civ.org.pl forums > Civ5 - Ogólne > Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ!
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Civilization V > Ogólne
Poster
Status: Veteran

Registered: Feb 13, 2011
IP: Logged
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #2051]

Francja ma podwójne premie ale tematyczne do turystyki. To nie działa tak, że masz +8 kultury z partenonu ale tak, że jak zapełnisz sloty to masz x2, więc bonus Francji jest marny.

Oct 23, 2013 at 16:24

Print
M4st4h
Status: Cup Winner

Registered: Feb 14, 2012
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #2052]

Kurcze panowie, gra co raz bliżej ideału Prawie wszystkie zmiany jak dla mnie na plus.

Do pełni szczęścia brakuje mi tylko korporacji i migracji ludności między miastami i państwami (jest super mod do ściągnięcia, który bierze pod uwage szczęście lokalne w mieście, produkcję i kasę n mieszkańca i wylicza z tego współczynnik szczęścia, im wyższy tym większa szansa, że populacja będzie uciekać z własnych i przeciwnika miasy - nie wiem czy działa po patchu?).

Co do religii - poniekąd zgadzam się z szachem. Cisnąc na starcie w religię i tak nie wyprzedzisz tego, który ma pustynię i np. trafi CS'a religijnego w 2 turze. Grając w 6 na 90% ktoś cię wyprzedzi z religią nawet jeśli od razu lecisz w stonehenge. Kluczowe tutaj jest jaki masz teren (pustynia i folklor dalej rządzą) - jeśli nie to jeszcze zostaje zajęcie jakiegoś cudu naturalnego drugim miastem jeśli trafi się w pobliżu. Inaczej nie ma co się ciśnieniować religią - jakąś tam do renesansu będziesz miał od sąsiadów, a już trzeci i czwarty gracz zazwyczaj do wyboru ma syf.

Dodatkowo religię osłabiło BNW przez droższe techy za każde kolejne miasto. Wcześniej mogłem na dzień dobry walnąć 6-8 miast, wyciągnąć szczęście religią i z nauką nie odstawałem, a produkcyjnie byłem w stanie zalać wrogów armią już od klasycznej epoki. Teraz jak postawię 5 miast grając na wolność to już święto, bo zaczyna się zamulanie w nauce. Również szczęścia wtedy aż tyle nie potrzeba. Boli również fakt, że kary za niezadowolenie idą liniowo, a nie skokowo od -10 jak wcześniej (większość gier do 50-60 tury jechałem na -8 niezadowolenia - teraz takie coś sie nie opłaca). Dlatego wygrywająca w G&K strategia na spam miast oficjalnie umarła 75% przypadków wybieram tradycję i grę na 3-4 miasta. Moja ulubiona nacja - aztekowie stała się tym samym jeszcze mocniejsza

Oct 24, 2013 at 01:09

Print
saboteur
Status: Regular

Registered: Jan 16, 2006
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #2053]

zgadzam się, gra jest już bardzo dobra, a w porównaniu z podstawką bez patchy to niebo a ziemia.

ale czasami restartuję rozgrywkę bo robi się za łatwo, nawet na immortalu - np. gdy znajduję ten cud co daje 500 złota, mam tereny pustynne i do wyboru desert folklore lub za bardzo wypasioną miejscówkę na stolicę.

Oct 24, 2013 at 15:53

Print
memik
Status: Elite

Registered: Sept 10, 2010
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #2054]

Masochista

Oct 24, 2013 at 15:58

Print
marcellomar
Status: Novice

Registered: Nov 26, 2013
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #2055]

Witam wszystkich, jeśli chodzi o Civ5 to jestem nowicjuszem totalnym, skusiła mnie darmowa podstawka (za głosowanie w Game awards) potem był syndrom jeszcze jednej tury i inwestycja w dodatki. Powiem tak, zanim odpaliłem dodatki to na podstawce na 4 poziome wygrywałem spokojnie - po zakupie podstawki - tragedia, przegrywam równo, mam więc kilka pytań:

-Czy nie uważacie że religia jest najmniej korzystnym aspektem gry, generuje malutko przychodów i jesli na czymś można się NIE skupiać to na niej? Czy jeśli wszyscy mnie ubiegną z zakładaniem religii, to jest to duża strata?
-Co robić żeby efektywnie gromadzić turystykę i wpływy u innych cywilizacji? 4 gry, w tym ostatnia brazylią i słupki turystyki u innych u mnie maluutkie, szczyt amatorstwa osiągnąłem grając brazylią będąc zdominowanym przez 2 z 5 cywilizacji, czy czasem nie jest tak, że powinno się gromadzić wszystkie dzieła sztuki w jednym mieście?
-Jaka cywilizacja jest najlepsza do poszczególnych rodzajów zwycięstw?

Liczę na jakieś drobne porady od wyjadaczy w tej grze

Nov 26, 2013 at 22:36

Print
bolo99

Registered: Jul 03, 2012
Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #2056]

Na ogół jakoś tam staram się rozwijać religię, ale ostatnio grając Wenecją celowałem w zdobycie osiągnięcia za podbicie świętego miasta religii wyznawanej w Wenecji więc odpuściłem ją sobie i grało się bardzo dobrze. Ale na pewno dobrze wybrany panteon może sporo pomóc.
Żeby nie marnować turystyki, zanim zaczniesz ją generować, musisz odkryć wszystkie civki (przed zbudowaniem Partenonu albo pierwszego wielkiego dzieła) bo turystyka nie działa na nieznane cywilizacje a ich kultura ciągle rośnie.
Zdaje się że w wierzenia reformacyjne też dają jakiś bonus do turystyki (na pewno jest wierzenie które daje +2 kultury za każdy meczet, pagodę, klasztor, nie pamiętam czy są inne), wiec może jednak warto iść w religię?

Nov 26, 2013 at 23:15

Print
marcellomar

Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #2057]

Czyli jednym słowem istotna jest szybka eksploracja i odkrycie wszystkich terenów bardzo szybko? O ile się nie mylę daje to też bonus do delegatów...

A czy warto iść w liczbę miast? czy może lepiej jednym lub góra dwoma działać i resztę ew. podbijac?

Z tego co się zorientowałem - gdy coś podbijesz wszyscy obracają się przeciw Tobie i nie pohandlujesz ani dyplomatycznie nic nie zdziałasz, z drugiej strony jeśli komp tylko ma okazję to wytacza ci wojnę i blokuje twoje szlaki handlowe - złota zaczyna brakować, a ty zamiast odbudowywac karawany lub statki towarowe musisz iść w armię która zabiera ci resztki kasy, masz minus i braki w nauce.. i porażka gotowa. Gra stała się naprawdę trudna dla mnie po wprowadzeniu dodatków

Nov 26, 2013 at 23:23

Print
bolo99

Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #2058]

Nie wiem czy bonus do delegatów ale na pewno ten kto pierwszy odkryje wszystkie civki i Prasę Drukarską, zostaje pierwszym gospodarzem Kongresu więc ma lekką przewagę w głosach na początek.
Każde miasto to 5% większy koszt każdej następnej technologii i ustroju. Na ogół gram na max 4 własne miasta bo często idę w Tradycję, poza tym mój lapek nie radzi sobie z mapami większymi niż zwykła w późniejszych turach. Na mniejszych mapach nawet na mniej (często tylko 2 - stolica idzie w cuda i kulturę, 2 miasto w wojsko), podbite zostawiam jako puppety, chyba że to np. miasto na wybrzeżu w strategicznym miejscu albo w ogóle mój jedyny port to wtedy przyłączam.
Staram się nie zaczynać wojen, zawsze jest ktoś kto mnie zaatakuje, mam swój casus belli i można coś podbić w miarę bezpiecznie. Kary za wojowniczość da się wyrównywać wyzwalając podbite wolne miasta albo miasta innych cywilizacji. A największy plus dostajesz chyba kiedy przywrócisz jakąś cywilizację na mapę - o ile wcześniej żyłeś z nimi dobrze to po wyzwoleniu masz wieczystą przyjaźń, otwarte granice i poparcie w kongresie.

[Edited by bolo99 on Nov 27, 2013 at 08:36]

Nov 27, 2013 at 08:35

Print
marcellomar

Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #2059]

ok, dziękuję za rady

pozostaje mi tylko dopytać się co z tą turystyką, jak efektywnie ją pomnażać, reguły znam: otwarte granice, szlaki, religia, ideologia, niektóre budynki, ale czy są jakieś sposoby na lepsze wpływanie na inne cywilizacje?

Aha, i kwestia startu, mam zamiar poćwiczyć na 4 poziomie różne nacje, która jest najlepsza do zwycięstwa naukowego, czyżby Sejong?

Nov 27, 2013 at 10:53

Print
bolo99

Re: Civ5 - Brave New World, dodatek z POLSKĄ! [post #2060]

W zasadzie jedyne "spoza reguł" co możesz zrobić to starać się ograniczać kulturę przeciwników czyli ciśnięcie na cuda bo inne budynki kulturowe może i tak postawić każdy, nie dać wprowadzić powiększających kulturę ustaw w kongresie, w czasie wojny możesz najeżdżać i palić jego pola z kulturą itp.
Ważne żeby uniemożliwić przeciwnikom odskoczenie w kulturze bo turystykę na początku zbiera się wolniej.
Korea, Babilon, Asyria, spróbuj Polską, jest za to acziwment . W zasadzie na 4 poziomie powinieneś dać radę każdą nacją, grunt to dorwać Wielką Bibliotekę, potem wybierasz darmową Filozofię, stawiasz Akademię i masz już z górki.

Nov 27, 2013 at 12:04

Print
^ Początek strony ^
Pages: 1 ... 38 39 40 41 [42]

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.