civ.org.pl forums > Gra Miesiąca (GotM) oraz Sala Chwały > Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Civilization V > Gra Miesiąca (GotM) oraz Sala Chwały
Poster
Status: Administrator

Registered: May 11, 2004
IP: Logged

Attached:
gotm31.jpg
353 KB [downloads: 1128]
Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #1]

Link do strony z gotmem: http://www.civ.org.pl/civ5/gotm/game2.php?lang=Pol&game=3-1

Mapa (start gracza w lokacji "po prawej", komputera w lokacji "po lewej" - lokacje są zaznaczone jasnym okręgami) :

Powodzenia!

[Edited by Heniu on Apr 01, 2012 at 15:48]

Apr 01, 2012 at 15:46

Print
M4st4h
Status: Cup Winner

Registered: Feb 14, 2012
Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #2]

Mam pytanie - jak "demo" liczy hexy z wodą - daje za to pkt czy nie? Bo przez rozrost stolicy zawsze łapię parenaście hexów wody - bo jeśli za to nie ma żadnych pkt muszę się zastanowić czy nie zacząć gry w innej miejscówce...

Apr 03, 2012 at 02:53

Print
madnomad
Status: Veteran

Registered: Oct 28, 2006
Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #3]

Quote:
Cel GOTMa:
W 180 turze gry posiadaj jak największe terytorium lądowe

Więc nie wiem jak w demo, ale w ustalaniu wyniku GOTMa hexy z wodą pewnie nie będą wliczane do terytorium.

Apr 03, 2012 at 07:13
Gadu-Gadu: 4119344
Print
Krasny

Registered: Apr 11, 2004
Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #4]

Demo nie uwzględnia morza w statystykach.

W wolnym czasie lubię testować piwa. Zapraszam na www.piwopijca.pl

Apr 03, 2012 at 07:24

Print
Majonez
Status: Elite

Registered: Dec 23, 2010
Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #5]

Ale wyniki będą liczone z demo czy Heniu będzie liczć heksy.

Apr 03, 2012 at 07:30
Gadu-Gadu: 1740053
Print
Krasny

Registered: Apr 11, 2004
Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #6]

Heniu utworzył skrypt do automatycznego wysyłania plików:

http://www.civ.org.pl/civ5/gotm/submit.php?lang=Pol&game=3-1

Zgodnie z opisem:
"Cel główny (liczba terytorium podzielona przez 10000 w ekranie demografii - klawisz F9)"

W wolnym czasie lubię testować piwa. Zapraszam na www.piwopijca.pl

Apr 03, 2012 at 07:37

Print
Heniu

Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #7]

Dokładnie tak. Kratki morskie nie są liczone.

Apr 03, 2012 at 09:35

Print
Heniu

Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #8]

Pora na przeciek. Wyniki są ciekawe, różnica między najlepszym a najgorszym wynikiem jest niemal... czterokrotna! Różnice między pierwszym a drugim miejscem też są znaczne.

Jeszcze jedna sprawa, na wypadek gdyby ktoś nie wiedział: siła miast jest widoczna ma mapie głównej, na "etykiecie" miasta. Aby podać siłę miast w formularzu, wystarczy jedynie dodać siłę trzech najsilniejszych miast.

Apr 10, 2012 at 21:40

Print
thel
Status: Veteran

Registered: Feb 29, 2008
Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #9]

No to przynajmniej wiem ile muszę poprawić

Apr 11, 2012 at 09:10

Print
Elep_Hant
Status: Regular

Registered: Nov 04, 2010
Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #10]

Nie mogę wejsc na strone z aktualnym gotm. Mozecie to sprawdzic?

Apr 13, 2012 at 13:46

Print
Heniu

Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #11]

Już wszystko gra.

Apr 13, 2012 at 18:18

Print
M4st4h

Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #12]

To chyba spróbuję jeszcze poprawić swój wynik, bo widzę trochę wolnego miejsca i szczęścia na kilka dodatkowych miast kosztem jakiegoś zbędnego cudu...

Apr 14, 2012 at 13:16

Print
M4st4h

Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #13]

Zagrałem grę jeszcze raz, poprawiłem wynik jeśli chodzi o terytorium lądowe - nie stawialem zadnych miast nad woda, zeby nie łapać wodnego terytorium. I co się okazało? Chociaż lądowe terytorium miałem większe o 10 hexów (widzę po ilości pkt za ląd w dyplomacji - 10 pkt wiecej niz ostatnio), to w demo wynik za ląd był niższy o 40tys. - czyli że demo musi brać również wodę pod uwagę, bo nie widzę innego wyjaśnienia. W poprzednim podejsciu mialem kilkanascie hexów wody - w tej ledwie ze 3, co by sie z grubsza zgadzało...

I znowu przez to ponad 3h grania o kant dpy CHYBA że jako wynik nie brać tego co podaje demo, tylko ilość pkt za ląd w dyplomacji - bo to na pewno nie daje pkt za wodę.

Apr 19, 2012 at 11:23

Print
Krajzen

Registered: Oct 31, 2010
Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #14]

A żeby was cholera wzięła z tymi barbarzyńcami...

Tak z ciekawości, bez zagłębiania się w cudze taktyki: zdołał ktoś powiększyć terytorium poprzez podbicie kompa? Po trzech próbach wydaje mi się to po prostu niemożliwe : p

Aldous Huxley

Apr 21, 2012 at 23:35

Print
Heniu

Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #15]

Rzeczywiście kratki morskie WLICZAJĄ się do terytorium w demografii a nie wliczają się do punktacji gracza. Najmocniej przepraszam za wprowadzenie w błąd, powinienem był to sprawdzić.

Termin zakończenia gotma za niecałe 6 dni - tak więc radzę się pośpieszyć tym, którzy mają zamiar jeszcze coś wyciągnąć.

W ramach przecieku: wyniki są bardzo ciekawe. W dalszym ciągu różnica między pierwszym a ostatnim graczem jest kolosalna. Między drugim a trzecim także spora: około 30% (!) wyniku najlepszego gracza. Jeżeli chodzi o cywilizacje to mamy prawie remis, także w czołówce obie nacje cieszą się podobnym wzięciem.

Co do pytania o podbijanie to może powstrzymam się od odpowiedzi na te pytanie.

[Edited by Heniu on Apr 23, 2012 at 20:22]

Apr 23, 2012 at 20:21

Print
Krajzen

Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #16]

Niech to szlag, doczytałem dopiero że zadowolenie nie może być ujemne, a kończę mając kilkanaście na minusie

No cóż, poprzednie 5 podejść było szybkich i przyjemnych, wynik poprawiłem o 1/3, więc zrobię kolejne 5, tym razem z dodatnim zadowoleniem

Aldous Huxley

Apr 25, 2012 at 19:22

Print
M4st4h

Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #17]

To tak dla jasności - liczy się wynik z demo (z wodą)? czy jednak z punktów w dyplomacji (tylko ląd)? Bo nie wiem w którą stronę probowac - łatwiej jest z wodą, bo nie trzeba biegać tak daleko settlersami.

Apr 26, 2012 at 19:54

Print
Heniu

Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #18]

Liczy się wynik z demo, z wodą.

Apr 26, 2012 at 20:53

Print
Krajzen

Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #19]

A wynik celu drugorzędnego, siła miast, dolicza się do głównego?

Aldous Huxley

Apr 27, 2012 at 08:39

Print
Heniu

Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #20]

Nie dolicza, przeczytaj regulamin.

Apr 27, 2012 at 11:22

Print
M4st4h

Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #21]

Dobra, poprawiłem wynik o ok 1/6. Ale wiem, że jakbym wczytał ostatnie 8 tur to mógłbym poprawić ten wynik jeszcze o jedno miasto - bo barby zablokowały droge jednemu settlersowi, a miałem wolnego rycerza, ktorym mogłem go obronic...

Nie ma bata żeby to ktoś przebił, oprócz tego jednego miasta nie dało się wycisnąć więcej terenu z tej mapy.

Apr 27, 2012 at 21:25

Print
Krajzen

Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #22]

Dałem z siebie wszystko, zobaczymy jakie będzie miejsce. Jestem usatysfakcjonowany z wyniku (o 60% lepszy od pierwszego ;p)

Aldous Huxley

Apr 29, 2012 at 13:52

Print
M4st4h

Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #23]

Wybrałem grę Rosją - dodatkowa produkcja znacznie przyspiesza wczesny rozwój (łącznie 2x koniki i 2x żelazo to dodatkowe 4 młotki przy stolicy), a kreposty wyrównują główny bonus Ameryki. Kozacy byli dużo lepsi od minutemanów w tym scenariuszu.

Kluczowy był odpowiedni dobór polityk - najszybciej teren można zająć przez spam miast, więc wybrałem wolność: settlersa i robola, z tradycji tylko legalizm i monarchie (wystarczyło mieć 12-13 popa w stolicy żeby używać wszystkich produkcyjnych kratek w zasięgu + hodowanie inżyniera, więc obyło się bez bonusów do jedzenia). Ostatnie 3 polityki to Pieta z organised religion (każde nowo zakładane miasto miało monument, w wielu zdążyłem dobudować świątynię więc dawało 1-2 szczescia z kazdego miasta) i na sam koniec gdy wchodziłem w erę industrialną brałem Order - dzięki temu koszt szczęścia na każde nowe miasto bez luksa wynosił tylko -3, które szybko niwelowałem budując kolosea i świątynie, przyspieszając wszystko masowym wycinaniem lasów workerami. W poprzedniej grze grałem na merytokrację, ale nie do wszystkich miast dało się wybudować drogę z powodu grasujących barbów, więc troche słabiej wypadał ten bonus. Teraz jeszcze zastanawiam się, czy nie lepiej było wstrzymać się z legalizmem do odkrycia oper - przy zbudowaniu świątyń dostałbym opery za darmo z legalizmu...

Szybko stawiałem 2 poboczne miasta bezpośrednio na luksach i budowałem w nich warsztat, potem bibliotekę - a w stolicy wszystko do maxowania wzrostu i produkcji.

Podbój kompa - udało się za pierwszym razem zająć 4 miasta, do podboju wystarczyło 4 riflemanów (3 ulepszałem z początkowych pikinierów, jednego dorabiałem) i 2 armaty (w ostatnich turach na ostatnie miasto ulepszone do artylerii). Przy odpowiednim manewrowaniu i wbijaniu lvlów z healem wystarczyło 20 tur żeby podbić go całkowicie. Jedyne co odkryłem za 3 podejściem, to że gdy nie stawiałem miast w jego stronę, komputer stawiał bardzo blisko mnie Philadelphię (jego 4 miasto) co ułatwiało podbój, bo wysyłał wojsko na otwarty teren gdzie łatwo było je rozbić, a do obrony miast zostawało mu tylko to produkowane na bieżąco. Ważniejsze było zniszczenie 4 campów barbów pikinierami do 150 tury - bez tego nie dałoby się stawiać tylu nowych miast.

Najważniejszy był spam miast: od ok 160 tury w stolicy robiłem settlersa co turę (wszystko na produkcję, złota era - wychodziło 113,5 produkcji), a w drugim mieście udawało się zrobić setta co 3-4 tury. Trzecie miasto nie miało dość młotków, tam spamowałem roboli i trochę wojska do opędzania się od barbów, którzy byli największą bolączką w tym scenariuszu. Każde nowe miasto poza pierwszymi głównymi avoid growth, maxowana produkcja i budowa świątyni z koloseum, w tych co zostało czasu dawałem citizena do świątyni żeby szybciej zająć dodatkowe hexy.

Za kasę ok 160 tury kupowałem jednego settlersa, a za resztę pod koniec wykupiłem hexy.

Cuda: w pierwszych podejsciach popełniłem błąd budując kilka zbędnych. Kluczowe cuda w tej grze to:Hagia Sophia - łapałem inżyniera, a z niego Taj Mahal (po zbudowaniu ręcznym Cziczenicy), Sykstyńska (z drugiego inżyniera), Angkor Wat i Himeji Castle budowane z ręki oraz pod koniec Brama Brandenburska z trzeciego inżyniera (generała zużywałem na drugą złotą erę), w pobocznych miastach Forbidden Palace i Notre Dam dla podbicia szczęścia (wystarczył jeden z tych 2, bo skończyłem grę na +15 happy, mogło być jedno miasto więcej).

Czekam na następnego

EDIT: SCREEN

[Edited by M4st4h on Apr 29, 2012 at 20:22]

Apr 29, 2012 at 20:16

Print
Osa_ma
Status: Conscript

Registered: Jun 14, 2011
Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #24]

wow, gratulacje, doskonały wynik!

Apr 29, 2012 at 20:40

Print
Krajzen

Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #25]

Gratulacje ;o

W sumie jestem zadowolony z trzeciego miejsca, biorąc pod uwagę że to mój ledwie drugi GOTM i w samą Civ5 relatywnie mało grałem :P

Od początku oparłem się na jednym bardzo szkodliwym założeniu- że wszystkie miasta powinnny mieć jak najmniej populacji. W efekcie żadne moje miasto nie miało więcej niż 4 obywateli, nawet stolica. Zakładałem że to pozwoli na zmniejszenie niezadowolenia i większą ilość czasu na produkcję, a w ogóle mi nie przyszło do głowy że większy pop->lepsze miasto->lepsze wszystko, choćby produkcja settlerów :P

Poza tym miałem bardzo podobną strategię do ciebie, tylko że przez to idiotyczne założenie demograficzne miałem za małą produkcję i nie nadążałem ;p
Morał dla mnie jest taki: w gotmach trzeba wprawdzie stosować nieszablonowe myślenie, ale bez przesady- klasyczne rozwiązania są najlepsze :P

W ogóle, mój rozwój za bardzo zmonopolizowała tytułowa ekspansja: nastawiłem się w 100% na poszerzanie granic, przez co nauka była bardzo nędzna, populacja i gospodarka- podobnie, a barbarzyńcy hasali po całym państwie.

M4s4h, mam do ciebie dwa pytania:
1) Czy ciebie barbarzyńcy też doprowadzali do furii?
2) I czy tylko ja miałem OGROMNE problemy ze zdobywaniem stolicy kompa? Podchodziłem do niej ok. 160 tury i była niesamowicie silna w walce, przez co moja armia męczyła się z nią nawet kilkanaście tur...

Aldous Huxley

Apr 29, 2012 at 20:45

Print
Dyktator

Registered: Apr 28, 2012
Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #26]

Wygląda na to, że miałem najwięcej punktów w celu dodatkowym.Jednak przypłaciłem to punktami głównymi i nie wyrobiłem się w średniej pkt przez co nie było to zaliczone.Ale to i tak mój pierwszy GotM.
M4st4h-naprawdę imponujący wynik.Ja miałem zaledwie 6 lub 7 miast.Od początku rozgrywki zbierałem kasę i na końcu dzięki bonusowi Ameryki kupiłem sporo dodatkowych pól.A co do barbarzyńców to początkowo nie dawali żyć,ale dzięki oligarchi (+100% do ostrzału miast z garnizonem) eliminowałem ich jednym lub dwoma ostrzałami z miast.
Na końcu można było zarobić więcej kasy na heksy poprzez sprzedaż jednostek, czy wyprzedanie wszystkich surowców przeciwnikowi(w 180 turze)

[Edited by darthsebastian on Apr 29, 2012 at 22:25]

Apr 29, 2012 at 22:19

Print
M4st4h

Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #27]

Krajzen - stolice miał chyba na 33 def. Wystarczyły 3 tury z armat i szturm nieobitymi w walce riflemanami.

Barby wkurzały najbardziej, zwłaszcza że po odkryciu rifle'a spamowali riflemanów, a 80% armii walczyło z kompem i tylko 2 knightami (potem upgr do kozaków) oganiałem się od tej hołoty na całej mapie. Tak jak pisałem - trzeba było przed właściwą ekspansją zlikwidować kilka campów startowymi pikinierami.

Z kompem przed wojną oczywiście handlowałem wyciągając od niego kasę, za którą ulepszyłem wojsko (2 trebusze do armat 2x50g, 3x pikinierzy do rifla 3x100g i jeden muszkieter do rifla chyba 50g). Z gotówki po upgradzie wojska był najmniejszy użytek...

Nie stawiałem nowych miast dopóki nie zbudowałem w stolicy wszystkich oprócz banku narodowego cudów (typu ironworks, national college, circus maximus) - nauka była ważna żeby doczłapać się do industrailnej przed wyborem ostatniej polityki. A stolicę warto było mieć na takiej populacji, żeby obsługiwać wszystkie produkcyjne pola + jeden do workshopa.

Apr 29, 2012 at 23:09

Print
Krajzen

Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #28]

Quote:
M4st4h wrote:
Krajzen - stolice miał chyba na 33 def. Wystarczyły 3 tury z armat i szturm nieobitymi w walce riflemanami.

A no właśnie, riflemanami... Ja miałem jeszcze milicję, amerykański odpowiednik arkebuzerów. Jak ty to zrobiłeś że tak szybko pędziłeś z techami?
Poza tym komp zawsze jak na złość w ostatniej chwili kupował w stolicy oddział armat, samo miasto miało prawie 40 obrony (skąd on tyle tego defa wziął?) i było bardzo mozolnie :P

Quote:
M4st4h wroteBarby wkurzały najbardziej, zwłaszcza że po odkryciu rifle'a spamowali riflemanów, a 80% armii walczyło z kompem i tylko 2 knightami (potem upgr do kozaków) oganiałem się od tej hołoty na całej mapie. Tak jak pisałem - trzeba było przed właściwą ekspansją zlikwidować kilka campów startowymi pikinierami.

No ja tak samo zrobiłem, ale też mnie wkurzali :P Najfajniejszy był desperacki marsz w stronę morza na wschodzie- pikinier eskortujący settlera kontra dwa obozy i z czterech barbów na raz, nie wiem jak się przebiłem :P

Quote:
M4st4h wroteNie stawiałem nowych miast dopóki nie zbudowałem w stolicy wszystkich oprócz banku narodowego cudów (typu ironworks, national college, circus maximus) - nauka była ważna żeby doczłapać się do industrailnej przed wyborem ostatniej polityki. A stolicę warto było mieć na takiej populacji, żeby obsługiwać wszystkie produkcyjne pola + jeden do workshopa.

Wow, sądziłem że za mało czasu jest na taki rozwój

Aldous Huxley
Apr 30, 2012 at 10:49

Print
delpietro
Status: Moderator

Registered: Oct 18, 2009
Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #29]

Gratulacje dla Mastaha. Generalnie wyniki nie są dla mnie zaskoczeniem
To że Mastah wygra to wiedziałem już od 2 tygodni, dlatego chociażby po pierwsze że to świetny zawodnik, a po drugie zrobił wiele różnych podejść i testował sporo rozwiązań a to jest istotą gotmów. W ten sposób wygrałem pierwsze 2 sezony, ale to nie bierze się z jakichś niezwykłych moich umiejętności tylko właśnie z samozaparcia w dążeniu do znalezienia najlepszej drogi i zmaksowania jej.
Ten gotm, mimo że trwał tylko 52 tury był bardzo czasochłonny w szczególności pod sam koniec. Naprawdę nie miałem weny, zapału a nawet czasu (przez turniej teamowy) żeby powalczyć z Mastahem, zrobiłem najpierw jedno szybkie podejście testowe, a potem już następne normalne. Dlatego też jestem zadowolony z drugiego miejsca.

Apr 30, 2012 at 11:55
Gadu-Gadu: 6069832
Print
Heniu

Re: Sezon 3, GotM 1 - Ekspansja [post #30]

Kolejny gotm jest o 10 tur krótszy, więc liczę na bardziej zawziętą rywalizację.

Apr 30, 2012 at 12:06

Print
^ Początek strony ^

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.