civ.org.pl forums > Ogólne > Europa Universalis IV
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Varia > Ogólne
Poster
Status: Prince

Registered: Jul 25, 2003
IP: Logged
Europa Universalis IV [post #1]

Długo czekałem na tę grę, a teraz wstrzymuje się jeszcze przed zakupem.
Ciekaw jestem opinii, bo widziałem na Steam'ie, że parę osób już grało.

Trochę się zawiodłem tym, że gra nie będzie sprzedawana przez polskiego dystrybutora(oficjalnego), który mógłby się zająć spolszczeniem. Póki co jedyne wyjście to czekanie na spolszczenie nieoficjalne ; ). A gra jest sprzedawana w wersji digital.

Generalnie gra po angielsku jakoś mnie nie przeraża, jednakże dużo przyjemniej jest grać w polskiej wersji językowej.

Może ktoś się podzieli swoimi opiniami ? : )

Aug 16, 2013 at 15:08
Gadu-Gadu: 2640081
Print
Alduviel
Status: Elite

Registered: Apr 13, 2011
Re: Europa Universalis IV [post #2]

http://lmgtfy.com/?q=Europa+Universalis+IV+metacritic

W chwale swej dobry, potĂŞÂżny i jasny"

Aug 16, 2013 at 16:49

Print
Heniu
Status: Administrator

Registered: May 11, 2004
Re: Europa Universalis IV [post #3]

Ja żadnego tytułu Paradoxu nie ruszam wcześniej niż rok-dwa lata po premierze, bo tyle im przeważnie zajmuje na załatanie gry do takiego stanu, że jest grywalna.

Aug 16, 2013 at 18:47

Print
Maiar
Status: Hero

Registered: Sept 26, 2010
Re: Europa Universalis IV [post #4]

d**y nie urywa, ale w miare solidne.

Aug 16, 2013 at 18:50
Gadu-Gadu: 10423380
Print
itkovian
Status: Moderator

Registered: Jan 12, 2011
Re: Europa Universalis IV [post #5]

Quote:
Heniu wrote:
Ja żadnego tytułu Paradoxu nie ruszam wcześniej niż rok-dwa lata po premierze, bo tyle im przeważnie zajmuje na załatanie gry do takiego stanu, że jest grywalna.

No własnie ta opinia torszk emnie nastraszyla ale kocham ta serie i ku mojemu zaskoczenieu bugów na razie nie zauważyłem a nie mogę sie oderwac od gry.
Aug 16, 2013 at 19:49

Print
pocozyc

Re: Europa Universalis IV [post #6]

Quote:
itkovian wrote:
Quote:
Heniu wrote:

No własnie ta opinia torszk emnie nastraszyla ale kocham ta serie i ku mojemu zaskoczenieu bugów na razie nie zauważyłem a nie mogę sie oderwac od gry.

Bugów rzeczywiście bywało dużo w seriach z paradoxu, jednakże jakoś nigdy mi to nie przeszkadzało aż tak by spędzać przy grze długie godziny.

chyba sie jednak skusze : )

Aug 16, 2013 at 20:42
Print
Vortavor

Registered: Jan 11, 2008
Re: Europa Universalis IV [post #7]

A ja niestety póki co odpuszczam.Na horyzoncie kolejny wielki tytuł, czyli Rome 2 i coś trzeba było wybrać. U mnie wybór padł właśnie na Total War i już się doczekać nie mogę

Ale EU4 napewno nabędę, bo już demo narobiło mi niezłego apetytu

Aug 16, 2013 at 21:04
Gadu-Gadu: 3343262
XFire synek24
Print
Maiar

Re: Europa Universalis IV [post #8]

Przecież wszystkie Total Wary to niegrywalne sieczki dla masowego odbiorcy. : D

Aug 16, 2013 at 21:08
Print
Alduviel

Re: Europa Universalis IV [post #9]

Maiar bo jak się klika bezmyslnie to tak jest

Aug 16, 2013 at 21:40

Print
Vortavor

Re: Europa Universalis IV [post #10]

Masakra...Maiar!!! Czy możesz przestać hejtować na wszystko dookoła?
Już mnie to tak wk..., że normalnie brak słów. Wiem, że jesteś młody, ale może pora zacząć dorastać?

Aug 16, 2013 at 21:59
XFire synek24
Print
Maiar

Re: Europa Universalis IV [post #11]

Ale czemu nie moge hejtowac na gry ktore niszcza branze?
Przeciez typowym odbiorca Total Wara jest gruby, glupi amerykanin, ktory klikajac byle co ma wygrywac, co wszystkie bitwy z total warow potwierdzaja o samych sekwencjach z mapy swiata nie wspominajac, bo sa po prostu zartem.

[Edited by Maiar on Aug 16, 2013 at 22:30]

Aug 16, 2013 at 22:25
Print
Vortavor

Re: Europa Universalis IV [post #12]

Jestem typowym odbiorcą Total Wara...
Czyli jestem "grubym, głupim Amerykaninem" ...puknij się w głowę Maiar, bo piszesz takie głupoty, że aż mi czasem jest Ciebie żal. Naprawdę, przeczytaj czasem te swoje wypociny.

Aug 16, 2013 at 22:34
XFire synek24
Print
Maiar

Re: Europa Universalis IV [post #13]

Ty sie puknij w łeb.
Nigdzie nie napisalem ze Ty jestes taki ani nijak tak zasugerowalem.
Czemu wkladasz w moje usta nie moje slowa? Boze swiety.

[Edited by Maiar on Aug 16, 2013 at 22:50]

Aug 16, 2013 at 22:50
Print
itkovian

Re: Europa Universalis IV [post #14]

Maair to że zmeinili system to nie czyni gry bezmyślnej bo tez trzeba bardzo dużo planować pogrłąem juz troszke i jedynie co mnie martiw to że o ile AI radzi sobie z walką to juz gorzej z zarzadzaniem nowym sys .punktówym i z czasem nie może mnie dogonić bojąc się nawet wypowiedzieć wojnę i Polską juz około 1510 po Uni z Litwa mam najwieksza armie która w spokoju utrzymuje a rownać sie zemna moze jeszcze tylko Moskwa kótra akurat ładnie sie rozwineła. Ogólnie Ai ładnie sie rozwija podbija kolejne prowincje ale z dobrym graczem z czasem odpada i to po około 100 latach gry w Divine Word tak łątwo nigdy nie było żebym mógł zdystansować AI.Jak widze problem leży w łatwoznikajacym manpower i np Turcja po 100 latach podbojow iwojen ma 15 tysieczn aarmie jak ja mam 50 tys i nie moze zwiekszyc bo mam 0 zasobow ludzkich a kolejne bunty i wony zaczynaj ja okrajac.

Aug 17, 2013 at 07:05

Print
coorp
Status: Cup Winner

Registered: Aug 16, 2010
Re: Europa Universalis IV [post #15]

Zauważyłem taką dziwną zależność, że gdy Maiar zaczyna nie ogarniać którejś z gier to stwierdza iż jest "głupia" i dla "grubych, głupich amerykanów"
Co do EU IV to pograłem nieco w demo i wiem, że to kupię ale jak będzie jakaś wyprzedaż. Nie mogę pozwolić sobie teraz na kolejnego "zasysacza".

Aug 17, 2013 at 07:29

Print
Ulfik
Status: Veteran

Registered: Sept 05, 2011
Re: Europa Universalis IV [post #16]

Ja również już zakupiłem Total War Rome II i czekam z niecierpliwością, a co do UE IV czekam na polską wersję. Obie serie nalezą do moich ulubionych, choć przy Total War odpuściłem sobie Szoguna. Zastanawiam się czy warto po niego sięgnąć.
W każdym razie mam aktualnie w co grać, nowy dodatek do Civ i od 3 września Rzym II, a i tak czasu na gry brak.

Aug 17, 2013 at 12:26

Print
Maiar

Re: Europa Universalis IV [post #17]

Quote:
coorp wrote:
Zauważyłem taką dziwną zależność, że gdy Maiar zaczyna nie ogarniać którejś z gier to stwierdza iż jest "głupia" i dla "grubych, głupich amerykanów"
Co do EU IV to pograłem nieco w demo i wiem, że to kupię ale jak będzie jakaś wyprzedaż. Nie mogę pozwolić sobie teraz na kolejnego "zasysacza".

Tylko czy jest ktokolwiek kto nie ogarnia Total Wara?
To jest tak skiepczszczona gra, że w każdej czesci gracz mogl wygrywac spokojnie btiwy duzo mniejszym wojem. No calkowicie to niszczylo grywalnosc i logike.
Aug 17, 2013 at 13:02
Print
Lifaen

Registered: Oct 10, 2010
Re: Europa Universalis IV [post #18]

Maiar jeśli gra ci się nie podoba to nie znaczy, że jest beznadziejna.

Aug 17, 2013 at 13:32

Print
Maiar

Re: Europa Universalis IV [post #19]

Ale ja nie krytykuje gry bo mi sie nie podoba.
Ja krytykuje ja bo jej pewne aspekty czynia ja calkowicie niegrywalna, I te argumenty zawsze wymieniam.
Gdyby to była bezpodstawna krytyka, raczej moje posty by inaczej wygladaly.

Aug 17, 2013 at 13:36
Print
Lifaen

Re: Europa Universalis IV [post #20]

Mówisz o jednej z najpopularniejszych serii gier strategicznych, bardzo wysoko ocenianej przez graczy i krytyków, że jest niegrywalna?
Gdyby tak było, to Total Wary nie odniosłyby takiego sukcesu. Szczególnie w erze niedzielnych graczy.

Aug 17, 2013 at 13:43

Print
szachoboks
Status: League Winner

Registered: Feb 22, 2011
Re: Europa Universalis IV [post #21]

Quote:
Maiar wrote:
Przeciez typowym odbiorca Total Wara jest gruby, glupi amerykanin,

Jesli to prawda , to wystarczy , ze przytyjesz, zmienisz obywatelstwo i gra bedzie dla ciebie
Aug 17, 2013 at 14:52

Print
Maiar

Re: Europa Universalis IV [post #22]

Quote:
Lifaen wrote:
Mówisz o jednej z najpopularniejszych serii gier strategicznych, bardzo wysoko ocenianej przez graczy i krytyków, że jest niegrywalna?
Gdyby tak było, to Total Wary nie odniosłyby takiego sukcesu. Szczególnie w erze niedzielnych graczy.

Sam sobie odpowiedziałeś.
Ta gra odniosla taki sukces, bo jest łatwa dla tych niedzielnych graczy.
Myślisz że czemu Cod jest najpopularniejsza grą? Bo oferuje proste, przyjemne granie dla KAŻDEGO, bez myślenia, z dawaniem pustej frajdy. : D

W ogóle Lif, rozejrzyj się może bardziej po internecie.
Po premierze KAŻDEJ części wystepowala ogromna krytyka na AI, zwlaszcza wsrod fanow total wara.

Quote:
esli to prawda , to wystarczy , ze przytyjesz, zmienisz obywatelstwo i gra bedzie dla ciebie

Jesli to prawda, Tobie wystarczy zmiana obywatelstwa. Ha ha ha, naprawde Szacho, ta twoja ironia przedszkolnego poziomu miazdzy. Ale widze ze sie niedawno tego nauczyles, bo czesto sobie dajesz takie marne posty.

[Edited by Maiar on Aug 17, 2013 at 16:30]
Aug 17, 2013 at 16:22
Print
Lifaen

Re: Europa Universalis IV [post #23]

Dobrze wiem, że krytykowano AI, ale jak widać po ocenach na metacitic nie miało to dużego znaczenia.
Poza tym multiplayer także stanowi o sile gry.

No ale cóż, ja to prosty chłop jestem i nie dam rady argumentować przeciw takiej elicie jak ty Maiar . Przyznaję ci rację.
Tymczasem idę pograć w Shoguna 2 odczuć trochę tej "pustej frajdy". Jakiś ambitniejszy tytuł to na moje możliwości umysłowe niestety za dużo

Aug 17, 2013 at 17:22

Print
Maiar

Re: Europa Universalis IV [post #24]

Nawet nie skomentuje tego dziecinnego zachowania.

[Edited by Maiar on Aug 17, 2013 at 18:27]

Aug 17, 2013 at 18:26
Print
Alduviel

Re: Europa Universalis IV [post #25]

Za to ja Maiar skomentuje twoje zachowanie

tylko nie bij proszééééééééééééééééé

Aug 17, 2013 at 18:30

Print
Maiar

Re: Europa Universalis IV [post #26]

No chyba nie moje.
ja nikogo personalnie nie obrazalem tylko krytykowalem gre, a tu ludzie na mnie wchodza. Bosko : D

Aug 17, 2013 at 18:58
Print
Dyktator

Registered: Apr 28, 2012
Re: Europa Universalis IV [post #27]

Panowie, coraz bardziej schodzicie z tematu. W dodatku dochodzi już do przepychanek. Sądzę, że starczy.

Ja się nastawiam zarówno na Rome II, jak i EU4, ale jeszcze nie teraz. Ogólnie, to wolę serię EU, jednak poczekam aż oba tytuły popatch**ą. Zresztą na oba na raz i tak czasu bym nie miał.

Aug 17, 2013 at 19:41

Print
Azazell

Registered: Jun 27, 2004
Re: Europa Universalis IV [post #28]

Na KACu zrobili rozp****uche i KAC upadł :].. Teraz przyszli tu i też robią rozp****uche..A COP odziwo jeszcze jest cały Administratorzy głowy w górę i pilnować serwisu

Co do EU IV grałem chwilę i powiem, że gra ma ciekawy klimacik i fajnie zrobiona. ALe czy aż tak bardzo się różni od poprzedniczek? Grałem kiedyś w EU 1 i dużo podobieństw jest miedzy 1 a 4 częścią .. Coś marne te zmiany... TO nie to samo co seria Civ . No ale mimo to na pewno kiedyś zagram jak znajdę czas na kolejny strategiczny produkt

[Edited by Azazell on Aug 17, 2013 at 21:32]

Aug 17, 2013 at 21:31

Print
Maiar

Re: Europa Universalis IV [post #29]

Eu4 jest kalka eu3, ale w odroznieniu od seri civ, to sie rozwija a nie uwstecznia. ; p

Aug 17, 2013 at 22:26
Print
k4tv
Status: Settler

Registered: Jun 17, 2013
Re: Europa Universalis IV [post #30]

Quote:
Azazell wrote:
Na KACu zrobili rozp****uche i KAC upadł :].. Teraz przyszli tu i też robią rozp****uche..A COP odziwo jeszcze jest cały Administratorzy głowy w górę i pilnować serwisu

Co do EU IV grałem chwilę i powiem, że gra ma ciekawy klimacik i fajnie zrobiona. ALe czy aż tak bardzo się różni od poprzedniczek? Grałem kiedyś w EU 1 i dużo podobieństw jest miedzy 1 a 4 częścią .. Coś marne te zmiany... TO nie to samo co seria Civ . No ale mimo to na pewno kiedyś zagram jak znajdę czas na kolejny strategiczny produkt

Przepraszam o o co chodzi z tym KAC bo nie rozumiem?
Aug 17, 2013 at 22:33

Print
LoD
Status: God Emperor

Registered: Apr 03, 2001
Re: Europa Universalis IV [post #31]

Chyba Dyktator coś napisał? Status "Moderator" coś Wam mówi?

Już w kolejnym ostatnio wątku pojawiają się pyskówki - jest w interesie każdego normalnego forumowicza, żeby dyskusję trzymać na pewnym poziomie.

Następny post off-top tutaj poskutkuje tymczasowym banem, długość wedle mojego uznania.

Aug 17, 2013 at 23:11
Gadu-Gadu: 816683
XFire lordofdusk
Print
itkovian

Re: Europa Universalis IV [post #32]

Co do zmian w EU 4 sotsunku do pzostąłych czesci radze sie przyjrzeć UWAŻNIE dyplomacji jest genialna ,powinna taka być w każdej grze o budowie państwa/imperium ech.....

Aug 18, 2013 at 07:18

Print
Dyktator

Registered: Apr 28, 2012
Re: Europa Universalis IV [post #33]

Quote:
itkovian wrote:
Co do zmian w EU 4 sotsunku do pzostąłych czesci radze sie przyjrzeć UWAŻNIE dyplomacji jest genialna ,powinna taka być w każdej grze o budowie państwa/imperium ech.....

Mógłbyś to trochę rozwinąć?
Aug 18, 2013 at 08:24

Print
itkovian

Re: Europa Universalis IV [post #34]

Elaborat bymmusiłą napisać ale sotsunku mają dwie tabelki obrazujace towje straania i opinie jak i opinie drugiego panstwa i teraz ty mozesz dazyc do najkorzystniejszych sotsunkowe zeby np zwasalizowac a potem anexowac a panstwo w które inwestujesz moze robic wszsytko zeby sie nie udalo nazywacjac cie rywalem ,zagorzeniem itp podobnie kształtuja sie inne dziedziny polityki np sojusze duzy wplyw na to maja co panstwo chce osiaganc jak twoje interesy krzyżyja sie z interesami drugiego oponenta to zostaje to dosztrzeozny pod wplywem bonusu ze mamy wspolen zagrozenia wiec lepij polaczyc siły...ale jak tylko zagrożenie zostaje usuniete to ty zostajesz nazwany zagrożeniem i sojusz upada...

I co najwazniejsze praktyka teraz AI naprawd esensownie wypelnia sojusznicze zobowiazania pomoze nawet tlumić bunty w twojej prowinicji.

Aug 18, 2013 at 09:33

Print
pocozyc

Re: Europa Universalis IV [post #35]

CO do EU IV - pewna ekipa zaczęła pracę nad spolszczeniem

http://grajpopolsku.pl/forum/viewtopic.php?t=2039

Do tego z pewnych źródeł zdobyłem informację iż jest jednak szanse na polską dystrybucje, ale dopiero za jakiś czas.... się okaże.

Dla mnie ta gra jest najbardziej rozbudowaną serią jeśli chodzi o dyplomacje.
Chociaż kto wie, pewnie są jeszcze jakieś mocniejsze tytuły.

Aug 26, 2013 at 18:57
Print
golem

Registered: Jun 23, 2007
Re: Europa Universalis IV [post #36]

Bardzo czekałem na tą pozycję i jestem trochę rozczarowany brakiem polskiej wersji językowej..
Jeśli została jeszcze jakaś przełomowa gra do stworzenia to połączenie Civki z EU

Ja, fan-lobbysta

Aug 27, 2013 at 08:44

Print
Iduakil
Status: Conscript

Registered: Sept 22, 2010
Re: Europa Universalis IV [post #37]

Nie czekałem jakoś specjalnie na tę grę, chociaż chyba po prostu już jestem na takim etapie życia, że tylko a coś wyjątkowego czekam z wypiekami na twarzy - a`la Civ5:BNW. Ostatnią z serii EU w jaką grałem była 2-ójka, jakoś 3 całkowicie mi umknęła.

Od pięciu dni każdą wolną chwiilę przy kompie spędzam nad EUIV siedząc przed kompem do późna, a nóż zaraz budynki się zrobią, prowincja przejmie, ech.... ale ta gra wciąga! Spróbujcie!

Tak jak napisał itkovian dyplomacja jest świetnie rozwiązana, całościowa ilość współczynników i zależności między nimi zmuszają cały czas do śledzenia gry i pilnowania wszystkiego na 10000%!

Cudo!BNW odkładam na półkę na dłuższą chwilę

Aug 28, 2013 at 07:13

Print
sirsik

Registered: Nov 24, 2004
Re: Europa Universalis IV [post #38]

a ja zrobie reklame modu kolegi

www.wayofwar.org/showthread.php/44637-moja-d%C5%82ubaniana

[Edited by sirsik on Aug 28, 2013 at 12:52]

Aug 28, 2013 at 12:51
Gadu-Gadu: 1547681
XFire sirsilis
Print
Ulfik

Registered: Sept 05, 2011
Re: Europa Universalis IV [post #39]

Dobrze by było gdyby jednak spolszczenie było oficjalne i następnie kontynuowane w DLC oraz dodatkach.

Ale chwała tym co próbują robić to już samemu i chcą to udostępni innym graczom. Jak chłopaki skończą i okaże się, że da się grać z tym spolszczeniem to zakupię EU4 nie czekając na polską wersję.
Tylko dobrze by było, by później czy to oficjalnie czy przez fanów te spolszczenie było kontynuowane.
Już mam tak w Crusader Kinngs II, że mam spolszczoną podstawkę, a większość DLC w angielskim. Da się oczywiście grać, ale jakoś patrząc na ekran to wizualnie taka mieszanka razi.

Aug 28, 2013 at 19:33

Print
AdamKur
Status: Settler

Registered: May 12, 2013
Re: Europa Universalis IV [post #40]

Troche odkopie, ale chialbym sie dowiedziec, czy w ogole ma sens kupowac EUIV. Co sie zmienilo wlasciwie od EUIII? czy jest ta sama gra z po prostu lepsza grafika?

Oct 12, 2013 at 14:53

Print
itkovian

Re: Europa Universalis IV [post #41]

Gra jest inna punkty władćów przebudowały rozgrywkę ,grałem w 3 i gram w 4 i jak dla mnie gra się o neibo lepij a AI po ost pathu palce lizać .W końcu mozna grac do 1820 i się nie nudzić ze względun amechanizm Koalicji....

Ogólnie jak dla mnie gra roku w sumie nie tylko mnie .

Oct 12, 2013 at 15:09

Print
itkovian

Re: Europa Universalis IV [post #42]

Tutaj jest całkiem fajna recenzja gry dla początkujących...

http://www.gram.pl/artykul/2013/10/16/europa-universalis-iv-recenzja.shtml

Oct 16, 2013 at 19:06

Print
pocozyc

Re: Europa Universalis IV [post #43]

ja wkońcu się zdecydowałem i kupiłem. grałęm trochę etiopią (przeważnei wybieram sobie jakieś hardcorowe państwo) wiec ograniczenia sporo - mało możliwości... grało sięcałkiem przyjemnie ale mało wydarzeń. no i ten brak spolszczenia.... mimo wszystko przyjemniej by się grało.
Pewnie wrócę do gry... ale musi trochę minąć.

Oct 18, 2013 at 00:44
Print
itkovian

Re: Europa Universalis IV [post #44]

Gra jest trudna wiec na pierwszy raz zagrajcie sobie Polska bo możliwości sa ale trzeba je odkryć a jak kotś sobie wezmie na start soszonów lub etiopie (to nie civ 5 ) to ma przesrane .

Oct 18, 2013 at 07:11

Print
Heniu

Registered: May 11, 2004
Re: Europa Universalis IV [post #45]

Pytanie do tych, co grali w to już trochę - jak oceniacie grę obecnie, ładnych parę miesięcy po premierze?

Jakby ktoś był zainteresowany to tutaj jest promocja: http://www.shinyloot.com/europa-universalis-iv/?aid=fe0c3a6c10f2b8ab794023dfa6ee844b?aid=fe0c3a6c10f2b8ab794023dfa6ee844b

Ja chyba się skuszę ale interesują mnie Wasze opinie.

Apr 05, 2014 at 18:47

Print
itkovian

Re: Europa Universalis IV [post #46]

Dla mnie najlepsza strategia ost kilku lat z dobrym AI .

Apr 05, 2014 at 21:43

Print
DziX
Status: Regular

Registered: Apr 01, 2010
Re: Europa Universalis IV [post #47]

Gra świetna, jednak spolszczenie jest bardzo potrzebne, przynajmniej dla mnie.

Apr 06, 2014 at 10:20

Print
szachoboks
Status: League Winner

Registered: Feb 22, 2011
Re: Europa Universalis IV [post #48]

Wszyscy zachwalają , a mnie zaciekawił taki komentarz :

"wielki powrót? czego ? klikacza , w którym wszystko odbywa się bez twojego wpływu? , gra sobie płynie a ty klikasz i trwonisz czas na wpatrywanie się w statystyki? , paradox etertaiment produkuje nie gry a klikacze z mikroskopijnymi i licznymi statystykami "

Grałem w europe 2 . Fajna gra , ale kojarzyło mii sie z bezmyślnym klikaniem.
Heasrt of iron super gierka ze wzgledu na dzrewko technologi
. Europe 3 odinstalowałęm po godzinie grania , do czwórki w ogole nie podchodzilem

[Edited by szachoboks on Apr 06, 2014 at 13:20]

Apr 06, 2014 at 12:41

Print
Attyla

Registered: Jun 10, 2009
Re: Europa Universalis IV [post #49]

Europa III była beznadziejna - ratowały ją tylko mody. Jak ktoś na tym skończył i nawet nie podchodził do IV-ki to nie ma co się sugerować jego opinią. Co do klikania no ta gra na tym polega - jak ktoś oczekuje wartkiej akcji to polecam GTA ;-) Choć myślę , że akurat IV-ka jest dużo bardziej dynamiczna niż poprzednie Europy.

Jak dla mnie Europa IV (jak i wcześniejsze CK II) to najlepsze gry jakie paradox wypuścił (a grałem w prawie wszystkie). Świetnie zrobiona dyplomacja, ciekawy system handlu, którego już nie można sobie odpuścić jak w poprzednich częściach, ciekawy pomysł na rozwój wewnętrzny (punkty adm, dypl i mil), system koalicji, no długo wymieniać co mi się podoba. Walki też są ciekawe - dużą rolę gra teren i dowódcy, możliwości taktycznego manewrowania, sensownie ukazane oblężenia (wreszcie wiadomo co i jak wpływa na ich długość).
Ja polecam, grałem od premiery i w tej chwili większość błędów jest poprawiona, choć i tak nie było ich zbyt dużo jak na grę paradoxu ;-)

Apr 06, 2014 at 13:55

Print
golem

Registered: Jun 23, 2007
Re: Europa Universalis IV [post #50]

Dołączam się do prośby o opinie grających. Jeszcze nie kupiłem EU4 : najpierw czekałem na rozsądniejszą cenę, a teraz nie mam na nią za bardzo czasu. Grałem w EU, głównie EU3, w podstawkę i z dodatkami i z modami. Od 2jki się odbiłem parokrotnie. W mojej opinii EU3 jest absolutnie świetne.

Ja, fan-lobbysta

Apr 06, 2014 at 18:03

Print
^ Początek strony ^
Pages: [1] 2

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.