civ.org.pl forums > Civ4 - Rise Of Mankind > Caveman 2 Cosmos v38,1 + Spolszczenie.
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Civilization IV > Rise Of Mankind
Poster
Status: Elite

Registered: Dec 17, 2005
IP: Logged
Caveman 2 Cosmos v38,1 + Spolszczenie. [post #1]

Tworzę ten temat bo pierwszy raz jest okazja aby każdy kto nawet nie zna języka angielskiego, mógł zagrać w tego moda bo niemal wszystko będzie po polsku.
Podam, że mod c2c jest najbardziej rozbudowanym ze wszystkich modów do civ 4 z dodatkami. Ładniejsza szata graficzna terenu. Znacznie wydłużona rozgrywka np na jednej z nowych predkości gry Ślimaku jest do rozegrania ok 5000 tur jeśli rozpoczniemy grę w prehistorii tj. nawet przed epoką kamienia łupanego Domyślnie gra startuje w starożytności ale możemy to zmienić przy rozpoczynaniu nowej gry. Ogólnie moduł jest bardzo konfigurowalny. Większość ustawień możemy zmienić w trakcie rozgrywki jeśli uznamy to za konieczne. Przykładowo (analizując pliki, wiem, że Mamuty czy tygrysy szablozębne mozna spotkać od początku gry czyli 200 000 lat p.n.e do 5000 lat p.n.e ... Tutaj planuję pewne modyfikacje ale jakby co to podam. Chodzi mi o to, że zaczynamy grę mają jednostki z siłą 1 a tu Tygrys Szablozębny. Tego akurat nie mam zamiaru kasować ale takie Niedźwiedzie Grizli ( niet strelali jak odpowiedzieli ruscy żołnierze amerykanom ) można ich nieco opóźnić np o 100 tys lat ! Tak samo Orki. Nie dają się ruszyć po polach wody na tratwie. To się dopracuje. Ale w modzie jest wiele z historii, dziedzi nauki np, żeby zrobić mydło trzeba coś wcześniej zrobić. Żeby unowocześnić armię to nie wystarczy znaleźć miedź i zrobić tam kopalnię. Jest na to cały proces tutaj przedstawiony w odpowiednich budowlach w mieście. Tutaj nawet teren nie jest stały bo np pojawiają się wulkany, wybuchają a z czasem znikają zupełnie. Mi osobiście podobają się teksty typu: w prehistorii wojowie złapali jeńców i mam komunikat: "zarżniemy ich i zjemy czy zagonimy do roboty ?" Chodzi o to czy chcę wprowadzić Niewolnictwo czy Kanibalizm. Potem trzeba poświęcić Wielkiego Człowieka, żeby się z tego wycofać. W modzie mamy też wiele fajnych jednostek, które stosują nawet barbarzyńcy np Jeździec na Mamucie (straszna bestia). Ale można pomykać w Rydwanie, do którego zaprzegnięte są Zebry. Z jednostek to najbardziej mnie rozbawił: Kot Policyjny. Ponadto mod charakteryzuje się tym, że dostajemy darmo budynki, których nie chcemy np, szkodniki: szczury, myszy itp. To zależy od populacji miasta, ery, polityk społecznych. Ogólnie z czasem "nawet pchły są zawszone" a to choroby, skażone powietrze, gwałty... a nie gwałty zależą od poziomu przestępczości. Trzeba w to zagrać, żeby to zobaczyć.
Moda pobieramy z tej strony: https://forums.civfanatics.com/resources/caveman2cosmos.15324/
Natomiast tutaj jest strona główna moda: https://forums.civfanatics.com/threads/caveman-2-cosmos.288570/

Wskazane jest pobrać obecną wersję 38.1 nawet jeśli nie planujemy teraz gry ale dopuszczamy taką możliwość w przyszłości. Dlatego, że ja uzupełniam spolszczenie i nigdy już nie będę siedział całymi dniami przy spolszczeniu kolejnej wersji. JEST TO WIĘC WERSJA OSTATECZNA MODA przynajmniej dla mnie ale w zamian za to mam pewność, że będzie niemal kompletne spolszczenie bez żadnych krzaczków i obcojęzycznych napisów. Ponadto mod ma już swoje lata i kolejne wersje dodają tylko nowe jednostki, budynki itp a akurat tego w tym modzie nie brakuje. Raczej chwilami może rozboleć głowa od szukania jaki by tu budynek postawić. Każda próba nadpisania nowszej wersji trafi szlag spolszczenie. Ja mam już wstępną wersję poprawionego spolszczenia ale zamieszczę je dopiero gdzieś za tydzień bo wciąż je szlifuję. Ponadto mod kożysta z wielu plików z oryginalnej gry przez co musi być nadpisany na języku włoskim co już zrobiłem. Dlatego nie spodziewajcie się, że kiedykolwiek będzie w pełni spolszczony bo autorzy nie zgodzą się na nadpisanie na włoskim języku -polskiego. Dlatego ja przygotuję specjalną wersję tylko dla naszego narodu W zamian nie trzeba wachlować opcjami gry i zmienianiem języka (a oryginalnie trzeba z polskiego 3 zmieniać na polski 7 a przy wychodzeniu z gry zmieniać na polski 3
). Raz ustawiony działa i wszystko gra. No moda trzeba wczytywać bo największy mod nie ma swojego programy starowego!!! Aż sam nie mogę uwierzyć ale widać tak ma być. Za to mod oferuje niezwykle skomplikowaną rozgrywkę przy, której włos siwieje na łysej głowie
Gdyby ktoś już zapragnął zagrać to niech napisze w tym temacie a umieszczę plik do pobrania. Inaczej opis instalacji/ podmian plików opiszę gdy będę miał wszystko gotowe.

Zapodam jeszcze jak zainstalować Civilization IV z dodatkami i patchami bo zapewne mało kto już to pamięta. Gra działa u mnie na win 10 więc powinna u każdego.

Instalujemy podstawową wersję gry (chyba, że ktoś ma kompletną to niech instaluje co ma ale ostatecznie musi ja spaczować do wersji 3.19). Następnie civ 4 Warlords. Tu w wersji pudełkowej jest płyta z patchem PL - Instalujemy. Teraz instalujemy civ 4 Beyond the Sword. Na koniec instalujemy patch polonizujący ( w pudełku z BtS ). Tyle z płyt. Teraz instalujemy patche w takiej kolejności:
3.13, 3.13 PL, 3.17, 3.19 Nie wiem czy jeszcze są wszystkie dostępne u Cenegi ale jeśli nie to wrzucę na wszelki wypadek do pobrania bo bez tego nic nie pogramy.
Wrzuciłem paczkę niezbędnych poprawek do BtS:
https://megawrzuta.pl/download/5a4974a495e565721f3b04fc93481812.html
Jeśli do rozpakowania potrzebny jest program to pobieramy go tutaj:
https://www.7-zip.org/
Jest on powszechnie stosowany np na Fanatykach i jest darmowy.
Samego moda po rozpakowaniu wrzucamy w dokumenty: \Documents\My Games\Beyond the Sword\MODS
Tworzymy skrót na pulpicie z pliku: Civ4BeyondSword.exe znajdujacym się w "\Firaxis Games\Sid Meier's Civilization 4\Beyond the Sword"
Grę uruchamiamy jako administrator. Na ekranie menu wybieramy zaawansowane i wczytaj moduł (są krzaczki ale ja już poprawiłem) C2C powinien być na dole listy. Zaznaczamy kropką i klikamy w prawym dolnym rogu OK. Teraz może to trwać nawet z minutę na słabszym sprzęcie ale gra zamknie się i dopiero z opóźnieniem wczyta ponownie już jako mod. Tam opcjach zmieniamy język na "polacco" i możemy grać. Po moim spolszczeniu nie będzie trzeba zmieniać języka ( tylko raz chyba po pierwszym uruchomieniu gry trzeba będzie wejść w opcje i zmienić na Polski). Żadne wywalenie do pulpitu nie zmusi nas do grzebania w plikach. Jeszcze jakieś pozytywy ?
Tutaj uwaga, że jeśli wywali nam moda do pulpitu to będzie problem z ponownym uruchomieniem gry bo nie będzie żadnych liter. Wtedy wchodzimy w dokumenty: \My Games\Beyond the Sword i otwieramy plik: Civilization IV.ini Zmieniamy wpis: Language = 3, tak ma być żeby był polski.
Jeszcze gdyby po uruchmieniu moda nie było wcale interfejsu to zamykamy grę i klikamy Prawym Klawiszem Myszy na skrót, który utworzyliśmy na pulpicie czyli BtS. Wybieramy właściwości - zakładkę "zgodność" i klikamy pierwszy przycisk "uruchom narzędzie do rozwiazywania problemów ze zgodnością". Wykonujemy wszelkie polecenia w tym trzeba będzie uruchomić grę. Pograć chwilę i wyjść. U mnie musiałem ustawić grafikę na max w opcjach gry a na skrócie w zgodności ustawić: "zastąp zachowanie skalowania..."
Teraz to chyba wszystko. Za około tydzień dam pliki tak jak obiecałem no chyba, że ktoś już coś potrzebuje to niech tu pisze.
Edit: Spolszczenie w toku ( jeszcze ponad 100 plików ).

[Edited by Zerd on Apr 28, 2018 at 18:57]

Apr 25, 2018 at 13:12

Print
Zerd
Status: Elite

Registered: Dec 17, 2005
IP: Logged
Re: Caveman 2 Cosmos v38,1 + Spolszczenie. [post #2]

Spolszczenie na ukończeniu. Jutro wrzucę bo zapomnaiłem przetłumaczyć trochę angielskich tekstów przy zakładaniu nowej gry a są bardzo ważne bo nie wszystko można zmienić w trakcie gry. Właśnie tego panelu opcji też jeszcze nie zrobiłem więc jutro. Ten tekst zastąpię linkiem do spolszczenia i instrukcją instalacji/podmiany plików. Jak na razie to wszystko wygląda naprawdę ładnie. Od lat zbierałem się aby zagrać w tego moda od prehistorii do kosmosu ale jakoś gra w języku angielskim mnie odrzucała. Tutaj nie wszystko rozumiem ale postaram się wrzucić też trochę porad bo jest sporo rzeczy, które zauważam zbyt późno chociaż tutaj gram na przedostatnim poziomie "Nieśmiertelny" a i tak inne cywilizacje są daleko w tyle. Właśnie źle dobrałem opcje startowe i jest mi trochę zbyt łatwo nawet gdy teraz włączyłem dynamiczny poziom trudności, który mi podnosi a innym obniża jak nie nadążają. Wiem co gubi AI w prehistorii oraz starozytności i myślę, że może nawet jutro zrobię nową mapę (zawsze poprawiam to co wygeneruje kompuer- w 1 turze gry i zapisuję). Jak będzie gotowa to pewnie tez wrzucę. Nie wiem czy dam radę jutro wszystko zrobić. Najpierw spolszczenie dokończę.
Edit: Na tę chwilę piję piwo i miałem już poważny problem, ze złożeniem do kupy wszystkich plików nad, którymi jeszcze siedziałem. 189 katalogów, 251 plików, z których są takie co maja do 50 000 linii (Szok). Cały czas robie kopie i kopie z kopii na wszelki wypadek a i tak chwile grozy już dzisiaj przezyłem przez to piwo. Tak czy siak liczę, że spolszczenie jutro dam. Naprawdę ładne, ZACHWYCAJĄCE !!! Już dawno nie odwaliłem taki kawał dobrej, nikomu nie potrzebnej pracy. Co najmniej 100 godzin. Ile to Euro ? Dobrze, że mam program kombajn, który obrabia na raz nawet 100 plików ale zawsze zostawia błędy i potem siedzę i ręcznie naprawiam. Szczęśliwie gra ma wbudowany moduł, który wskazuje pierwszy błąd w pliku. A miałem tak, że pół pliku zepsułem bo automatycznie podnieminiłem, potem znowu i zasiałem tak, że ręcznie siedziałem i płakałem ale przerobiłem w godzinę.
Na dziś to mam zapis mojej gry. Ładnie dopracowana mapa, przewaga nad innymi, wszystko wyprowadzone. Oprócz złodzieja co siedzi w mojej stolicy i robi mi bunty. Nijak jeszcze nie wiem jak się go pozbyć. A było tak, że sześciu siedziało. Widać ich wyraźnie jak się wyjdzie z miasta wszystkimi jednostkami. Z tego co tłumaczyłem w plikach to jest opcja zabijania takich ale widać za wcześnie. Mam zapis na 3 tury przed wejściem do Epoki Klasycznej. Bez żadnych dodatkowych plików grać można. Trzeba tylko mieć civ 4 z dodatkami w wersji 3.19 (tu wszystko opisane). Mod c2c v.38.1 Alleluja i do przodu. Nie trzeba zwracać uwagi, że miasta, jednostki, budynki mają po 3 nazwy czy zamiast lier znaki zapytania. To wynika z zapisania gry. To nie jest modyfikowalne. W nowej grze tego nie będzie. Plika save wrzucamy w dokumenty i testujemy, ścieżka:
\Documents\My Games\Beyond the Sword\Saves\single
Nie ma zabezpieczenia hasłem więc profil chyba dowolny. Link do testowania:
https://megawrzuta.pl/download/757f4e7d6de70c7d07a3a9c27acdc94d.html
To jest tylko do zapoznania się ogólnie z modem po dwóch epokach czyli Prehistorii i Starożytności. Mam tam ogólnie olbrzymią przewagę ale tego nie bęzie w nowej mapie startowej. F8 by zobaczyć parametry gry.
Edit:
Ponieważ dzisiaj też piję piwo oznacza to przesunięcie terminu wydania patcha polonizującego o ilość dni nieokreślonych ale dam to co mam i działa super. Nie dałem rady i nie czepię się dzisiaj plików potrzebnych przy rozpoczynianiu nowej gry. Tam będzie sporo po angielsku i proponuję nad tym chwilę pomyśleć i jest google tłumacz. Tam sugeruję dać opcję "przenikania technologii" tak to chyba powinno brzmieć po polsku. Chodzi o to, że jeśli 3 cywilizacje odkryją już jakąś technologię to inne mają gratis co wyrównuje poziom trudności. Dobra tu daję link do tego co działa:
https://megawrzuta.pl/download/cc86e531167c9030e56d238c0d8d75c4.html
Jest naprawdę ładnie. Instrukcja jest tam dołączona więc nie opisuję. Chodzi o zwykłą podmianę plików ale tam haczyk jest. Trzeba poczytać.
Na tę chwilę jest trochę tekstów po angielsku i po włosku ale nie powinny być istotne. Religie - tutaj miałem to już zrobione ale teraz jest po włosku np; Tengrisiom czy coś ale każdy zrozumie, że to Tengryzm. Zresztą, żeby do tego dojść trzeba czasu w grze. A ja na dniach dam nową wersję spolszczenia. Oczywiście nie mam zgody autorów moda ale tak jak pisałem na wstępie Oni nie pójdą na to. Chyba, żeby zgodzili się na osobną wersję dla polaków w co wątpię. Kiedyś jednego moda przetłumaczyłem od deski do deski i nijak nie mogłem skontaktować się z autorami. Olewali mnie. Dlatego proponuję pobrać na wszelki wypadek zanim zaczną podnosić głos, że grzebałem w ich plikach. Bo wtedy będę musiał skasować link a działa góra 60 dni.
Ja to dopracuję i dam nowy ale to co jest to jest ok 100 godzin mojej pracy na kombajnie. Naprawdę warto zobaczyć chodźby tylko dla samego zobaczenia ile jeden człowiek może zrobić w tydzień.
Juz w trakcie gry warto wejść w opcje Ctrl+Alta+O i dać na zkładce C2C zaznaczyć opcje dynamicznego poziomu trudności. To chyba przetłumaczyłem i to skazuje nas na grę na pizomie Bóstwo bo AI nie radzi sobie w prehistorii i starozytności. Spokojnie ja to poprawię. Ale na razie grać jak jest.
3 razy testowałem to co wrzuciłem + save i za każdym razem coś nowego bo losowe wydarzenie może się trafic. Tutaj taka uwaga, że niektóre texty mają co najmniej dziwne brzmienie. To wynika z faktu, że zdanie jest składanane czasem z kilku wpisów w różnych wpisach. Żeby to naprawić musiałbym pernamentnie przejrzeć pliki. Dać wszędzie rodzaj męski czy żeński - male or female. A tego nie ma. Potem w kolejnych plikach dać odmiany A to jest np tak: jeść:jedli:jedzą. Żeby to było perfekt to musiałbym siedzieć może 2 tygodnie po 4 godziny dziennie. Pliki po 40 000 wpisów to ja jak widzę to spadam z fotela. Pasuję i nie pucuję się do błędów. Zrobili to inni a ja nie mam zamiaru się katować bo to przerasta moje siły. Ogólnie jest tak dobrze, że nigdy tak nie było. Tylko piwo mi się kończy
Edit: Kilka dni nic w plikach nie grzebałem bo miałem awarię kompa. Dysk SDD odmówił współpracy. Bez ostrzeżenia nagle przy próbie wyłączenia kompa było 30 sek oczeikwania i komunikat: "Wystąpił krytyczny błąd systemu" co nie widziałem na swoim ko mpie żadnym tego od 10 lat. Nic nie dało się zrobić poza restartem, który oczywiście się nie powiódł. Nawet mam podejrzenie, że narobiłem zbyt wiele kopii plików o tych samych nazwach. Wprawdzie w odrębnych katalogach ale może to go rozwaliło. Dopiero dzisiaj podszedłem do tego tak, że odłączyłem kompa całkiem od prądu, wyjąłem baterię z BIOS`u. Potem posprawdzałem czy każdy kabel jest wciśnięty i co ciekawe wystartował. Pousuwałem zbędne kopie i sprawdziłem dysk w poszukiwaniu błędów. Nic nie znalazł i działa. No nic. Od dawna się zbierałem, żeby gdzieś w sprawach technicznych opisać dość dokładnie temat co zrobić jak komp odmawia współpracy. Poczekam jeszcze czy mój jest naprawdę sprawny. Od razu sobie pomyslałem po co mi był potrzebny dysk SDD (żeby kilka sekund urwać na starcie ?) bo wiem, że dyski SDD muszą paść bo mają to wpisane w swój los. Ileś tam tysięcy nadpisań i do widzenia. No może jeszcze pociągnie ale mam przynajmniej kopię nawet zapisów gier wszelkich. Każdy ma jakieś gry co nigdy nie dokończył bo inna gra go zainteresowała. To nawet to będzie przykre jak dysk padnie.

[Edited by Zerd on May 05, 2018 at 14:09]

Apr 25, 2018 at 13:13

Print
^ Początek strony ^

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.