civ.org.pl forums > Space 4X - Space Empires V > Wieści: Space Empires V zawitała na polskim rynku
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Strategie Kosmiczne 4X > Space Empires V
Poster
Status: Administrator

Registered: Jan 11, 2008
IP: Logged
Wieści: Space Empires V zawitała na polskim rynku [post #1]

12 czerwca na półkach sklepowych pojawiła się najnowsza odsłona serii Space Empires. Ta, odznaczona numerkiem V wprowadza nowe możliwości, tj. np rozbudowane polityczne sojusze, system konstrukcji statków oparty na nowym systemie top-down i wiele innych .

Po dokładne szczegóły zapraszam na stronę polskiego wydawcy , Nicolas Games

Space Empires V

Cała seria ma wielu fanów , a najnowsza odsłona powinna ich wszystkich zadowolić. Zapewne pojawią się także nowi wielbiciele gatunku 4X, którzy lubią skomplikowaną rozgrywkę , z wieloma informacjami i statystykami.

Zapraszamy do wspólnego poznawania tajników gry

Dział gdzie Space Empires V rozwijać skrzydła będzie

[Edited by Vortavor on Jul 03, 2008 at 17:07]

Jun 17, 2008 at 14:03
Gadu-Gadu: 3343262
XFire synek24
Print
golem
Status: Elite

Registered: Jun 23, 2007
Re: Wieści: Space Empires V zawitała na polskim rynku [post #2]

Moze wstyd się przyznać, ale w tą serię nigdy nie grałem. Wydaje mi się, że gra będzie podobna do kultowej MoO2, prawda?

Ja, fan-lobbysta

Jun 18, 2008 at 08:36

Print
Vortavor

Re: Wieści: Space Empires V zawitała na polskim rynku [post #3]

Troszkę bardziej skomplikowane, więcej możliwości. To zarazem plus, ale niektórych może zniechęcić. Samych leveli badań są tysiące.

Ale gra także jest turówką i 4x więc zasady panujące są podobne

Jun 18, 2008 at 09:28
XFire synek24
Print
Adi Cherryson
Status: Hero

Registered: Sept 14, 2002
Re: Wieści: Space Empires V zawitała na polskim rynku [post #4]

Sama gra jest perełką wśród gier strategicznych, rozwijana od kilkunastu lat przez Autora z udziałem graczy, jako chyba jedyna przetrwała próbę czasu i jej piąta wersja w tzw. 3D z 2006 roku nadal przyciąga swoim intelektualnym magnesem wiernych weteranów.

Nieskromnie zaliczając się do tego Szacownego Grona, ale dbając o honor serii SE, muszę napisać z bólem kilka gorzkich słów o polskiej edycji w wykonaniu firmy Nicolas Games. Tym bardziej, że mam w pamięci katastrofalne wydanie civ3 w tzw. Kolekcji Klasyki. Nie chciałbym, aby tak się to skończyło.

Mam to polskie wydanie SE od kilku dni. Posiadam też oryginalną wersję w języku angielskim (US retail). Dzisiaj miałem czas bardziej dokładnie przetestować produkt Nicolas Games i porównać z oryginałem. Moje wnioski nie są najlepsze dla Wydawcy. Szczerze kibicuję takim projektom, bo gra jest ciekawa i warta uwagi, ale profesjonalność jej polskiego wydania niniejszym zakwestionuję rzeczową krytyką:

1. Jest podstawowy błąd, gdyż gracze (tzw. Imperia) kierowane przez AI nie działają. Sprawdziłem na dwóch komputerach - nie zbudowano żadnego statku, nie wynaleziono żadnej nowej technologii przez kilkunastu graczy AI. Nic się nie dzieje. Natomiast w wersji oryginalnej, w drugiej lub trzeciej turze widać już postęp. Aby do dostrzec, wystarczy zaznaczyć opcje pokazywania wyniku wszystkich graczy w ustawieniach nowej gry. Być może nie przeszkodzi to w grach multi, ale w singlowych na pewno. Zresztą taki błąd zdyskwalifikuje każdego Wydawcę. Można mieć zastrzeżenia, jak działa AI (zawsze źle ), ale że w ogóle nie działa?!

2. Polska edycja gry ma numer 1.25. Tymczasem aktualna wersja angielskiego patcha to już 1.74. W międzyczasie były poprawki o numerach 1.33, 1.35, 1.44, 1.58, 1.63, 1.66, 1.71. Osiem poprawek nie jest uwzględnionych! Biorąc pod uwagę okres czasu od wydania oryginału do wydania polskiej wersji to zbyt wielkie opóźnienie.

3. Można by to darować, jeśli patche oryginalne działałyby w polskiej wersji. Tak jednak nie jest (co oczywiście rozumiem). Ale biorąc pod uwagę ślimacze tempo przygotowania polskiego wydania, nie spodziewam się też polskich poprawek w ogóle - strategia: wydaj i zapomnij. Tymczasem producent gry Aaron Hall (Malfador Machinations) zawsze dbał i nadal dba o komfort graczy. Mam wrażenie, że Nicolas Games chciało za bardzo usilnie wydać SE V. Zaczęli prace przy wersji 1.25. Zabrakło im potencjału, czas się wydłużył i skończyli na 1.25 dopiero teraz. OK. Ale można było o tym napisać!

4. Kupując zatem na razie polską edycję, jesteśmy zatem do tyłu z aktualizacją i nie mamy także pewności, czy ona kiedykolwiek i w jaki sposób będzie w przyszłości nam dostępna.

5. Jakość tłumaczenia nie jest najlepsza, nawet dla mnie znającego angielski tak sobie. Przykład: Research generation increased by 8% po polsku to - redukcja generowanych punktów nauki o 8% (ustawienia imperium, rząd, typ ustroju anarchia). Przecież to na odwrót. Wzrost nie redukcja! Takie merytoryczne błędy mają rujnujący wpływ na zrozumienie bardzo skomplikowanych zasad tej wspaniałej gry.

Ale na koniec coś pozytywnego. Na razie można zagrać bez płacenia w demo:
http://www.strategyfirst.com/en/games/SpaceEmpiresV/downloads/

Można też kupić oryginał (wersja 1.20) za bodajże 20 dolarów tutaj:
http://www.strategyfirst.com/en/games/SpaceEmpiresV

Potrzebna jest karta kredytowa i możliwość ściągnięcia ok. 365 MB. Działa doskonale i cena prawie taka sama, jak w Polsce. Swoją grę kupiłem właśnie w ten sposób.

Potem zainstalować najnowszy patch 1.74 z pierwszego linku lub z Malfador http://www.malfador.com/

Innych sposobów nie polecam.

Pozdrawiam
Adi

[Edited by Adi Cherryson on Jun 22, 2008 at 01:53]

Jun 22, 2008 at 01:47

Print
Rob_ert

Registered: Dec 01, 2005
Re: Wieści: Space Empires V zawitała na polskim rynku [post #5]

No i wtopa:/ Kupiłem grę i tak jak pisał Adi Cherryson AI... nie gra:P Pomijam już fakt, że gra nie ma najnowszych akutalizacji - patche, ale... grać sam ze sobą? Adi, a gdyby wydawca nic nie zrobił, nie da się przegrać odpowiednich plików z wersji angielskiej odpowiedzialnych za działanie AI? W porównaniu do 4 gra wygląda o wiele lepiej... tak jakoś lepiej się gra... ale... Miało być tak pięknie a jest jak jest:P

Jun 22, 2008 at 12:02

Print
Adi Cherryson

Re: Wieści: Space Empires V zawitała na polskim rynku [post #6]

Czyli błąd z AI został potwierdzony.

Niestety nie mam takiej wiedzy, co można samemu poprawić.

Powiem Ci, co zamierzam zrobić z tym problemem. Złożę zwyczajnie reklamację w sklepie (zachowałem paragon, nauczony doświadczeniem z civ3 w Kolekcji Klasyki) i oddam im grę, opisując problem, że gra nie działa, tak jak powinna. Po prostu jak jakaś pralka, w której nie działa wirowanie. Płytkę oczywiście skopiuję wcześniej całkowicie legalnie. Zażądam usunięcia błędu lub zwrotu pieniędzy.

Tym sposobem uruchomię jakieś procedury reklamacyjne, stosowane standardowo przez tą dużą sieć i już oni będą się tym zajmować wobec Nicolas Games. Taka mała firma nie ma szans z dużą siecią, zwłaszcza jeśli chce w niej dalej sprzedawać swoje produkty. Liczę zatem na zwrot zapłaconej ceny, a i być może błąd zostanie poprawiony.

Jeśli masz paragon, zrób tak samo. I wszyscy inni nabywcy! Dopóki nie dostaniemy zwrotu pieniędzy nasze kopie będą legalne. Można grać!

Genialność Space Empires polega też na tym, że można właśnie bawić się dobrze nawet bez udziału graczy AI. Gra stwarza takie interesujące intelektualne wyzwania, że trzeba bardzo dużo czasu, aby je dokładnie poznać. Czasem AI w tym przeszkadza.

Tak sobie myślę, grajmy na tym co mamy. Jak już się poznamy, to może znajdzie się kilka osób chętnych do przetestowania potencjału SE V w trybie multi.

Pozdrawiam
Adi

Jun 23, 2008 at 01:34

Print
Rob_ert

Re: Wieści: Space Empires V zawitała na polskim rynku [post #7]

Nicolas Games... czy jak to się tam pisze coś zamierzają zrobić. Nie jesteśmy jedynymi, którzy mają problemy z tą grą - na oficjalnym forum gry polski gracz szukał tam ratunku, ale generalnie nic mu nie pomogli. Dostałem maila od polskiego wydawcy, że pracują nad problemem i wydadzą łatkę, ale kiedy Poczekam z miesiąc i jak nic to zacznę reklamować i kupię oryginał - na dzień dzisiejszy kosztuje 14,99$ A co do multi... ja się piszę
Pozdrawiam

Jun 23, 2008 at 20:15

Print
Adi Cherryson

Re: Wieści: Space Empires V zawitała na polskim rynku [post #8]

Ja natomiast, jak napisałem złożyłem ową reklamację.

Uprzejmy Pan na dziale gier wysłuchał wyjaśnień, zainstalował grę, sprawdził co się dzieje. Zrozumiał. Zadzwonił do Wydawcy, opisując problem i przekazał mi odpowiednie ogólniki, że pracują nad poprawkami etc. Zapytał, czy chcę oddać wadliwy produkt i otrzymałem zwrot zapłaconej ceny. Naprawdę byłem mile zaskoczony podejściem do klienta i jakością obsługi. Pozdrawiam!

Pozostaję zatem przy wersji angielskiej. Mam nadzieję, że nasze działania będą miały skutek i polska edycja zostanie dopracowana jak należy!

Jeśli mamy zagrać razem, to raczej głosowałbym za oryginałem. Zwłaszcza, że cena jest naprawdę przystępna przy obecnym kursie dolara i nie trzeba płacić za wysyłkę.

Jun 24, 2008 at 01:52

Print
Vortavor

Re: Wieści: Space Empires V zawitała na polskim rynku [post #9]

To multi i ja mogę spróbować

Jun 24, 2008 at 19:49
XFire synek24
Print
golem

Registered: Jun 23, 2007
Re: Wieści: Space Empires V zawitała na polskim rynku [post #10]

Adi,
zrób małą reklamę i powiedz jaki to był sklep?

Ja, fan-lobbysta

Jun 24, 2008 at 21:27

Print
Adi Cherryson

Re: Wieści: Space Empires V zawitała na polskim rynku [post #11]

A sklepem tym był MediaMarkt.

Ale wszystko raczej zależy od człowieka, który zajmuje się danym działem.

Gdy chciałem kiedyś kupić elektryczną maszynkę do golenia (nie wiem już gdzie, ale duży był sklep), podeszła miła dziewczyna ok. 20 lat i spytała, w czym może mi pomóc. Jako że golę zarost dłużej niż ona żyje, sytuacja była trochę śmieszna... Zatem nigdy nie ma pewności, czy obsługa stoi na poziomie zleconego zadania. Akurat trafiłem na fachowca.

Widzę, że powoli możemy też pomyśleć o jakiejś formie grania w trybie multi. Jest nas już trzech. Może poczekamy jeszcze trochę, albowiem zdobycie i poznanie tej gry wymaga czasu.

Poza tym trzeba przede wszystkim zdecydować, w którą wersję będziemy grać?

Zatem jeśli ktoś chce się przekonać, co z tego pisania wyniknie, niech zgłosi swoje zainteresowanie z podaniem wersji: angielska czy polska. Bo jak zagramy w multi, to błąd z AI nie stoi chyba na przeszkodzie. Ale polska edycja jest też nieco opóźniona i nie wiadomo co będzie z uaktualnieniami.

No to ja zgłaszam się jako pierwszy i głosuję za oryginałem.

Pozdrawiam
Adi

Jun 25, 2008 at 01:43

Print
Vortavor

Re: Wieści: Space Empires V zawitała na polskim rynku [post #12]

Ja na oryginale również

Jun 25, 2008 at 06:47
XFire synek24
Print
Merkan
Status: Veteran

Registered: Sept 18, 2003
Re: Wieści: Space Empires V zawitała na polskim rynku [post #13]

Oryginał oczywiście.

Jun 25, 2008 at 07:36
Gadu-Gadu: 1481362
Print
Azazell
Status: Moderator

Registered: Jun 27, 2004
Re: Wieści: Space Empires V zawitała na polskim rynku [post #14]

fajnie widzę, że rośnie zainteresowanie tą grą .. Może warto w dziale 4X zrobić pierwsze rozgrywki multi itp ? - jeśli ktoś chętny to proszę działać macie wolną rękę.

Btw. ile kosztuje ta gra? bo moje strony działają tak wolno, że szkoda w ogóle włączać kompa .

Jun 25, 2008 at 08:40

Print
Vortavor

Re: Wieści: Space Empires V zawitała na polskim rynku [post #15]

A więc skoro rośnie zainteresowanie to zparaszam do odpowiedniego działu, gdzie juz dokładnie ustalimy zasady pierwszej i być może następnych gier

Space Empires V multi

Jun 25, 2008 at 09:47
XFire synek24
Print
Adi Cherryson

Re: Wieści: Space Empires V zawitała na polskim rynku [post #16]

Azazell: Właśnie zamówiłem dla Merkana i wyszło wszystko razem $21.83.

Jun 25, 2008 at 11:51

Print
Merkan
Status: Veteran

Registered: Sept 18, 2003
Re: Wieści: Space Empires V zawitała na polskim rynku [post #17]

Adi: Dzięki serdeczne. To teraz możemy grać multi

Jun 25, 2008 at 14:42
Gadu-Gadu: 1481362
Print
Rob_ert

Re: Wieści: Space Empires V zawitała na polskim rynku [post #18]

O kurde jeden dzień mnie nie było i proszę... Jasne, że oryginał, ale dopiero po 1 lipca sobie zamówię No i fakt, gierka świetna. Co prawda w V dużo nie grałem, ale IV pomimo swojej... brzydoty potrafiła wciągnąć No to mam nadzieję, że nasz wydawca poprawi to co popsuł a oryginał i tak się przyda
Pozdrawiam.

Jun 25, 2008 at 15:48

Print
Aquila
Status: Novice

Registered: Jul 01, 2008
Re: Wieści: Space Empires V zawitała na polskim rynku [post #19]

Ufff, choć nie wiem czy się cieszyć, czy jednak płakać. Cieszyć - bo to jednak nie jest tak, że tylko z moją płytką jest co śnie tak, ale i płakać, że nicolas games wydał taki bubel. Jak mogli do tego w ogóle dopuścić? Nie przeprowadzili żadnych testów czy jak?

Quote:
Nie jesteśmy jedynymi, którzy mają problemy z tą grą - na oficjalnym forum gry polski gracz szukał tam ratunku, ale generalnie nic mu nie pomogli.

To być może o mnie Swoją kiepską angielszczyzną próbowałem wyrazić swoją frustrację

A najgorsze w tym wszystkim jest to, że dodatkowo zachowałem się jak ostatni głupek... Kupiłem grę w Wawie, w empiku. Ostatnio dość często tam jeżdżę, to i biletów mnóstwo zbieram (autobusowe głównie - zatem podobne z wyglądu do paragonu). Zawsze chowam po powrocie do domu w jakimś bezpiecznym miejscu paragon, ale jak kupiłem SEV to paragon włożyłem do portfela między bilety. A jak mi się zbierze więcej biletów, to je wtedy na raz wyrzucam. Więc jak wysiadłem z autobusu, to wyjąłem wszystkie świstki papieru z portfela z miejsca przeznacoznego na bilety, zgniotłem i wyrzuciłem do śmietnika. Dopiero następnego dnia pojąłem co zrobiłem... Więc paragonu po prostu już nie mam, choć gierkę mam oczywiście oryginalną (nawet zdjęcie zrobiłem na wszelki wypadek ).

Cóż, ja poczekam na polski patch. Mam nadzieję, że po takim natłoku skarg i groźbie, że nicolas games w ogóle nie sprzeda tego nakłądu coś z tym zrobią i to w miarę szybko.

A tak swoją drogą, też nie macie tych animacji wybuchów w bitwie taktycznej? Pomijając totalną wpadkę z AI, to mnie najbardziej wkurzało.

[Edited by Aquila on Jul 01, 2008 at 22:07]
Jul 01, 2008 at 22:05

Print
Vortavor

Re: Wieści: Space Empires V zawitała na polskim rynku [post #20]

Zapraszam do naszego działu w którym znajdziesz troszkę więcej na temat SEV oraz planowanej rozgrywce.

Bezpośredni link do odpowiedniego tematu jest w pierwszym poście na samym dole

Jul 03, 2008 at 17:08
XFire synek24
Print
^ Początek strony ^

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.