civ.org.pl forums > Space 4X - Ogólne > Galactic Inheritors
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Strategie Kosmiczne 4X > Ogólne
Poster
Status: Conscript

Registered: Apr 13, 2010
IP: Logged
Galactic Inheritors [post #1]

Nowa gra 4X. Przykuła moją uwagę bo ją robi były pracownik Paradoxu - Chris King. Dlatego gra może mieć ręce i nogi.

http://crispon.com/galactic-inheritors/

Na jego forum jest 10 dev diary, właśnie czytam. Niestety sam tekst (nie chodzi o to, że trzeba czytać).

http://www.spacesector.com/blog/2014/05/stellar-indie-venture-galactic-inheritors/

Quote:
Make decision on what major projects to build in your star systems. The game uses the whole star system as the basic economic unit (you colonise entire systems and build improvements for the entire system).

To akurat mi się podoba.

Quote:
The player will know the location of the other alien factions from the start and the overall worth of each system, though each system needs to be surveyed and explored to be utilized.

A to już mniej.

Quote:
Combat will be abstracted and the battle for territory will be to the end. Conquered systems will be cleansed of their former inhabitants to make place for your own people to move in.

A to moim zdaniem głupota i coś co sprawia, że gra jest "broken". Oczywiście w różnych grach 4X zajęcie terytorium powoduje przyłączenie obcej rasy, na którą można nałożyć politykę asymilacyjną, w tym eksterminacje. Na ogół daje to bonusy. Można by fajnie rozbudować taki element, o kompletną symulację integracji dwóch inteligentnych gatunków.

Quote:
Since the game will have limited diplomacy (go to war, peace treaty), media will also play an important role on influencing other races. When I asked if we will be able to collaborate with another race to prevent a third one from achieving victory, he answered:

A to już jakieś kuriozum - ograniczona dyplomacja. Efekt mediów pewnie będzye wyglądać jak kultura w Cywilizacji.

Ciekawe czym to się będzie różnić od FreeOriona, który swoją drogą jest niemiłosiernie nudny? Póki co zapowiada się kupa. Pożyjom uwidim.

[Edited by Premislaus on May 30, 2014 at 01:38]
May 30, 2014 at 01:33

Print
Merthen
Status: Moderator

Registered: Aug 25, 2008
IP: Logged
Re: Galactic Inheritors [post #2]

To gra z opisu samego konceptu mnie odrzuciła. Jest to pierwsza gra 4x, która tak na mnie zadziała. Nie wróże sukcesu.

Jun 02, 2014 at 16:27

Print
^ Początek strony ^

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.