civ.org.pl forums > Ogólne > Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa?
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

Poll: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa?
Tak
Nie
Show Results
civ.org.pl forums > Varia > Ogólne
Poster
Status: Prince

Registered: Jul 28, 2008
IP: Logged
Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #101]

Azazell jeżeli nie elektrownie atomowe to co?

ja nie chce sytuacji, że za 5 czy 10 lat prądu będzie brakować, będzie koszmarnie drogi. alternatyw zbytnio nie widzę... a dzisiejsze technologie pozwalają na naprawdę budowę bezpiecznych elektrowni jądrowych. u nas na szczęście nie ma trzęsień ziemi i innych potencjalnie ryzykownych zjawisk.

co do ekologów i ich poglądów to prawda jest taka, że czasem pod ich wpływem następuje zmiana, która okazuje się później o wiele bardziej kosztowniejsza dla środowiska niż pierwotna technologia. Tu proponuje poczytać o RoHS i roli ołowiu w lutach...

Mar 21, 2011 at 07:10
Gadu-Gadu: 1952761
XFire czajmen
Print
3Salah ad Din
Status: Regular

Registered: Mar 31, 2010
Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #102]

Quote:
Herr Puzon wrote:
Ja jestem za budową elektrowni a obawy o ekologię, wrazie jakiejś awarii są nie mądre. Podumuję to tak. Prawie każdy nasz sąsiad ma elektrownie albo będzxie miał więc jak wybuchnie tak czy siak promieniowanie u nas też wystąpi a więc jak i tak jesteśmy na to narażeni to dlaczego nie możemy korzystać z tego źródla energii ?

Dokładnie, nie ma co prąd trzeba skądś brać, a jak wybuchnie np. w Niemczech to co u nas nie będzie skażenia ?

Koran 30: 17-18

SzczĂŞÂśliwi sÂą wierzÂący,
KtĂłrzy sÂą pokorni w swoich modlitwach

Koran 23: 1-2

Nie ma przymusu w religii! PrawoœÌ wyró¿ni³a siê od nieprawoœci. I ten, kto odrzuca fa³szywe bóstwa, a wierzy w Boga, uchwyci³ za najpewniejszy uchwyt, nie maj¹cy ¿adnego pêkniêcia. Bóg jest s³ysz¹cy, wszechwiedz¹cy!

Koran 2:256
Mar 21, 2011 at 08:15

Print
Einstein

Registered: Nov 24, 2010
Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #103]

Nie przesadzajmy z tymi świeczkami i lampkami oliwnymi...
Zasoby węgla powinny wystarczyć na 50 lat jak nie więcej bo te dane mogą być zafałszowane.

Co do przyszłości energetyki to myślę, że świat pójdzie w strone fuzji jądrowej.
Natomiast w przypadku Polski dlaczego nie gaz z łupków ?

Mar 21, 2011 at 10:42
Gadu-Gadu: 2669497
Print
czajmen

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #104]

fuzja jądrowa to bardzo odległy temat. problemem nie jest wyczerpywanie się zasobów węgla, ale konieczność budowania nowych mocy - możemy budować nowe elektrownie węglowe, ale biorąc wszystkie ograniczenia związane z CO2 itp to jest nieciekawie ekonomicznie - chyba, że chcemy płacić za prąd coraz więcej (cena węgla też wacha się jak cena ropy, gazu itp). pręty paliwowe dla elektrowni atomowej trzeba kupić raz na jakieś 20 lat.

Mar 21, 2011 at 11:16
XFire czajmen
Print
Einstein

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #105]

Fuzja to wcale nie taki odległy temat, pierwszy reaktor ITER ma ruszyć za 8 lat.
A co do kar za CO2 to mam pomysł, wypiszmy sie z tej chorej UE i nie będzie problemu

Mar 21, 2011 at 12:02
Print
Markus
Status: Elite

Registered: Oct 07, 2010
Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #106]

^^ No według mnie to tak pośrodku, nie tak wcześnie Einstein będzie to na tyle efektywne, żeby całemu światu prąd zapewnić, ale to też nie tak odległe jak mówisz Czajmen. Tak węgiel już się kończy, a skończy się przed efektywnym użyciem fuzji, na ten czas przejściowy potrzebne są elektrownie atomowe, do których zresztą paliwa też w końcu braknie. Są też technologie całkowicie ekologiczne, ale same bez cięcia zużycia prądy nie wystarczą, tym bardziej, że koncerny naftowe nie dają się im rozwijać. Jestem pewien, że dają gdzie trzeba "w łapę" wystarczająco dużo, bo jak inaczej tłumaczyć, że państwa nie inwestują w to tyle ile by mogły.

Baptised in fire, 40 to 1
Spirits of Spartans; death and glory!
Soldiers of Poland, second to none;
Wrath of the Wehrmacht brought to a halt!

Mar 21, 2011 at 12:31
Gadu-Gadu: 5629069
Print
czajmen

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #107]

Einstein póki co nie ma reaktora który by dawał energii na plus - na razie więcej zabiera niż zwraca...

ok - tyle, że ten reaktor to będzie dopiero taki lepszy prototyp - do finalnego produktu jeszcze wiele dziesiątek lat minie...

czy UE jest chora - wydaje mi się, że ma swoje minusy, ale plus są o wiele wiele lepsze...

Mar 21, 2011 at 12:35
XFire czajmen
Print
Markus

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #108]

Quote:
czajmen wrote:
czy UE jest chora - wydaje mi się, że ma swoje minusy, ale plus są o wiele wiele lepsze...

Fakt te plusy to kasa, kasa i do tego kasa. Więcej nie za bardzo widzę. No jeszcze podróżowanie bez paszportu no i czasem niektóre przepisy, tylko nie te o krzywiźnie ogórka.

Mar 21, 2011 at 12:40
Print
Einstein

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #109]

Właśnie najgorsze jest to o czym mówił Markus, lobby koncernów naftowych jest tak wpływowe, że nowe technologie nie mają szans wypłynąć.

Tematu UE nie bedę rozwijać
Aama upadnie prędzej czy później.

Mar 21, 2011 at 13:40
Print
Markus

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #110]

Quote:
Einstein wrote:
Tematu UE nie bedę rozwijać
Aama upadnie prędzej czy później.

Oby tylko nie wybuchowo, jak np. Liga Narodów.

Dobra dość tego off-topu o UE.

Mar 21, 2011 at 15:02
Print
Tomek77

Registered: Sept 01, 2010
Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #111]

Chciałbym jeszcze wrócić do kwestii ekolgów (tych co wyżądzają więcej szkody niż pożytku). Tacy ekolodzy przy budownie jakiejkolwiek elektrownii mogą zawsze znaleźć jakiś pseudo argument i rozpocząć protest co może przyczynić się do zawieszenia inwestycji, wyrzucenia pieniędzy w błoto i zaszkodzenia w ten sposób społeczeństwu. Mam też na myśli ludzi, którzy nie mają zie3lonego pojęcia na dany temat np. parę lat temu czytałem opinię "nie będziecie nam tu stawiać radioaktywnego grzyba". Jest to śmieszne i przykre zarazem, bo jak można nie znać tematu i go atakować takimi argumentami.

PS.

Przykładem może być Żarnowiec.

Mar 21, 2011 at 18:44

Print
Azazell
Status: Emperor

Registered: Jun 27, 2004
Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #112]

No dobra, ale nie da rady wymyśleć czegoś bezpieczniejszego? Mamy taką technologię. Zamiast wydawać forsę na idiotyczne wojny to mozna bybyło na naukowców, którzy by wymyśleli coś innego. No nie wiem może i bzdury gadam ale na pewno jak się zacznie coś robić w tym kierunku to z pewnością znajdzie się odkryje się lepsze rozwiązanie niż elektrownia atomowa

Mar 21, 2011 at 20:39

Print
Tomek77

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #113]

Ciekawe jakie. Na dzień dzisiejszy niema takiego i w przeciągu 20- 30 lat nie będzie.

Mar 21, 2011 at 20:45

Print
Rob_ert

Registered: Dec 01, 2005
Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #114]

Azz i na pewno tak jest, ale po co to robić? Prawda jest taka, że światem rządzi pieniądz a pieniądz to władza, więc po co wydawać pieniądze na technologie mogące rzeczywiście pomagać ludziom skoro można wciskać im coś tańszego? Prawda jest też taka, że wokół nas (Polski) jest tyle elektrowni jądrowych, że jakiekolwiek ma znaczenie postawienie jej w Polsce? Jeżeli coś się stanie za granicami naszego państwa to i tak to odczujemy. A czy w Polsce jest potrzebna elektrownia jądrowa? Nie wiem, trzeba by sprawdzić jak to jest faktycznie ze stanem naszych elektrowni, jaki jeszcze mają czas użytkowania, jakie jest zapotrzebowanie na energię, itp., itd.

Mar 21, 2011 at 20:46

Print
Tomek77

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #115]

Pozatym teraz są nowsze i bezpieczniejsze technolgie, które pozwolą na zbudowanie bezpiecznej elektrowni atomowej.

Mar 21, 2011 at 20:48

Print
Zibi1981

Registered: Sept 13, 2006
Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #116]

Mała aktywności z mojej strony na forum w ostatnim czasie sprawiła, że znów musiałem poświęcić dobre 40 minut na przeczytanie całego wątku, który sam z siebie jest bardzo interesujący. Dorzucę też swoje 3 grosze.

W kwestii produkcji energii i bezpieczeństwa, tak energetycznego kraju jak bezpieczeństwa wytwarzania samej energii, jestem laikiem, ale ojciec mojej narzeczonej jest starszym pracownikiem w największej elektrowni w Łodzi. Człowiek ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie zawodowe, od wielu lat kieruje ludźmi, którzy pracują przy kotłach (jest "mistrzem" zmiany, czy jak to się tam nazywa) i na te tematy wie zapewne więcej, niż każdy z nas udzielający się w tym wątku. Otóż jest on zwolennikiem energii atomowej, a argumenty jakie podaje w dyskusji w większości już się tutaj przewijały. Powiem krotko - nie zdajecie sobie sprawy, jakie zagrożenie stanowi zwykła elektrownia węglowa tak przeraźliwie niedofinansowana, jak te w Polsce. O promieniotwórczości zawartej w spalanym węglu już było wcześniej, ale jest jeszcze kwestia starych kotłów i instalacji, które nie raz podczas zmiany mojego przyszłego teścia o mały włos by wybuchły. Fakt, nie doprowadzi to do skażenia radioaktywnego na masową skalę, ale i tak może zginąć wiele osób a większa część miasta zostanie bez prądu. Wydajność naszych instalacji też pozostawia wiele do życzenia.

Zgadzam się, że energia atomowa to "najczystsza" z obecnie dostępnych form wytwarzania energii. Reaktor nie uwalnia CO2. Woda wykorzystywana do schładzania reaktora w warunkach prawidłowej pracy wg mojej wiedzy nie ulega skażeniu promieniotwórczemu. Paliwo z reaktora jeśli jest składowane w odpowiedni sposób nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Wreszcie sama technologia jest już rozwijana wiele lat, a więc jest bardzo dopracowana, a do tego sprawdzona w bardzo wielu ekstremalnych sytuacjach (można przygotować się na różne scenariusze). Sytuacja w elektrowni Fukushima I wszystkich ostatnio postawiła do pionu, ale zazwyczaj nie bierzemy pod uwagę dwóch bardzo istotnych argumentów:
1. siła trzęsienia ziemi i następczej fali tsunami były tak olbrzymie, że aż dziw bierze, że w ogóle ta elektrownia jeszcze stoi - a więc można bezpiecznie budować, choć natura zawsze może nas zaskoczyć i przed jej skrajnymi przejawami nic nas nie obroni, czy będziemy mieć elektrownię atomową, czy też nie,
2. wg mojej wiedzy reaktor w Fukushimie był stary i miał zostać wyłączony w marcu...

Podsumowując - osobiście jestem za zbudowaniem elektrowni atomowej w Polsce. To chyba najlepsze rozwiązanie jakie obecnie mamy w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jeśli zaś w przyszłości ludzkość wymyśli coś lepszego, to wtedy będziemy nad tym myśleć. Na razie konkretów brak.

Zarejestrowany użytkownik Linuksa #437555
Zarejestrowany komputer #343538

"The great questions of the day will not be settled by means of speeches and majority decisions but by iron and blood"
Otto von Bismarck

Mar 22, 2011 at 10:21
Gadu-Gadu: 7707800
Print
ramzes46
Status: Administrator

Registered: Oct 17, 2006
Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #117]

Wczoraj wieczorem w Tv była debata na ten temat i fachowcy powiedzieli dokładnie to samo co powyżej Zibi 1981. Potwierdzili tylko moje przekonanie do tej technologii. Przeciwnicy niestety wciąż mówią o tym samym: zagrożenie promieniowaniem i nie przyjmują do wiadomości, że Fukushima to 2 generacja a splot wypadków był nieprzewidziany w najczarniejszych scenariuszach. Duże znaczenie mają koszta. Po wprowadzeniu ograniczeń emisji CO2, energia jądrowa zostanie najtańszym źródłem (podliczając koszta paliwa i składowania odpadów !!!).
Przy budowie elektrowni 3 generacji w Finlandii pracują polscy specjaliści. To jest nasza szansa na przyszłość.

Mar 23, 2011 at 07:34

Print
Azazell
Status: Emperor

Registered: Jun 27, 2004
Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #118]

No to prawda władza to pieniądz i odwrotnie. Trzeba tez wziąć pod uwagę, że ziemia zaczyna wariować. I bóg wie co się stanie europą za kilkadziesiąt lat. Wtedy nie daj boże będzie trzęsienie ziemi i znów promieniowanie zaszkodzi poprzez awarię w elektrowni. ;/

Czy na pewno elektrownia atomowa przynosi zysk? Skoro dziś japońcy muszą koszmarnie duża kwotę wydać spowodowaną przez samą awarię w elektrowni ..

Mar 23, 2011 at 10:19

Print
Markus

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #119]

^^Gdyby tak nie było to by ich nie budowali, a zwłaszcza prywatne firmy jak w Japonii.

Mar 23, 2011 at 10:26
Print
ramzes46

Registered: Oct 17, 2006
Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #120]

Quote:
Azazell wrote:
Czy na pewno elektrownia atomowa przynosi zysk? Skoro dziś japońcy muszą koszmarnie duża kwotę wydać spowodowaną przez samą awarię w elektrowni ..

Podczas tej debaty telewizyjnej japoński ekspert stwierdził, ze samo trzęsienie ziemi nie spowodowałoby awarii. Tsunami zalało generatory dostarczające wodę do chłodzenia i to było w/g niego przyczyną wybuchu.
Wnioskuję z tego, ze wybudowanie u Nas atomówki musi uwzględnić przyszłe zmiany klimatologiczne. Ale czy bedzie Nas na to stać czy jak zwykle rząd stwierdzi, że to odległa przyszłość
Wiele pytań, wiele odpowiedzi

Mar 24, 2011 at 06:36

Print
Zibi1981

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #121]

Przyszłe zmiany klimatyczne? Tzn. jak odległe? Przecież taka elektrownia nie będzie czynna przez kilkaset lat, a zazwyczaj w takim okresie zmiany klimatu bywają dopiero wyraźne.

[Edited by Zibi1981 on Mar 24, 2011 at 08:01]

"The great questions of the day will not be settled by means of speeches and majority decisions but by iron and blood"
Otto von Bismarck

Mar 24, 2011 at 08:00
Print
Maveral

Registered: May 25, 2010
Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #122]

Ja bym się zastanowił skąd można i za ile pozyskiwać uran do takiej elektrowni. Swojego nie mamy, a na pewno jego kupno nie jest tanie. U siebie mamy za to mnóstwo węgla, niewykorzystanego. Pewnie było by taniej, nawet gdyby zamiast jednej elektrowni atomowej wybudować kilka węglowych, a energia energią - skąd ją pozyskamy, to już jeden kit. Liczą się koszta.

Mar 24, 2011 at 08:38

Print
Krasny

Registered: Apr 11, 2004
Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #123]

Nie wybudujemy nowych węglowych, bo mamy narzucone limit emisji CO2. Ich przekroczenie to potężne koszta, podejrzewam że kupno uranu byłoby tańsze.

In the fifth, your ass goes down. Say it.

Przy Krasnym Fryzjer to amator był... Piotr R., ps. Reksio podczas przesłuchania we wrocławskiej prokuraturze

Mar 24, 2011 at 08:45

Print
czajmen

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #124]

Quote:
Maveral wrote:
Ja bym się zastanowił skąd można i za ile pozyskiwać uran do takiej elektrowni. Swojego nie mamy, a na pewno jego kupno nie jest tanie. U siebie mamy za to mnóstwo węgla, niewykorzystanego. Pewnie było by taniej, nawet gdyby zamiast jednej elektrowni atomowej wybudować kilka węglowych, a energia energią - skąd ją pozyskamy, to już jeden kit. Liczą się koszta.

uran kupimy od USA, ROSJI, FRANCJI czy kto tam to jeszcze wydobywa. to nie problem.

pręty paliwowe trzeba kupować raz na 20 lat, więc nie ma takiego ryzyka związanego z wahaniami cen jak ma to miejsce w przypadku węgla. ja nie widzę sensu budowy elektrowni węglowych... trzeba szukać innych alternatyw.

Mar 24, 2011 at 09:31
XFire czajmen
Print
Herbaciarz
Status: Hero

Registered: Aug 19, 2009
Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #125]

Ja tam w civ zawsze budowałem elektrownie atomowe. Parę razy coś tam p****yknęło,
ale za to było więcej zdrowych buziek.

~Stalin
HerbatĂŞ siĂŞ pija, by zapomnieĂŚ o haÂłasie Âświata.
~T'ien Yiheng

Mar 24, 2011 at 13:18
Gadu-Gadu: 10210264
XFire Opiart
Print
Tomek77

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #126]

Też grając w civ4 czasami coś walneło w elektrowni atomowej i nie zrobiło to na mnie wrażenia.

Ale wracając do tematu, tak jak napisał czajmen prenty paliwowe kupuje się raz na 20 lat. Dlatego wychodzi taniej niż w elektrownii węglowej.

Mar 24, 2011 at 19:30

Print
19Adam97
Status: Settler

Registered: Feb 25, 2011
Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #127]

jja nie chce, co jak wybuchnie ?

REGULAMIN:
5. Posty powinny być pisane poprawną polszczyzną, z dbałością o zasady gramatyki i interpunkcji. Jeżeli masz dysleksje użyj edytora tekstu z funkcją sprawdzania pisowni.

[Edited by ramzes46 on Mar 25, 2011 at 18:38]

Mar 25, 2011 at 15:40

Print
Markus

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #128]

Wybuchnę to zaraz ja. Normalnie naród nam głupieje, nie wiem czy się śmiać , czy raczej płakać . Co to już nie rodzice wychowują tylko internet i głupie bajki z Cartoon Network. Zgroza.

Sorry za offtop.

Mar 25, 2011 at 16:10
Print
IPE
Status: Veteran

Registered: Sept 22, 2010
Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #129]

No i to jest ból, zgadzam się z Markusem.
Moje zdanie podtrzymuję , najpierw drogi bez dziur i porządna regulacja przepisów w zakresie budownictwa (zagospodarowanie przestrzenne) potem Wesele w Atomicach.

"Przy budowie elektrowni 3 generacji w Finlandii pracują polscy specjaliści." No tak:

"Doskonałym przykładem porywania sie z motyką na atomowe słońce jest Elektrownia Olikiluoto, która powstaje na skalistej wyspie nad Zatoką Botnicką. Projekt był imponujący i ekologiczny. Nie marnuje się ciepła ; wodę morską wykorzystywaną do chłodzenia reaktora, gdy już odbierze ciepło, będzie się kierować do ogrzewania ogrodów z... arbuzami i winogronami.

Niestety, prace nie idą tak szybko, jak zakładano. "Chaos na budowie dowodzi, że w świecie zachodnim branża nie jest w stanie realizować tak wielkich projektów tanio, bezpiecznie, bez wsparcia państwa i bez potknięć", napisał o tej inwestycji niemiecki tygodnik Der Spiegel
Nie dość, że budowa ma trzyletnie opóźnienie, to budżet już został przekroczony o 3 mld euro. Fiński koncern energetyczny TVO domaga się od budującej reaktor Arevy odszkodowania, twierdząc, błędy w projekcie bloku są karygodne. Z kolei Areva zarzuca Finom, że za późno stworzyli dokumentację budowlaną. Prowadzenia inwestycji nie ułatwia to, że na budowie przebywa 4 tys. pracowników z 60 krajów i 700 firm. Ponad jedna trzecia z nich to Polacy."

O tym pisałeś? Zachęcam do zgłębienia tematu w przyszłości.

[Edited by IPE on Mar 30, 2011 at 13:06]

Mar 30, 2011 at 12:40

Print
Markus

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #130]

^^ Widzisz ten zacytowany 5 pkt. regulaminu?? To skończ z tym "bulem", bo to już staje się chore.

Mar 30, 2011 at 13:01
Print
Rob_ert

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #131]

Znowu czachy się gotują i emocje biorą górę? Zacznijmy od tego, że nie jestem zwolennikiem energii atomowej, ale proszę podać mi alternatywę i nie pisać mi tutaj o elektrowniach termalnych itp. Wiatraki? Wiatraki tylko jako mały dodatek do sieci. Jak już pisałem wyżej, trzeba jeżeli już zacząć od samego dołu, czyli poprawić bilans energetyczny naszych domów. Zastanówcie się ile urządzeń w waszych domach "pracuje" wyłączone. Ile z nas ma sprzęt audio-wideo, który ma zegary, itp. Kto wyłącza drukarkę z sieci po pracy, itp.? Ja najpierw zainwestowałbym w uświadomienie społeczeństwa, walczył z marnotrawstwem energii i poważnie pomyślał jak to z naszą energetyką wygląda. Poza tym trzeba zmodernizować nasze sieci energetyczne gdzie są raczej duże straty. Po tych działaniach zobaczyć czy potrzebna jest nowa elektrownia i wg mnie elektrownia jądrowa jest złem koniecznym na które jesteśmy skazani, no chyba, że wymyślimy szybko tanie i efektywne źródło energii.

[Edited by Rob_ert on Mar 30, 2011 at 13:30]

Mar 30, 2011 at 13:29

Print
Markus

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #132]

^^Czy to takie zło to nie był bym pewien, może okazać się w ekstremalnych sytuacjach niebezpieczna i jeszcze problem z odpadami, to jedyne dwa minusy. Jasne, że lepiej by było mieć inne rozwiązania z mniejszymi wadami, ale póki co to lepsze to niż trucie środowiska dwutlenkiem węgla i innymi zanieczyszczeniami.

Mar 30, 2011 at 16:48
Print
Rob_ert

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #133]

I tu zgadzam się z Tobą Markus... Trzeba by policzyć ile w ciągu roku do atmosfery przez konwencjonalne elektrownie jest emitowanych trucizn. Przecież wystarczy jechać w góry aby zobaczyć jakie spustoszenie robią opady pyłów. To wszystko są rzeczy o których za bardzo się nie mówi. Przeraża nas i mnie perspektywa awarii elektrowni jądrowej... Myślę jednak, że przy zastosowaniu odpowiedniej technologii, procedur można zminimalizować bezpieczeństwo, ale tutaj wchodzi sprawa ludzkiej mentalności. Czy jest dla nas ważne dobro ogółu i zdrowie tysięcy ludzi czy też, gdzieś tam zaoszczędzić, prace zlecić tańszemu (nie lepszemu) wykonawcy i wybudować bombę z opóźnionym zapłonem? Powtórzę - dla mnie elektrownia jądrowa to konieczne zło, to jak jazda na byku, ale jeżeli ktoś się na tym zna i nie lekceważy tego byka to i może daleko zajechać nie spadając na siedzenie

Mar 30, 2011 at 17:35

Print
magmax

Registered: Oct 13, 2010
Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #134]

Quote:
Rob_ert wrote:
Jak już pisałem wyżej, trzeba jeżeli już zacząć od samego dołu, czyli poprawić bilans energetyczny naszych domów. Zastanówcie się ile urządzeń w waszych domach "pracuje" wyłączone. Ile z nas ma sprzęt audio-wideo, który ma zegary, itp. Kto wyłącza drukarkę z sieci po pracy, itp.? Ja najpierw zainwestowałbym w uświadomienie społeczeństwa, walczył z marnotrawstwem energii i poważnie pomyślał jak to z naszą energetyką wygląda.

hmmmm - z tym też trzeba uważać - niektóre urządzenia żrą tyle energii na rozruch, że wcale się nie opłaca ich codziennie wyłączać - lepiej zostawiać je w "uśpieniu". Te akcje typu "wyłącz cały sprzęt wieczorem" czasem mogą przynosić odwrotny skutek.

Akcje "pro społeczne" czy "pro ekologiczne" warto przemyśleć.
Np. może się okazać, że przy produkcji tzw. "sztucznej skóry" używa się się tyle chemii, że więcej tych różnych jelonków ginie niż przy szyciu z nich ubrań.

Tzw. "biopaliwa" co to miały chronić Ziemię, przed degradacją. Dzięki dotacjom spowodowały, że ogromne połacie lasów zostały wykarczowane. Skasowano też wiele upraw żywności.

Kasacja "reklamówek" w marketach - owszem miały długi rozkład chemiczny - tyle, że zajmowały bardzo mało miejsca. Śmiem też twierdzić, że długi rozkład chemiczny to nie minus - ale plus tych opakowań. Zastąpiono je torebkami bio/eko - myślę że ich produkcja jest bardziej szkodliwa niż produkowanie milionów torebeczek z kilograma plastiku.
A że się szybko rozkładają... tym gorzej dla "natury".

Te żarówki "eko" to już kliniczny przypadek. Dawniej było trochę metalu i szkła - teraz w tych "energooszczędnych" żarówkach jest tyle związków chemicznych, że nawet nie można ich do śmieci wyrzucać - muszą być utylizowane przez specjalne zakłady. Różnicę ceny i funkcjonalności pomiędzy żarówkami - a tymi nowymi super, ekstra energo, eko oszczędnymi urządzeniami chyba każdy zna.

Przemysł globalnego oci*enia oraz eko i bio ma się dobrze.

Człowiek myśli, że może kontrolować naturę, wpływać na nią.
Jeden ruch płyt technonicznych czy erupcja wulkanu i nagle się okazuje, że nie za bardzo...

Potrzebny jest umiar - ani Ziemi nie zniszczymy ani jej nie pomożemy - w takim stopniu jaki różni "guru" opowiadają.
Mar 31, 2011 at 00:48

Print
Krasny

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #135]

Quote:
magmax wrote:
Kasacja "reklamówek" w marketach - owszem miały długi rozkład chemiczny - tyle, że zajmowały bardzo mało miejsca. Śmiem też twierdzić, że długi rozkład chemiczny to nie minus - ale plus tych opakowań. Zastąpiono je torebkami bio/eko - myślę że ich produkcja jest bardziej szkodliwa niż produkowanie milionów torebeczek z kilograma plastiku.

Dla mnie to największy idiotyzm jaki próbuje się ludziom wcisnąć. Oczywiście mam na myśli wycofanie darmowych foliówek z marketów. Torby, które są "eko" krócej się rozkładają, ale... wymagają do tego specjalnych warunków
W moim odczuciu to zwykła jazda marketów na modzie na ekologię. Niby cel szczytny, ale foliówek nie wycofano, ale daje się je za kasę. A że większość klientów nie wozi ze sobą toreb, to i więcej kapitału zostawiają w sklepach i sklepikach

Przy Krasnym Fryzjer to amator był... Piotr R., ps. Reksio podczas przesłuchania we wrocławskiej prokuraturze
Mar 31, 2011 at 00:57

Print
magmax

Registered: Oct 13, 2010
Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #136]

Krasny - sytuacja się dynamicznie rozwija:

Jednorazówki znikną, żywność zdrożeje

Mar 31, 2011 at 08:54

Print
Rob_ert

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #137]

I tutaj zgadzam się z waszymi opiniami (magmax i Krasny). Społeczeństwo chwyta teksty o eko, ale tak na prawdę czy wiemy jakie to eko jest eko? Parę lat temu byłem w Niemczech na szkoleniu i tam wykładowcy śmieli się z zielonych, że wymusili budowę tunelu pod górką. Nad tunelem było zaledwie parę metrów ziemi, śmiesznie mało a cała inwestycja była przez to kilkakrotnie droższa. Wg mnie najpierw powinien być zdrowy rozsądek a później eko, które tak nie wiadomo czy jest eko...

Mar 31, 2011 at 09:35

Print
szuwar

Registered: Jul 20, 2009
Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #138]

Z reklamówkami to śmieszna sprawa i przejaw czyjegoś geniuszu. Sprawić aby zabrać komuś coś i żeby ta osoba jeszcze była szczęśliwa i sądziła, iż jest to słuszne. Na prawdę genialna sprawa. Rozkład reklamówek tak naprawdę nie jest jakimś wielkim problemem. Większym problemem reklamówek jest toi, iż nie zawsze trafiają tam gdzie powinny - czyli do morza. Potrafią tam nawet zbierać się w ogromne wręczy wyspy. Ogólnie stanowią zagrożenie dla zwierząt. Ale z takiej polski to jakiś ułamek reklamówek kończy w ten sposób. Problem dotyczy takich krajów jak Egipt - kto był to wie o czym mówię.
Poza tym reklamówki to jest jakiś pikuś w porównaniu z innymi bombami ekologicznymi. Ale jak nie potrafią zwalczać poważnych zagrożeń to trzeba chociaż zachować iluzję, iż coś się robi.
Kłamstwo powtórzone milion razy staje się prawdą.
Nie jest istotne czy robimy dobrze. Istotne jest, iż inni sądzą że tak właśnie postępujemy.

Mar 31, 2011 at 10:00
Gadu-Gadu: 2466209
Print
maslak

Registered: Nov 04, 2003
Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #139]

Quote:
Krasny wrote:
Quote:
magmax wrote:

Dla mnie to największy idiotyzm jaki próbuje się ludziom wcisnąć. Oczywiście mam na myśli wycofanie darmowych foliówek z marketów. Torby, które są "eko" krócej się rozkładają, ale... wymagają do tego specjalnych warunków
W moim odczuciu to zwykła jazda marketów na modzie na ekologię. Niby cel szczytny, ale foliówek nie wycofano, ale daje się je za kasę. A że większość klientów nie wozi ze sobą toreb, to i więcej kapitału zostawiają w sklepach i sklepikach

Głosowałeś za socjalizmem, no to go masz, ja tez głosowałem za socjalizmem. Teraz nigdy nie zagłosował bym w referendum za UE.To jest idiotyzm.
Mar 31, 2011 at 10:33
Gadu-Gadu: 4579240
Print
Krasny

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #140]

Mądry Polak po szkodzie. Też bym tego błędu nie powtórzył...
Maślaczek, kopę lat

magmax - przeczytałem sobie i... Boże (jakkolwiek masz na imię) widzisz i nie grzmisz...
No to sobie Unija znalazła sposób na problemy związane z rolnictwem. Ale ciekawe ile polskich rolników na tym skorzysta, wszak wiadomo że oprócz norm są limity No bo kto by skorzystał na niższych cenach żywności?

A tak na poważnie Panowie, zrobiliśmy off-top.

Mar 31, 2011 at 11:33

Print
kasztelan_mirmil
Status: Moderator

Registered: May 09, 2006
Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #141]

No to chwałą bogu, że referendum było już jakiś czas temu i że wtedy byliście na tak.
W moim rozrachunku głupoty które wprowadza UE są promilem w porównaniu do głupot na które nie pozwala i które zlikwidowała.
Zdecydowanie jestem za dalszą integracją i wcale nie będę płakał jak polska będzie sobie jakąś tam Oklahoma czy Iowa UE.
W spisie powszechnym który jutro rusza spróbuję wpisać sobie narodowość europejską, a co

Ale żeby wrócic do tematu, choć jestem za elektrownią, to nie będę płakał jak UE "zabroni" nam budować elektrownię, a z to podłączy nas do niemieckich i francuskich elektrowni. Proszę bardzo.

Mar 31, 2011 at 14:33
Gadu-Gadu: 9837715
Print
Zibi1981

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #142]

Quote:
kasztelan_mirmil wrote: No to chwałą bogu, że referendum było już jakiś czas temu i że wtedy byliście na tak.
W moim rozrachunku głupoty które wprowadza UE są promilem w porównaniu do głupot na które nie pozwala i które zlikwidowała.
Zdecydowanie jestem za dalszą integracją i wcale nie będę płakał jak polska będzie sobie jakąś tam Oklahoma czy Iowa UE.
W spisie powszechnym który jutro rusza spróbuję wpisać sobie narodowość europejską, a co

Z tą częścią zgadzam się zupełnie i nie chodzi tylko o normy prawna, ale przede wszystkim korzyści ekonomiczne, jakie nasz kraj uzyskał. Szkoda, że tak wiele funduszy nie potrafimy wchłonąć, głównie za sprawą durnoty urzędniczej.

Quote:
kasztelan_mirmil wrote: Ale żeby wrócic do tematu, choć jestem za elektrownią, to nie będę płakał jak UE "zabroni" nam budować elektrownię, a z to podłączy nas do niemieckich i francuskich elektrowni. Proszę bardzo.

Z tym się zupełnie nie zgadzam. Energię musimy mieć swoją, produkowaną na miejscu i nad której wytwarzaniem to my mamy pełną kontrolę. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której Francuzi czy Niemcy odcięli by nam dostawy bo gdzieś tam mają strajk czy coś w tym stylu. Elektrownie powinny być nasze. To żywotny interes państwa.

Otto von Bismarck
Mar 31, 2011 at 17:01
Print
Tomek77

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #143]

kasztelanie jak sobie wyobrażasz energię elektryczną od innego państwa. Byłoby to uzależnienie energetyczne. To my musimy produkować prąd dla siebie, a nie inni dla nas.

Liczę na to, że wypowiedzi o energii elektrycznej od Niemiec, czy Francji nie pisałeś na poważnie.

Mar 31, 2011 at 17:11

Print
maslak

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #144]

Korzyści ekonomiczne , są długofalowe. Na końcu zostaną zadłużeni obywatele sprowadzeni do roli niewolników. Cały ten system polega na wytworzeniu rynku kredytowego napędzającego w krótkim okresie gospodarkę. Co śmieszniejsze na obecnym etapie grabież majątku narodowego jest na skalę niespotykaną do tej pory. Właściwie to nawet trudno mówić o majątku. Podstawą jest transferowanie pieniędzy na zachód i zadłużanie obywateli. Fakt socjalizm europejski jest lepszy od komunizmu PRLl, ale to tak jakbym miał wybierać między gruźlicą a zapaleniem płuc. Zresztą czy jest lepszy okaże się za lat kilka gdy Związek Socjalistycznych Republik Europejskich upadnie przygnieciony ciężarem dwóch kamieni: biurokratyzmu i fiskalizmu niespotykanych w historii. Zresztą to nic nowego Imperium Romanum legło z tych samych powodów i Europa feudalna pewnie też.
Unia to nas podłączy do respiratora, jak wszystko wyssie

[Edited by maslak on Mar 31, 2011 at 17:46]

Mar 31, 2011 at 17:36
Print
szuwar

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #145]

Heh ja to widzę tak, że jak na razie to my porządnie ssiemy z unii. I jeżeli Unia ma paść to tylko dlatego, że przyłącza takie państwa jak Polska...

Mar 31, 2011 at 17:55
Print
maslak

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #146]

To Ci się tylko tak wydaje. Zachodnie firmy transferują kasę do swoich matek w sposób wprost niewyobrażalny. W tym samym czasie dług publiczny rośnie.

[Edited by maslak on Mar 31, 2011 at 17:59]

Mar 31, 2011 at 17:58
Print
szuwar

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #147]

Ale to nie jest wina unii że wpuszczamy obcy kapitał, że sprzedajemy ziemie obcym. Robiliśmy to przed unią. Poza tym ciężko z tym walczyć jeżeli przeciętny polak woli kupić coś zachodniego niż to samo ale polskiego nawet jeżeli produkt polski miałby okazać się lepszy. Niektórzy to wykorzystaki i np. firma klejów Atlas która została otworzona przez ziomków w garażu wypuszczała swój produkt z nadrukami po niemiecku a gdzieś tam małymi literkami było "Maiden in Poland". W moment firma z garażu przeniosła się do wieżowców. Nie winą unii jest to że jak jakaś firma urośnie to zaraz do właściciela przychodzi propozycja kupna przez wielkie zagraniczne koncerny.

[Edited by szuwar on Mar 31, 2011 at 18:07]

Mar 31, 2011 at 18:06
Print
Zibi1981

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #148]

Quote:
maslak wrote:
To Ci się tylko tak wydaje. Zachodnie firmy transferują kasę do swoich matek w sposób wprost niewyobrażalny. W tym samym czasie dług publiczny rośnie.

A wolałbyś model białoruski, gdzie kapitału zagranicznego nie ma za dużo? Firma to nie organizacja charytatywna, musi zarabiać. Z drugiej strony dużo dobrego dzięki tym inwestycjom dzieje się w Polsce, bo budowane są centra handlowe tam gdzie stały zrujnowane fabryki (vide Manufaktura w Łodzi), przebudowywane skrzyżowania czy długie odcinki dróg (w Łodzi np. Zgierska-Włókniarzy przy Castoramie) itd, itp., etc. Obcy kapitał to nie jest samo zło

Otto von Bismarck
Mar 31, 2011 at 18:21
Print
maslak

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #149]

Zachodnie firmy nie kupują polskich firm. One dla nich nic nie znaczą. Zachodnie firmy kupują rynek tych firm.
Po drugie każdy właściciel w Polsce wie, że nie da rady utrzymać rynku w walce z gigantem, który może produkować i 2 lata na stratach w danym regionie. Więc woli sprzedać rynek i jeszcze trochę popracować w branży.
Unia nie jest głupia i dobrze wie, że należało zniszczyć lokalny przemysł, a następnie zająć się drenażem pieniędzy. I to jest świadoma polityka związku socjalistycznego państw europejskich, który wchłaniając do siebie nowe państwa otworzył 100 milionowy rynek kredytowy. Unia bowiem utrzymuje się dzięki podatkom płaconym przez te firmy z zysków wypracowanych na nowych obszarach.

Mar 31, 2011 at 18:24
Print
maslak

Re: Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? [post #150]

Quote:
Zibi1981 wrote:
Quote:
maslak wrote:

A wolałbyś model białoruski, gdzie kapitału zagranicznego nie ma za dużo? Firma to nie organizacja charytatywna, musi zarabiać. Z drugiej strony dużo dobrego dzięki tym inwestycjom dzieje się w Polsce, bo budowane są centra handlowe tam gdzie stały zrujnowane fabryki (vide Manufaktura w Łodzi), przebudowywane skrzyżowania czy długie odcinki dróg (w Łodzi np. Zgierska-Włókniarzy przy Castoramie) itd, itp., etc. Obcy kapitał to nie jest samo zło

Mar 31, 2011 at 18:26
Print
^ Począ…tek strony ^
Pages: 1 2 [3] 4

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.