civ.org.pl forums > Space 4X - Projekt gry - Strategia Kosmiczna 4x > Podstawy - nazewnictwo (galaktyka, warp, itp.)
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Strategie Kosmiczne 4X > Projekt gry - Strategia Kosmiczna 4x
Poster
Status: Hero

Registered: Mar 24, 2009
IP: Logged
Podstawy - nazewnictwo (galaktyka, warp, itp.) [post #1]

Wiem że to tylko gra i musi się w niej aż roić od uproszczeń, aby była grywalna (i aby nasze komputery sobie z nią poradziły), ale niektórych uproszczeń wcale nie trzeba robić. Musimy ograniczyć liczbę systemów w grze do 500? OK, jeżeli trzeba to zróbmy to, ale nie mówmy, że tworzą one galaktykę - wobec ogromu galaktyk te 500 systemów są po prostu niedorzeczne (popatrzcie tylko na już bardzo uproszczoną Galaktykę na mapach ze Star Treka w wątku który stworzyłem w sąsiednim dziale). Po co mamy mówić o galaktyce, kiedy wystarczy powiedzieć że obszar gry to fragment jakiejś galaktyki ograniczony bąblem nadprzestrzenno-podprzestrzennym - chociaż poza bąbel byłoby można wylecieć w normalnej przestrzeni to założenie kolonii poza nim trwałoby bardzo długo i byłyby one ograniczone w komunikacji z resztą imperium do informacji przesyłanych z prędkością światła, wędrujących wiele lat, a więc efektywnie nie byłyby częścią imperium, co wyjaśniałoby dlaczego nie ma ich w grze. Bąbel może odgraniczać gromadę kulistą, fragment ramienia galaktyki, jakiś inny nieregularny fragment galaktyki, czy kilka małych gromad kulistych - przestańmy nazywać obszar gry galaktyką! Proponuję: Bąbel N-P (po angielsku H-S Bubble)

Warp - ta nazwa też mi się nie podoba, w SE5 jest to przynajmniej Warp Point. Tu trzeba by się zastanowić czym są obiekty, które nazywasz warpami. Czy jest to (przyjmijmy że gra zaczyna się w momencie odkrycia sposobu na używanie go, choć wcale tak nie musi to być):
1. Obiekt astronomiczny o własnościach bramy nadprzestrzennej (czy też rodzaj wormhole-a), który nie potrzebuje niczego do podtrzymania istnienia (jak Warp-Pointy w SE5)?
2. Sztuczny obiekt astronomiczny stworzony przez Starożytnych (jakaś tam legendarna rasa) do podtrzymania którego istnienia jest potrzebny jakiś niezniszczalny poniżej pewnego poziomu technologicznego obiekt technologiczny (brama nadprzestrzenna), niemożliwy do zawładnięcia i sterowania (przynajmniej poniżej pewnego poziomu technologicznego)?
3. Tak jak #2, tyle że obiekt technologiczny da się zniszczyć od początku gry, choć jest to bardzo trudne
4. Tak jak #3, tyle że obiektem można zawładnąć i sterować od początku gry (a przynajmniej od wynalezienia technologii udostępnianej do wynalezienia po zdobyciu go - coś jak Jumpgate w świecie B5)

Jeśli wybierzemy którąś z opcji 2-4 to nazwą dla całości (obiekt astronomiczny razem z podtrzymującym go obiektem technologicznym) służącej do podróży przez nadprzestrzeń (Hyperspace) może być np. Hypergate (lub po prostu Jumpgate jak w B5) dla odróżnienia od Subgate (lub po prostu Stargate jak w świecie Stargate) służącej do podróży przez podprzestrzeń (subspace). Jeśli #1 to wolałbym raczej coś w rodzaju Spacerift i postulowałbym aby wszystkie były w jakiś sposób niestabilne (choć wolałbym aby #1 było zarezerwowane dla pewnego typu anomalii i w miarę bezpieczna podróż żeby była dostępna przez każdą indywidualnie dopiero po jej zbadaniu)

Nov 06, 2010 at 19:57

Print
Merthen
Status: Moderator

Registered: Aug 25, 2008
Re: Podstawy - nazewnictwo (galaktyka, warp, itp.) [post #2]

Tylko ze galaktyka to nazwa bardzo przemawiająca do nas. Podoba mi się pomysł aby wytłumaczyć ograniczenie za pomocą zasięgu nadprzestrzeno-podprzestrzennego. W końcu mogą znaleźć się tam wyrwy.
Jednak zastosowanie nazwy galaktyka działa na wyobraźnie i pozwala użyć nazw kojarzonych (tak jak np. spiralna) do określenia kształtów planszy. Wiem ze można tych nazw użyć także do opisanych wyżej bąblów ale przyznacie ze już to nie jest to samo.

Ale jeżeli pomysł poprą inni to nie będę protestował (gdyż wytłumaczenie mi się podoba)

Warpy są wyrwami w nadprzestrzeni a bramy wyrwami w podprzestrzeni. Uznałbym ze warpy powstały naturalnie, a bramy są pozostałościami po starożytnych.

Podoba mi się zamiana słowa warp na rift, a bramy na subgate.

Nov 07, 2010 at 18:49

Print
Kex
Status: Elite

Registered: Aug 19, 2010
Re: Podstawy - nazewnictwo (galaktyka, warp, itp.) [post #3]

Osobiście nie bardzo dostrzegam tu problem. Czy będzie to galaktyka,czy bąbel - wszystko jedno. Przedstawiony świat jest swego rodzaju fikcją więc i nazwy mogą mieć nieco inne znaczenia.
Dostosuję się do nazewnictwa,jakie wybiorą inni

Nov 07, 2010 at 19:23

Print
PAwleus

Re: Podstawy - nazewnictwo (galaktyka, warp, itp.) [post #4]

Bąbel spiralny? OK, nie będę wybrzydzał

Nov 08, 2010 at 00:11

Print
Merthen

Re: Podstawy - nazewnictwo (galaktyka, warp, itp.) [post #5]

to może Senat Bąblasty

Nov 09, 2010 at 20:34

Print
pzpgatron
Status: Settler

Registered: Oct 28, 2010
Re: Podstawy - nazewnictwo (galaktyka, warp, itp.) [post #6]

Trzeba pomyśleć, do czego się przyczepią krytycy . Nazwiecie to bąblem - proszę bardzo, ale czy krytycy to przyjmą? Proponuję wypróbowane sektory galaktyczne, jak np. ramię galaktyki, rdzeń galaktyki, mgławica itp. W ramieniu będą np. zwykłe gwiazdy, w rdzeniu stare gwiazdy i czarne dziury, a w mgławicach-mgławice i młode gwiazdy. Do mnie nazwy takie jak "bąbel spiralny" jakoś nie przemawiają. Gdybym był tym ... krytykiem na pewno bym się do tego przyczepił.

[Edited by pzpgatron on Feb 20, 2011 at 14:18]

Feb 20, 2011 at 14:18

Print
Merthen

Re: Podstawy - nazewnictwo (galaktyka, warp, itp.) [post #7]

Bąbel to robocza nazwa sektora galaktycznego. Ramiona i rdzeń galaktyki to zbyt duże obszary na potrzeby gry.

Feb 20, 2011 at 14:59

Print
PAwleus

Re: Podstawy - nazewnictwo (galaktyka, warp, itp.) [post #8]

Nie zauważyłeś, pzpgatron, że nazwy "bąbel spiralny" i "Senat Bąblasty" były podane jako humorystyczne?

Feb 20, 2011 at 21:47

Print
pzpgatron

Re: Podstawy - nazewnictwo (galaktyka, warp, itp.) [post #9]

Pewnie że zauważyłem. Przynajmniej "Senat". W każdym razie ostatni wasz post miał miejsce dobre 4 miesiące temu. Z tego działu dowiedziałem się paru ciekawych rzeczy. Po pierwsze - macie poczucie humoru(które uraziłem, za co przepraszam), po drugie - lubicie angielskie nazwy(wpłynie to na różnorodność językową) a po trzecie - ilość gwiazd z planetami jest nieporównywalnie mniejsza od tych bez planet. Zakładając, że gracz musi zarządzać porządnym imperium, trudno byłoby mu robić to mając do dyspozycji dziesiątki nic niewartych kul płonącego wodoru. Zakładając, że gwiazd z planetami jest mało(a ich ilość i tak będzie sztucznie powiększona) dochodzę do wniosku, że spokojnie można podać mapę caałej galaktykki z naniesionymi na nią tylko warte obejrzenia systemy/zjawiska lub tylko te które są w jakiś sposób połączone nad- i pod- przestrzennie.

Feb 21, 2011 at 16:45

Print
PAwleus

Re: Podstawy - nazewnictwo (galaktyka, warp, itp.) [post #10]

Może zobacz o ilu gwiazdach z naszego bezpośredniego otoczenia już wiemy że mają planety, i porównaj obszar na jakim one są zlokalizowane z ogromem Galaktyki... albo, jeśli oglądałeś Star Treka i wydaje Ci się to bardziej zajmujące, zrób to samo na mapach ze Star Treka, do których linki umieściłem na tym forum we Wszechświatach Równoległych.

A urazić to nas nie tak łatwo - zwróciliśmy Ci po prostu uwagę na fakty, których zdawałeś się nie zauważać.

[Edited by PAwleus on Feb 21, 2011 at 22:58]

Feb 21, 2011 at 22:56

Print
pzpgatron

Re: Podstawy - nazewnictwo (galaktyka, warp, itp.) [post #11]

Quote:
cytat z Wikipedii:
Do 27 sierpnia 2010 potwierdzono także istnienie 490 planet pozasłonecznych
czyli nie tak dużo. Na potrzeby gry, jak mówiłem, tę liczbę można sztucznie powiększyć.
Feb 22, 2011 at 17:07

Print
PAwleus

Re: Podstawy - nazewnictwo (galaktyka, warp, itp.) [post #12]

Widzę że się nie rozumiemy. Tu nie ma co sztucznie powiększać, a wręcz przeciwnie - trzeba to zmniejszyć. Są to planety tylko z systemów z naszego bezpośredniego otoczenia, nawet w tym otoczeniu zdajemy sobie sprawę, że wykryliśmy nieliczne z nich, a to otoczenie jest znikomo małe w porównaniu do ogromu Galaktyki. Chodzi o to że systemów z planetami jest w Galaktyce, z punktu widzenia gry, przerażająco dużo. Przy obecnych możliwościach obliczeniowych gra 4X nie może w sposób zbliżony do realistycznego objąć całej Galaktyki, co nie znaczy że należy porzucić w grze to wrażenie ogromu przestrzeni. Ja uważam że to wrażenie powinno odciskać się na graczach i jest bardzo pożądane, ale gdy próbujesz obecnie w grze objąć całą Galaktykę to wrażenie znika (choć podobno Distant Worlds jest krokiem w dobrym kierunku - jeszcze nie grałem).

Feb 22, 2011 at 18:42

Print
pzpgatron

Re: Podstawy - nazewnictwo (galaktyka, warp, itp.) [post #13]

U mnie nie chodzi, więc żadnych więcej wniosków nie mogę w tej dziedzinie wysnuć.

Feb 24, 2011 at 17:21

Print
^ Początek strony ^

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.