civ.org.pl forums > Space 4X - Master of Orion > Master of Orion I
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Strategie Kosmiczne 4X > Master of Orion
Poster
Status: Hero

Registered: Mar 24, 2009
IP: Logged
Master of Orion I [post #1]

Uważam, że nie może być mowy o serii MoO bez znajomości jej pierwszej części. Jej główne cechy, których brak jej następcom, a które uczyniły grę wielką:

1. Genialne połączenie prostoty z funkcjonalnością w zarządzaniu koloniami (rzeczywista implementacja tej idei pozostawia mimo wszystko sporo do życzenia przede wszystkim ze względu na to, że brak jej optymalizacji, co miało być poprawione w "Rise from Ruin" )

2. Świetnie zorganizowany pod względem grywalności proces wynajdywania technologii

3. Duża różnorodność dostępnych typów planet (jeszcze większa jest w "Rise from Ruin" )

4. Możliwość budowy przez kolonię wielu elementów w ciągu tury (duży kontrast w stosunku do MoOII)

Ja ciągle marzę o grze z nowoczesnym interfejsem, która wykorzystywałaby rozwiązania zastosowane w MoOI (chodzi mi przede wszystkim o p.1). Implementacja suwaków w GalCiv jest daleka pod względem funkcjonalności od idei widocznej w MoOI.

Myślę, że gdyby MoOI miało MP to byłaby to gra ciągle grana mimo ponad 15 lat od jej wydania.

Dla tych posługujących się językiem Szekspira i pragnących poznać/odświeżyć sobie MoOI mam parę linków

link 1 - "Dlaczego MoOI jest jedną z najwspanialszych gier wszechczasów"

link 2 - stąd można sobie ściągnąć grę

link 3 - dla zainteresowanych "Rise from Ruin", gdzie można zobaczyć kierunki, w których MoOI może zostać ulepszony zachowując ciągle istotę gry. Jeśli zagracie w nią, zwróćcie uwagę na dowcipne cytaty, które autor dodał do opisu technologii - ja zadałem sobie trud wynalezienia całego drzewa technologicznego (gra nie jest skończona, dlatego jest to trud) tylko dla obejrzenia wszystkich cytatów.

Jul 25, 2009 at 11:49

Print
Zyga
Status: Settler

Registered: Feb 04, 2003
Re: Master of Orion I [post #2]

Quote:
PAwleus wrote:
Myślę, że gdyby MoOI miało MP to byłaby to gra ciągle grana mimo ponad 15 lat od jej wydania.

Ja tam ciągle w nią gram (wolę ją od 2-ki) mimo że nie ma MP :-)
Jak dla mnie gra ma jedną wadę (przynajmniej moja wersja). Że technologia Gaia nie działa.
May 10, 2010 at 23:19

Print
PAwleus

Re: Master of Orion I [post #3]

Miło zobaczyć że są jeszcze prawdziwi fani W wersji w którą swego czasu grałem technologia Gai na pewno działała. Gra miała jednak sporo innych bugów ubarwiających rozgrywkę.

May 27, 2010 at 19:16

Print
Madlok
Status: Veteran

Registered: Mar 20, 2009
Re: Master of Orion I [post #4]

To może spodoba się komuś windowsowa wersja starego dosowego Anacreona http://www.neurohack.com/anacreon/index.html
Podobne do MoO chyba, ale z tego co pamiętam nie mamy kontroli nad badaniami i produkcją. Planety (jedna na system jak w MoO) mogą być na różnych poziomach technologicznych. W zasadzie musimy tylko zajmować się podbojami i transportem surowców. Bez przeczytania instrukcji nie ma sensu grać.
Ma multi (a przynajmniej w menu głównym jest taka opcja).

[Edited by Madlok on Sept 06, 2010 at 10:23]

Sept 06, 2010 at 10:17

Print
PAwleus

Re: Master of Orion I [post #5]

Dzięki Merthenie za zwrócenie uwagi w wątku Space 4X, że powstaje znowu Java-MoO. Dlaczego znowu? Bo Rise from Ruins, do której odwoływałem się otwierając wątek (link już nie działa), była pierwszą, niedokończoną próbą w Javie, zrobioną przez tego samego autora. Jako że podobały mi się bardzo kierunki w jakich unowocześniał tam MoO, a ten nowy projekt bazuje na kodzie Rise from Ruins i jest już znacznie bardziej zaawansowany, to będę obserwował postępy z wielkim zainteresowaniem. Może nawet entuzjasta idei z MoO, ciągle we mnie drzemiący, zmusi mnie do udziału w alfa-testowaniu

Tutaj jest link do świetnego wywiadu z Autorem z końca lipca 2015

Tutaj jest plan rozwoju projektu (dokładniej jego Fazy 3 - fazy wymienił w wywiadzie) na najbliższe miesiące z początku września 2015 i strona na której można śledzić postępy.

[Edited by PAwleus on Sept 07, 2015 at 00:06]

Sept 07, 2015 at 00:04

Print
Merthen
Status: Moderator

Registered: Aug 25, 2008
Re: Master of Orion I [post #6]

Chętnie bym sobie zagrał w tą produkcje ale obawiam się że zostanie zablokowane przez nowych właścicieli marki.

Sept 07, 2015 at 15:58

Print
Kex
Status: Elite

Registered: Aug 19, 2010
Re: Master of Orion I [post #7]

Z tego co zrozumiałem z wywiadu,to starali się pousuwać takie problematyczne elementy. Wszelkiej maści klonów dwójki jest masa,to nie widzę powodu,czemu z jedynką nie miałoby być podobnie. Tym bardziej że ten projekt właściciela marki,raczej będzie korzystać z nazwy,a nie rozwiązań.

Sept 07, 2015 at 18:29

Print
PAwleus

Re: Master of Orion I [post #8]

Wątpię żeby mieli wystarczającą motywację do spróbowania takiej blokady, tym bardziej, że powstaje przynajmniej jeden dodatkowy klon MoO, o którym właśnie dowiedziałem się - no nagle jakiś wysyp

Nazywa się toto Dominus Galaxia i tutaj można obejrzeć parę screenów.

[Edited by PAwleus on Sept 08, 2015 at 16:25]

Sept 08, 2015 at 16:24

Print
Merthen
Status: Moderator

Registered: Aug 25, 2008
Re: Master of Orion I [post #9]

wymieniłem Dominus Galaxia w poście razem z Java-MoO

Gdy gra im nie wyjdzie wtedy zaczną blokować.

Sept 08, 2015 at 16:27

Print
PAwleus

Re: Master of Orion I [post #10]

A faktycznie - jakoś nie zwróciłem wtedy na nią uwagi i zapomniałem

Sept 08, 2015 at 16:46

Print
PAwleus

Re: Master of Orion I [post #11]

Minęło niemal 1.5 roku i w końcu możemy obejrzeć kawałek rozgrywki (4 godziny) w wersję alfa Dominus Galaxia (gra twórca AI). Jest już zaimplementowane niemal wszystko to co było w MoO1, są liczne usprawnienia (całkiem znaczące, choć chyba jak na współczesną grę jeszcze niewystarczające), AI jest bardzo przyzwoite i wydaje mi się, że już jest lepsze niż w MoO1 - nic mi niestety nie wiadomo o multiplayerze (w MoO1 niestety nie było go). Całość wygląda dość solidnie i zapowiadają wkrótce ogłoszenie zbiórki na kickstarterze dla dalszego rozwinięcia gry, z której rozpoczęciem mają udostępnić darmową najnowszą stabilną wersję gry (nadal alfy). Zapowiada się więc, że być może już w lutym otrzymamy wreszcie pierwszego prawdziwego duchowego następcę MoO1!!!

Feb 03, 2017 at 12:38

Print
PAwleus

Re: Master of Orion I [post #12]

Nadal goście od Dominus Galaxia nie rozpoczęli zbiórki na kickstarterze i brak jest dalszych wieści, więc pozostaje kibicowanie Remnants of Precursors - a dzieją się z grą interesujące rzeczy, gdyż pojawiła się zapowiedź, że będzie można grać nawet na galaktyce z 10 tys gwiazd i do takiej ilości próbują dostosować mechanizmy gry, co jest dość ambitnym zamierzeniem. Próbki:

Improved Fleets UI

Mass Rally Point Changes

Mass Fleet Deployments

Na galaktykę z 10 tys kolonii będą się musieli jednak bardziej postarać bo to zdecydowanie nie wystarczy.

Feb 21, 2017 at 17:02

Print
^ Początek strony ^

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.