civ.org.pl forums > Space 4X - Projekt gry - Strategia Kosmiczna 4x > Balans - gorączka cywilizacyjna/dominacja
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Strategie Kosmiczne 4X > Projekt gry - Strategia Kosmiczna 4x
Poster
Status: Elite

Registered: Aug 19, 2010
IP: Logged
Balans - gorączka cywilizacyjna/dominacja [post #1]

Być może temat ten jest trochę za wczesny,bowiem balansowanie można zostawić na później,ale wiem też,że często warto już wcześniej przewidzieć niektóre rozwiązania,tak by potem ich wprowadzenie mogło odbyć się bezboleśnie. Tak więc temat pozwolę sobie zacząć,ale z nim się nie spieszy.
Myślę,że każdy się zgodzi,że nie powinno być tak prosto,że cywilizacja posiadająca przewagę terytorialna praktycznie staje się niepokonana. Taka sytuacja występuje przykładowo,gdy ilość planet automatycznie przełoży się na wyższość technologiczną,produkcyjną i finansową,przez co dana sytuacja będzie w stanie pozwolić sobie na posiadanie większej i nowocześniejszej floty. Dlatego interesują mnie mechanizmy,które ograniczą taka przewagę,by sama z siebie nie była decydująca tj. żeby cywilizacja teoretycznie słabsza była w stanie powalczyć,a nawet wygrać.
Interesują mnie głównie dwa etapy gry początkowy,w którym zwykle występuje tzw. gorączka cywilizacyjna i końcowy,gdy nie ma już miejsca na pokojowy rozwój i konieczne jest walka o terytorium.
Przy tym pierwszym przypadku dość dobrym rozwiązaniem wydaje mi się rozwiązanie stosowane choćby w Galactic Civilization,w którym nadmierny pośpiech skutkuje zwyczajnym bankructwem.
Trochę gorzej jest z przypadkiem drugim,tu niestety trzeba uważać,żeby tez nie przesadzić. Owszem,można rożnymi metodami modyfikować korzyści z kolejnych zdobywanych planet,ale mimo wszystko takie korzyści wciąż powinny być. Przykładowo rozwiązanie,w którym średniej wielkości imperium ma już maksymalny potencjał i bardziej go rozwijać się nie opłaca,według mnie przeczy samej definicji gry strategicznej. (tak jest bodajże w Distant Worlds).
Jedną z opcji ograniczenia przewagi wielkiego imperium byłoby podnoszenie kosztów utrzymania (surowce,gotówka, konieczność kompensacji niezadowolenia społecznego) większego imperium. W swojej koncepcji Merthen rozważa tez rozwiązania typu "marnotrawstwo potencjału badawczego". A może ktoś ma inny ciekawy pomysł,na podobne zbalansowanie gry,by i przy różnicach terytorialnych wciąż była wyzwaniem?

Nov 21, 2010 at 19:50

Print
Merthen
Status: Moderator

Registered: Aug 25, 2008
Re: Balans - gorączka cywilizacyjna/dominacja [post #2]

Pewnym pomysłem (wziętym z Cywilizacji) jest warost niezadowolenia populacji wraz ze powiększaniem terytorium. W przypadku wdrożenia tego pomysłu mielibyśmy dodatkowy plus dla kolektywu
(zabieramy im wielkie postacie, a dajemy im nie buntujące się społeczeństwo - przy okazji kolekty to nie tylko rodzaj społeczeństwa ale także rodzaj rządu - tak jak i rój)

Nov 21, 2010 at 22:02

Print
PAwleus
Status: Hero

Registered: Mar 24, 2009
Re: Balans - gorączka cywilizacyjna/dominacja [post #3]

Czy mam opisywać jak to jest zrobione w EU2/EU3? Od razu powiem, że nie widziałem nigdzie lepiej.

[Edited by PAwleus on Nov 23, 2010 at 01:23]

Nov 23, 2010 at 01:22

Print
Kex

Re: Balans - gorączka cywilizacyjna/dominacja [post #4]

Z opisywaniem chyba za bardzo się śpieszyć nie trzeba,mając namiary myślę że sam będę w stanie doczytać,jak to zostało tam rozwiązane,bo grać nie zamierzam. Jeśli to rozwiązanie faktycznie jest tak dobre i będzie się dało je zastosować w naszym przypadku,to problem z głowy.

Nov 23, 2010 at 06:53

Print
Merthen

Re: Balans - gorączka cywilizacyjna/dominacja [post #5]

Ja poproszę o opis bo nie mam czasu na grę w EU2/3

Nov 23, 2010 at 08:21

Print
PAwleus

Re: Balans - gorączka cywilizacyjna/dominacja [post #6]

Na to muszę mieć dłuższą chwilę, ale w skrócie polega to głównie na tym co już przy innej okazji omawiałem, tzn. na odpowiednim zaimplementowaniu idei stabilności państwa.

Nov 23, 2010 at 23:40

Print
Merthen

Re: Balans - gorączka cywilizacyjna/dominacja [post #7]

kupiłem sobie EU3 i w święta ją przejrzę.

Dec 23, 2010 at 09:10

Print
PAwleus

Re: Balans - gorączka cywilizacyjna/dominacja [post #8]

Wygląda na to, że zapomniałem to szerzej omówić. Ciekawy jestem czy kupiłeś razem z dodatkami? One znacznie ulepszają grę w kierunku Magna Mundi, ale dopiero jak zainstalujesz tego moda gra staje się naprawdę dobra.

Dec 24, 2010 at 01:04

Print
Merthen

Re: Balans - gorączka cywilizacyjna/dominacja [post #9]

Kupiłem podstawkę (dodatki dostępne są tylko w wersji ang). Przebrnąłem przez samouczek i narazie podoba mi się

Dec 26, 2010 at 18:46

Print
Madlok
Status: Veteran

Registered: Mar 20, 2009
Re: Balans - gorączka cywilizacyjna/dominacja [post #10]

W serii EU jest to bardzo uproszczone i rozwój technologiczny w magiczny sposób dostaje kary z każdą posiadaną prowincją. A dlaczego tak zrobiono? By naprawić kolejny babol, czyli fakt, że rozwój technologiczny to coś centralnego co jest napędzane przez dochody ze wszystkich naszych posiadanych prowincji.
To co jest tam dobre to "bonus sąsiedzki" i uzależnienie bonusów do techowania od liczby znanych innych cywilizacji (zwłaszcza w Magna Mundi).

Apr 25, 2011 at 14:39

Print
Kex

Re: Balans - gorączka cywilizacyjna/dominacja [post #11]

Nie żebym się sprzeczał z opinią,ale ... skoro uważasz,że w serii EU jest to bardzo uproszczone,to może zaproponujesz,jak poprawnie powinno to wyglądać? Ciekawe pomysły są zawsze mile widziane.

Apr 25, 2011 at 18:53

Print
Madlok
Status: Veteran

Registered: Mar 20, 2009
Re: Balans - gorączka cywilizacyjna/dominacja [post #12]

Moje propozycja byłyby dziwne. po pierwsze, nie lubię mikrozarządzania, po drugie, chciałbym, by losowości było tyle, żeby trudno było wyuczyć się schematów. Po trzecie, bardzo brakuje mi w takich grach samodzielnych działań populacji, żeby gracz nie był skazany na bycie komunistycznym ojcem narodu.

Apr 26, 2011 at 15:05

Print
Merthen

Re: Balans - gorączka cywilizacyjna/dominacja [post #13]

Widzę Madlok ze nadal Cie ciągnie do 4x, to dobrze
Jeżeli przeczytałeś koncept to zauważyłeś ze też nie jestem zwolennikiem mikrozarządzania i ma pewno postaram się go ograniczyć. O roli populacji jeszcze sobie tutaj poczytasz .

Apr 27, 2011 at 18:39

Print
^ Początek strony ^

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.