civ.org.pl forums > Space 4X - Ogólne > MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Strategie Kosmiczne 4X > Ogólne
Poster
Status: Moderator

Registered: Aug 25, 2008
IP: Logged
Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #51]

No i wykrakałem

Nowy harmonogram:

beta - grudzień 2014 r. (to ja )
gamma - marzec 2015 r. (wersja bardziej zaawansowana - dostępna dla wszystkich darczyńców z kickstartera)
pełna wersja - lato 2015 r.

Jul 28, 2014 at 15:39

Print
Merthen

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #52]

Nowy filmik
https://www.youtube.com/watch?v=mWIAcxsAPPM

Nawet mi się podoba.

Nowa kampania społecznościowa:
https://www.kickstarter.com/projects/1447560584/more-of-more?ref=nav_search

I nowy harmonogram :/

pre-alpha - IV kwartał 2014 r.
alpha - I kwartał 2015
beta - II kwartał 2015
gamma - III kwartał 2015 r. (wersja bardziej zaawansowana - dostępna dla wszystkich darczyńców z kickstartera)
pełna wersja - IV kwartał 2015 r.

Jeżeli i ten harmonogram zmienią to chyba pierwszy raz w życiu zostanę hejterem :/.

Nawiasem mówiąc lider zespołu ma mistrza jeżeli chodzi o przekładanie różnorakich terminów. Jak można tak mało cenić własne słowa ?

[Edited by Merthen on Sept 16, 2014 at 10:05]

Sept 16, 2014 at 10:03

Print
Kex
Status: Elite

Registered: Aug 19, 2010
Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #53]

Znowu kasę zbierają? Co za czasy. Kiedyś najpierw się "pracowało", później zbierało owoce pracy. Teraz całe ryzyko jest zrzucone na klientów, płacą za obietnice. A tu już mamy kolejne płacenie za kolejne obietnice,chociaż wcześniejsze,przynajmniej w części terminów,nie zostały dotrzymane. Nie wiem,ale jak dla mnie to nie wygląda zachęcająco i przyznam,że mam coraz większe obawy,czy z tego coś dobrego powstanie.
Wiem,wiem,ja już jestem hejterem ;-)

Sept 16, 2014 at 13:37

Print
Merthen

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #54]

Ale filmik fajny

Sept 17, 2014 at 09:37

Print
Kex

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #55]

Filmik owszem fajny,choć niestety jedna rzecz mnie w nim razi. Prawda jest taka,że mnie tu zepsuliście i o ile kiedyś zgodziłbym się z nimi,że Master of Orion to król strategii kosmicznej,o tyle teraz bezapelacyjnie koronę przyznam SEV. Jak sobie przypomnę,że tam można było mieć tylko 5 aktywnych projektów okrętów,to ... teraz to dla mnie straszne ograniczenie. ;-)
Tak czy inaczej obecnie nawet patrząc na ten filmik,mam wątpliwości,czy ich projekt ma szanse stać się tak dobry,jak twierdzą. Opieram się na tym filmiku,bo szczerze mówiąc totalnie pozapominałem,co na temat ich założeń projektowych wiedziałem kiedyś. Niezależnie od tego,obecna dodatkowa zbiórka i obietnice,co dzięki temu dojdzie,totalnie do mnie nie przemawia. Zdecydowanie bym preferował sytuację,gdyby najpierw powstała wersja może prostsza,ale dobrze zbalansowana i dopracowana,natomiast te dalsze plany zostawili sobie na część drugą. W takiej sytuacji łatwo by było ocenić,czy zasługują na zaufanie, w obecnej jakoś odnoszę wrażenie,że ich zadanie przerośnie.
Choć w sumie też nie będę narzekał,jak mnie zaskoczą. Tego im życzę.

Sept 17, 2014 at 17:35

Print
Farin
Status: Veteran

Registered: Sept 07, 2008
Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #56]

Scam jak nic :]

Sept 17, 2014 at 20:05

Print
Merthen

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #57]

Quote:
Kex wrote:
Filmik owszem fajny,choć niestety jedna rzecz mnie w nim razi. Prawda jest taka,że mnie tu zepsuliście i o ile kiedyś zgodziłbym się z nimi,że Master of Orion to król strategii kosmicznej,o tyle teraz bezapelacyjnie koronę przyznam SEV.

Cieszy mnie to niezmiernie
Quote:
Kex wrote:
Jak sobie przypomnę,że tam można było mieć tylko 5 aktywnych projektów okrętów,to ... teraz to dla mnie straszne ograniczenie. ;-)

W którym momencie filmiki wspominali o ograniczeniu projektów dla okrętów ?

No cóż jako właściciel pakietu Gold z pierwszej zbiórki wciąż mam nadzieje, iż będzie to gra która wciągnie mnie tak jak SEV. Jeżeli nie to na 99% zabieram się za tworzenie własnej gry 4x

Quote:
Farin wrote:
Scam jak nic :]

Uważam (mam nadzieje) że nie
Sept 18, 2014 at 08:30

Print
Kex

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #58]

5 slotów na projekty okrętów było w Master of Orion 2. Jakby do MORE coś takiego też wrzucili,to już by była kompromitacja.
Tak z ciekawości prześledziłem sobie wcześniejsze i obecne plany i nie wygląda to dobrze. W terminie,w której miał być skończony projekt oni obiecują pre-alpha? Jak dla mnie to wygląda,jakby przez rok prawie nic nie zrobili,bowiem "pokazówki" wybranych elementów już wtedy mieli. Przyznam,że za aktywnie postępu ich prac nie śledzę,więc moje informacje mogą być obarczone błędem. Gdzieś w sieci trafiłem na jakiś filmik prezentujący gameplay,który jednak do mnie zbytnio nie przemówił. Od tego co widziałem do faktycznie działającej gry droga wciąż daleka i w mojej opinii co trudniejsze,to wciąż przed nimi.
Wiesz,Merthenie, te 99 procent mnie przekonuje,chyba muszę przestać im dobrze życzyć,żebyś miał motywację ;-)

Edit:
Okazuje się,że opóźnienie mają jeszcze większe,niż mi się wydawało. Ciekawe czemu mi się pokręciło,może uznałem,że to już by była przesada. Podsumowując - obecnie obiecywana pre-alpha ma termin praktycznie cały rok późniejszy niż wcześniej obiecywana pełna wersja.

[Edited by Kex on Sept 18, 2014 at 14:45]

Sept 18, 2014 at 13:55

Print
Merthen

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #59]

Brak doświadczenie i zła ocena możliwości. Pozostaje wierzyć, iż przez te dwa lata nabrali na tyle doświadczeni że ich najnowsza harmonogram jest wiarygodny.

Może coś w tym jest iż 4x space produkuje się przez 3 lata , choć moim skromnym zdaniem oni zmarnowali pierwszy rok na nauce Unity na który przeszli z XNA. Sam się go uczę od kwietnia i wiem iż jeszcze wiele mi brakuje do pełnego profesjonalizmu w tym silniku.

Obiecują więcej filmików:

Quote:

Creator IdeaLcenter

Hello,

We are going to present you some gameplay from M.O.R.E. in series of video updates, so you'll be able to see more of our game. We plan to upload first of our video today or tomorrow.

Our Kickstarter 2 video update plan, at now looks like this:
1. Galaxy.
2. Start Menu. (the most boring part that's why we decided to upload it in the next week)
3. Space systems, colonies, buildings.
4. Space object/colonies list, science, leaders.
5. Economy. Espionage. Diplomacy. Informations.
6. Races - interfaces, music, story, omnipedia.
7. Fleets and ships properties.
8. 3D Ship models, a little sneak peak how will look battle in M.O.R.E.

We hope you'll enjoy those video presentations

[Edited by Merthen on Sept 19, 2014 at 18:26]
Sept 19, 2014 at 18:21

Print
PAwleus
Status: Hero

Registered: Mar 24, 2009
Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #60]

A ja w nich ciągle wierzę, chociaż ich projekt wydaje mi się czerpać zbyt dużo z Master of Orion, żeby był przynajmniej równie innowacyjny jak seria SE. Na razie jednak wstrzymam się z dalszym finansowaniem - już i tak mam Silver Box, więc może inni niech się dorzucą Prawdopodobnie coś dodam w końcówce, jeśli będą mieli problemy z osiągnięciem jakiegoś celu...

Farinie niedługo, jeszcze w trakcie tej kampanii, będziesz miał okazję ocenić lepiej, czy to jest scam.

Sept 19, 2014 at 21:39

Print
Farin

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #61]

PAwleus - wiesz, nadzieja umiera ostatnia ;]

Sept 21, 2014 at 18:14

Print
PAwleus

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #62]

O nie, nie, ja mam do tego inne podejście: nadzieja nie umiera nigdy! - że powtórzę za Lorienem: "Hope is all we have"

Sept 21, 2014 at 20:12

Print
Farin

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #63]

Naiwniak jesteś :P

Sept 21, 2014 at 20:28

Print
PAwleus

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #64]

Być może, chociaż ja widzę siebie raczej jako optymistę, bo jak powiedziała moja ulubiona postać z B5 (o czym może zaświadczyć mój avatar): "Well, if you're gonna have delusions, you may as well go for the really satisfying ones" Ale może nie zbaczajmy za bardzo z tematu...

Sept 22, 2014 at 08:45

Print
Merthen

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #65]

Pierwszy update z planowanych 8:

https://www.kickstarter.com/projects/1447560584/more-of-more/posts

i od razu 22 minuty

Zaraz zabieram się za oglądanie

P.S.
Patrząc na tempo, kampania na kickstarterze się uda.

edit
Filmik bardzo obszerny jak na tematykę. Jak na razie najbardziej mi się spodobał pomocnik nawigatora, a najmniej zbyt płaskie "granice"

[Edited by Merthen on Sept 23, 2014 at 08:49]

Sept 22, 2014 at 16:48

Print
Kex

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #66]

Obejrzałem. Cóż,galaktyka faktycznie wygląda ciekawie.Jak na mój gust uwzględnili aż za wiele elementów. Fajnie że potrafią,tyle że ... mam obawy jak to się będzie sprawdzać w grze. Skoro przy zwykłym oglądaniu można się pogubić,to co dopiero,gdy na takiej mapie będzie się śledzić sytuację strategiczną. Dla mnie czytelna mapa to istotny element.
W każdym razie trochę mnie śmieszy,że galaktyka będzie tak rozbudowana,a mimo to zabawy na koloniach będą się ograniczać do "przekładania ludzików".
Z góry zastrzegam,że moja wiedza na temat ich wizji jest słaba,więc mogę coś źle rozumieć. Miejmy nadzieję,że tak właśnie jest i ich rozwiązania faktycznie się wybronią. Choć na razie ... i tak wolę SEV.

Sept 23, 2014 at 19:25

Print
Farin

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #67]

Merthen - obejrzałem sobie ten update, a raczej próbowałem, bo facet objaśniający wszystko wali taką łamaną angielszczyzną, że to mała bania. Oglądanie tego dla mnie to horror. Jeśli oni tak podchodzą do tego to ja podziękuję.

Sept 24, 2014 at 18:29

Print
Merthen

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #68]

Nie przesadzasz Farinie z tą łamaną angielszczyzną? Dla mnie było to zrozumiałe, a i nie zauważyłem aby ktokolwiek się na to żalił w komentarzach.

Sept 25, 2014 at 08:39

Print
Kex

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #69]

Przyznam,że mi tej angielszczyzny też trochę dziwnie się słuchało. Nie komentowałem,bo sam mam raczej akcent daleki od doskonałości. Ale cóż poradzić,mi obecnie najbardziej potrzebna jest umiejętność czytania ze zrozumieniem,mówienie przydaje się rzadko.
Strasznie jestem ciekaw,jak im ta gra finalnie wyjdzie. Czy faktycznie stworzą coś interesującego czy raczej potwierdzą się moje obawy,że zadanie ich przerośnie. Chociaż jedno im muszę przyznać,potrafią się sprzedać. Ja bym nie potrafił ciągnąć kasy obiecując za to np. instrukcję. Chyba marny ze mnie kapitalista

Sept 25, 2014 at 11:51

Print
Farin

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #70]

Czyli Kex wychodzisz z założenia, że jeśli coś skrytykować to tylko w przypadku jeśli ma się lepsze uzdolnienia w dziedzinie krytykowanego ?

Sept 25, 2014 at 14:51

Print
Kex

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #71]

Niekoniecznie,jednak mile widziane jest,żeby w krytykowanej dziedzinie mieć wystarczające pojęcie. Za uzdolnionego lingwistę się nie uważam,więc czyjegoś sposobu wypowiedzi po angielsku czepiać się nie będę. Skoro w grupie potrafią się tak dogadać,to widocznie nie jest źle. W żadnym razie jednak nie zgodzę się,by na podstawie zdolności lingwistycznych oceniać zdolności programistyczne.
Moje obawy dotyczące samej gry czy ich modelu finansowania wydaje mi się,że jasno wyjaśniłem.

Sept 25, 2014 at 17:23

Print
PAwleus

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #72]

A ja miałem skomentować, że nieźle sobie poradził z angielskim... Mi osobiście zaimponował tym, że, mimo wymowy pozostawiającej sporo do życzenia, tak dobrze spisał się w przekazaniu treści, bo ja akurat mam zwykle w mowie dokładnie odwrotnie.

Co do treści, być może będę musiał odszczekać swoje "zbyt podobne do Master of Orion" - widzę, że jednak gra ma być zrobiona ze znacznie większym rozmachem niż to oceniałem, więc aby dało się grać muszą być wprowadzone wydajne mechanizmy ułatwiające graczom selekcję informacji i poruszanie się po niej, z czego część (mam nadzieję że niewielką) widzieliśmy na mapie galaktyki. Tylko te 400 systemów... to ciągle tak mało, nawet w porównaniu do Distant Worlds (niestety, ciągle jeszcze nie grałem).

Sept 25, 2014 at 22:20

Print
Merthen

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #73]

W komentarzach pisali, że 1000 systemów jest pewne, choć pamiętam obiecanki na 3000. Pewnie jest to tylko kwestia optymalizacji. Ciekawa natomiast jest ilość planet/księżyców w systemie. Mimo, iż średnio jest to 8 obiektów to maksymalnie może się tam znaleźć ich aż 40 (10 planet z trzema księżycami każda).

Mi osobiscie podoba się opcja generowania galaktyki w 2D. Alternatywa zawsze powinna być

Sept 26, 2014 at 06:59

Print
Kex

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #74]

Wygląda,Merthenie,że Twoje życzenie jest uwzględnione,da się wygenerować płaską galaktykę. To Ci wystarczy?
Jestem świeżo po obejrzeniu 2 części ich prezentacji. Ponoć miała to być najnudniejsza część,ale jak dla mnie to była ciekawa. Przyznam,że ilość opcju w menu,możliwości kreacji galaktyki czy ras prezentują się naprawdę solidnie. Tutaj dobrze się spisali.
Żeby jednak nie tylko ich chwalić,to powiem,że wygląd interfejsu różny w zależności od rasy do mnie nie przemawia. Wolałbym jeden dopracowany wygląd, te dostępne opcje wydają mi się jakieś takie nazbyt kanciaste,bez szału. Choć w sumie to drobnostka,dla mnie najważniejszy jest ich efekt końcowy:dopasowanie do siebie elementów,balans itp.

Sept 28, 2014 at 15:47

Print
PAwleus

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #75]

Podobało mi się, szczególnie muzyka do niektórych interfejsów Wygląd interfejsu dla poszczególnych ras jest w zasadzie bez znaczenia, jeśli przynajmniej jeden będzie się podobał, bo przecież można zaprojektować własną rasę z wybranym przez siebie interfejsem (tak przynajmniej zrozumiałem). Mam tylko nadzieję, że opcja generowania galaktyki 2D jest tam nie dlatego, że poruszanie się w 3D jest zbyt trudne dla gracza ze względu zbyt słabe ułatwienia. A dobre ułatwienia (nie tylko do mapy) są niezbędne, nawet przy tylko 400 systemach, nie mówiąc już o 3000. Komputery, nawet jeśli nie teraz, to za kilka lat, dadzą radę i przy niezbyt dobrej optymalizacji, więc znacznie ważniejsze jest, żeby gracz sobie z tym poradził - w innym wypadku gra może odrzucić, tak jak, przynajmniej mnie, odrzucił MoO3 (a i w SE5 nie jest z tym za dobrze mimo mnóstwa ułatwień - dotychczas najlepszy pod tym względem wydaje mi się, bo jeszcze nie grałem, Distant Worlds).

Co mnie ciekawi, a czego jeszcze nie widzieliśmy? O projektowanych/zrobionych ułatwieniach pewnie jeszcze usłyszymy, ale nie jestem pewien, czy Autorzy mają na widoku to, co, według mnie, jest bardzo ważne dla sukcesu rozbudowanej multi space 4x:

- czy tury w PBEM będą symultaniczne podobnie jak w multi SE5 (w multi, który nazywają internetowym, też przydałoby się, bo rozgrywka mogłaby się szybciej toczyć - tylko nie takie beznadziejne jak w Alpha Centauri, gdzie kolejność ataku zależy od tego kto szybciej kliknie)?
- czy możliwości modowania będą przynajmniej na poziomie SE4-5 (jak dotychczas nie znam gry space4x, gdzie byłyby nawet zbliżone - Star Ruler niestety bardzo zawiódł mnie pod tym względem)?
- czy bitwy będą mogły być rozgrywane automatycznie i czy floty będą mogły reagować automatycznie, w zależności od wybranych wcześniej przez gracza taktyk, strategii i doktryn (w tym pierwszym, niedoścignionym dotychczas, choć ułomnym, wzorem jest SE5, w tym drugim, wydaje mi się, Distant Worlds, tyle że chyba ciągle nie ma multi)

Jeśli nie zobaczę gdzieś odpowiedzi na te pytania do czasu, gdy kampania kickstarterowa będzie się kończyć, to z pewnością nie omieszkam gnębić o nie Autorów

PS. Żeby się tu niektórzy uczestnicy forum nie oburzyli, mimo słabego symultanicznego trybu multi, uważam Alphę Centauri za tak dobrą grę, że jeszcze nie doczekała się godnego następcy, nad czym ubolewam

Sept 28, 2014 at 21:56

Print
Merthen

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #76]

Quote:
Kex wrote:
Wygląda,Merthenie,że Twoje życzenie jest uwzględnione,da się wygenerować płaską galaktykę. To Ci wystarczy?

Moje, powyższe, zdanie to było stwierdzenie faktu nie myśl typu: "to chce zobaczyć w tej grze" .

Quote:
Kex wrote:
Żeby jednak nie tylko ich chwalić,to powiem,że wygląd interfejsu różny w zależności od rasy do mnie nie przemawia. Wolałbym jeden dopracowany wygląd, te dostępne opcje wydają mi się jakieś takie nazbyt kanciaste,bez szału. .

I tak jest o niebo lepiej niż w pierwszych filmikach.

Quote:
PAwleus wrote:
- czy tury w PBEM będą symultaniczne podobnie jak w multi SE5

To mnie też bardzo ciekawi gdyż bez takiej możliwości nie może być dobrej strategii turowej typu 4x space .

Quote:
PAwleus wrote:
- czy bitwy będą mogły być rozgrywane automatycznie

Na forum pisali iż będzie taka możliwość.

Dobrze, że w kampanii znowu rośną dotacje. Z piątku na soboty stracili około 200 dolarów. Kilka osób się widocznie wycofało.

[Edited by Merthen on Sept 29, 2014 at 13:38]
Sept 29, 2014 at 13:37

Print
PAwleus

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #77]

Merthenie, tu nie chodzi o to czy bitwy będą mogły być rozgrywane automatycznie (bo to jest bardzo proste i miały nawet stareńkie gry, nawet przed Stars! czy Birth of the Federation), ale czy "automatycznie, w zależności od wybranych wcześniej taktyk, strategii i doktryn" (z wszystkimi trzema elementami).

Sept 29, 2014 at 21:58

Print
Merthen

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #78]

Rozumiem. Jeżeli chodzi o taką automatyzacji to żadnych deklaracji nie widziałem. Jednakże bez takich automatyzacji na polu bitwy o wiarygodnych wynikach z bitew automatycznych możemy zapomnieć.

Sept 30, 2014 at 08:19

Print
Kex

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #79]

Z tego co kojarzę z ich wcześniejszych planów,to dla nich podstawą było samodzielne kierowanie bitwą, tak jak to było np. w Master of Orion 2. Możliwe jednak,że w międzyczasie zmienili plany,bowiem o ile taki model w grze single daje radę,o tyle we wszelkich multi będzie stwarzał problem. Coś z tym musieli zrobić. Jeśli jednak miałbym sobie pozwolić na przypuszczenia,to nie spodziewałbym się,by pod tym względem choćby dorównali rozwiązaniom z SEV.

Sept 30, 2014 at 09:50

Print
PAwleus

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #80]

Ja się obawiam, że mogą zrobić to po prostu tak jak było w MoO2, bo tam nie trzeba było koniecznie samodzielnie kierować bitwą. Można było, o ile dobrze pamiętam, przed rozpoczęciem gry wybrać opcję będącą połączeniem automatycznego projektowania statków z automatycznym rozstrzyganiem bitew i wtedy nie tylko MoO2 nieźle sprawdzało się w multi, ale też AI stawało się wreszcie wymagającym przeciwnikiem. Ja lubiłem, mimo wszystko, grać w tym trybie (bo nic lepszego nie było), nawet w single, ale taki wybór bardzo zubażał rozgrywkę, więc mam nadzieję, że jednak pójdą w kierunku SE5 i Distant Worlds.

Sept 30, 2014 at 21:36

Print
Merthen

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #81]

Też mam taką nadzieje.

Pojawił się dodatkowy update:

https://www.kickstarter.com/projects/1447560584/more-of-more/posts

Dzięki niemu dowiadujemy się, iż maksymalna ilość systemów to 3200 (!), a lot (to wiem z komentarzy) z jednego końca największej galaktyki (VAST) na drugi, statkami na podstawowych silnikach zajmie prawie 1600 tur .

Update z filmikiem pokaże się w ten weekend.

Oct 03, 2014 at 12:33

Print
Merthen

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #82]

No i nikt nie komentuje filmiku z zarządzania planet?

Podaj link:

https://www.youtube.com/watch?v=h8RNlwpTDfI

Dla mnie na plus, choć mimo flag nadal obawiam się zbytniego mikro zarządzania.

Oct 06, 2014 at 08:18

Print
Kex

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #83]

Ja mam zamiar komentować,ale najpierw muszę obejrzeć. Na razie tylko widziałem,że się coś pojawiło. Tak czy inaczej komentarz raczej wieczorem,bo teraz ze spokojnym obejrzeniem mogę mieć problem.

Update:
Obejrzałem. Tym razem niestety niczym mnie nie zaskoczyli. Większość zaprezentowanych rozwiązań pochodzi wprost z MoO2,ich własnej inwencji za wiele tu nie ma. Problem jednak w tym,że skoro chcą zwiększyć skalę w stosunku do pierwowzoru,to mam obawy,że to się nie sprawdzi. Większa ilość obiektów do kolonizacji w systemie,więcej systemów i taka metoda zarządzania zapowiada kłopoty. To co zaproponowali jako "specjalizację planet" to za mało. Automat,który wrzuca ludzi do wybranej kategorii? Nie tak się grało w MoO2,manipulacje w zależności od potrzeb były potrzebne. Mam to samo zdanie co Ty,Merthenie,zapowiada się masa mikrozarządzania.
Druga sprawa - może to wynika jedynie z mojej zbyt słabej znajomości ich interfejsu,jednak na chwilę obecną patrząc na wygląd układu,miałbym problem z szybkim określeniem,jakiej jakości są te planety,które są najbardziej wartościowe,które najmniej itp. Wyświetlanie informacji po zaznaczeniu wybranej nie rozwiązuje problemu,w większej skali zacznie się to robić męczące.
Podsumowując - moje wrażenie zaraz po tej prezentacji: wolałbym zagrać w MoO2 niż w M.O.R.E.

[Edited by Kex on Oct 06, 2014 at 17:43]

Oct 06, 2014 at 11:53

Print
PAwleus

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #84]

Niestety dla nas i dla gry, moja ocena jest podobna do Kexa i, jak na razie, to wygląda na koszmar zbędnego mikrozarządzania w późniejszych etapach gry.

Czy Autorzy zastanawiali się kiedyś dlaczego MoO3 poniosła klęskę? Przecież też była "more" w stosunku do MoO2 i miała wiele świetnych idei. Co z tego, skoro nie dało się grać w większej skali, do której gra niby była przeznaczona, bez frustrującej ilości zbędnego mikrozarządzania. Owszem, w MoO3 również próbowano zaadresować ten problem, ale było to tak tragicznie niewystarczające, że gracz dla efektywnej gry (w sensie przełożenia na wynik w grze) i tak musiał wszystko robić unikając większości wbudowanych mechanizmów mających pomóc w eliminacji zbędnego mikrozarządzania.

Przekładanie ludzików mogło sprawdzić się w MoO2 (ale mnie osobiście też niemal odrzuciło od gry - gdzie się podziały te genialne idee zarządzania imperium z MoO1, które według mnie znacznie lepiej sprawdziłyby się, gdyby były rozwinięte i zastosowane dla dużych galaktyk), ze względu na znacznie mniejszą skalę gry, choć również bywało to uciążliwe, jeśli gracz chciał osiągnąć maksymalną siłę gry.

Mechanizmy wspomagające gracza, które mogliśmy zobaczyć na filmiku, z pewnością nie wystarczą. Flagi musiałyby być nie tylko konfigurowalne przez gracza (i to w dużym zakresie, czego w MoO3 zabrakło w wystarczającym stopniu), ale musiałyby być też dynamiczne (czyli inne zachowanie "gubernatora" kolonii w innej sytuacji, w zależności od zdefiniowanych przez gracza parametrów - czego w MoO3 bardzo brakowało). Tak jak zdefiniowane wcześniej przez gracza taktyki, strategie i doktryny są niezbędne dla dobrej implementacji automatycznego rozgrywania bitew, tak samo reakcja kolonii (czy grupy kolonii) na wydarzenia w grze (wynalezienie nowej technologii, odkrycie nowego systemu, sterraformowanie planety, zmiana sytuacji militarnej w okolicy itp.) powinna być definiowalna wcześniej przez gracza, jeśli implementacja zarządzania imperium ma być dobra (standardowi "gubernatorzy" powinni mieć zachowanie takie jak w imperiach AI). W dodatku, tego typu rozwiązania zawsze (zawsze, czyli dopóki AI będzie gorsza od dobrego gracza) będą potencjalnie osłabiały siłę gry gracza, więc aby zrównać graczy w multi (zwykle mają różne odczucia odnośnie tego ile czasu są gotowi poświęcić na zbędne mikrozarządzanie i wygrywają nie ci którzy są lepszymi strategami w ogólnym sensie, co powinno być celem gry strategicznej, ale ci, którzy mają większą tolerancję na mikrozarządzanie) dobrze byłoby, aby przy rozpoczęciu gry była opcja (i to rozbudowana, z wieloma różnymi ustawieniami), której wybranie przez hosta gry powodowałoby, że od określonego w niej momentu w grze (np. od ilości kolonii posiadanej przez gracza), zarządzanie imperium gracza, który przekroczył próg, przechodziłoby w tryb bardziej automatyczny, z wykorzystaniem AI (gracz traciłby możliwość korzystania z wielu opcji mikrozarządzania, które miał przy mniejszej ilości kolonii).

Pozostaje mi nadal czekać na godnego następcę MoO1... choć jeszcze jest szansa, że nie zobaczyliśmy wszystkiego co będzie w wersji sprzedażnej.

Oct 06, 2014 at 22:45

Print
Merthen

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #85]

Myślę że nie zobaczyliśmy jeszcze wszystkiego co mają w planach twórcy gry. Zabrakło m.in. klastrów o których wspominali na swoim forum. Klastry miały grupować wybraną ilość kolonii w celu usprawnienia mikrozarządzania i nie wydaję mi się aby to miały być te flagi. Tak jak i Wy uważam przekładanie ludzików za niepotrzebny ukłon w stronę MoO II ale w początkowej fazie gry może to się sprawdzić. W tym samym kierunku poszedł twórca Star Drive II.

Mechanizm o którym wspominasz PAwleusie, czyli niejako edytor AI gubernatorów, wydaj mi się ciężki do zrealizowania, nie programowo, a koncepcyjnie. Musiały by być tam setki opcji aby można było przewidzieć każdą możliwości. Myślę że tu przydała by się jakaś hybryda między tym co proponujesz, a rozwiązaniem z Distant Worlds

Przy okazji nie mogę sobie przypomnieć jak była rozwiązana ekonomia w MoO I? Tak samo jak w serii Sword of the Stars?

Quote:
Kex wrote:
Mam to samo zdanie co Ty,Merthenie,zapowiada się masa mikrozarządzania.
Druga sprawa - może to wynika jedynie z mojej zbyt słabej znajomości ich interfejsu,jednak na chwilę obecną patrząc na wygląd układu,miałbym problem z szybkim określeniem,jakiej jakości są te planety,które są najbardziej wartościowe,które najmniej itp. Wyświetlanie informacji po zaznaczeniu wybranej nie rozwiązuje problemu,w większej skali zacznie się to robić męczące..

Myślę Kex, iż akurat ten element dopracują gdyż za bardzo nie będą mieli wyjścia
Oct 07, 2014 at 07:54

Print
Kex

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #86]

Mimo,że MoO 2 bardzo szanuję,to daleki jestem od twierdzenia,że zastosowane w nim rozwiązania były tak dobre,że warto je powielać. Mocą tej gry był raczej fakt,że to co stworzono dobrze do siebie pasowało.W efekcie ograniczenia tak bardzo nie raziły,zaś całość świetnie nadawała się do rywalizacji. Na pewno istotny był też fakt czasu powstania tej gry,z czego wynikała dostępna moc komputerów na potrzeby gry.
Obecnie jednak czasy się zmieniły.Twórcy mają większe możliwości,jednak jak na mój gust nie bardzo z tego korzystają. Albo może raczej nie korzystają w takim stopniu,by zachować balans pomiędzy elementami. W efekcie prezentują nam ogromne galaktyki,masę potencjalnych kolonii,jednak zarządzanie nimi pozostaje tak archaiczne jak kiedyś. Zgodzę się,Merthenie,że czytelność planet/księżyców w ramach układu można poprawić (i faktycznie trzeba),jednak obawiam się,że z ilością kolonii nie są sobie w stanie poradzić.W tym przypadku chciałbym być złym prorokiem,ale "przestawianie ludzików"i klastry według mnie nie zgrają się.
Trudno mi także zawierzyć rozwiązaniu w postaci gubernatorów.To się nie sprawdzi w mojej opinii.Nie warto się męczyć nad takim rozwiązaniem,bo zapewne się okaże,że potrzeba będzie niezłych zdolności "programistycznych",by faktycznie wykorzystać moc takiego rozwiązania czyli tymże gubernatorom zaprogramować właściwe zachowanie.Jeśli już,to w ostateczności bym zaakceptował rozwiązanie,w którym przymusowo wprowadza się korzystanie z gubernatorów w późniejszym etapie rozgrywki,by zredukować mikrozarządzanie.Przyznam jednak,że wolałbym takie rozwiązanie,które umożliwiłoby wygodną kontrolę i dobrą skalowalność,niestety widzę,że nikt go nie chce opracować. Chyba muszę sam ... ;-)
Przy okazji,mam kolejny powód,by spróbować zapoznać się z pozostałymi grami z serii,bowiem wstyd się przyznać,że znam tylko MoO2.Trzeba będzie kiedyś przysiąść,szczególnie jeśli faktycznie MoO pod tym względem faktycznie sprawowało się tak dobrze,jak twierdzisz,PAwleusie.Z MoO3 natomiast warto by było się zapoznać,żeby wiedzieć,czego unikać.W sumie trochę szkoda,że twórcy M.O.R.E. chyba nie bardzo się zapoznali,bo jakoś wciąż odnoszę wrażenie,że ich wizji bliżej do części 3 niż 2,może nie pod względem konkretnych rozwiązań,ale ogólnej "strawności" na pewno. To właśnie w przypadku M.O.R.E. najbardziej mnie boli - mnie nauczono,że dobry program wymaga najpierw dopracowanej koncepcji,a takowej niestety mi tu brakuje.

Oct 07, 2014 at 12:46

Print
PAwleus

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #87]

Faktycznie, chyba przesadziłem z tą skalą możliwości konfigurowania gubernatorów. Po dłuższym zastanowieniu się, myślę, że może skórka nie jest warta wyprawki i mi dużo bardziej odpowiadaliby standardowi gubernatorzy AI (czyli tacy jakimi AI się posługuje), z lekką nutą szaleństwa w postaci dużej ich różnorodności, różniących się tak jakby osobowością, czyli mających pewne jawne dla gracza parametry, którymi może się kierować w wyborze, ale też niejawne, dla elementu zaskoczenia (część niejawnych być może można byłoby stopniowo poznać mając gubernatora dłużej przydzielonego) - gracz mógłby kierować bezpośrednio tylko systemami (określoną przy starcie ich ilością, może modyfikowaną technologiami, albo ustrojem) najbliższymi stolicy imperium, a resztą musieliby zarządzać wybrani przez niego, z dostępnej dla niego w danym momencie puli (oczywiście przynajmniej takiej dużej jak liczba kolonii), gubernatorzy (z tej samej ogólnej puli co dla imperiów AI). Niech no pomarzę: jeśli podobnie byłyby zarządzane floty (wybierani admirałowie dowodzący samodzielnie, na podstawie własnych parametrów i określonych przez gracza na dany moment rozkazów, taktyk, strategii i doktryn), można byłoby wtedy wprowadzić nawet system, w którym informacje z prowincji docierają do centrum z opóźnieniem (tym większym im bardziej oddalone, modyfikowanym przez technologie i urządzenia komunikacyjne - to samo odnośnie rozkazów wysyłanych z centrum do prowincji) i gracz może obejrzeć bitwy nie od razu, ale dopiero gdy do centrum dotrze ich zapis. Oczywiście koniec z natychmiastową zmianą gubernatora, czy admirała na peryferiach imperium - nie dość że rozkaz musiałby tam dotrzeć, to jeszcze sam gubernator/admirał. Chętnie bym zagrał wreszcie w coś uwzględniającego takie zależności czasowe, choć przyznaję że wprowadzałoby to bardzo duży element trudności do opracowania założeń i implementacji, bo po prostu nikt tego jeszcze nie zrobił, więc koło trzeba byłoby jednak wynaleźć

Odnośnie MoO1, każdy może zapoznać się jak to było rozwiązane, bo gra jest dostępna jako abandonware. System tam zastosowany był bardzo prosty, żeby nie powiedzieć prymitywny i daleki był od doskonałości (idea była wspaniała, implementacja już tylko dobra jak na tamte czasy) - aby przystawał do współczesnych oczekiwań musiałby być znacznie rozwinięty, ale nie w kierunku skomplikowania dla gracza, a w kierunku ułatwień dla niego.

Gracz zarządzał koloniami przy pomocy kilku pasków (chyba 5), którymi regulował rozdział budżetu danej kolonii (mogącego być wspomaganym przez budżet imperium w bardzo dużym zakresie, określanym przez gracza zarówno na poziomie pojedynczej kolonii, jak i na poziomie imperium - tam były też takie paski, też chyba 5 takich samych (którymi można było zmienić nakłady z budżetu w każdej kolonii jednocześnie), plus pasek na dotacje do kolonii i pasek podatków) na poszczególne dziedziny (przemysł, wynajdywanie, ekologia/rozrodczość, obronność (kolonii), konstrukcje (statki, budowle kosmiczne np. stargate).

Jedynym składnikiem budżetu były pieniądze (żadnych dodatkowych zasobów i muszę powiedzieć, że mi się takie uproszczenie bardzo podobało) i jego wielkość zależała od zbudowanego przemysłu, którego zaś szybkość budowy i maksymalna wielkość była uzależniona od wielkości populacji i technologii wynalezionych, ale zwykle także wdrożonych w tej dziedzinie. Im większy przemysł i im mniej doskonały, tym więcej trzeba było łożyć na ekologię, aby nie powstawały zanieczyszczenia, które w innym wypadku gromadząc się z czasem wpływały ujemnie na populację, pogarszając jakość planety (im jakość lepsza tym szybszy przyrost populacji i większe maksimum). Paskiem na ekologię można było dodatkowo regulować przyrost populacji i terraformować planetę przy dostępnej technologii. Pasek na wynajdywanie dodawał punkty wynajdywania do puli imperium. Przeznaczając na obronność budowało się budowle do obrony kolonii (tarcze planetarne, silosy rakietowe, chyba nawet skanery planetarne). No i wreszcie paskiem na statki budowało się je, często więcej niż 1/turę (w tej grze, na najwyższym poziomie trudności, AI potrafiło mieć floty setek tysięcy statków, z którymi dawało się walczyć, bo gracz miał ich znacznie mniej, m.in. dzięki generatorowi czarnych dziur).

Co mi się w tym systemie tak podobało? Genialne połączenie prostoty z daniem graczowi dużych możliwości manipulowania rozwojem imperium (dzięki temu gracz mógł więcej czasu poświęcić na strategie militarne) - do tej pory zachodzę w głowę dlaczego nikt nie próbował ulepszyć tego systemu. Ja byłbym szczęśliwy jeśli zostałyby dodane nawet tylko ułatwienia dla gracza (w późniejszych etapach gry przy wielu przełomach technologicznych trzeba było od nowa regulować imperium schodząc także na poziom kolonii, aby uczynić wdrażanie technologii bardziej efektywnym i tu przede wszystkim potrzebne byłyby te ułatwienia). Podobne, tylko według mnie o wiele bardziej ułomne (bez znacznej części kluczowych elementów, mimo że późniejsze, więc nie wiem dlaczego), systemy sterowania imperium były opracowane tylko, o ile wiem, dla Galactic Civilizations i Sword of the Stars.

Oct 11, 2014 at 00:19

Print
Merthen

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #88]

Quote:
Kex wrote:Jeśli już,to w ostateczności bym zaakceptował rozwiązanie,w którym przymusowo wprowadza się korzystanie z gubernatorów w późniejszym etapie rozgrywki,by zredukować mikrozarządzanie. Przyznam jednak,że wolałbym takie rozwiązanie,które umożliwiłoby wygodną kontrolę i dobrą skalowalność,niestety widzę,że nikt go nie chce opracować. Chyba muszę sam ... ;-)

Jakieś zobowiązanie ?

Quote:
Kex wrote:To właśnie w przypadku M.O.R.E. najbardziej mnie boli - mnie nauczono,że dobry program wymaga najpierw dopracowanej koncepcji,a takowej niestety mi tu brakuje.

Można też utknąć w koncepcji co też i nas spotkało, choć wiem iż w większości to moja wina. Nie żałuje czasu jakie spędziłem nad projektem Ciekawe Czasy ale zdaję sobie sprawy, iż pod koniec trochę dreptaliśmy w miejscu. Myśl, że nie był to problem braku pomysłów tylko tego, że nie chcieliśmy iść na kompromisy jeżeli chodzi o nasz wymarzony ideał gry.
Myślę, że twórcy M.O.R.E też mieli w głowie swój ideał gry 4x Space ale w konfrontacji z ograniczeniami Unity jak i z własnymi zaprojektowali to co nam teraz prezentują w filmikach. Jednak jestem pełen nadziei, iż w czasie testów wypracują i zaprojektują taki model gry, który przypadnie nam do gustu.

Quote:
PAwleus wrote:Faktycznie, chyba przesadziłem z tą skalą możliwości konfigurowania gubernatorów. Po dłuższym zastanowieniu się, myślę, że może skórka nie jest warta wyprawki i mi dużo bardziej odpowiadaliby standardowi gubernatorzy AI (czyli tacy jakimi AI się posługuje), z lekką nutą szaleństwa w postaci dużej ich różnorodności, różniących się tak jakby osobowością, (...) Chętnie bym zagrał wreszcie w coś uwzględniającego takie zależności czasowe, choć przyznaję że wprowadzałoby to bardzo duży element trudności do opracowania założeń i implementacji, bo po prostu nikt tego jeszcze nie zrobił, więc koło trzeba byłoby jednak wynaleźć

System warty byłby przetestowania, choć pewnie kosztowałby nas pewną ilość nerwów . Jednak bez super dobrego AI nie ma szans aby wdrożyć Twój pomysł. Na takie AI w bardzo złożonych grach trochę jeszcze poczekamy
Na te czasy najlepszy byłby według mnie system hybrydowy czyli Gubernator AI z wytycznymi od nas z alternatywa w postaci gotowych planów do wczytania (zaprojektowanych tak przez twórców jaki graczy.

Quote:
PAwleus wrote: Odnośnie MoO1, każdy może zapoznać się jak to było rozwiązane, bo gra jest dostępna jako abandonware. System tam zastosowany był bardzo prosty, (...)
Gracz zarządzał koloniami przy pomocy kilku pasków (chyba 5), którymi regulował rozdział budżetu danej kolonii (...) Przeznaczając na obronność budowało się budowle do obrony kolonii (tarcze planetarne, silosy rakietowe, chyba nawet skanery planetarne). No i wreszcie paskiem na statki budowało się je, często więcej niż 1/turę (w tej grze, na najwyższym poziomie trudności, AI potrafiło mieć floty setek tysięcy statków, z którymi dawało się walczyć, bo gracz miał ich znacznie mniej, m.in. dzięki generatorowi czarnych dziur).

Aż obejrzałem sobie filmik na youtubie, który pokazywał jak to działa. System rzeczywiście prosty ale ma swój urok. Masz jednak racje, iż przy większej ilości planet też jest uciążliwy. Stanowi jednak świetną podbudowę pod bardziej zaawansowany system zarządzania ekonomią. Czyli Twórco 4x wróć do korzeni zanim zaprojektujesz coś własnego .

Wracaj do tematu, zapowiadanego filmiku brak. Twórcom M.O.R.E spóźniania z powodów technicznych weszły w krew :/
Oct 13, 2014 at 10:07

Print
Kex

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #89]

Zobowiązanie? Masz na myśli sam system zarządzania koloniami czy całą grę? Choć w sumie to się i tak łączy. Cóż ... sam gry raczej nie napiszę. Zdolności do zorganizowania sobie grupy,zapewnienia finansowania itp. podobnie nie posiadam wystarczających (tu muszę uznać wyższość podejścia IdeaLcenter ). Opracować sam system bez jego zastosowania? Trochę mało sensowne,choć fakt,że w sumie pomysł prawie mam. Prawie,bo jednak nie będę twierdził,że na pewno by się sprawdził. Bez testów,doszlifowywania raczej by się nie obyło. A na to,tylko dla idei,raczej się nie skuszę.
Co do CC,to ja myślę,że z Tobą bym się dogadał co do wizji.
Nie do końca rozumiem,co mają wspólnego ograniczenia Unity z projektem twórców M.O.R.E. Na zastosowanie nieco przestarzałej koncepcji rodem z MoO2 nastawiali się przecież od samego początku.
Widzę,że PAwleus w swoich marzeniach daleko błądzi. Cóż,sama wizja coś w sobie ma,choć nie wiem,czy idąc takim torem końcowy efekt wciąż by się dało strategią nazwać. No i na pewno by mi brakowało poczucia,że "ja tu rządzę",że jestem swego rodzaju bogiem,który może dopracować nawet małe elementy. Zostać tylko trybikiem w wielkiej machinie,mieć tylko pośredni wpływ na wydarzenia? To chyba nie do końca to,za co lubię strategie.

Oct 13, 2014 at 18:01

Print
PAwleus

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #90]

Kex, w moich marzeniach nigdy jeszcze nie byłem bogiem, aspiruję zaledwie do przywództwa

Mertenie, do zrealizowania wizji z opcją obowiązkowych gubernatorów AI (zauważ, że ja postuluję tylko opcję do wybrania przez hosta rozpoczynając grę) wcale nie jest potrzeba super dobrego AI. Wręcz przeciwnie, AI może być nawet gorsze, gdyż taka opcja powoduje, że dobrzy gracze nie mogą tak łatwo wykorzystać swej przewagi nad AI. Nawet jeśli mówisz o wizji z rozbudowanymi zależnościami czasowymi, to też wystarczy nawet gorsze AI, gdyż te ograniczenia czasowe mogą AI nie dotyczyć w takim stopniu jak ludzkich graczy (zależnie od ustawionego poziomu trudności), więc AI, mimo że realnie niezbyt dobre (tak jak to jest zwykle), może sprawiać w tej wizji wrażenie obdarzonego znacznie większą zdolnością przewidywania wydarzeń, czyli wydawać się lepszym (oczywiście w tej wizji obowiązkowi gubernatorzy AI, i admirałowie, nie są opcjonalni).

Odnośnie najnowszego filmiku, to muszę powiedzieć, że podoba mi się liczba filtrów, które można zastosować w liście kolonii. Czego brakuje i co mam nadzieję będzie dodane, to możliwość kreacji przez gracza zastawów filtrów, tak żeby nie musiał ich od nowa wybierać za każdym razem jak chce np. zobaczyć listę dobrych planet do kolonizacji (tak jak na filmiku), ale żeby mógł wybrać utworzony przez siebie wcześniej do tego zestaw filtrów - przypominałoby to tworzenie przez gracza list w SE5. Mam także nadzieję, że okno z listą kolonii będzie można powiększyć, tak żeby zajmowało większą powierzchnię ekranu.

Jeszcze raz wyrażę zawód pozostawieniem przestawiania ludzików - przecież to będzie strasznie niewygodne przy większej liczbie kolonii (tak jak było w MoO2). Mam nadzieję na przynajmniej takie ułatwienie, jak możliwość zablokowania danej grupy ludzików, aby np. nowo przybyła populacja nie była do niej przydzielana. Znacznie lepsze byłyby jednak możliwości łatwego sterowania dużą częścią imperium z okna listy kolonii, np. wybierasz przez zestaw filtrów część interesujących cię kolonii i jednym poleceniem myszki zmieniasz w nich wszystkich produkcję/konstrukcję (co ważne: nie zobaczyliśmy nie tylko czy możliwe będzie ustawianie kolejki produkcji i jaki będzie zakres manipulacji na tych kolejkach, ale także nawet czy wynajdywanie będzie kolejkowalne) lub przemieszczasz ludzików z jednej grupy do innej (tu musiałyby być podopcje, czy np. pozostawiasz wystarczająco farmerów, żeby wyżywić populację danej planety, albo wystarczająco robotników aby nie wytwarzali zanieczyszczeń, czy też idziesz na całość i dajesz wszystkich np. na naukę).

Liderzy też jak na razie rozczarowują, będąc nieco tylko rozszerzoną koncepcją z MoO2. Szkoda, że jednak nie będą bardziej powszechni, w stylu: jedna kolonia-jeden gubernator i jedna flota-przynajmniej jeden dowódca. Choć w sumie nie dostaliśmy odpowiedzi ile będzie można mieć ich w imperium, więc kto wie. Mam tylko nadzieję, że nie będzie to trochę tylko rozszerzony, twardy (i niedorzeczny do tego stopnia, że zawsze uważałem to za chore - 4 liderów niezależnie od wielkości imperium?) limit z MoO2.

Oct 14, 2014 at 00:01

Print
IdeaLCenter
Status: Novice

Registered: Sept 03, 2012
Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #91]

Witam,

Postaram się tak zbiorczo ustosunkować do wszystkich pytań.

Na początek o dacie wydania. Cóż, codziennie team pracuje nad tym aby wydać tą grę jak najszybciej. Często również w weekendy i święta. Gra jednakże jest ogromna, z wieloma funkcjonalnościami.. których zaprogramowanie wymaga czasu. Jednakże, na chwilę obecną 2015 rok wydaje się bardzo prawdopodobną datą wydania.

W sumie tego nie planowaliśmy z początku, ale tak osobiście sądzę że gdybyśmy od razu przy 1 Kickstarterze ustalili datę na Q4 2015, nie udałoby nam się zebrać funduszy na stworzenie gry. Tak samo, gdybyśmy stworzyli coś prostego i potem to rozbudowywali, moglibyśmy mieć problem ze stworzeniem czegoś wartościowego. Tak czy siak, wybraliśmy taką drogę i jesteśmy obecnie tuż przed grywalną wersją.

W 2012 roku mieliśmy koncept, pewne początku kodu które i tak musieliśmy stworzyć na nowo w UNITY. Ogarnięcie po kickstarterowych rzeczy, rozruszanie pracy, skończenie prac konceptowych, kwestie finansowe itd, zajeły nam ostatnie 2 miesiące 2012 roku. Zaczeliśmy więc taką prawdziwą produkcję na początku 2013 roku. Po 22 miesiącach pracy w małym teamie, jak widać po filmikach co niech udało nam się przez ten czas stworzyć, a kolejny rok powinien przynieść jeszcze bardziej widoczny progress. A teraz spójrzcie sobie na np. Planetary Annihilation, które wystartowało ze zbiórką tuż przed nami, a dopiero niedawno wydali pełną wersję gry. Oni zgromadzili miliony dolarów i też mieli rok opóźnienia. Do tego wydali podobno bardzo średni produkt. My - posiadając kilkadziesiąt razy mniejszy projekt, tworząc (moim zdaniem) bardziej rozbudowaną grę.. w takim samym czasie będziemy mieli wersję Alpha. I chcemy stworzyć coś naprawdę ciekawego. Czy to zatem naprawdę oznacza, że się obijaliśmy? Moim zdaniem wprost przeciwnie.

A teraz odnośnie pytań dotyczących samej gry:

- nie będzie ograniczeń w ilości projektów statków. Co więcej.. z uwagi na dosyć czasochłonn proces ich tworzenia, będzie możliwe zapisywanie projektów statków pomiędzy poszczególnymi grami, a co za tym idzie - również wymienianie się tymi projektami pomiędzy graczami

- granice nie są w ostatecznej formie. Mamy fajny pomysł na nie, aczkolwiek ... cóż - terminy, finanse... Póki co musimy się zadwolić taką wersją granic.

- Tak, galaktyka może być też w 2D. Obecnie da się grać w 1000 star systemów, ale przygotowaliśmy już grę do ponad 3000. Chcemy umożliwić grę z taką ilością... no ale oczywiście czeka nas optymalizacja kodu.

- Interface'y też być może będą jeszcze dopracowane. A jeżeli nie.. cóż, myślę ze moderzy coś stworzą fajnego.

- Symultaniczne tury to chyba w dzisiejszym świecie obowiązek

- Wsparcie dla modów - TAK! Ale później... (prawdopodobnie w którymś patchu, bądź DLC) - to też wymaga naszej pracy.

- Tak, bitwy będą mogły być rozgrywane automatycznie. W sumie ciekawy pomysł z tymi doktrynami. Postaramy się uwzględnić Aczkolwiek faktycznie podstawą dla nas jest bitwa taktyczna. Mamy też pomysły na to, jak przyśpieszyć bitwę kosmiczną.

- Automatyczne rodzielanie profesji, oflagowanie kolonii, oraz nadanie schematu budynków powinno sprawić iż po skolonizowaniu planety, można będzie praktycznie ją pozostawić do dalszego rozwoju na kilkanaście/dziesiąt kolejnych tur. Totalna automatyzacja też nie jest dobra.

- Jeszcze pewne elementy zarządzania impreium będą pokazane na zakładce "Government". Tak jak np. przekładanie ludzików.. ale o tym później.

- zestawy filtrów będą.. włącznie z podstawowym : gdzie mogę kolonizować.

- Limitu liderów nie mamy. Jednym ograniczeniem będzie dostępność lidera oraz możliwości finansowe imperium.

Staramy się stworzyć ciekawą wizję gry 4x. Jeżeli będzie nam się źle w nią grało w czasie alpha/beta testów.. będziemy zmieniać pewne założenia. Aczkolwiek mamy nadzieję, że wszystko w miarę się sprawdzi i zmiany nie będą musiały być zbyt duże.

Oct 14, 2014 at 14:00

Print
Kex

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #92]

Obejrzałem kolejny update,choć tym razem z trudem (problemy techniczne youtube).
W sumie zgadzam się z tym,co pisał PAwleus,dlatego nie będę się rozpisywał. Od siebie dodam tylko,że mam zastrzeżenie dotyczące modelu nauki. Wiem,że to kopiowanie rozwiązania z MoO2, jednak nie wydaje mi się,że powinno znaleźć się w grze mające większe aspiracje. Totalnie nie rozumiem ograniczania imperiów w kwestii posiadanych technologii,jak dla mnie to sztuczne rozwiązanie.

EDIT:
Nie chciałbym być odbierany jako malkontent,dlatego pozwolę sobie na bardziej rozbudowany komentarz do wypowiedzi IdeaLCenter. Przede wszystkim daleki jestem od twierdzenia,że się obijaliście. W pełni zdaję sobie sprawę,ile taki projekt wymaga pracy. Za chęci,za organizację ekipy,za zdobycie sobie finansowania (nawet przy zastrzeżeniach dotyczących pewnych elementów tej formy),macie u mnie uznanie.Pamiętać jednak należy,że Waszym celem jest stworzenie wartościowej gry.Chęci,wysiłek to jedno,jednak istotniejszy jest efekt. Jeśli Wasza wizja okaże się niegrywalna lub nie dość dobra,to właśnie to zostanie zapamiętane. Dlatego właśnie nawet jak marudzę,krytykuję,to robię to dlatego,że chciałbym,byście odnieśli sukces. Chociaż nie ... Wasz sukces jest też drugorzędny,bylebym ja mógł ciekawie pograć ;D
Wasza idea to rozbudowanie MoO2.O ile jednak sam cenię tę grę, o tyle jestem też świadom,że wiele jej rozwiązań rewelacyjne nie jest.Faktem jednak jest,że razem tworzyły dobrze zgraną układankę. Jeśli Wy teraz część elementów poważnie rozbudujecie (np. rozmiar galaktyki,szczegółowość planet),inne jedynie odrobinkę (przekładanie ludzików,sposób rozwoju nauki),parę usprawnień dodacie (choć wciaż nie wiem,czy wystarczających),to mam obawy o balans rozgrywki.
Luźniejsze uwagi:
- Czasochłonność tworzenia okrętów nie brzmi za dobrze,potencjalnie świadczy o słabym rozwiązaniu,a że to istotny element,to musiałby być wygodnie zrobiony. Zapisywanie projektów do mnie nie przemawia,bo jednak świadczy to o fakcie,że będzie schematycznie.
- Optymalizację tylko po to,by było 3000 układów,według mnie robić nie warto. Najpierw pokażcie,że przy tym 1000 da się to ogarnąć.
- Jeśli faktycznie liczycie,że moderzy pomogą z interfejsem,to opcja dla nich musi być w darmowym patchu.Jeśli zażyczycie sobie dodatkowej kasy za możliwość modowania,to marnie to widzę.
- Jak na mój gust bitwy taktyczne to opcja jedynie na single.W multi będzie to co najmniej uciążliwe albo nierealne (np. w PBEMie). Nie wiem,co się kryje za Waszym przyspieszeniem bitew. W każdym razie ja dla multi widzę tylko bitwy automatycznie rozgrywane na podstawie ustalonych taktyk.
- zgadzam się,że całkowita automatyzacja nie jest dobra. Nie o to w końcu chodzi w strategii,by grała się sama.Według mnie jedyna dobra opcja,to stworzenie gry tak,by gracz mógł uzyskać tak czytelny obraz stanu swojego imperium,by mógł szybko ocenić,gdzie jego interwencja jest potrzebna i szybko ją przeprowadzić. Obawiam się,że przekładanie ludzików tego nie jest w stanie zapewnić.
To chyba tyle.

[Edited by Kex on Oct 15, 2014 at 15:44]

Oct 14, 2014 at 19:50

Print
Merthen

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #93]

Sorki, iż tak rzadko pisze ale musiałem się nacieszyć nowym komputerem

Quote:
Kex wroteNie do końca rozumiem,co mają wspólnego ograniczenia Unity z projektem twórców M.O.R.E. Na zastosowanie nieco przestarzałej koncepcji rodem z MoO2 nastawiali się przecież od samego początku.

Ja rozumiem to tak iż twórcy M.O.R.E. bazują na koncepcji i ją rozbudowują, a nie przenoszą z MoO2. Samo Unity nie jest stworzeń do gier 4x i dlatego twórcy takiej gry na tym engine
muszą się bardziej napracować niż powiedzmy twórcy FPS. Do tej pory moje prototypy budowane na silniku Unity była raczej odległe od elementów 4x space ale od następnego tygodnia będę chciał, na probe, zbudować galaktykę w tym silniku i wtedy zobaczę jak to wychodzi

Quote:
PAwleus wroteMertenie, do zrealizowania wizji z opcją obowiązkowych gubernatorów AI (zauważ, że ja postuluję tylko opcję do wybrania przez hosta rozpoczynając grę) wcale nie jest potrzeba super dobrego AI. Wręcz przeciwnie, AI może być nawet gorsze, gdyż taka opcja powoduje, że dobrzy gracze nie mogą tak łatwo wykorzystać swej przewagi nad AI. Nawet jeśli mówisz o wizji z rozbudowanymi zależnościami czasowymi, to też wystarczy nawet gorsze AI, gdyż te ograniczenia czasowe mogą AI nie dotyczyć w takim stopniu jak ludzkich graczy (zależnie od ustawionego poziomu trudności), więc AI, mimo że realnie niezbyt dobre (tak jak to jest zwykle), może sprawiać w tej wizji wrażenie obdarzonego znacznie większą zdolnością przewidywania wydarzeń, czyli wydawać się lepszym (oczywiście w tej wizji obowiązkowi gubernatorzy AI, i admirałowie, nie są opcjonalni).

Z moich doświadczeń z AI wygląda na to, iż łatwiej jest zbudować nieomylnie AI niż ułomne na ludzki sposób . Jednakże wstawienie takich opcji dla hosta wydaję się sensowne. No cóż temat AI to temat rzeka

Quote:
PAwleus wroteJeszcze raz wyrażę zawód pozostawieniem przestawiania ludzików - przecież to będzie strasznie niewygodne przy większej liczbie kolonii (tak jak było w MoO2). Mam nadzieję na przynajmniej takie ułatwienie, jak możliwość zablokowania danej grupy ludzików, aby np. nowo przybyła populacja nie była do niej przydzielana.

A tego nie było w MoO 2? Hmm jeżeli nie był to wniosek bardzo słuszny Reszta akapity to jak najbardziej jestem za

Quote:
IdeaLCenter wroteWitam,
Postaram się tak zbiorczo ustosunkować do wszystkich pytań.

A witam bardzo zapracowaną osobę . Od razu pytanie czy reszta zespołu nie ma nić do powiedzenia na foramch, komentarzach itp.?

Quote:
IdeaLCenter wrote nie będzie ograniczeń w ilości projektów statków. Co więcej.. z uwagi na dosyć czasochłonn proces ich tworzenia, będzie możliwe zapisywanie projektów statków pomiędzy poszczególnymi grami, a co za tym idzie - również wymienianie się tymi projektami pomiędzy graczami

Pracochłonne to z powodu mnogości opcji rozumiem, a nie walki z interfejsem?

Quote:
IdeaLCenter wrote Symultaniczne tury to chyba w dzisiejszym świecie obowiązek

I za to zdanie
Quote:
IdeaLCenter wrote Wsparcie dla modów - TAK! Ale później... (prawdopodobnie w którymś patchu, bądź DLC) - to też wymaga naszej pracy.

To musi być bezpłatny dlc gdyż inaczej uśmiercicie grę.
Jeżeli jednak od razu nie budowaliście gry tak aby było moddowalna to czeka Was z tym ogrom pracy. Nie mówiąc już o optymalizacji gdyż w niektórych aspektach gry moddowalne inaczej się optymalizuje niż pozostałe.

Quote:
Kex wrote Od siebie dodam tylko,że mam zastrzeżenie dotyczące modelu nauki. Wiem,że to kopiowanie rozwiązania z MoO2, jednak nie wydaje mi się,że powinno znaleźć się w grze mające większe aspiracje. Totalnie nie rozumiem ograniczania imperiów w kwestii posiadanych technologii,jak dla mnie to sztuczne rozwiązanie.

Popieram. Takie kopiowanie 1 do 1 z MoO2 to absurd. Mam wybierać czy chce rakiety czy też obronę? Znowu mam dawać do każdej nowo utworzonej rasy cechę kreatywny? Precz z takim ograniczeniami. Miały być osobne ścieżki naukowe do każdej rasy :/

Quote:
Kex wrotezgadzam się,że całkowita automatyzacja nie jest dobra. Nie o to w końcu chodzi w strategii,by grała się sama.Według mnie jedyna dobra opcja,to stworzenie gry tak,by gracz mógł uzyskać tak czytelny obraz stanu swojego imperium,by mógł szybko ocenić,gdzie jego interwencja jest potrzebna i szybko ją przeprowadzić. Obawiam się,że przekładanie ludzików tego nie jest w stanie zapewnić.

Popieram, choć jeżeli uwzględni się pomysł PAwleusa to same ludzkimi mogą być.

Na koniec: wreszcie pojawił się nowy filmik. Obejrzę wieczorem
Oct 22, 2014 at 11:06

Print
Kex

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #94]

O ile mnie pamięć nie myli, w MoO2 nowa populacja pojawiała się zawsze w pierwszej kategorii tj. ludek zostawał rolnikiem. Łatwo było więc zauważyć,że ktoś przybył patrząc na ilość generowanej żywności. O ile oczywiście ilość kolonii nie była nazbyt przytłaczająca.
Nowy filmik widziałem dziś rano. Swoją drogą chyba troszkę powinni się z tymi filmikami sprężyć,bo przy obecnym tempie to nie wyrobią się przed końcem obecnej zbiórki. Samego filmu za wiele komentować nie będę,bo raczej niczym mnie nie zaskoczył. W sumie popiera to,co na temat M.O.R.E. pisałem już wcześniej - nie mam przekonania,że da się w to grać przy większych galaktykach,narzędzia,które proponują do poradzenia sobie z mikrozarządzaniem wydają mi się niewystarczające. Obym się mylił ...

Swoją drogą dobrze mieć oddanych fanów. Z tego co widzę,zrobili im niezła reklamę i widzę, że fundusze ostro poszły w górę. Może jednak uda im się dostać coś więcej niż najniższy pułap.

[Edited by Kex on Oct 23, 2014 at 07:55]

Oct 22, 2014 at 13:08

Print
Merthen

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #95]

Tak jak mówisz Kex. Fani wzięli reklamę w swoje recie i w 24 godziny zdobyto dla M.O.R.E 3000 dolarów. Gratuluje

Oct 23, 2014 at 13:18

Print
PAwleus

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #96]

Quote:
IdeaLCenter wrote:
- nie będzie ograniczeń w ilości projektów statków. Co więcej.. z uwagi na dosyć czasochłonn proces ich tworzenia, będzie możliwe zapisywanie projektów statków pomiędzy poszczególnymi grami, a co za tym idzie - również wymienianie się tymi projektami pomiędzy graczami

Wydaje mi się ciekawym pomysłem możliwość sprzedaży projektów statków w ramach dyplomacji - nie wiem tylko jak mogłoby to być rozwiązane pomiędzy imperiami mającymi różne modele statków. Dobrze byłoby gdyby była możliwość łatwego skopiowania projektu innego imperium poznanego np. w trakcie walki do własnego projektu.

Quote:
IdeaLCenter wrote:

To cieszy, aczkolwiek nie odpowiada na pytanie jaka jest to forma symultaniczności - mam ciągle nadzieję że przewaga inicjatywy nie będzie zależeć od tego kto szybciej kliknie.

Quote:
IdeaLCenter wrote:
- Wsparcie dla modów - TAK! Ale później... (prawdopodobnie w którymś patchu, bądź DLC) - to też wymaga naszej pracy.

Tak jak już Merthen zauważył, jeśli nie było to przemyślane od początku, to raczej nie będzie już możliwe oddanie modderom do użytku narzędzi chociażby zbliżonych do tych z SE5, a bez możliwości powstania znakomitych, rozbudowanych modów, przynajmniej w moich oczach, każda gra traci ogromnie na swej atrakcyjności. Jakoś tak już jest, że developerzy niemal nigdy nie dopracowują gry w stopniu w jakim można to zrobić, a modderom wychodzi to znacznie częściej (a przynajmniej znacznie częściej trafiają w moje oczekiwania). Z mojej strony gra wygląda najbardziej interesująco jeśli deveperzy skupiają się na stworzeniu platformy jak najlepiej nadającej się do modowania i oddają grę w ręce graczy w formie platformy z przykładowym "modem". Mam nadzieję, że MORE odniesie wystarczający sukces, abyście mogli przy następnym podejściu do gry space4X (o ile jeszcze będziecie mieli na to ochotę, bo nie wydaje mi się aby udało się tak przerobić MORE - mogę się oczywiście mylić) wykorzystać tego typu model - według mnie najlepiej wykorzystuje on ograniczony czas jakim dysponują developerzy (zarówno przed wydaniem gry, jak po nim, w formie wsparcia technicznego).

Quote:
IdeaLCenter wrote:
- Automatyczne rodzielanie profesji, oflagowanie kolonii, oraz nadanie schematu budynków powinno sprawić iż po skolonizowaniu planety, można będzie praktycznie ją pozostawić do dalszego rozwoju na kilkanaście/dziesiąt kolejnych tur. Totalna automatyzacja też nie jest dobra.

Nikt tu nie oczekuje totalnej automatyzacji (w końcu gracz chce grać, a nie oglądać film z gry), ale jeśli tego typu narzędzia jak wymienione nie wystarczą w dużej skali (co już oceniam na ponad 100 kolonii - dla mnie, dla innych to może być nawet mniej), czego się obawiamy (być może niesłusznie), to opcje gry od 1000 systemów wzwyż będą tylko teoretyczne (a przynajmniej ja lubię poczucie ogromu świata gry, więc tego nie chciałbym). Co z tego że kolonię będzie można pozostawić w spokoju na kilkanaście tur, jeśli np. na skutek jakiegoś wydarzenia po tych kilkunastu turach trzeba będzie zająć się np. kilkudziesięcioma koloniami w jednej turze i nie będzie odpowiednich narzędzi, żeby zrobić to szybko i wygodnie. Mam nadzieję, że jednak będą.

Quote:
IdeaLCenter wrote:
- zestawy filtrów będą.. włącznie z podstawowym : gdzie mogę kolonizować.

Świetnie, ale dobrze byłoby gdyby jeszcze gracz mógł takie zestawy poddać edycji i stworzyć własne.

Quote:
IdeaLCenter wrote:
- Limitu liderów nie mamy. Jednym ograniczeniem będzie dostępność lidera oraz możliwości finansowe imperium.

To mi się podoba, więc kolejna z moich obaw została rozwiana

Quote:
IdeaLCenter wrote:
Staramy się stworzyć ciekawą wizję gry 4x. Jeżeli będzie nam się źle w nią grało w czasie alpha/beta testów.. będziemy zmieniać pewne założenia. Aczkolwiek mamy nadzieję, że wszystko w miarę się sprawdzi i zmiany nie będą musiały być zbyt duże.

Postaram się pomóc w fazie Beta w miarę moich możliwości czasowych, a na razie gratuluję ociągnięcia podstawowego celu kickstarterowej kampanii i życzę zebrania przynajmniej 40tys$

A przy okazji, macie literówkę: STRETCH GOLAS - po polsku to może nawet fajnie brzmi, ale chyba nie o to chodziło

[Edited by PAwleus on Oct 24, 2014 at 16:20]
Oct 24, 2014 at 13:58

Print
Kex

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #97]

Dziś rano obejrzałem kolejny filmik. Pierwsze wrażenie było nawet pozytywne. Ekrany flot wydają się ciekawie zaprojektowane,prezentowana ilość informacji wydaje się satysfakcjonująca. Za to mogę im chyba plusa przyznać,choć przyznam,że pewność w tej materii będę miał dopiero,gdy zobaczę,jak to się w praktyce sprawdza.
Troszkę mieszane odczucia miałem,gdy widziałem te zmiany nazw - przyznam,że się wręcz pogubiłem - nazwa okrętu,nazwa typu i coś jeszcze tam było. Choć w sumie ... nie ma się co czepiać,najwyżej nie będę z tego korzystał.
Wątpliwości na temat zapisywania projektów miałem już wcześniej,nie warto powtarzać. Jedynie z tego co widzę,nie ma opcji stworzenia własnego projektu na podstawie poznanego projektu obcej rasy,tak jak proponował PAwleus. Szkoda.
Największy minus przyznałbym im dziś za command point (komentarz IdeaLCenter). Bądź co bądź jest to trochę sztuczny twór. Lepiej by było,gdyby jedynym limitem była sama ekonomia, tj. mamy tyle okrętów,ile potrafimy utrzymać. Mocno mnie zastanawia,jak oni chcą połączyć te command point i spore różnice w ilości systemów w zależności od wyboru wielkości galaktyki. Obawiam się,że będzie kolejna rzecz wymagająca balansowania,a więc podatna na błędy. Limit flot jeszcze z jednego powodu wydaje mi się dziwny - wprowadzili sporo rozmiarów okrętów,przy flotach mamy rozpiskę ile jest okrętów każdego z typów,co pasowałoby do opcji sporej liczebności flot. Mniejsza ilość wydaje mi się swego rodzaju niewykorzystaniem potencjału. Ja mam tylko nadzieję,że nie zamierzają zrobić tego,co najmniej podobało mi się w MoO2 tj. silna tendencja,że o wyniku gry rozstrzygała jedna decydująca bitwa po opanowaniu ok. połowy dostępnych układów.

Oct 28, 2014 at 10:01

Print
Merthen

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #98]

Quote:
PAwleus wrote:

Quote:
IdeaLCenter wrote:

To cieszy, aczkolwiek nie odpowiada na pytanie jaka jest to forma symultaniczności - mam ciągle nadzieję że przewaga inicjatywy nie będzie zależeć od tego kto szybciej kliknie.

Jest tylko jeden rodzaj tury symultanicznej, taki jaki zademonstrowano m.in w SEV. W Civ V symultaniczność nie ma. I tego będę się trzymał

Quote:
Kex wrote:
Dziś rano obejrzałem kolejny filmik. Pierwsze wrażenie było nawet pozytywne.

Wygląda to oryginalni ale praktycznie nie pokazano jak projektuje się statki. Pewnie przez brak komponentów i broni. Patrząc na podane parametry okrętów widzę tu kilka potencjalnych problemów. Przede wszystkim wiele (istotnych) danych nie było widocznych. Mam nadzieje, iż będzie do nich dostęp. A co z zaopatrzeniem, paliwem lub/i amunicja. Nie będzie występował jako osobny parametr? No cóż czekam na betą aby móc wytknąć wszystkie problemy

Quote:
Kex wrote:
Największy minus przyznałbym im dziś za command point (komentarz IdeaLCenter). Bądź co bądź jest to trochę sztuczny twór. Lepiej by było,gdyby jedynym limitem była sama ekonomia, tj. mamy tyle okrętów,ile potrafimy utrzymać.

W pełni popieram. Wsparłem grę gdy liczyłem na epickie bitwy. Mam nadziej, iż się nie zawiodę.
Oct 28, 2014 at 11:24

Print
PAwleus

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #99]

Quote:
Merthen wrote:
Jest tylko jeden rodzaj tury symultanicznej, taki jaki zademonstrowano m.in w SEV. W Civ V symultaniczność nie ma. I tego będę się trzymał

Dobre Martwi mnie jednak że są tacy co się z nami nie zgadzają w tym punkcie... Hm... na Księżyc od 40 lat chcą wysyłać tylko księży, strzał w tył głowy też już się jakby przeżył, a seryjny samobójca zdecydowanie zbyt popularny... no co tu poradzić? Może... przekonać?

Quote:
Kex wrote:
Największy minus przyznałbym im dziś za command point (komentarz IdeaLCenter). Bądź co bądź jest to trochę sztuczny twór. Lepiej by było,gdyby jedynym limitem była sama ekonomia, tj. mamy tyle okrętów,ile potrafimy utrzymać. Mocno mnie zastanawia,jak oni chcą połączyć te command point i spore różnice w ilości systemów w zależności od wyboru wielkości galaktyki. Obawiam się,że będzie kolejna rzecz wymagająca balansowania,a więc podatna na błędy. Limit flot jeszcze z jednego powodu wydaje mi się dziwny - wprowadzili sporo rozmiarów okrętów,przy flotach mamy rozpiskę ile jest okrętów każdego z typów,co pasowałoby do opcji sporej liczebności flot. Mniejsza ilość wydaje mi się swego rodzaju niewykorzystaniem potencjału. Ja mam tylko nadzieję,że nie zamierzają zrobić tego,co najmniej podobało mi się w MoO2 tj. silna tendencja,że o wyniku gry rozstrzygała jedna decydująca bitwa po opanowaniu ok. połowy dostępnych układów.

Tu się z Wami nie zgodzę. Z tego co zrozumiałem Command Points nie będą jakimś sztywnym limitem, a tylko w ramach wykorzystania ich nie będzie płaciło się utrzymania za statki (tak było w MoO2, o ile dobrze pamiętam, a na pewno w BotF). Także nie zgodzę się co do sztuczności: Command Points coś konkretnego wytwarza, więc utrzymanie statków w ramach tego limitu może być wliczone w utrzymanie wytwarzających je elementów. Z obu tych powodów nie widzę żadnego problemu z połączeniem idei Command Pointów i sporych różnic w ilości systemów - tak jak przy większej ilości systemów jest możliwe zbudowanie silniejszego ekonomicznie państwa, tak samo jest możliwe posiadanie większej ilości elementów wytwarzających Command Points. Wszystko oczywiście zależy od szczegółów implementacji, ale idea ich może być użyta do zrównoważenia efektu "run-away-empire" (jednemu z imperiów udaje się osiągnąć tak potężny efekt śnieżnej kuli w rozwoju, że pozostałe razem nie mogą mu sprostać choćby robiły wszystko co w ich mocy - coś zbliżonego było w naszej ostatniej rozgrywce), więc ja jestem generalnie za.

Jeśli chodzi o to czy rozstrzyga jedna decydująca bitwa czy nie, to bardziej zależy od graczy niż od twórców gry. Ze strony twórców wystarczy że stworzą grę na tyle strategicznie bogatą, że będą jakieś możliwości uniknięcia silniejszej floty przeciwnika, a do tego nie trzeba jakiegoś szczególnego bogactwa i w MoO2 było ono wystarczające (choć ledwie). Ja w każdym razie nie zauważyłem żeby taka tendencja była silna w MoO2 - to gracze, zwykle po to żeby skrócić grę, decydowali się na postawienie wszystkiego na jedną kartę, ale wcale nie musieli (przyznaję że taka tendencja była, tylko że nie była silna, więc to w sumie kwestia subiektywna ). To prawda jednak, że od MORE należy oczekiwać większej głębi strategicznej (choćby ze względu na większą ilość systemów) i znacznie bogatszych możliwości działań opóźniających (mam nadzieję na różnorodność zbliżoną do SE5, ale to chyba nierealne w sytuacji braku poruszania się flot na poziomie systemu) niż w MoO2.
Nov 01, 2014 at 13:02

Print
Merthen

Re: MORE - Polska strategia kosmiczna na portalu Kickstarter [post #100]

Mi niestety punkty dowodzenia kojarzą się najbardziej z Grzechami Imperium. Są to najgorzej wykonane punkty dowodzenia jakie kiedykolwiek widziałem i bardzo się do nich zraziłem. Według mnie ekonomia jest wystarczającym ograniczeniem a punkty dowodzenia można jedynie użyć do ograniczenia ilości admirałów/flot. Choć to też jest ograniczenie.
No ale jak piszesz wszystko zależy od implementacji. Jest (mała) szansa iż twórcy M.O.R.E coś w tym zakresie zbalansowanego wymyślą.

Nov 01, 2014 at 13:36

Print
^ Początek strony ^
Pages: 1 [2] 3 4

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.