civ.org.pl forums > Space 4X - Projekt gry - Strategia Kosmiczna 4x > Podstawy - rodzaj gry
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Strategie Kosmiczne 4X > Projekt gry - Strategia Kosmiczna 4x
Poster
Status: Hero

Registered: Mar 24, 2009
IP: Logged
Podstawy - rodzaj gry [post #1]

Myślę, że trzeba to uściślić bardziej niż jest już wyjaśnione. Jak bardzo uniwersalna ma to być gra? To znaczy do kogo ma być adresowana? Wiemy już że ma to być kosmiczna gra 4X rozgrywana w turowym trybie symultanicznym podobnym do tego z SE5. Teraz trzeba odpowiedzieć na pytanie: Kim chcemy aby czuł się gracz? Czy ma mieć on w grze swobodę podobną do bóstwa patronującego danemu imperium przez tysiąclecia (coś jak Bóg-Imperator Diuny)? Czy też wielopokoleniowego autorytarnego (niezależnie od tego skąd pochodzi autorytet i zdolność istnienia przez kilka pokoleń) przywódcy imperium? Czy też tylko przywódcy ograniczonego czasowo do czasu życia pojedynczego pokolenia (dożywotni zwyczajny jedynowładca)? A może nawet ograniczonego znacznie bardziej do okresu kadencji, który nawet może zostać skrócony przez niezadowolonych poddanych? Istnieje oczywiście możliwość stworzenia gry na tyle uniwersalnej aby takiego wyboru dokonywać w momencie tworzenia warunków do konkretnej rozgrywki - czy warto?

Nov 06, 2010 at 18:13

Print
Merthen
Status: Moderator

Registered: Aug 25, 2008
Re: Podstawy - rodzaj gry [post #2]

Mi najbardziej odpowiada rola boga-imperatora z uniwersum Warhammer 40 000 (którą swoją wolą napędza nawet statki ) z pewną zmianą - przywódcy rządzący i będący na widoku są jego awatarami (marionetkami).
Oczywiście bez całej tej mistycznej otoczki właściwej dla tylko uniwersum.

Gracz reprezentuje coś stałego, które ma podgląd na całe swoje imperium, a zarazem kieruje poczynaniami przywódcy (lub przywódców przy odpowiednim typie rządu), którego strata nie wpływa na brak kontroli gracza nad imperium.

Nov 07, 2010 at 18:35

Print
PAwleus

Re: Podstawy - rodzaj gry [post #3]

A ja wolę odgrywać konkretnego przywódcę, tak jak jest to w SE5 - zdecydowanie lepsze wychodzą mi wtedy fabuły. Wiesz, może jestem jakiś dziwny, ale jakoś w rolę boga nie potrafię się wczuć

Nov 08, 2010 at 02:01

Print
Merthen

Re: Podstawy - rodzaj gry [post #4]

A jak sobie tłumaczyć ze widzisz wszystko w swoim imperium?

[Edited by Merthen on Nov 09, 2010 at 21:04]

Nov 09, 2010 at 21:04

Print
PAwleus

Re: Podstawy - rodzaj gry [post #5]

A w której grze widzisz wszystko w swoim imperium?

Nov 10, 2010 at 17:39

Print
Merthen

Re: Podstawy - rodzaj gry [post #6]

Wygląda mi na podchwytliwe pytanie No, ale ok. W SEV ?

Nov 11, 2010 at 22:21

Print
PAwleus

Re: Podstawy - rodzaj gry [post #7]

W żadnej nie jest to możliwe, gdyż żadna nie jest tak skomplikowana - widzisz zaledwie to co autor gry udostępnił Ci do widzenia, a to o wiele mniej niż wszystko W SEV ogranicza się to w zupełności do niewielkiej części tego co mógłby widzieć normalny przywódca państwa dysponujący natychmiastową komunikacją - nawet nie może zobaczyć kto mu buduje budowle na planecie macierzystej Daleko mu do boskiej wszechwiedzy i wszechobecności...

[Edited by PAwleus on Nov 12, 2010 at 01:52]

Nov 12, 2010 at 01:49

Print
Merthen

Re: Podstawy - rodzaj gry [post #8]

Tylko ze ja piszę o bogu a nie o Bogu
Choć masz racje w grach to działa w ten sposób jak byś miał super komputer, który zbiera dane bez ograniczonej prędkości spływania danych

Nov 21, 2010 at 21:35

Print
pzpgatron
Status: Settler

Registered: Oct 28, 2010
Re: Podstawy - rodzaj gry [post #9]

Skoro mowa o długowiecznośści... Skoro taki na przykład Cezary Julek z CivIV żyje od prehistorii aż do momentu ukończenia gry to co go utrzymuje przy życiu? Prąd? W SEV podobnie - wybierasz kto rządzi imperium, nazywasz go i git. Do końca gry jest obecny. Mając na myśli super komputer, jakbyście się czuli, gdybyście nie mogli sprawdzić niczego na kolonii albo dopiero po kilku turach od polecenia kolonii podania raportu? Gracz chce na bieżąco obserwować sytuację całego imperium, a takie szczegóły jak "kto mu buduje" na ogół nie mają wpływu na rozgrywkę. A gdyby miały pojawiłby się kolejny elemant mikrozarządzania typu: ten buduje szybciej ale bierze więcej kasy, a tamten jest tani i buduje wiekowe budowle ale powoli itp. No i jak przewozić tych budowniczych? Najlepiej dać graczowi swobodę "bycia" taką jak w SEV.

[Edited by pzpgatron on Feb 20, 2011 at 14:30]

Feb 20, 2011 at 14:30

Print
PAwleus

Re: Podstawy - rodzaj gry [post #10]

W SE5 (w Stock i chyba każdym z modów jakie widziałem) jest sytuacja inna od tej, którą sugerujesz - gra trwa do kilkunastu lat (10 tur to 1 rok, a gry niemal nigdy nie przekraczają 200 tur, choć zdaję sobie sprawę z tego, że tak błyskawiczny rozwój jaki obserwujemy w tej grze jest trudny do wytłumaczenia) więc gracz może mieć jak najbardziej poczucie tego, że wszystko odbywa się w ramach życia jednostki, nawet przy obecnych standardach długości jej życia. Przywoływanie przykładu Civ znakomicie obnaża absurd sytuacji, jeśli weźmiemy pod uwagę względy fabularne i wczucia się gracza w rolę przywódcy imperium, nawet absolutnego przywódcy o ponadprzeciętnej wiedzy.

Powtarzam, w żadnej grze gracz nie wie wszystkiego, i bardzo dobrze, szczególnie pod powyższymi dwoma względami, które ja osobiście uważam za ważne - w grze tego typu ja chcę się czuć przywódcą imperium i gra mi ma to ułatwiać, a nie utrudniać, jak to jest w serii Civ.

Nie jestem entuzjastą implementacji tych "budowniczych", jak ich nazwałeś (chyba żeby ten element był bardzo rozbudowany i była możliwość jego znacznej automatyzacji), ale, wbrew temu co sądzisz, można to zrobić na wiele sposobów, które nie dostarczają jakichś uciążliwych ilości mikrozarządzania i jest na to wiele przykładów wśród już zrobionych gier.

Feb 20, 2011 at 21:40

Print
pzpgatron

Re: Podstawy - rodzaj gry [post #11]

Quote:
PAwleus wrote:
W żadnej nie jest to możliwe, gdyż żadna nie jest tak skomplikowana - widzisz zaledwie to co autor gry udostępnił Ci do widzenia, a to o wiele mniej niż wszystko .
Teraz to Wy autorami gry jesteście i Wy priorytety ustalić musicie . Zdaję sobie sprawę, że to wygląda jak marudzenie Yody, ale tego odwlec do końca tworzenia konceptu nie można. Nie jestem entuzjastą SEV, po prostu łatwo z nią coś porównywać i przytaczać z niej przykłady. Tak jak powiecie i udostępnicie szczegóły imperium graczowi, tym dłużej będzie trwać jedna tura. . A im bardziej będzie to przejrzyste, tym gra będzie grywalniejsza. Skoro więc gra musi być i szreokokątna w zakresie zarówno możliwości jak i przejrzystości danych a ja nie jestem wyjadaczem, pozostaje mi stwierdzić fakt, że trzeba zmienić zarówno wyrażanie się o imperatorach jak i sposób patrzenia na tę sprawę(pokazywania statystyk).

[Edited by pzpgatron on Feb 21, 2011 at 17:08]
Feb 21, 2011 at 17:06

Print
PAwleus

Re: Podstawy - rodzaj gry [post #12]

Czyż ten wątek nie powstał w tym celu? Tyle że jak na razie Autorem to jest tylko Merthen, a my tylko jego skromnymi doradcami.

Feb 21, 2011 at 23:09

Print
pzpgatron

Re: Podstawy - rodzaj gry [post #13]

A może by skopiować interfejs z innej gry i nieco zmodyfikować, żeby nie wyglądało na falsyfikat? Znaczy.... tak tylko głośno myślę

[Edited by pzpgatron on Feb 24, 2011 at 17:28]

Feb 24, 2011 at 17:28

Print
Merthen

Re: Podstawy - rodzaj gry [post #14]

Uznam to za żart.

[Edited by Merthen on Feb 27, 2011 at 10:58]

Feb 27, 2011 at 10:58

Print
pzpgatron

Re: Podstawy - rodzaj gry [post #15]

Mam róne myśli. Ta się akurat nadawała do druku. (kolejny żart)

Mar 02, 2011 at 16:50

Print
PAwleus

Re: Podstawy - rodzaj gry [post #16]

To zabrzmiało trochę jak "Śpiewać każdy może"

Mar 02, 2011 at 17:27

Print
pzpgatron

Re: Podstawy - rodzaj gry [post #17]

Takie już mam poczucie humoru - chwiejne

Mar 04, 2011 at 21:12

Print
Madlok
Status: Veteran

Registered: Mar 20, 2009
Re: Podstawy - rodzaj gry [post #18]

Przejdę do tego tematu, bo w innym robi się offtop.
Oto pytania jakie wg mnie powinny zostać postawione na początku:
1 - Ile czasu gracz ma spędzać na robieniu tury?
2 - Ile tur trzeba będzie na typową rozgrywkę?
3 - Tura to ile czasu w grze?
4 - Na co pozwala technika (zwłaszcza co z AI i źródłami energii).
Bez odpowiedzi na te pytania trudno w ogóle rozmawiać o tym na czym ma polegać gra.

[Edited by Madlok on Oct 01, 2011 at 15:21]

Oct 01, 2011 at 15:06

Print
Kex
Status: Elite

Registered: Aug 19, 2010
Re: Podstawy - rodzaj gry [post #19]

Jeśli mogę wypowiedzieć się w imieniu zespołu ...
Chcemy żeby gra była wciągająca,więc zależy nam,by tury były sensownej długości. Oczywiście nikt nie zamierza gracza poganiać. W przypadku gry singlowej na przykład,jeśli ma ochotę,może turę robić sobie choćby godzinę,jednak dla sprawnego gracza wykonanie tury nie powinno przekraczać kilku minut. Czas na całą grę? Tu w sumie wybór powinien być po stronie gracza. Powinien mieć możliwość rozegrania zarówno szybkich gier,powiedzmy do kilku godzin,jak i rozgrywek bardziej epickich. Przeliczenie czasu tury na czas w grze? Przypuszczam,że tu nikt nie jest w stanie podać obecnie konkretnych wartości,to zostanie raczej ustalone doświadczalnie,tak by zapewnić grze odpowiednią dynamikę.
Na pewno chcielibyśmy,by gra oferowała jak najszersze możliwości techniczne,przekraczające to,co jest dostępne obecnie. Pozostaje mieć nadzieję,że nasze wizje uda się zrealizować. AI? Na początek zostanie pominięta - pierwsze gry to będą gry multi. Gdy dzięki uwagom graczy udoskonalimy rozgrywkę,zostanie stworzona AI oparta o języki skryptowe. Chcemy,by w takiej formie AI potrafiła stać się niezłym wyzwaniem. Osobiście jako kolejną fazę widziałbym próbę stworzenia systemu uczącego się,aczkolwiek to już raczej pieśń przyszłości.
Źródła energii? Nie bardzo rozumiem,co masz na myśli.

Oct 01, 2011 at 19:41

Print
Madlok
Status: Veteran

Registered: Mar 20, 2009
Re: Podstawy - rodzaj gry [post #20]

AI (sztuczna inteligencja, roboty itd.) i źródła energii (e=mc^2) w grze, przez co rozwój technologii może wyglądać tak, że tłuką się tylko samowystarczalne maszyny, a populacja na HW sobie siedzi i żre popcorn XD

Pytanie o czas w grze na turę to podstawa, bez niej nie wiadomo jak projektować grę.

Czas spędzony przy turze to również ważne pytanie. Chodzi o czas w jakim można zrobić wszystko co chcemy w multiplayer.
Kilka minut to nie starcza nawet w o wiele prostszych grach, nie wiem jak chcesz to pogodzić z 10 metodami terraformowania planet.

Oct 01, 2011 at 20:17

Print
Kex
Status: Elite

Registered: Aug 19, 2010
Re: Podstawy - rodzaj gry [post #21]

Jak będą wyglądały konkretne technologie,to trudno mi się teraz wypowiadać. Przypuszczam,że w tym temacie będzie jeszcze wiele zmian,dostosowywania,balansowania itp. Swoją drogą nie do końca rozumiem,czemu takie znaczenie dla Ciebie ma fakt,czy flota będzie załogowa czy nie.Przecież i tak nikt nie wsadzi całej populacji i nie wyśle jej do walki. Według mnie spokojnie może w grze istnieć też taka wersja jak proponujesz.
Co do czasów tury ... tu wiele też będzie zależało od zbalansowania gry. Mam nadzieję,że uda się stworzyć model,który nie będzie wymagał nadmiernego doglądania ze strony gracza jednocześnie dając spore możliwości.Nie przypominam sobie,bym gdzieś pisał o 10 metodach terraformowania.

Oct 01, 2011 at 20:47

Print
HidN
Status: Regular

Registered: Apr 27, 2011
Re: Podstawy - rodzaj gry [post #22]

Ja dla mnie to nawet mogłyby nam wyjść latające w kosmosie genetycznie modyfikowane różowe słonie kamikaze z 5-ma nogami i silnikiem warp na grzbiecie, pilotowane przez mrówkę. Jeśli w efekcie byłoby to ciekawe i grywalne, to czemu nie?

No ale aż tak daleko się raczej nie posuniemy... zarazem sztywno pierwotnych założeń trzymać się chyba też nie będziemy, jeśli pewne elementy rozgrywki wyjdą nieco inaczej niż w projekcie, to pod warunkiem że będą grywalne, prawdopodobnie je pozostawimy w takiej formie.

[Edited by HidN on Oct 04, 2011 at 21:41]

Oct 04, 2011 at 21:40

Print
^ Początek strony ^

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.