civ.org.pl forums > Civ3 - Modowanie > Ostatni Mohikanin, czyli historia Kanady
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Civilization III > Modowanie
Poster
Status: Hero

Registered: Sept 14, 2002
IP: Logged
Ostatni Mohikanin, czyli historia Kanady [post #1]

Trzecia część gry Civilization pogrąża się właśnie w otchłań niepamięci (przynajmniej na naszym Forum), a tymczasem pojawił się niezwykle ciekawy, profesjonalnie wykonany i darmowy mod oparty na historii (powstania Kanady).

http://historycanadagame.com/

Po obejrzeniu zwiastunu/filmiku na tej stronie oczywiście przypomniał mi się Ostatni Mohikanin z Danielem Day-Lewisem, jedna z lepszych kinowych adaptacji książek. Kto nie widział - polecam obejrzeć, na dobry początek. 8)

Wzmocni to rozkosz i przyjemność tworzenia na nowo historii kolonizacji Nowego Świata, w roli Francuzów czy Anglików lub też jego obrony w roli przywódcy któregoś z indiańskich plemion. A być może oba światy mogą się połączyć i zaistnieć pokojowo wspólnie?

Myślę, że nie trzeba dalej reklamować rzeczy naprawdę dobrej i godnej uwagi. Koniecznie sprawdźcie sami!

Do tej pory byłem przekonany, że wszelkie mody są raczej nadmuchaną konstrukcją obeznanych z technologią dzieciaków lub też celowym, nastawianym na drążenie naszych portfeli, kopiowaniem pomysłów fanów przez cwanych, ale ubogich umysłowo kompilatorów kolejnych płatnych dodatków.

A tutaj taka fajna niespodzianka. Ufam, że jest jeszcze trochę osób ma naszym Forum, którym ten mod przypadnie do gustu. W każdym razie - mamy ciekawy przykład, że zabawa może być narzędziem/motorem/katalizatorem dla poznania/odkrywania historii. Chociaż w tym przypadku jest akurat odwrotnie.

Odkąd poznałem serię civ, zawsze uważałem, że nie tracę bezmyślnie swego wolnego czasu, którego z wiekiem mam coraz mniej. Nie chcę narzekać znowu na najnowszy produkt. Ale dlaczego nie znajduję w nim nic wartościowego? A w każdej starszej części jest zawsze coś, jakiś smaczek?

Pozdrawiam
Adi

Jun 15, 2007 at 01:11

Print
sirsik
Status: Moderator

Registered: Nov 24, 2004
Re: Ostatni Mohikanin, czyli historia Kanady [post #2]

smaczek jest w kazdej czesci wtedy kiedy wychodzi najnowsza czesc. Ja pozostaje przy civ3 dlategoo ze mi sie podoba i ze to od niej zaczelem przygode z civ

Mody sa fajnie - daja wiecej budowli, jednostke itp ale mody to na single raczej

Jun 17, 2007 at 10:17
Gadu-Gadu: 1547681
XFire sirsilis
Print
Adi Cherryson

Re: Ostatni Mohikanin, czyli historia Kanady [post #3]

Sirsilis - gracze multi nie lubią modów, bo musieliby poznawać zmienione mechanizmy gry i uczyć się na nowo wygrywać w każdym z nich. Szkoda im czasu, bo wolą naparzać się w swoim gronie.

Pogląd jaki przedstawiłeś jest niestety typowy - więcej jednostek, budynków, cudów. Ot cała filozofia większości moderów. Przypomina to trochę grafficiarzy. Nowa gra jest dla modera takim samym wyzwaniem, jak czysta biała ściana nowego budynku dla grafficiarza. Kusi. Myślę, że proporcje ciekawego, wartościowego graffiti i moda w ogólnej ich liczbie są zbliżone, czyli niewielkie. Ale ludzie mają z tego fun.

Wydawcy i producenci gier zręcznie przekuli popularność modów w narzędzie do wyciskania z produktu dodatkowych zysków. Przecież te wszystkie oficjalne dodatki to nic innego, niż płatne mody.

Co więcej. Spory procent odbiorców gier to moderzy. Wystarczy spojrzeć na stronę civfanatics. Dlatego implementuje się odpowiednie narzędzia i czyni grę "łatwomodowalną". Czyli mniej więcej jest tak, jakby grafficiarzowi dać gratis spray do malowania.

Absolutnie nie mam negatywnego stosunku do moderów, ale tylko dobrych moderów. Czasem ich praca wręcz ratuje grę. Tak samo nie mam nic przeciwko graffiti, jeśli ociera się o sztukę i jest ciekawe. Zawsze warto popatrzeć stojąc w korku. Tylko, że takie przypadki są raczej rzadkie.

Dobra. Ależ się rozpisałem, a chciałem w sumie tylko powiedzieć, że ten mod został wymyślony i opracowany pod kątem wspomagania nauki historii w kanadyjskich szkołach. To poważny projekt. Miał wsparcie ze strony różnych instytucji i poważanych osób. Dołączono do niego materiały dydaktyczne dla wykładowców. 8)

Zacząłem się potem zastanawiać dlaczego w Polsce nie powstają takie projekty. Mamy IPN, Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, ZBoWiD czyli obecnie Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Fundację Polskiego Państwa Podziemnego i przeróżne instytuty, stowarzyszenia, fundacje, których celem działania jest m.in. kultywowanie pamięci i edukowanie nowych pokoleń.

Kojarzy się to nam ze sztywniactwem, drętwotą i nudnymi celebrami nad grobami. Sam nie jestem już młody, ale widzę jak alergicznie reagują moje dzieci na wzmiankę o historii. A w civkę czasem zagrają dla przyjemności.

Dwa różne światy. Moja babcia i ja. Moje dzieci i ja. Czy nie można tego jakoś połączyć? My tutaj podpisujemy petycję do jakiejś amerykańskiej korporacji w sprawie dodania Polski. Chcemy zaangażować nawet byłego prezydenta. Po co? Czy czujemy się jakoś związani z naszą historią?

A przecież można zacząć na własnym podwórku, tak jak uczynili to Kanadyjczycy, tworząc ten mod. Nie oglądali się na resztę świata, tylko zrobili coś dla siebie. Wyobraźcie sobie setki tysięcy uczniów, którzy na lekcjach historii pogrywają sobie w civkę z kanadyjskim modem. Mają fun i uczą się jednocześnie, nie zakuwając na pamięć dat. Mogą je sprawdzić i poznać w civilopedii. A civka uczy historii. Naprawdę. W ten niezauważalny sposób, że jeśli ktoś zna historię bawi się swoją alternatywą. Jeśli ktoś jej nie zna, w końcu zainteresuje się pytaniem, jak i dlaczego było inaczej, niż w moich grach.

Tak się trochę rozmarzyłem.

Sirsilis co o tym myślisz? Jesteś redaktorem Civgaming, naprawdę wspaniałego projektu, który skupia fanów serii.

Czy widzisz za możliwe podjęcie takiej inicjatywy? Zrobić polski mod, pod patronatem naszych szacownych instytucji. Intro muzyczne skomponuje Penderecki, zaśpiewa Kayah, civilopedię zredagują studenci pod okiem profesorów, grafiką zajmą się najlepsi moderzy. Wszystko co najlepsze wyślemy w bezpłatnej wersji w Internet.

Nie. Raczej niemożliwe. Niewykonalne. Tylko Kanada tak potrafi uczynić.

Jun 24, 2007 at 00:55

Print
sirsik
Status: Moderator

Registered: Nov 24, 2004
Re: Ostatni Mohikanin, czyli historia Kanady [post #4]

tez tak mysle ze taka inicjatywa w RP miala niewielkie szanse..... ale jest COP ktory wypelnia luke....

osobiscie lubie mody, chociaz teraz wogole nie gram w civ

Jun 24, 2007 at 07:33
Gadu-Gadu: 1547681
XFire sirsilis
Print
Tadeusz
Status: Veteran

Registered: Aug 05, 2005
Re: Ostatni Mohikanin, czyli historia Kanady [post #5]

Fajny ten modzik musiałem reinstalke wszystkich civek robić.
Gram w The Ancien Mediterranean-mod uważam że to najlepszy mod z jakim się zetknąłem(testowałem wiele modów raczej nie grywam w podstawową wersją).Zainstalowałem historię Kanady z ciekawości niestety brak opcji Regicide jest w moim przypadku nie do przyjęcia.Gram sobie dalej The Ancien Mediterranean-mod i okazuje sie że historia Kanady zrobiła jakieś spustoszenie w grze,kiedy chcę przezbroić jednostkę gra się wywala a w przypadku kombinacji shift+U owszem jednostki się przezbrajają ale za każdym razem jednej brakuje.Np.robię upgard 24 velite to po operacji zostaje mi fizycznie 23 composite bowman a jedna jednostka poprostu znika.Nie wiem jak jest w podstawowej grze bo gram tylko modami.

Jun 29, 2007 at 14:29
Gadu-Gadu: 6606276
Print
Adi Cherryson

Re: Ostatni Mohikanin, czyli historia Kanady [post #6]

W ang. civ3 Complete na razie nie miałem problemów. Ale to był jedyny mod jaki dodatkowo zainstalowałem.

Jul 02, 2007 at 23:26

Print
Tadeusz
Status: Veteran

Registered: Aug 05, 2005
Re: Ostatni Mohikanin, czyli historia Kanady [post #7]

No właśnie ja próbowałem wiele modów i chyba to najprawdopodobniej spowodowało jakieś spustoszenie.Instalowałem wiele modów i nigdy nie miałem problemów.Najlepsze jest to że muszę chyba reinstalke windy zrobić bo ponowna instalacja civki nic nie dała

Jul 03, 2007 at 07:52
Gadu-Gadu: 6606276
Print
PiotrG
Status: Regular

Registered: Dec 28, 2010
Re: Ostatni Mohikanin, czyli historia Kanady [post #8]

Wczoraj i ja zapaoznałem się z tym modem.

Pomysł jak najbardziej godny pochwały, choc wykonanie już nie powala na kolana, no ale wiadomo że nie to jest tu najważniejsze. Instalowałem tego moda na civ z kolekcji klasyki i może przez to była ona niepełna, bo nie mogłem rozegrać całej gry a tylko miałem do wyboru dwa ...jakby scenariusze? które znalazłem w sejwach. Suma sumarum grac się za długo nie dało bo komp wariował a usuniecie moda spowodowało równiez usunięcie dodatku conquest. Co za tym idzie tych którzy mają kolekcję klasyki ostrzegam że moga byc problemy.

Dec 29, 2010 at 08:19

Print
^ Początek strony ^

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.