśli chodzi o broń jądrowąj to możemy podpisać petycję.

Jan 28, 2012 at 13:23

Print
Kex

Re: Cisza przed burzą... [post #9]

Nie bardzo wiem,jak chcesz rozruszać uczestników zajęciem Lyonu. W praktyce coś takiego będzie oznaczało nasze zwycięstwo,opcja ich kapitulacji jest bardzo prawdopodobna. Kwestia ataku teraz czy później - tutaj już wołałbym wolną rękę zostawić Czajmenowi,bowiem wszystko będzie zależeć od rozwoju sytuacji. Tym bardziej,że już wcześniej,przy ataku ze strony Francuzów,wykazał się niezłym zmysłem taktycznym. Stosunek strat ich i nasz był świetny. Dlatego też w tym przypadku napiszę krótko,atakować,ale nie za wszelką cenę. Wolę atak rozważny,silny,wolę żeby uwzględniał utrzymanie rozsądnego współczynnika strat naszych i przeciwników jak i zdolności produkcyjnych. Jeśli będzie zbyt ciężko,solidną ofensywę możemy przecież odłożyć,ograniczając się jedynie do działań zaczepnych,szybkich skutecznych ataków i "psucia im krwi". Czas jest po naszej stronie.

Jan 29, 2012 at 12:36

Print
czajmen

Re: Cisza przed burzą... [post #10]

Panowie - czas na rozwój itp. jest za nami. Mamy 6 techów do wyboru już praktycznie na początku (2 tura) kolejnego okresu. Pytanie na co je przeznaczyć. Możemy mieć praktycznie wszystko - czołgi, piechotę, artylerię (odkryje się), samoloty. Później to tylko kwestia produkcji, a tak naprawdę zakupu na dzień dobry dużej ilości i do boju. Droga na front prawie zrobiona. Lyon to bułka z masłem - atak z morza, lądu i powietrza. Na pewno parę samolotów się przyda, ze dwa - trzy czołgi, artyleria już jest (formalnie potrzeba upgreatu), statki można dokupić i nic tylko atakować.

Jan 29, 2012 at 18:27
XFire czajmen
Print
Kasimirus

Registered: Sept 24, 2010
Re: Cisza przed burzą... [post #11]

To do dzieła wodzu, prowadz do zwycięstwa.

Jan 30, 2012 at 11:05

Print
Kex

Re: Cisza przed burzą... [post #12]

W sumie skoro sprawa broni atomowej została rozstrzygnięta,to sytuacja jest chyba oczywista - techy do wyboru to te dające nam najlepsze jednostki do ataku konwencjonalnego. Kudłaci widzę coś się odgrażają,ale w sumie obecnie to mogą tylko to. Skoro wcześniej nawet mając trochę przewagi,nie byli w stanie się przebić,to tym bardziej nie mają takiej opcji teraz. Tak więc ... do ataku,niech zobaczą,jak się powinno prowadzić wojnę

Jan 30, 2012 at 17:55

Print
czajmen

Re: Cisza przed burzą... [post #13]

No to z techów:

1. Kolej
2. Silnik Spalinowy - niszczyciele i czołgi
3. Części Zamienne - piechota
4. Lot - myśliwce
5. Elektryczność - aluminium
6a. Radio - Radar (Bombowce, spadochroniarze)
6b. Telegraf - Elektronika (Piechota zmechanizowana)

W przypadku 6 - są dwie możliwości Wydaje się iż 6a jest lepsze. Ale ostatecznie to i tak bez znaczenia.

Od początku będziemy mieć - niszczyciele (dominacja na morzach), czołgi, samoloty, piechota - dominacja na lądzie. Kolej da nam kopa produkcyjnego w mieście 2 i 3, a do tego szybciej jednostki będą szły na front.

Proponuje wykonać upgreaty dział (artyleria), ciężkich (do piechoty), kuszników (do piechoty), rycerzy (do czołgów). Po tym zakupy w miastach - tutaj samoloty się przydadzą. Ropy mamy 7 - więc proponuje aby 4 przeznaczyć na czołgi, a 3 na samoloty.

Atak w prawie tym samym momencie - na Lyon, oraz morska blokada stolicy (tutaj można podesłać jakąś piechotę do próby zdobycia miasta).

Niszczyciele trzeba będzie wybudować lub wykupić (jak starczy kasy).

I jak dobrze pójdzie to następne informacje to będzie już podsumowanie naszego zwycięstwa.

Łysi górą !!!

Jan 31, 2012 at 13:56
XFire czajmen
Print
Kex

Re: Cisza przed burzą... [post #14]

Podoba mi się Łysi górą !!!

Feb 02, 2012 at 10:05

Print
^ Początek strony ^

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.