civ.org.pl forums > Space 4X - Space Empires V > Boży Wojownicy - Vehicle Designs i strategia
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Strategie Kosmiczne 4X > Space Empires V
Poster
Status: Hero

Registered: Sept 14, 2002
IP: Logged
Boży Wojownicy - Vehicle Designs i strategia [post #1]

Ponieważ w PBEM3 Boska Flota czyni spustoszenia godne swej nazwy, postanowiłem stopniowo umieszczać tutaj projekty, które są przyczyną jej sukcesów. W miarę wolnego czasu napiszę też kilka uwag odnośnie strategii: jej powstania, rozwoju i działań w kwadrancie.

Jednocześnie postaram się przedstawić i uzasadnić zmiany w dokonane Sparta Military Mod. Mam nadzieję, że będzie to przydatne i pomoże poznać potencjał Space Empires, zwłaszcza przez graczy singlowych.

Ad rem.

W SE najważniejsze jest wydobycie minerałów. Pewnie wydaje się to dziwne, bo na początku mamy je w nadmiarze i są tracone przez brak magazynów. Ale w perspektywie 5 lat (50 tur) musimy już myśleć o milionach, aby wszystkie planety mogły budować z pełną mocą.

Zatem wybranie minusu do wydobycia minerałów przy tworzeniu rasy jest złym pomysłem, jeśli jesteś początkującym graczem. Lepiej wybrać bonus 5% i potem przez praktykę dojść do minusu, który pozwoli wybrać inne cechy. Boży Wojownicy mają minus do wydobycia wszystkich surowców.

To jest odtajniony obrazek z ekranu monitora w Meczecie. Data gry 2406.3. Aktualny skan. Praktycznie Boży Wojownicy są na już na skraju wydolności surowcowej w minerałach.

Pierwszą jednostką Boskiej Floty były miny. Tanie, proste, niezawodne. Wszystkie graniczne warp pointy zostały zaminowane w jak najszybszym czasie. Więcej szczegółów o minach znajdziecie w FAQ. Ważna uwaga: miny muszą być tanie i skuteczne. Nie trzeba więc zbytnio badać głowic i większych min, niż Small. Produkcja min odbywała się na planetach bez stoczni, po zabudowaniu całej pojemności przez budynki. Potem stawiacz min zbierał miny i umieszczał je na Warp Points. To jest dobra strategia wobec AI.

Pierwsza mina Bożych Wojowników:

W Sparcie miny są tańsze i bardziej skuteczne. Pozwoli to bardziej skupić się na rozwoju imperium i ułatwi obronę we wczesnej fazie gry oraz zniechęci agresywnych graczy do wczesnego ataku, bez dobrych Mine Sweepers.

Następnym krokiem było wynalezienie i rozwijanie sensorów i umieszczenie ich przez satelity we wszystkich systemach. Bardzo ważna rzecz, którą nie trudno pominąć. W każdym systemie trzeba widzieć wszystko na maksymalnym poziomie dostępnej technologii. Zapobiega to wizycie zamaskowanych okrętów.

Prosty i najtańszy satelita. Tak spartańsko trzeba projektować i budować wszystkie jednostki. Bez fajerwerków, bo to kosztuje.

I na koniec siły desantowe. Janczarzy schowani w pancernym kadłubie Small Troop. Imperia niewiernych AI nie budują jednostek naziemnych. Tylko Militia uzależniona od populacji. Pięć Buzdyganów zasadniczo zdobędzie Homeworld AI.

URL=http://tapetosik.com/][/URL]

[Edited by Adi Cherryson on Nov 22, 2008 at 02:25]

Nov 22, 2008 at 01:58

Print
Skyline14
Status: Veteran

Registered: Aug 01, 2008
Re: Boży Wojownicy - Vehicle Designs i strategia [post #2]

Adi, moim zdaniem wydobywanie aż tylu minerałów na raz jest czystą stratą miejsca i czasu. Lepiej to miejsce na budynki poświęcić na Researh center, a surowce dobudować lub zmodernizować kiedy trzeba. To moje zdanie.

Nov 22, 2008 at 11:56

Print
Adi Cherryson

Re: Boży Wojownicy - Vehicle Designs i strategia [post #3]

Hehe. Gramy chyba w dwie różne gry.

Quote:
Adi, moim zdaniem wydobywanie aż tylu minerałów na raz jest czystą stratą miejsca i czasu.

Skyline - przyjrzałeś się dobrze tej tabelce? Wydobycie 2.8 mln. Utrzymanie budynków zużywa 0.9 mln. Produkcja na planetach zużywa 1.8 mln. Pozostaje tylko 0,85 rezerwy. To bardzo mało, dlatego w następnej turze wydobycie ostro wzrośnie.

Quote:
Lepiej to miejsce na budynki poświęcić na Researh center, a surowce dobudować lub zmodernizować kiedy trzeba.

No to porównaj swój research w grze z Bożymi Wojownikami. Uważam, że 6.000.000 punktów badań w 63 turze to przyzwoity wynik.

Jak chcesz zbudować laboratoria na masową skalę, to naprawdę potrzeba duuużo minerałów. Znacznie więcej, niż widzisz to teraz w tabelce i możesz sobie wyobrazić.

Nov 22, 2008 at 12:54

Print
Skyline14

Re: Boży Wojownicy - Vehicle Designs i strategia [post #4]

Ups, źle spojrzałem na tabelke. Myślałem 2,715kT to jest wszystko, po przeliczeniu. Sorki, zwracam honor

Nov 22, 2008 at 16:54

Print
Adi Cherryson

Re: Boży Wojownicy - Vehicle Designs i strategia [post #5]

Pierwszy okręt bojowy Bożych Wojowników.

Jego zadaniem było szybkie dotarcie do Homeworld niewiernych imperiów AI i przeprowadzenie operacji desantowej. Buzdygany z janczarami należało umieścić podczas walki na planecie.

W tym celu okręt został wyposażony w moduł Cargo Bay, gdzie załadowane są Buzdygany i zmieniona została strategia na: Capture Planet. Pancerz i broń PD zapewnia skuteczną ochronę. Strzałka myszki wskazuje na wysoką wartość Defense, możliwą do osiągnięcia przez właściwości kadłuba, poziom Master Computer i ECM. Okręt z wysokim parametrem Defense jest trudniej trafić. Broń ofensywna to oczywiście Meson Blaster.

Ten lekki krążownik pozwolił Bożym Wojownikom ujarzmić imperia AI

W Sparcie Meson Blaster nie ma już takiej siły. Większość broni została zmieniona. Jeśli jakaś broń oprócz supplies potrzebuje amunicji (ordnance), możecie spodziewać się lepszych efektów w walce.

Oczywiście taki piękny bojowy okręt wkrótce zostałby zniszczony, bez odpowiedniego zaplecza.

Pierwszy statek logistycznego wsparcia floty bojowej. Może budować jednostki, naprawiać uszkodzenia, stawiać miny i satelity.

Flota Bożych Wojowników, która uwolniła kwadrant z obecności niewiernych AI została podzielona na zespoły: jeden okręt bojowy plus statek logistyczny.

W Sparcie taki statek logistyczny, wyposażony w Space Yard będzie mógł budować szybciej. Potężne bazy z nowymi komponentami.

Nov 23, 2008 at 01:57

Print
Merthen
Status: Moderator

Registered: Aug 25, 2008
Re: Boży Wojownicy - Vehicle Designs i strategia [post #6]

Adi świetny pomysł z tym poradnikiem na przykładzie rasy robiącej taki pogram w grze multi. Jak się wszyscy nauczymy Twoich taktyk nie będzie już Ci tak łatwo.

P.S. Poradnik dobrze się czyta.

Nov 23, 2008 at 11:15

Print
Ceasar Of Rome

Registered: Aug 09, 2008
Re: Boży Wojownicy - Vehicle Designs i strategia [post #7]

do tego czasu wymyśli coś nowego zapewne
świetny pomysł naprawdę

Nov 23, 2008 at 14:42
Gadu-Gadu: 8840735
XFire Ceasar4Rome
Print
Adi Cherryson

Re: Boży Wojownicy - Vehicle Designs i strategia [post #8]

Merthenie, chyba już 13 lat mija od czasu, gdy poznałem SE. Zawsze do niej wracałem jak i do Stars! oraz Master of Orion. Dopiero gra w trybie multi sprawiła, że nie chcę już dalej grać w szachy. Dzielę się swoimi uwagami właśnie po to, aby wyrównać nasz poziom. Najlepiej to czynić praktycznie.

Cezar celnie zauważył, że Boska Flota obecnie ma znacznie większe możliwości. Te dane są na razie ściśle tajne i nic nie skłoni Wielkiego Proroka do ich odtajnienia. W PBEM4 zapewne je poznamy.

Mogę jednak przekazać inne ważne strategicznie i ciekawe szczegóły. Jak napisałem wcześniej - wydobycie minerałów jest podstawą rozwoju. Można je wydobywać gdziekolwiek, w Sparcie nawet można bez utraty wartości eksploatować pola asteroid. Wyobraźcie sobie teraz ludzki organizm. Jaki narząd jest najważniejszy?

Systemy wydobywcze minerałów Bożych Wojowników:

Visby, Xiria, Yoshri dostarczają ich najwięcej. Reszta systemów zabudowana jest laboratoriami badawczymi. Zastanówmy się chwilę, jaki skutek ma utrata systemu wydobywczego, a jaki badawczego. Nagłe pozbawienie dostępu do znacznej części minerałów sparaliżuje wszystkie kolejki budowy w całym imperium. Utrata systemu z laboratoriami nie jest tak odczuwalna. Wszystkie stocznie budują nadal, spada tylko potencjał badawczy imperium. Można budować flotę do odparcia ataku. Zatem trzeba bardziej chronić systemy wydobywcze, niż naukowe.

Tu mamy obrazek z wycinkiem mapy kwadrantu.

Systemy zajęte przez Bożych Wojowników są niebieskimi punktami. Niebieski krzyżyk oznacza system Ultrinox, gdzie toczy się wojna z imperium Piotra. Czerwoną kreską są oznaczone granice imperium Bożych Wojowników. Żółta kreska zaznacza systemy Visby, Xiria, Yoshri - gdzie zlokalizowane są kopalnie minerałów - serce imperium.

Serce jest oddalone od granic. Nikt nie może zakłócić pompowania milionów kT surowców do całego organizmu, nim wynajdzie technologię otwierania Warp Points. Ewentualna flota inwazyjna musi się przebijać przez kolejne systemy, co daje czas na obronę serca.

Piękna rzecz nieprawdaż? A to tylko początek przygody w multi.

Nov 24, 2008 at 02:14

Print
Skyline14

Re: Boży Wojownicy - Vehicle Designs i strategia [post #9]

Świetny strategia Adi, 13 lat w SE daje rezultaty. Powiedziałeś że wyznaczyłeś granice imperium. Czy masz zamiar wyjść po za nie, czy może rozbudowujesz i umacniasz sie wewnątrz. Jak zazwyczaj robisz?

Nov 24, 2008 at 15:34

Print
Adi Cherryson

Re: Boży Wojownicy - Vehicle Designs i strategia [post #10]

W sumie to tajne, ale napiszę dla lepszej zabawy. Wielki Prorok wydał rozkazy odcięcia Tolimanu od reszty kwadrantu.

Sztab Boskiej Floty pracuje nad planem zajęcia systemów Puccini, Ushphada, Eskirk i Fortunil. Aktualnie toczą się walki w systemie Mikado, w celu założenia tam bazy produkcyjnej i logistycznej. Niektórzy najbardziej wojowniczy oficerowie domagają się jeszcze prewencyjnego zajęcia systemu Obigan.

Systemy Nizzarum i Pawtril są tylko przejściowo zajęte dla celów toczącej się wielkiej operacji wobec Tolimanu. Zostaną przekazane imperium, które udowodni swoje prawa do nich - zapisane oczywiście w starożytnych traktatach. W Nizarrum była jakaś rasa, którą Wielki Prorok uznał za niewolników. Może ich sprzedać lub zlikwidować.

---

Kilka obrazków z systemu Ultrinox, gdzie trwa militarne przywracanie granic (zgodnie ze starożytnymi traktatami).

Wszystkie Warp Pointy są kontrolowane przez Bożych Wojowników. Dwie planety zostały już przywrócone pod kontrolę imperium. Na kluczowym Warp Point, łączącym Ultrinox z Hegemonią (zaznaczony strzałką) statek logistyczny zbudował bazę. Piotr jest skrajnie nieprzygotowany do obrony.

Mając zaznaczony ma mapie głównej ten Warp Point, przez klawisze Szift+Enter możemy przejść do szczegółowego widoku na heksie (można to uczynić na każdym sektorze w systemie).

Jak widać jednostki w sektorze można swobodnie przenosić, klikając w nie myszką. Nie można ich umieścić na samym Warp Poincie, tylko wokół niego.

Wieża Babel to pierwsza baza Bożych Wojowników.

Stocznia, stacjonarny lotniskowiec i magazyn oraz generator zasobów. Jest celowo tania w surowcach, aby budowa nie trwała zbyt długo (2 tury). W przestrzeni kosmicznej łatwiej jest bowiem modernizować, niż budować. Trzeba jednak pamiętać, że jest też próg maksymalnej modernizacji. Obecnie baza może też stawiać miny, satelity i razem ze statkiem logistycznym buduje jednostki mające zapewnić obronę Warp Pointu przed ewentualnym kontratakiem Hegemonii.

To na razie wszystko, co udało się odtajnić.

Nov 25, 2008 at 00:46

Print
Skyline14

Re: Boży Wojownicy - Vehicle Designs i strategia [post #11]

Adi, myślałem już nad takim projektem. Z AI sie sprawdzał dobrze. Tylko ja do tej bazy dałem też troche Solar Colector.

Nov 25, 2008 at 17:58

Print
Merthen

Re: Boży Wojownicy - Vehicle Designs i strategia [post #12]

Ponieważ ten poradnik ma otoczkę fabularną to może inni gracze z tego kwadrantu też pokażą swoje projekty. oczywiście jak już je odtajnia

Nov 25, 2008 at 20:29

Print
Ceasar Of Rome

Re: Boży Wojownicy - Vehicle Designs i strategia [post #13]

a po cóż sobie wstyd robić ?

Nov 25, 2008 at 21:29
XFire Ceasar4Rome
Print
Merthen

Re: Boży Wojownicy - Vehicle Designs i strategia [post #14]

Jak wstyd w końcu się uczycie gry w multi.. Ale ciekawy jestem czym walczycie z Adim

Nov 26, 2008 at 08:44

Print
Ceasar Of Rome

Re: Boży Wojownicy - Vehicle Designs i strategia [post #15]

motyką

Nov 27, 2008 at 16:47
XFire Ceasar4Rome
Print
piotrostry
Status: Regular

Registered: Aug 23, 2008
Re: Boży Wojownicy - Vehicle Designs i strategia [post #16]

i kamieniami

wrocilem chwilowo, narazie nie wiem na jak dlugo, bo posypal mi sie sprzet, finalizuje przeprowadzke i okazalo sie ze jest tam problem z netem i do tego w nowy interes wchodzę na okres sylwestrowy i mam kociol z organizacja, ze moga byc poslizgi, w nowe gry narazie nie bede Wam sie pakowal i opoznial...

[Edited by piotrostry on Nov 29, 2008 at 11:22]

Nov 29, 2008 at 11:12

Print
Merthen

Re: Boży Wojownicy - Vehicle Designs i strategia [post #17]

Czyli już wiem dlaczego Adi tak łatwo wygrywa. Kiedy On wysyła do Was statki uzbrojone w lasery i rakiety Wy wyciągacie z magazynu katapulty

[Edited by Merthen on Nov 30, 2008 at 12:44]

Nov 30, 2008 at 12:43

Print
Ceasar Of Rome

Re: Boży Wojownicy - Vehicle Designs i strategia [post #18]

a gdzie tam magazyn
toż to luksus straszny

Nov 30, 2008 at 13:27
XFire Ceasar4Rome
Print
^ Początek strony ^

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.