civ.org.pl forums > Space 4X - Space Empires V > O Polskim patchu wciąż cicho!
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Strategie Kosmiczne 4X > Space Empires V
Poster
Status: Moderator

Registered: Jun 27, 2004
IP: Logged
O Polskim patchu wciąż cicho! [post #1]

To mnie już szczerze powiedziawszy dobija! Mija już pół roku od premiery gry Space Empires 5 - a nasz wydawca Nicolas Games wciąż nie wypuścił patcha, który naprawi te ogromne błędy m.in: AI oraz zaktualizują polską wersję chyba do 1.8? Bo już nie wiem jaka ostatnio wyszła.

Pisałem do nich wielokrotnie ale niestety nigdy żadnej odpowiedzi nie otrzymałem. Tak mi zależy jak za pewnie również wam na rozwijaniu Polskiej sceny SE V. A oni nam to ciągle utrudniają. Z pewnych źródeł dowiedziałem się jak mnie pamięć nie myli było to w listopadzie, że patch jest tworzony i niebawem wypuścimy. No ale to już mija dwa miesiące!!

Naprawdę mnie to zastanawia czy wydawca wie jakie straty ponosi? Przecież gdyby wydali patch to my byśmy zyskali więcej graczy oraz oni na zarobku ze sprzedaży.

Ja najchętniej sam bym z kimś przerobił spolszczenie ale niestety jak rozmawiałem z nie pracującym już w firmie wydawniczej pracownikiem - oznajmił, że pod żadnym pozorem nie można bez zgody wydawcy modyfikować spolszczenia i wersji gry. I niestety takiej zgody nie otrzymaliśmy. Szkoda bo troszkę z pewną osobą pracowałem nad tym i prace szły w dobrym kierunku.

A mi zależy aby grać w grę w ojczystym języku + jestem w 100% pewny, że jak będzie polska wersja naprawiona to na pewno zyskamy nowych graczy.

Czy ktoś ma pomysł co robić? Za długo wzlekałem ale ciągle czekałem i żyłem z nadzieją, że jednak pojawi się patch od naszego wydawcy.

Feb 01, 2009 at 23:38

Print
Vortavor
Status: Administrator

Registered: Jan 11, 2008
Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #2]

Niestety Nicolas nie najlepiej wspiera fanów gier przez nich wydawanych.
Ja od siebie cóż mogę dodać. Wolałbym SEV w ojczystym języku mieć. I również jestem pewien, że pojawiło by się wielu chętnych graczy wtedy.

Niestety zbyt wielkich mozliwości nie mamy. Jedynie możemy wysyłać petycje do NG i może w końcu komuś odpowiedzą .

Feb 01, 2009 at 23:45
Gadu-Gadu: 3343262
XFire synek24
Print
Merthen

Registered: Aug 25, 2008
Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #3]

Nie liczyłbym ze wydadzą patch. Najwidoczniej nie poradzili sobie z nimi i grę spisali na straty. Najgorsze ze nadal ją reklamują i sprzedają. Od tego dystrybutora nie kupie już żadnej gry (Sins of a Solar była ostatnią gra jaką u nich kupiłem)

Feb 02, 2009 at 07:46

Print
Azazell

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #4]

No ale dobra jeśli sobie nie radzą to wiedzą dobrze bo im napisałem, że ja z pewnym użytkownikiem tego forum sami zaczęliśmy grzebać w ich wersji i wszystko szło pomyślnie! To mogli by powiedzieć to spróbujcie sami i macie pozwolenie na grzebanie w naszym spolszczeniu. A oni nic. Nie rozumiem ich zupełnie.

Ta gra jest warta walki o poprawienie Polskiego wydania.

Feb 02, 2009 at 08:08

Print
Merthen

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #5]

Zgadzam ze jest warta.

Na podstawie moich doświadczeń przy tworzeniu Ateny, gdzie praktycznie zapoznałem się z każdą linijką kodu skryptów AI (oprócz plików odpowiedzialnych za eventy i wywiad - ale nie to kuleje w polskiej wersji) wiem ze mógłbym pomóc naprawić ten błąd z AI. Jednak na to potrzeba zgodę oraz (co jest drugorzędne) musiałbym kupić polską wersje gry.

Jeżeli będzie zgoda to za to się wezmę.

Feb 02, 2009 at 08:53

Print
Azazell

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #6]

No właśnie super że pomógłbyś bo za pewnie ty i pozostałe osoby, które tworzą mod to znacie już kod gry na wylot.

Może napiszemy wspólnie petycje do NG ?

Feb 02, 2009 at 09:21

Print
Adi Cherryson
Status: Hero

Registered: Sept 14, 2002
Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #7]

Ale polska wersja to 1.25. Dosyć stara więc dużo niepoprawionych błędów jeszcze będzie. Szkoda pracy, jeśli nam jakieś multi stanie po 10 turach...

Już lepiej chyba przetłumaczyć 1.77 na polski.

Feb 02, 2009 at 09:38

Print
Azazell

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #8]

Nio masz rację. Można by tak było by w sumie lepiej.

Tylko i tak musimy dostać pozwolenie od NG . Teraz pytanie czy ktoś z was chciałby pomóc? Bo gdyby NG się zgodziło to by trzeba było tłumaczyć 1.77 (korzystając ze spolszczenia NG). Bo jeśli nie będzie chętnych to chyba nie ma co im głowy zawracać.

Feb 02, 2009 at 09:48

Print
Merthen

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #9]

Uważam ze przy spolszczaniu gry firma Nicolas nie dotykała kodu głównego gry tylko spolszczyła wszystkie pliki txt (gdyż to wystarczy aby gra była po polsku). Jeżeli wiec tak zrobili to nie ma problemu aby naprawić ich błąd w AI oraz uaktualnić grę do wersji 1.77. Trzeba by było tylko przetłumaczyć wszystkie teksty, które pojawiły się między wersją 1.25 a 1.77

Edit
Zapomniałem o ważnej sprawie. Aby naprawić ich błąd w Ai to musiałbym albo dostać od Nicolas pliki źródłowe skryptów AI (w grze są skompilowane) albo przerobić oryginalne skrypty AI pod spolszczenie. Oczywiście te drugie rozwiązanie jest czasochłonniejsze.

hmm... Tak sobie myślę ze jak już by, przerabiał te pliki to może od razu zaimplementowałbym lepszą Ai. Tą z Ateny (oczywiście po dostosowaniu do wersji Stock) jak już zostanie przetestowania.

[Edited by Merthen on Feb 02, 2009 at 10:44]

Feb 02, 2009 at 09:55

Print
Ceasar Of Rome

Registered: Aug 09, 2008
Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #10]

a co z fanowskim spolszczeniem ?
nie można takiego zrobić ?
lać na NG
nie chcą kury znoszącej złote jajka to ich problem

Feb 02, 2009 at 18:06
Gadu-Gadu: 8840735
XFire Ceasar4Rome
Print
Ceasar Of Rome

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #11]

parę dni temu rozmawiałem z jednym gościem na gg który twierdził że ma 75 % przetłumaczone na angielski z polskiej wersji.

Feb 02, 2009 at 18:57
XFire Ceasar4Rome
Print
Merthen

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #12]

Spolszczenie fanowskie potrwa wiele dłużej.

Quote:
Ceasar Of Rome wrote:
parę dni temu rozmawiałem z jednym gościem na gg który twierdził że ma 75 % przetłumaczone na angielski z polskiej wersji.

Czyli tłumaczy odwrotnie niżbyśmy chcieli
Feb 02, 2009 at 20:14

Print
Adi Cherryson

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #13]

Quote:
Merthen wrote:Uważam ze przy spolszczaniu gry firma Nicolas nie dotykała kodu głównego gry tylko spolszczyła wszystkie pliki txt (gdyż to wystarczy aby gra była po polsku). Jeżeli wiec tak zrobili to nie ma problemu aby naprawić ich błąd w AI oraz uaktualnić grę do wersji 1.77. Trzeba by było tylko przetłumaczyć wszystkie teksty, które pojawiły się między wersją 1.25 a 1.77

Nie wiem czy dobrze rozumiem te sprawy. Czyli wystarczy zrobić "mod", który zmieniałby tylko pliki językowe w wersji 1.77 ang na te z 1.25 pl? I więcej nic nie ruszać? To chyba bardzo proste dla Ciebie Merthenie?

Pewnie coś źle rozumiem.

Feb 02, 2009 at 20:21

Print
Merthen

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #14]

Tak by można było zrobić gdyby nie to ze nie zmusimy patcha 1.77 aby zainstalował się na polskiej wersji (albo zmusimy ale nam nachrzani). Wszystko zależy od tego czy Nicolas Games grzebał w kodzie gry. Nie mam polskiej wersji wiec nie wiem co w niej zmieniali.

Dla mnie najprostsze wyjście to wzięcie angielskiej wersji gry z łątką 1.77 i zmodyfikowanie jej plików na podstawie wersji polskiej. To co doszłoby nowego z tekstów zostałoby przez nas przetłumaczone. Nawet jakbym nie dostał kodu źródłowego od Ai z Nicolas Games to i tak bym sobie poradził aby zmusić sztuczną Inteligencie do współpracy z polską wersją. To nie jest problem. Jedynie czego byśmy potrzebowali to zgody na użycie ich spolszczenia. Sek w tym ze oni nam nie dadzą tej zgody gdyż na tym nie zarobią.

hmmm. Tak naprawdę jest jeszcze kilka możliwości ale najpierw musiałbym sprawdzić Polską wersję może udałoby się ją zmusić do współpracy z patchem, a potem poprawić.

Jakby Polska wersja i angielska była oparta na tym samym patchu to nawet dałoby się zrobić mod który pracowałby z obydwiema wersjami. Z tym ze angielską by spolszczał a w polskiej poprawiał działanie AI. Ale jedna to 1.25 a druga to 1.77.

Feb 02, 2009 at 20:44

Print
Ceasar Of Rome

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #15]

a nie można zrobić spolszczenia na własny użytek ?
gra jest modowalna więc

Feb 03, 2009 at 16:52
XFire Ceasar4Rome
Print
Skyline14
Status: Veteran

Registered: Aug 01, 2008
Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #16]

Właśnie Ceasar. Wypuścimy "moda" który będzie tak naprawde spolszczeniem, a gdy przyczepią sie do nas ci od Nicolas games to powiemy: To tylko mod
Mineło już troche czasu odkąd sie dowiedziałem o tej wtopie tego dystrybutora ale nadal budzą we mnie podziw. Jak można tak spaprać spolszczenie. Gdyby tego patcha wypuścili to przynajmniej opini by sobie nie spaprali

Feb 03, 2009 at 17:22

Print
Ceasar Of Rome

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #17]

Sami damy sobie radę a jak będziemy prosić o cokolwiek NG:
1) Nas zablokują
2) będą chcieli kasy za naszą robotę
3) nic od nich nie dostaniemy poza f.u.c.k. u

[Edited by Ceasar Of Rome on Feb 03, 2009 at 17:57]

Feb 03, 2009 at 17:57
XFire Ceasar4Rome
Print
Merthen

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #18]

Pomysł chwalebny, tylko tu jest bardzo tekstów do przetłumaczenia. Dużo szybciej by poszło jakbyśmy mogli korzystać z polskiej wersji. Jednak jeżeli znajdą się chętni do tłumaczenia to ja mogę kodować.

Feb 03, 2009 at 18:03

Print
Azazell

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #19]

Ale jesteście pewni? Np w przypadku Civilization 4 + dodatków to twórcy gry (Firaxis) wyraźnie napisało, że grę można modować itp przerabiać. I np jak my copowicze zrobiliśmy pierwsi spolszczenie do Civ 4 to Cenega nie miała nic do gadania bo wiedzą jakie są prawa autorskie i zgodzili się abyśmy my osobno i oni robili spolszczenie i rozprowadzali.

Tylko jest jedna uwaga z tego co wiem, że nie możemy brać żadnych opłat za spolszczenie.

A jak jest ze Space Empires 5? Czy może ktoś sprawdzić na końcowych stronach książeczki? Jakie my mamy prawa a NG?

BTW. No ale co byśmy sami ją spolszczyli? Będziecie chętni?

Feb 03, 2009 at 18:08

Print
Ceasar Of Rome

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #20]

angielskiego nie znam
ale co pomogę to pomogę
zawsze będzie to gra po polsku
Przecież nie musimy tego robić w ciągu 1 dnia.
Mod powstaje bodaj od listopada i nadal jeszcze jest tworzony
A pomyślcie
Pierwsze PL mody i spolszczenie by wyszły od Nas xd
a w przypadku gdy będzie np w czerwcu następny patch ?
czy całe spolszczenie będzie trzeba robić jeszcze raz ? Czy wystarczy pozmieniać te zmiany w patchu ?

Co do pl wersji to może sprawdźmy co tam jest sp******one żebyśmy sami tego nie zrobili, a jak będziemy wiedzieć co konkretnie jest spartolone przez NG to do tego się właśnie bardziej przyłożymy a reszta już poleci szybciej.

[Edited by Ceasar Of Rome on Feb 03, 2009 at 18:40]

Feb 03, 2009 at 18:37
XFire Ceasar4Rome
Print
Azazell

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #21]

Najpierw to trzeba ustalić następujące rzeczy:

1. Spróbować w jakiś sposób jeszcze dogadać sie z NG i może się zgodzą na oddanie nam spolszczenia w celu poprawienia.
2. Jeśli NG się nie zgodzi to musimy dowiedzieć się o prawach autorskich. By nie bylo później kłopotów
3. Następnie musimy zdecydować się czy chcemy tego podjąć oraz zebrać ludzi.
4. Napisac list do NG informujący ze zdecydowalismy się sami stworzyc "darmowe" spolszczenie do Space Empires 5
5. Spolszczać!

Feb 03, 2009 at 18:47

Print
Merthen

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #22]

Ceasar Of Rome

Jeżeli zrobimy spolszczenie jako mod to nie ma co się martwić z patchami. Bez problemu dostosuje mod do nowej wersji gry.

W wersji pl najprawdopodobniej jest problem z zmiennymi. Nicolas albo za dużo spolszczył albo zrobił to niekonsekwentnie. Ale to nie problem, jak już mówiłem poradzę sobie z kodowaniem.
Do projektu przydadzą się nawet osoby mało znające programowanie Mogli by np. umieszczać przetłumaczone tekstu w mało skomplikowanych plikach. Oczywiście potrzebni są tłumacze i testerzy. Ja mogę zając się kodowanie pozostałych plików oraz AI.

Zrobienia modu jako spolszczenia ma kilka zalet:
- nie trzeba się pytać o zgodę
- można pachtować grę bez problemu (oczywiście mod będzie działał na angielskiej wersji) a sam mod pl można będzie szybko dostosować do nowej wersji
- można grac w obcojęzyczne mody (oczywiście nie po polsku)

Główna wada tego rozwiązania to fakt ze mody jakie tworzymy trzeba będzie integrować z modem pl inaczej nie będą po polsku. Co zwiększy czas produkcji modów oraz ich rozmiar. Ale nie jest to aż tak bardzo kłopotliwe.

Azazell

Aby spolszczyć grę całkowicie nie za pomocą modu to na 90% musi być zgoda z NG. Pewnie załatwili sobie wyłączność. Jak by udało się dogadać z Nicolas Games to na pewno skróciło by to nam pracę.

Spolszczanie bez zgody NG będzie taka czasochłonne jak tworzenie moda pl.

Zalety Spolszczenia
- mamy grę po polsku bez instalowania i włączania modu
- tworzenie modów pl jest łatwiejsze

Wady
- trzeba załatwić zgodę
- nie będą działy obcojęzyczne mody
- będzie problem z pachtowaniem jak wyjdą nowe łatki.

Feb 03, 2009 at 19:08

Print
Azazell

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #23]

Jeśli do dziś nie udalo mi sie skontaktować w sprawie spolszczenia to o zgodzie możemy zapomnieć.

Tylko czy to pewne ze NG ma wylączność? itp? Można by tez do twórców napisać jaka jest prawdziwa prawda.

Feb 03, 2009 at 19:22

Print
Ceasar Of Rome

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #24]

a oni odeślą nas do NG jak znam życie
spróbować można

Feb 03, 2009 at 19:44
XFire Ceasar4Rome
Print
Skyline14

Registered: Aug 01, 2008
Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #25]

Chyba aż tak poważnie nie myślicie nad tym spolszczeniem. Angielski prawie każdy dobrze umie i mi angielski w grach nie przeszkadza. Takie spolszczenie nie pomoże nam w rozpowszechnieniu gry w polsce, ponieważ gracze musieli by sie dowiedzieć najpierw o grze a potem by szukali za spolszczeniem. W dodatku NG zepsuło już wszystko (i tak jak powyżej pisaliście) będą problemy z prawami autorskimi. Jeśli chcecie żeby fanów SEV w polsce przybyło, wydajcie gre na nowo

Właściwie nie rozumiem dlaczego gry 4X są tak niechętnie dystrybuowane w polsce? Zwróćcie uwage chociażby na Galactic Civilizations i jej dodatki. Wystarczy spojrzeć na różnice dat wydania w europie i polsce tego typu gier niektórych (np. SEV)

Feb 03, 2009 at 20:14

Print
Merthen

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #26]

Przypuszczam ze maja wyłączność ale pewności nie mam. Ja na ich miejscu bym sobie ją załatwił.

Do twórców napisać można ale trzeba znać dobrze angielski. Ja go znam biernie. Więc kto chętny do napisania?

Feb 03, 2009 at 20:15

Print
Azazell

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #27]

Hmm ja może spróbuje u znajomego, który umie po angielsku pisać.

Ale chciałbym byście pomogli mi ułożyć tekst do twórców gry odpowiedni..

Feb 03, 2009 at 20:28

Print
Merthen

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #28]

W takim razie pomyśle nad tekstem, Mam tylko pytanie. Uważacie ze powinienem wspomnieć ze NG spieprzyło polonizacje czy też lepiej nie ?

Feb 03, 2009 at 21:05

Print
Ceasar Of Rome

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #29]

powinieneś
bo tak to bys najpewniej do nich odesłałi
a tak może ich ruszą

Feb 03, 2009 at 21:10
XFire Ceasar4Rome
Print
Vortavor

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #30]

Oczywiście.
Zbesztamy ich z błotem, postawimy w najgorszym możliwym świetle o wszystkim powiemy

[Edited by Vortavor on Feb 03, 2009 at 21:11]

Feb 03, 2009 at 21:11
XFire synek24
Print
Adi Cherryson

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #31]

Lubię angielskie wersje. Gra z polskimi napisami wydaje mi się jakby sztuczna. Może wynika to z faktu, że pamiętam czasy, gdy nie było czegoś takiego jak "spolszczenie". Rozumiem jednak problemy osób nie znających angielskiego.

Zastanowiłem się nad tym, o czym tutaj dyskutujecie z punktu widzenia prawa. Nie widzę żadnego problemu, jeśli nie będziemy przedsiębiorcami w rozumieniu polskich ustaw, tylko konsumentami.

Nabywając polski produkt można stworzyć i rozpowszechniać mod, czyli też wykorzystać w nim pracę tłumaczy. Kupując angielską licencję też można tworzyć mod. Zatem będąc posiadaczami dwóch licencji mamy prawo zrobić mod, kompatybilny z którąkolwiek wersją.

Proponuję zatem takie rozwiązanie: osoby tworzące mod muszą mieć dwie licencje, aby działać legalnie. Wykorzystają polskie tłumaczenie i zrobią mod kompatybilny z najnowszym patchem wersji angielskiej. Tak jak napisał Merthen: "Dla mnie najprostsze wyjście to wzięcie angielskiej wersji gry z łątką 1.77 i zmodyfikowanie jej plików na podstawie wersji polskiej." Posiadając dwie licencje jest to jak najbardziej legalne i nie trzeba prosić żadnego dystrybutora o zgodę, bo za opcję tworzenia modów każdemu zapłaciliśmy. Dopóki jesteśmy tylko konsumentami i nie czerpiemy zysków.

Można poinformować w pliku Info dołączonym do moda, że stworzony został na podstawie dwóch (legalnych) wersji. Ale nie jest to koniecznie.

Feb 04, 2009 at 01:27

Print
Ceasar Of Rome

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #32]

no to do roboty się bierzmy panowie

Feb 04, 2009 at 06:50
XFire Ceasar4Rome
Print
Merthen

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #33]

Adi Twój wywód wydaję się logiczny. Użytkownik dwóch wersji gry polskiej i angielskiej może stworzyć takiego moda pl oraz go użytkować.

Jednak mod taki siłą rzeczy powstanie do angielskiej wersji gry. Czy użytkownicy tylko angielskiej wersji mają prawo użytkować takiego moda pl?? W końcu powstał on oparty na podstawie spolszczenia (praktycznie tworzenie tego moda to w 90% kopiowanie odpowiednich tekstów z wersji pl do wersji ang.) stworzonego przez NG, któremu użytkownicy tylko wersji ang nie zapłacili ani grosza??

Uważam ze zgoda NG jest jednak potrzebna albo ograniczymy mod tylko do osób posiadając dwie wersji gry co nie przysporzy mu popularności.

P.S.
Co do tego to obojętnie co postanowimy i tak warto go napisać do MM. Postaram się coś ułożyć wieczorem.

Feb 04, 2009 at 07:22

Print
Adi Cherryson

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #34]

Quote:
Merthen wrote:Czy użytkownicy tylko angielskiej wersji mają prawo użytkować takiego moda pl??

Właśnie o to mi chodziło. Twórca moda nie musi sobie zadawać tego pytania. Nie jego problem. Zrobił mod całkowicie legalnie.

Co więcej, może go także darmowo rozpowszechniać.

Szkoda czasu na zbędne pisanie do kogokolwiek.

[Edited by Adi Cherryson on Feb 04, 2009 at 10:52]

Feb 04, 2009 at 10:51

Print
Merthen

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #35]

Fakt, twórca nie musi się nad tym zastanawiać.

Dobrze, dla dobra sprawy kupię polską wersję SeV w tym tygodniu - mimo ze zarzekałem się na tym forum ze nić więcej od NG nie kupię.

Czy ktoś oprócz mnie będzie dysponował obydwiema wersjami oraz chęcią do tworzenia moda pl

Feb 04, 2009 at 11:15

Print
Azazell

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #36]

Ja się wpisuje.. Moge pomagać chętnie ale nadzorować nie dam rady .

Ale Adi jesteś pewny, że nawet jeśli tworzycie mod to macie prawo do korzystania ze spolszczenia NG ? Albo i ja zle coś rozumuje.

Feb 04, 2009 at 11:27

Print
Adi Cherryson

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #37]

Może zrobimy zrzutkę na tego gniota dla Merthena?

Quote:
Merthen wrote:Czy ktoś oprócz mnie będzie dysponował obydwiema wersjami oraz chęcią do tworzenia moda pl

Tego też nie musisz wiedzieć (chodzi o pierwszą część pytania). A chęci na pewno się znajdą, bo nie trzeba ich kupować.

Ważne abyś Ty był legalny. Nami się nie przejmuj...

Azazell - a jest jakiś zakaz tworzenia modów? Z tego co wiem, to jest reklamowane na okładce i autorzy wręcz zachęcają do modowania.

Merthen nie spolszczy gry. On zrobi mod.

[Edited by Adi Cherryson on Feb 04, 2009 at 11:30]

Feb 04, 2009 at 11:28

Print
Azazell

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #38]

Aa no dobra jasne Mod można robić - spoko

Ale Merthen napisał, że chce zrobić mod w PL. Czy to będzie oznaczać, że będziemy mieli spolszczoną całą grę? czy tylko teksty z modu? + jeśli całą grę to pewnie z NG będziemy korzystać?

Feb 04, 2009 at 11:58

Print
Merthen

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #39]

Właśnie mam zamiar stworzyć mod który po uruchomieniu przerobi grę na polską. Oczywiście korzystając z spolszczenia NG.

Czyli podsumowując będę brał udział przy tworzeniu:

1 Mod PL - który pozwoli uruchomić podstawkę w wersji polskiej
2 Atena - mod Atena w wersji angielskiej
3 Atena PL - czyli mod Atena w wersji polskiej
4... - na pewno oś się jeszcze znajdzie. Może Spartę PL?

Space Empire V PL zamówiłem. Z przesyłką wyniosło mnie to 28 zł.

[Edited by Merthen on Feb 04, 2009 at 12:16]

Feb 04, 2009 at 12:15

Print
Adi Cherryson

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #40]

Wyjaśnijmy jeszcze do końca. To nie jest żadne piractwo i wykorzystywanie czyjejś własności intelektualnej (tłumaczenia).

Aby legalnie używać mod trzeba będzie mieć zakupione dwie licencje - polską i angielską. Natomiast aby zagrać potrzebna będzie tylko wersja angielska. Umożliwi to zawiedzionym nabywcom SEVPL granie na najnowszym patchu (po zakupie angielskiej wersji), a posiadaczom wersji angielskiej - granie z polskimi napisami (po zakupie licencji pl u Wydawcy, tak jak to zrobił Merthen).

Nie mamy wpływu na to, że ktoś nie zakupi którejś z tych licencji. Ale to tak samo, jak nie mamy wpływu, czy każdy inny mod (np. Sparta w którą gramy PBEM4) jest używany na legalnej grze. To już sprawa użytkownika i to on złamie prawo.

Teraz jasne Azazellu?

Feb 04, 2009 at 13:34

Print
Merthen

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #41]

Ładnie wyjaśnione na przykładach

Więc kto jest jest chętny na tłumaczenia?? Na razie jestem ja i Azazell?

P.S.
Adi teraz dopiero zauważyłem ze zaproponowałeś zrzutę dla mnie na zakup gry. Dziękuje ale zapewniam ze nie jest to konieczne .

Feb 04, 2009 at 14:02

Print
Azazell

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #42]

No dobra niechaj wam będzie Ale myślę, że można o tym projekcie poinformować NG. Pewnie i tak nie odpiszą ale warto.

To teraz tak. Kiedy wasz mod Atena będzie skończony? Na kiedy planujecie zakończenie? Bo do tego czasu trzeba powalczyć ze spolszczeniem.

Do tłumaczenia będzie tylko nowy tekst z modu? To chyba dużo tego nie będzie? Ale chyba i przeróbka z wersji 1.25 PL na 1.77 ENG prawda?

Merthen ty jesteś tu szefem aby rozeklamować ten pomysł trzeba będzie napisać ładną notkę -dałbyś radę?. Ja bym ją rozeklamował na gildia.pl (gdzie się tylko da) .. W celu poszukiwania chętnych do pomocy przy tłumaczeniu + na dodatek dzięki temu mamy kolejną okazję na reklamę.

Feb 04, 2009 at 16:02

Print
Merthen

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #43]

Kiedy mod Atena będzie skończony to za cholerę nie wiem. Zacząłem robić mod bodajże pod koniec października i teraz opublikowałem wersje 0.11. To będzie pierwsza grywalna wersja gry (jak przejdzie testy). Pomysłów jest mnóstwo więc wersja 1.0 pojawi się pewnie za rok. Tylko to nie problem. Atena będzie się rozwijała niezależnie od moda PL, a Atena PL powstanie na końcu.

Szefem się nie zbytnio nie czuje ale koordynować tworzenie polskiej wersji mogę. Całość prac widzę w takiej kolejności:

1. Gdy będę miał wersje Pl (przesyłka dostanie dopiero w poniedziałek) sprawdzę co w niej piszczy.
2. Grupuje pracę według trudności i przedstawiam na forum. Wtedy mogą się zgłaszać chętni na poszczególne zadania.
3. Przygotowuje tekstu do przetłumaczenia. Ale tylko te, które pojawiły się między patchem 1.25 i 1.77. Nie będzie tego dużo
4. Zainteresowani te teksty przetłumaczą. Po przetłumaczeniu wrzuci się się do plików.
5. Przez cały czas będę modernizował skryty AI, ale zakończyć je będę mógł dopiero po przerobieniu wszystkich plików
6. Na koniec testujemy moda.

Dopiero jak będzie działał prawidłowo można zabrać się za Atenę PL. Tutaj będzie więcej tekstu do przetłumaczenia.

Ja osobiście biorę na siebie modernizację cześć plików. Wszystkie Skryty AI oraz trudniejsze modyfikację oraz sprawdzanie poprawności zmodyfikowanych już plików.

Trudność widzę dwie. Po pierwsze ilu znajdzie się chętnych oraz mój problem z czasem. Pracuje dziennie 10-12 godzi i rzadko który weekend mam wolne (teraz w lutym mam trochę luzu). Więc tempa expresowego nie narzucę.

Ładnych notek pisać nie umiem ale może wykorzystamy tekst który stworzył już na potrzeby reklamy Adi? Co Ty na to Adi?

Feb 04, 2009 at 17:49

Print
remik
Status: Regular

Registered: Jul 08, 2008
Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #44]

Witam wszystkich. Dawno mnie tu nie było.

Kiedyś razem z Azazellem spolszczałem SEV i całkiem nieźle to wyszło ze 60% było spolszczone i działało na v.1.74 oraz na modzie Kapitana Kwoka
Problemem było spolszczenie nazw budynków, komponentów itp. bo po zmianie nazw gra sie wysypywała. Te pliki posiadam i jak cos to mogę je udostępnić

Feb 04, 2009 at 18:23

Print
Ceasar Of Rome

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #45]

powrócił pierwszy z tych którzy nas opuścili

jak pisałem
anglika nie znam ale jak będę mógł to pomogę.

Feb 04, 2009 at 20:08
XFire Ceasar4Rome
Print
Vortavor

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #46]

Ja to pomogę również
Dla dobra ogółu trzeba się sprężyć i podziałać

Feb 04, 2009 at 21:29
XFire synek24
Print
Rob_ert
Status: Elite

Registered: Dec 01, 2005
Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #47]

Czołem towarzystwu... Zapewne co niektórzy trzymają już kamienie w garści aby puścić w moją stronę... Przepraszam Was, że w taki... mało elegancki sposób Was zostawiłem... Fakt, jak tu w jednym z postów Adi napisał - życie mnie wciągnęło. Później już nie miałem odwagi wrócić... Więc przepraszam Was i również chciałbym Wam - nam pomóc w spolszczeniu tej świetnej gry. Ostatnio mało miewam wolnego czasu i niedługo jeszcze mniej go będę miał... niedawno dowiedziałem się, że rodzina mi się powiększy, ale myślę, że będę mógł jakoś pomóc. Z moją znajomością angielskiego nie jest najlepiej, ale z pewnymi pracami na pewno będę mógł pomóc. Pozdrawiam.

Feb 05, 2009 at 16:40

Print
Vortavor

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #48]

Trzymać go, trzymać...ja pierwszy rzucam

A tak poza tym to witaj ponownie w naszym zacnym gronie

[Edited by Vortavor on Feb 05, 2009 at 17:49]

Feb 05, 2009 at 17:48
XFire synek24
Print
Merthen

Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #49]

Witamy

Super ze jest już tylu chętnych. Remik, podeślij spolszczone pliki. Przynajmniej nie będziemy się opierali tylko na spolszczeniu NG. Problem z nazwami wynikał z tego ze takie zmiany trzeba uwzględnić w skryptach. Poradzimy sobie z tym. To teraz czekam aż mi przyślą "gniota" jak to nazwał Adi.

Może by tak osobny temat do spolszczania?

P.S.
Ktoś z Was zna dobrze angielski z uwzględnieni słownictwa technicznego??

Feb 05, 2009 at 19:10

Print
Merkan

Registered: Sept 18, 2003
Re: O Polskim patchu wciąż cicho! [post #50]

Robert, witamy po przerwie. Gratulacje, najpierw żona, a teraz potomstwo. No, no, jak Ty się za coś weźmiesz to na całego.

A tak poważnie. Świetnie, że jesteś. Nikt tu kamieniami nie będzie rzucał. Do pomocy każdy się przyda.

Ja z angielskiego też najmocniejszy nie jestem, ale pomogę ile dam rady.

Feb 05, 2009 at 20:41
Gadu-Gadu: 1481362
Print
^ Początek strony ^
Pages: [1] 2

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.