civ.org.pl forums > Civ5 - Ogólne > Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ!
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Civilization V > Ogólne
Poster
Status: Cup Winner

Registered: Aug 16, 2010
IP: Logged
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1951]

To się nazywa praca u podstaw.

Aug 01, 2013 at 10:13

Print
Zibi1981
Status: Elite

Registered: Sept 13, 2006
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1952]

Quote:
lucus wrote: Gram na Deity a jak jestem zmeczony jak wczoraj to przed deity nie pamietam nazwy...

(...) gram mapy od zwyklej po ogromne... tylko wtedy mam szanse na deity, na mniejszych tylko 1v3 umiem wygrac a to znowu nie jest takie wyzwanie...

Piszesz, że tylko na ogromnych mapach masz szanse na poziomie bóstwo...jakoś średnio chce mi się w to wierzyć. Już nieśmiertelny na większych mapach oznacza, że masz mnóstwo wrogów, którzy prześcigają Cię bardzo długo w rozwoju, a co dopiero poziom wyżej.

Zarejestrowany użytkownik Linuksa #437555
Zarejestrowany komputer #343538

"The great questions of the day will not be settled by means of speeches and majority decisions but by iron and blood"
Otto von Bismarck
Aug 01, 2013 at 10:28
Gadu-Gadu: 7707800
Print
Alduviel

Registered: Apr 13, 2011
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1953]

lucus przelewa myśli na papier jak szacho. Z wyjątkiem, że szacho czasami coś wartościowego napisze.

W chwale swej dobry, potĂŞÂżny i jasny"

Aug 01, 2013 at 10:56

Print
Koperfield84

Registered: Jul 11, 2012
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1954]

@aldu - jak już cie mam na forum to powiedz mi jedną rzecz.
Ostatnio grałem z kumplem, chcieliśmy spróbować sobie 2vs2 przeciwko AI...zrobiliśmy grę prywatną itd. i teraz jakim cudem mogłeś dołączyć do naszej gry zamiast AI? I po co ?

Aug 01, 2013 at 11:16

Print
memik

Registered: Sept 10, 2010
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1955]

Ja widzę odpowiedzi Coorpika tak, chce się psitulić a jak Coorpik chce się tulić to chyba źle nie jest

Aug 01, 2013 at 12:21

Print
lucus
Status: Settler

Registered: Jan 11, 2010
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1956]

coorp pokaz mi sava z deity na mapie wielka lub wiekszej gdzie w 1000 roku masz n1 w sile wojskowej
Owszem da sie- ale nie bedziesz miec cudow.
Nie, nie zagralem 1 gry a od wydania dodatku z 3-4 na deity w tym 2 skonczone sukcesem
Nie nie mam klopotow z ta gra misiu))

Multiki? znajac zycie kwestia 2-3 gier aby zobaczyc jak sie budujecie... mialem w swoim zyciu juz kilku ludzi ktorzy na civ 3-4 gdy bylem mlodszy chcieli duela bo sie odezwalem na fanatykach)) Bylo czasem tak ze pierwszy raz wygrali- czasem)))

Aug 01, 2013 at 15:03

Print
szachoboks
Status: League Winner

Registered: Feb 22, 2011
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1957]

Quote:
lucus wrote:
chcieli duela bo sie odezwalem na fanatykach)) Bylo czasem tak ze pierwszy raz wygrali

Dzieki tobie pare osób wygrało swoja piewszą gre w multi

[Edited by szachoboks on Aug 01, 2013 at 15:27]
Aug 01, 2013 at 15:24

Print
Maiar
Status: Hero

Registered: Sept 26, 2010
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1958]

Wow, ktoś jest bardziej arogancki niż ja.
Smiałbym powiedzieć że podejrzane.

Tak czy siak widzę bliskie podobieństwo między Lucusem a Poznaniakiem, chyba rodzina.

[Edited by Maiar on Aug 01, 2013 at 15:26]

Aug 01, 2013 at 15:25
Gadu-Gadu: 10423380
Print
coorp

Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1959]

Quote:
lucus wrote:
Owszem da sie- ale nie bedziesz miec cudow.

Jesteś typowym przykładem jednostki, którą nazywamy tutaj "bobami budowniczymi". Maksujesz cuda olewając armię i dziwisz się, że dostajesz od AI w dupę. Ja wyznaję zasadę, że najlepsze cuda to takie, które zbuduje dla mnie komputer.

Quote:
lucus wrote:Multiki? znajac zycie kwestia 2-3 gier aby zobaczyc jak sie budujecie...

No to fajnie ziomas, łap mnie na Steamie i pogramy 2-3 gry.

PS. Co Ty masz z tymi wielokropkami chłopie? Jakiś fetysz czy co?

Aug 01, 2013 at 15:36

Print
Degan

Registered: Jun 24, 2012
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1960]

Witam ja w sprawie tych kluczy od Azazella. Ja bym był zainteresowany jednym lecz nie mogłem jakoś napisać do ciebie wiadomości ( wiem jestem noobem i rozumiem że wiadomości można wysłać tylko jeśli jest się zaproszonym do znajomych. Więc wysłałem do ciebie zaproszenie. )

Pozdrawiam i liczę na szczęście że się skontaktuje z tobą na czas, bo teraz jestem na urlopie z dala od kompa i po prostu może być problem.

Aug 01, 2013 at 16:51
Gadu-Gadu: 46338727
Print
lucus

Registered: Jan 11, 2010
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1961]

nie wyobrazam sobie aby na deity nie miec biblioteki i ogrodow
Stad mam mniejsza armie niz oni na poczatku, staram sie aby na wybor ideologi miec przecietna sile armi- czyli rok 1500-1650.

Ale z tego co sie orientuje w weekend powinienem miec cos luzu.
Szukac Cie na steamie jako coorp?
?Ja chyba mam l.kopanski
Skoncze swoja gre dzis lub najdalej jutro i w sobote sporbuje Cie zlapac.
Pokazesz mi te 2-3 gry jak leze i placze.
Wybor mapy nacji- jak uwazasz- nie chce tylko francji a ja nie chce abys mial elzbiete-reszta bez znaczenia.

ps. nie znam zadnych map wszystkie 3 mecze gramy na tej samej abym juz od drugiego meczu wiedzial gdzie co i jak))

Aug 01, 2013 at 16:52

Print
coorp

Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1962]

Lucus, duele na multi gramy na skrypcie Henia, ale od biedy możemy grać na Pandze, 4 cs, ruiny, barby, poziom nieśmiertelny, balans, losowe nacje.

W weekend nie ma mnie w domu więc dopiero termin po weekendzie wchodzi w grę. Mój nick na Steam coorp.

Aug 01, 2013 at 16:55

Print
Offka
Status: Novice

Registered: Mar 21, 2013
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1963]

A tak dla odmiany Drodzy Panowie króciutka relacja niedoświadczonej (ale też kiedyś grywającej jeszcze w Civi II, III i IV) i nastawionej pokojowo kobiety, grającej w BNW.

Gracz ze mnie słaby, rozegrałam do tej pory w V raptem z pięć gier w sumie, więc poziom Książę jedynie. Mapa Kontynenty, civi Polska, 10 cywilizacji, 23 CS, maraton.
Jedna gra przegrana - zwycięstwo dyplomatyczne AI, ale wtedy to nawet nie wiedziałam, jak czytać dane na temat kultury. Druga wygrana przez zwycięstwo kulturowe ok. 1940 r.
Nieco się zawiodłam, bo chciałam poznać wszystkie nowe jednostki, np. niesławne X-com.

Wnioski: Polska jest naprawdę dobrą nacją do zwycięstwa kulturowego (solidarność). Dzięki szlakom handlowym AI stało się bardziej pokojowe, wojny wybuchają rzadziej, co mi akurat pasuje.
Dyplomacja jest dużo ciekawsza, a AI nieco bardziej przewidywalne.
Nadal oddaje jednak miasta za nic, ot bo dość długo trwa wojna, a ja nie mam ochoty na pokój. Coś z tym powinni zrobić. Oczywiście na wyższych poziomach może jest inaczej.
Myślę, że już niedługo przejdę o piętro wyżej, to się przekonam. Bardzo podoba mi się turystyka, archeologia i wielkie dzieła. Chętnie bym jednak wzbogaciła jeszcze tę opcję np. o jakiś wyraźny aspekt ekonomiczny. Zresztą zarządzania pieniądzem, podatkami itd. brak mi w Civi V. Dyplomacja wg mnie też nieco zbyt okrojona. Prosiłoby się jeszcze nieco urozmaicić szpiegostwo (sabotaż?)
Dodatek jednak dla bardziej pokojowych graczy wymarzony, bo jednak szlaki handlowe i zysk z nich nieco przyhamowuje zapędy wojenne. Gra wg mnie więc sporo zyskała.
Ciekawe, czy będą jakieś następne tak spore dodatki. Chciałoby się

[Edited by Offka on Aug 01, 2013 at 16:58]

Aug 01, 2013 at 16:56

Print
magmax

Registered: Oct 13, 2010
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1964]

Zagrałem 2 gry na singlu i się rozczarowałem.

Nie widzę zmian w AI - nie buduje cudów, źle atakuje, gromadzi bez sensu kasę.

Na imperatorze (wyższe poziomy wg mnie są przegięte z bonusami dla AI) bez żadnych przeszkód wpierw pobudowalem największe cuda, nastawiałem miast, później zdominowałem religie, CS i kongres - wcześniej oczywiście AI zawiązywało jakieś koalicje ale tylko się rozbijali i płacili krocie za pokój. Nie podbijałem ich wszystkich tylko dlatego, że mi się klikać nie chciało - a i tak górowałem w demo i nauce. Obie gry wygrałem dyplomatycznie.

Nie ogarniam jeszcze wszystkiego ale podzielę się kilkoma opiniami dotyczącymi zmian w mechanice

plusy:
- brak kasy na początku - trzeba się nakombinować (ale później gdy skarbiec się przelewa to minus bo można podkupować wszystko i wszystkich)

- archeologia - ciekawe, choć później nuży

- barbarzyńcy - dają w kość, upgradują jednostki chyba lepiej dbają o rannych

- opcje w dyplomacji i kongres - super, oby to jeszcze zostało rozbudowane

- nowe nacje i ich cechy - super

- dokarmianie miast karawanami - bardzo dobry pomysł - szczególnie przy miastach strategicznych, które trzeba postawić na jakimś śniegu

- Polska i husaria - miodzio jednostka

minusy:
- turystyka - nie ogarniam tego - i nie wiem czemu to ma mieć aż takie znaczenia w dziejach nacji

- karawany - trochę to nużące - sprawdzanie, produkowanie, wysyłanie - ten handel jakoś automatycznie powinien się robić

- ideologie - nie wiem po co to komplikować aż tak bardzo - teraz jest religia + polityki + ideologia + cechy nacji + ustawy kongresu + stosunki z innymi - chyba za dużo czynników wpływających na rozwój państwa

- bzdurne AI - szczególnie atak i oddawanie miast i zasobów jak im atak nie pójdzie

- AI nie buduje cudów lub stawia zawsze te same (kolos, latarnia...), nie wykorzystuje dobrze wielkich ludzi, nie wie co robić z kasą

- brak zdarzeń losowych jak plagi, pożary, trzęsienia ziemi, potopy, anomalie klimatyczne, szarańcze itp. - przecież takie wydarzenia potrafiły obracać imperia w perzynę!

- i co chyba najważniejsze - nie poprawiono klimatu gry - obrazki z "dziełami" wiele tu nie zmieniły - jakoś nie czuć wchodzenia w nowe ery, doniosłości jakiś wydarzeń, klimatu, że jest wojna

Ogólnie wg mnie Bogowie i Królowie to był spory postęp - ten dodatek aż takiej zmiany nie zrobił. Gra nuży - ale pewnie też jakiś wpływ na moje odczucia ma fakt, że się w Civ V już sporo nagrałem - no i nie mam czasu jak kiedyś na grę na multi - a to o wiele ciekawsze wyzwanie.

Pewnie popykam jeszcze parę partii - ale szału nie ma...

Aug 01, 2013 at 20:10

Print
AlfaLeporis
Status: Regular

Registered: Apr 11, 2013
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1965]

No dobra, przyznać się kto zamawiał danie z barbarek?

EDIT: Za wzgórzami pewnie było ich jeszcze więcej... ogólnie rzecz biorąc to "nieco" się zdziwiłem - zwłaszcza że chciałem tutaj założyć kolonie i nie spodziewałem się oporu tubylców.

[Edited by AlfaLeporis on Aug 01, 2013 at 20:21]

Aug 01, 2013 at 20:17

Print
gurpegi

Registered: Apr 21, 2011
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1966]

O, barby mają żelazo i konie. Dobrze, że to wprowadzili. A swoją drogą ciekawa mapka, że nie ma żadnej nacji w Ameryce Pn.

Aug 01, 2013 at 21:02

Print
magmax

Registered: Oct 13, 2010
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1967]

Quote:
gurpegi wrote:
O, barby mają żelazo i konie. Dobrze, że to wprowadzili. A swoją drogą ciekawa mapka, że nie ma żadnej nacji w Ameryce Pn.

Jak nie ma? Tam są wszędzie barbarzyńcy
Aug 01, 2013 at 21:28

Print
Zibi1981

Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1968]

Quote:
magmax wrote: - bzdurne AI - szczególnie atak i oddawanie miast i zasobów jak im atak nie pójdzie

Bardzo dziwne jest to, że komp prędzej odda miasto za pokój, niż surowiec luksusowy.

"The great questions of the day will not be settled by means of speeches and majority decisions but by iron and blood"
Otto von Bismarck
Aug 01, 2013 at 21:36
Print
Krajzen

Registered: Oct 31, 2010
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1969]

No u mnie jak na złość za cholerę nie chce oddawać miast, wszystko może oddać byle nie miasta W ogóle u mnie AI strasznie cenią sobie miasta w handlu - kolonię kilku obywateli w jakiejś tundrze można wymienić za cały pakiet surowców luksusowych, strategicznych, złoto netto i złoto na turę

Miałem bardzo ciekawą rozgrywkę gdy odpaliłem pakiet modów, z dużą mapą Ziemi z prawdziwymi lokacjami i losowymi nacjami. Mi się trafiła Portugalia, zaś rozkład civek był kompletnie porąbany - z 22 nacji tylko Etiopia, Songhaj, Majowie, Irokezi, Korea i Syjam nie były w regionie Europa/Morze Śródziemne, więc było zwariowane centrum i puste obrzeża. A, i grałem z modem wprowadzającym "historyczne daty" powstawania poszczególnych cywilizacji. Ostatecznie udało mi się zrobić z Portugalii superpotęgę handlowo - morską kolonizującą Amerykę Południową i rywalizującą z Hiszpanią (historycznie ) przy czym biedną kulturowo i bez własnej religii.

Urzekł mnie mod Health and Plague, który gorąco polecam ludziom grającym na modach - wprowadza on prosty system zdrowia poszczególnych miast, gdy jest ono niskie wybuchają zarazy przenoszące się poprzez szlaki handlowe i jednostki; bardzo dobrze dynamizuje grę i ją utrudnia. Byłem świadkiem czegoś w rodzaju Czarnej Śmierci gdy potężna epidemia zdziesiątkowała Persję, Asyrię, Turcję, Bizancjum, Kartaginę, Egipt, Etiopię, Hunów, Rosję i Wenecję...

Było bardzo fajnie, po czym zrąbał się save

Aldous Huxley

Aug 01, 2013 at 23:29

Print
Zibi1981

Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1970]

Quote:
Krajzen wrote: Urzekł mnie mod Health and Plague, który gorąco polecam ludziom grającym na modach - wprowadza on prosty system zdrowia poszczególnych miast, gdy jest ono niskie wybuchają zarazy przenoszące się poprzez szlaki handlowe i jednostki; bardzo dobrze dynamizuje grę i ją utrudnia. Byłem świadkiem czegoś w rodzaju Czarnej Śmierci gdy potężna epidemia zdziesiątkowała Persję, Asyrię, Turcję, Bizancjum, Kartaginę, Egipt, Etiopię, Hunów, Rosję i Wenecję...

Czyli tak jak to było w Civ IV, za czym trochę tęsknię.

Otto von Bismarck
Aug 02, 2013 at 08:52
Print
Adriannn

Registered: Feb 27, 2010
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1971]

Quote:
Krajzen wrote:
Miałem bardzo ciekawą rozgrywkę gdy odpaliłem pakiet modów, z dużą mapą Ziemi z prawdziwymi lokacjami i losowymi nacjami. Mi się trafiła Portugalia, zaś rozkład civek był kompletnie porąbany - z 22 nacji tylko Etiopia, Songhaj, Majowie, Irokezi, Korea i Syjam nie były w regionie Europa/Morze Śródziemne, więc było zwariowane centrum i puste obrzeża. A, i grałem z modem wprowadzającym "historyczne daty" powstawania poszczególnych cywilizacji. Ostatecznie udało mi się zrobić z Portugalii superpotęgę handlowo - morską kolonizującą Amerykę Południową i rywalizującą z Hiszpanią (historycznie ) przy czym biedną kulturowo i bez własnej religii.

Mógłbyś podesłać linka do tej mapy i moda? Tutaj lub na PW
Aug 02, 2013 at 11:06

Print
AlfaLeporis

Registered: Apr 11, 2013
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1972]

Quote:
gurpegi wrote:

Mapa jest z modu True Start Location, a że civki tak się wylosowały że wszystkie są ze starego świata to taką mam sytuację. Swoją drogą, ciekawe czy AI będzie zasiedlało obie Ameryki, czy zostawią je ścieśnionemu w Europie Cesarstwu Rzymskiemu
Aug 02, 2013 at 13:18

Print
Krajzen

Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1973]

Mod wprowadzający system zdrowia i epidemii

Powiem szczerze że nie wiem dlaczego mod który z założenia ma rozwalać graczowi miasta sprawia mi tak wiele przyjemności, chyba chodzi tu o mój fetysz na punkcie "symulowania historii" (odbija się on czkawką nawet w arcadowych strategiach) i wyzwań

In Game Editor

Chyba jeszcze niezaktualizowany do BNW, tym niemniej fenomenalny mod - pozwala on na edycję mapy w trakcie gry. Mówiąc edycję mapy mam na myśli edycję w s z y s t k i e g o, od edycji każdego heksa po edycję każdego miasta, jednostki i cywilizacji n a b i e ż ą c o. Naturalnie zdarza się że takie cudo jest niestabilne tym niemniej pozwala on na Ufajnianie Rozgrywki poprzez "cheaty", modyfikację wyjątkowo frustrujących rzeczy (AI zakładające miasto w środku imperium gracza), a z mniej cheaterskiej i bardziej masochistycznej strony np. dodawanie rywalom AI wojsk i miast Osobiście stosuję tylko to ostatnie jako element podbijający poziom trudności w górę, choć doskonale zdaje sobię sprawę że to nieco oszukańcze - ale dla pomocy AI jestem gotów zrobić wszystko

Never Become a Warmonger

AI z tym prostym modem przestaje czepiać się o zajęcie tego państwa - miasta 3000 lat temu...

Opcje dyplomatyczne z Civ IV

Potencjalnie kozacki mod, jako że dodaje do dyplomacji opcje handlu technologiami, mapami, wasalizacji i proszenia cywilizacji AI o pomoc, jeszcze nie próbowałem

Nowe rezolucje Kongresu

Dwie nowe rezolucje: pakiet pomocowy (dana nacja dostaje +40 złota na turę, nie wiem po co to jest taktycznie, ale i tak bardzo mi się podoba ) oraz nałożenie na daną nację sankcji militarnej (+50% kosztów utrzymania wojsk), plus ukazanie możliwości dodawania fajnych opcji do Kongresu

Historyczne Daty Startowe

Mi osobiście się ten mod nie podoba bo uważam że psuje balans, ale wiele osób go sobie ceni za Egipt pojawiający się w starożytności i Rosję w średniowieczu...

Play the Europe, prawdziwe lokacje startowe

Chyba najlepsza mapa na jakiej miałem okazji grać w Civ5, są dostępne jej wersje w większych wymiarach. Zdumiewająco klimatyczna i grywalna.

Legendary Earth Mod

I moja ulubiona mapa świata w Civ5, piękna i dobrze zbalansowana. Wśród zestawu grywalnych nacji jest Polska, zresztą można to zmodyfikować. Osobiście uważam że jest to mapa lepsza niż te z pakietu Yet Another Earth Maps które mają tendencje do dziwacznego rozstawienia surowców czy Play the World (bardzo głupi rozkład nacji).

Adriann, większość map z Prawdziwymi Lokacjami ma odgórnie ustawiony zestaw cywilizacji jakie na nich występują (i odpalasz je poprzez "wczytaj scenariusz", wyjątkiem jest Yet Another Earth Maps gdzie masz ładne submenu do wybierania/losowania narodów i opcji gry. Tym niemniej, osobiście wolę i polecam Legendary Earth albo Play the World - co prawda aby zmieniać rozstaw nacji musisz to robić poprzez World Builder, ale jest to proste, a Yet Another Earth Maps są moim zdaniem niższe jakościowo i gorzej zbalansowane (tamtejsze mapy mają chyba losowe surowce, co prowadzi do głupot w stylu kość słoniowa w Europie, futra w Afryce, dziesięć złóż miedzi obok siebie czy brak węgla w Amerykach...)

[Edited by Krajzen on Aug 02, 2013 at 16:21]

Aldous Huxley

Aug 02, 2013 at 16:12

Print
Adriannn

Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1974]

Wielkie dzięki! Zasysam wszystko prócz pierwszego (kolejne utrudnienie to tej cholernie trudnej do ogarnięcia gry xD). In Game Editor przyda się do przygotowywania mapek, np. ustawienie cywilizacji obok siebie, według prawdziwej etniczności, historii, kultury itp. Jeszcze raz dzięki!

Aug 02, 2013 at 19:31

Print
Krajzen

Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1975]

Sprawdź jeszcze Info Addict (masa fajnych statystyk, niezaktualizowane jeszcze do BNW ale pre - dodatkowe statystyki i tak działają ) oraz to co nazywam Pakietem Ekologicznym:
- Tree Growth: lasy się rozrastają na mapie
- Global Warming: po wejściu w erę przemysłową pojawia się globalne ocieplenie (pola zamieniają się w pustynie/mokradła itp)
- Reforestation (po odkryciu Nawozu możliwość zalesiania terenu )

Aha, uprzedzam że odpalenie wszystkich modów naraz może skutkować zawieszaniem się tak zmodowanej gry albo innymi problemami z kompatybilnością, choć żadne "trwałe uszkodzenie gry" nie grozi

Aldous Huxley

Aug 03, 2013 at 12:15

Print
Adriannn

Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1976]

Dziś rozpocząłem nową rozgrywkę z modami. Najpierw spróbowałem z historycznym spawnem. W czasie lecenia do startu Polski w X wieku, wygrałem grę kulturowo...

Potem bez czasowego spawnu, na mapie Europy, Polską. Gdzieś w środku epoki klasycznej zacząłem się poważnie bawić tym edytorem. Fajna sprawa, wyeliminowałem to co mnie wkurzało w realnych mapach - postawiłem sobie miasto nad morzem i przemianowałem je z Łodzi na Gdańsk. Drugim miastem Rosji stał się Smoleńsk, a Niemiec - Szczecin. Po tym jak zmieniłem Bismarckowi nazwę miasta, to od razu postawił Hamburg na właściwym miejscu Później zacząłem zmieniać granicę cywilizacji na te bardziej historyczne, ale niestety gra się zacięła i "przestała działać". Tak jak mówiłem

Aug 03, 2013 at 13:22

Print
coorp

Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1977]

O nowym dodatku głośno nawet w polityce

http://jacekgadzinowski.natemat.pl/70855,my-cywilizacja-polski

Aug 06, 2013 at 17:34

Print
Alduviel

Registered: Apr 13, 2011
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1978]

"U naszych polityków na topie od wielu lat jest chyba Mafia II..."

W chwale swej dobry, potĂŞÂżny i jasny"

Aug 06, 2013 at 22:35

Print
bolo99
Status: Veteran

Registered: Jul 03, 2012
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1979]

Czy bonusy z Tradycji (darmowe akwedukty i pomniki) obowiązują przy kupionych puppetach Wenecji?

Aug 08, 2013 at 14:27

Print
Andrev

Registered: Sept 29, 2008
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1980]

Quote:
Krajzen wrote:
Byłem świadkiem czegoś w rodzaju Czarnej Śmierci gdy potężna epidemia zdziesiątkowała Persję, Asyrię, Turcję, Bizancjum, Kartaginę, Egipt, Etiopię, Hunów, Rosję i Wenecję...

Brzmi bosko, ale nie jest to tak, że jako jest to mod zewnętrzny to AI nie kalkuluje systemu zdrowia w rozwoju miast?
Owszem, miło jeżeli podłapiesz taka plagę, ale gorzej jak AI sobie z nią nie radzi, co poniekąd wynika z twego opisu.
Aug 08, 2013 at 19:57

Print
bolo99
Status: Veteran

Registered: Jul 03, 2012
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1981]

Heh, właśnie grałem pierwszy raz na zwycięstwo kulturowe (Maroko, emperor, duża mapa, fraktal). Rzuciło mnie samego na kontynent z 2 CSami. Szybko zbudowałem Partenon, gildie, kilka dzieł i dopiero po wejściu w renesans okazało się że zagrałem bez sensu bo turystyka się nigdzie nie kumuluje i zaczyna faktycznie działać dopiero po odkryciu innych civek.
[facepalm]

Aug 09, 2013 at 18:12

Print
Plantator

Registered: Dec 09, 2005
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1982]

Quote:
bolo99 wrote:
Czy bonusy z Tradycji (darmowe akwedukty i pomniki) obowiązują przy kupionych puppetach Wenecji?

Tak.
Aug 09, 2013 at 19:20

Print
Karule
Status: Conscript

Registered: Nov 17, 2010
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1983]

Może ktoś wyjaśnić, czemu na mapce polskiej cywilizacji Śląsk jest przyłączony do ówczesnych granic Polski? :d Przecież chociaż Kazik próbował i próbował, to tej prowincji nie odzyskał. Jeszcze to Sweidnitz :P

Aug 09, 2013 at 22:41

Print
Adriannn

Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1984]

Najwyraźniej błąd. Ale ja tego nie zauważyłem O.O

Aug 10, 2013 at 10:00

Print
Wobi

Registered: Jul 11, 2013
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1985]

Małe pytanko:

Jak zdobyć tą złotą górę? Nie mogę kupić tego hexa.
Często są takie sytuacje gdy mamy wartościowego hexa, a nie można go kupić oraz "ekspancsja" nie może go sięgnąć.
Czy może mi też ktoś wytłumaczyć jak działa ta "ekspansja"- rozumiem, że jest to związane z kulturą.

Aug 10, 2013 at 16:15

Print
Heniu
Status: Administrator

Registered: May 11, 2004
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1986]

Możesz kupić heksy oddalone o maksymalnie 3 pola od miasta. Dalej musisz czekać aż się przyłączą poprzez kulturę. Oczywiście skoro nie możesz kupić tego heksa to nie będziesz też mógł na nim pracować, bo zasięg robotników również wynosi 3 heksy od miasta.

Dołączanie heksów do terytorium jest zależne od szybkości przyrostu kultury i dodatkowych bonusów od cudów, religii itp., oczywiście koszt kolejnych heksów wzrasta - cała filozofia.

Aug 10, 2013 at 16:58

Print
Wobi

Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1987]

Czyli teraz mam możliwe maksymalnie w kulturę ładować dla tego miasta, żeby w końcu załapało hexa dla tego miasta? Rozumiem, że to jest cud i jeśli załapie to hex oraz postawię tam zielonego ludka to będę mieć +10złotka na turę. W sumie tylko z myślą o tej górze podbiłem to miasto...

[Edited by Wobi on Aug 10, 2013 at 17:46]

Aug 10, 2013 at 17:46

Print
LoD
Status: God Emperor

Registered: Apr 03, 2001
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1988]

Tak jak napisał Heniu, jeśli ten Cud Natury jest położony dalej niż 3 heksy (a raczej jest), to nie możesz wyznaczyć obywatela do pracy nad nim, tzn. nie postawisz tam "zielonego ludka". Musiałbyś postawić nowe miasto oddalone o nie więcej niż 3 heksy.

Aug 10, 2013 at 18:09
Gadu-Gadu: 816683
XFire lordofdusk
Print
maryan

Registered: Apr 26, 2011
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1989]

Quote:
Karule wrote:
Może ktoś wyjaśnić, czemu na mapce polskiej cywilizacji Śląsk jest przyłączony do ówczesnych granic Polski? :d Przecież chociaż Kazik próbował i próbował, to tej prowincji nie odzyskał. Jeszcze to Sweidnitz :P

@Adriannn

Ooooooo widzę, że się w szkołę kamieniami rzucał zamiast do niej chodzić

[Edited by maryan on Aug 11, 2013 at 14:44]
Aug 10, 2013 at 18:13

Print
Adriannn

Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1990]

Wypraszam sobie. Historię bardzo lubię, jestem finalistą wojewódzkiego konkursu. O co ci chodzi, że nie zwróciłem na to uwagi?

Aug 10, 2013 at 18:21

Print
Wobi

Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1991]

Quote:
LoD wrote:
Tak jak napisał Heniu, jeśli ten Cud Natury jest położony dalej niż 3 heksy (a raczej jest), to nie możesz wyznaczyć obywatela do pracy nad nim, tzn. nie postawisz tam "zielonego ludka". Musiałbyś postawić nowe miasto oddalone o nie więcej niż 3 heksy.

Zaraz zaraz... Czyli nie opłaca się za bardzo rozwijać populacji bo nie będą mogli pracować za daleko od miasta? Czyli po pewnym czasie nie ważne jak duże będę mieć terytorium to i tak nowo urodzeni będą bezrobotni i tylko młoteczki dawali. Ehhh, po co ja się tyle o to miasto trudziłem...

[Edited by Wobi on Aug 10, 2013 at 18:23]
Aug 10, 2013 at 18:23

Print
Karule

Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1992]

Quote:
maryan wrote:

Śmieszne. Śmieszne tym bardziej, że jestem specjalistą od map historycznych, które przeglądam od podstawówki i mógłbym odręcznie rysować granice Polski różnych okresów bez żadnej pomocy. Dodatku jeszcze nie mam, a ten błąd zobaczyłem oglądając gameplay na youtubie... na telefonie. Takie rzeczy to wyczuwam na kilometr.

Śląsk nie wchodził w skład państwa Kazimierza Wielkiego... co zresztą wynika z mapy, którą tu podałeś, a która różni się od tej z civ 5, którą ja podałem wcześniej. Zresztą zobacz sobie na Świdnicę - gdzie znajduje się na mapie podanej przez Ciebie, a gdzie na błędnej z gry.

[Edited by Karule on Aug 10, 2013 at 18:48]
Aug 10, 2013 at 18:46

Print
DziX

Registered: Apr 01, 2010
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1993]

Quote:
Wobi wrote:
Quote:
LoD wrote:

Zaraz zaraz... Czyli nie opłaca się za bardzo rozwijać populacji bo nie będą mogli pracować za daleko od miasta? Czyli po pewnym czasie nie ważne jak duże będę mieć terytorium to i tak nowo urodzeni będą bezrobotni i tylko młoteczki dawali. Ehhh, po co ja się tyle o to miasto trudziłem...

Warto rozwijać populację, bo później będziesz potrzebował specjalistów do gildii artystów itp.
Aug 10, 2013 at 19:11

Print
maryan

Registered: Apr 26, 2011
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1994]

Quote:
Karule wrote:
Quote:
maryan wrote:

Śmieszne. Śmieszne tym bardziej, że jestem specjalistą od map historycznych, które przeglądam od podstawówki i mógłbym odręcznie rysować granice Polski różnych okresów bez żadnej pomocy. Dodatku jeszcze nie mam, a ten błąd zobaczyłem oglądając gameplay na youtubie... na telefonie. Takie rzeczy to wyczuwam na kilometr.

Śląsk nie wchodził w skład państwa Kazimierza Wielkiego... co zresztą wynika z mapy, którą tu podałeś, a która różni się od tej z civ 5, którą ja podałem wcześniej. Zresztą zobacz sobie na Świdnicę - gdzie znajduje się na mapie podanej przez Ciebie, a gdzie na błędnej z gry.

Nie wyciągaj wniosków po oglądaniu gameplay'ów na youtubie... na telefonie, tak jak nie głaskaj napisów na płocie ... " mógłbym odręcznie rysować granice Polski różnych okresów bez żadnej pomocy" - gratuluję zdolności manualnych. Jednak kup dlc. Mój post "adresowany" był do kolegi Adriannn'a, a jedynie wizualizowany twoim wpisem.

Ustalmy fakty.
1.
Imperium polskie -- Casimir the Great -- 1310-1370 [ w okresie historycznym na grafice z gry, Ślask należał do państwa polskiego ale nie za panowania Kazimierza Wielkiego (1333 - 1370) z czego wniosek iż grafa z gry //kształt granic//nie odzwierciedla stanu faktycznego z tego okresu ]

2.
Bolesław Krzywousty (1086 - 1138) pozostawiał pięciu synów, podzielił w swym testamencie Polskę na dziedziczne dzielnice
xxxxxxxxxxxxx (1138-1320) okres rozbicia dzielnicowego w którym granice państwa zmieniały się wielokrotnie,
Władysław Łokietek (1260 - 1333) król polski od 1320-1333 [ usamodzielnienie się Ślaska - 1320 ]
Kazimierz Wielki (1310 - 1370) król polski od 1333-1370 [ostatni z Piastów]

http://polmap.republika.pl/mapy/polska2010.htm
http://polmap.republika.pl/mapy/polska1.htm

Quote:
Adriannn wrote:
Quote:
maryan wrote:

Wypraszam sobie. Historię bardzo lubię, jestem finalistą wojewódzkiego konkursu. O co ci chodzi, że nie zwróciłem na to uwagi?

Finalista konkursu a jaki ....drażliwy Więcej luuuuuuzu, tu nie konkurs. Z pewnością mnóstwo osób nie zwróciło na to uwagi.

[Edited by maryan on Aug 11, 2013 at 01:41]
Aug 11, 2013 at 01:36

Print
Adriannn

Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1995]

A ja nadal nie rozumiem o co ci chodzi. Mapa jest błędna. Za czasów rządów Kazimierza Polska nie miała Śląska, a mapa definitywnie pokazuje królestwo polskie za jego czasów.

Aug 11, 2013 at 08:10

Print
Karule

Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #1996]

@maryan