civ.org.pl forums > Space4x - Space Empires V - Diaspora > Dyplomacja - kilka porad
Zmień język na polski. Switch to English.

Print This Topic        Mark Topic as Unread 

civ.org.pl forums > Strategie Kosmiczne 4X > Space Empires V - Diaspora
Poster
Status: Hero

Registered: Mar 24, 2009
IP: Logged
Dyplomacja - kilka porad [post #1]

Pomyślałem sobie że być może będzie korzystne dla naszej gry jeśli podzielę się kilkoma obserwacjami, nawet jeśli dla niektórych prawdopodobnie wydają się one oczywiste, odnośnie tego jak podnieść jakość własnych działań dyplomatycznych:

1. Należy mieć kompletne archiwum zawierające noty dyplomatyczne (zarówno e-maile jak i wiadomości przesyłane w grze). Nasza pamięć jest bardzo zawodna (przynajmniej moja) więc jest to wspaniała pomoc aby nasze działania dyplomatyczne były spójne - pamiętajmy że przeciwnik może wykorzystać każdą niespójność do zarzucenia nam kłamstwa, złej woli, prowokacji itp. mających na celu sabotowanie stosunków i będzie zupełnie słusznie obarczać nas winą. Przeciwnik nie ma jak sprawdzić czy robimy to celowo, czy wynika to z naszej niedbałości, ale w każdym przypadku będzie usprawiedliwiony czując się oszukiwany i odpowiednio zrewiduje własne nastawienie, a co gorsza, próbując wykazać że niespójności są wynikiem złej woli może nastawić nieufnie także innych.

2. Należy czytać uważnie, czasem także między wierszami, wiadomości od innych i starać się ocenić prawidłowo ich znaczenie. Jest to kluczowe dla sukcesu w fabularnej rozgrywce strategicznej (a taką w zamierzeniu ma być nasza gra), niezależnie od tego jak silnym imperium gramy, ale nawet ważniejsze jest to iż dopiero wtedy zaczyna się ją rozumieć i staje się ona przez to znacznie bardziej interesująca. Tu oczywiście znacznie pomaga kronika, ale ona to raczej będzie osiągała uzyskanie zrozumienia już po fakcie, często zbyt późno aby to wykorzystać w grze.

3. Należy czytać uważnie własne wiadomości, aby nie wysyłać czegoś o innym znaczeniu niż chcemy. Nasze intencje muszą być jasne dla strony przeciwnej. W przeciwnym przypadku, najlepsze co osiągniemy to brak zrozumienia, najgorsze - wojna z aliansem przeciwników zjednoczonych wrażeniem naszej dwulicowości. Oczywiście możemy nasze intencje, z różnych powodów, czynić niejasnymi celowo - nie dziwmy się jednak wtedy że nasze działania będą postrzegane co najmniej jako podejrzane.

4. Należy własne intrygi budować ostrożnie, gdyż znacznie zmniejszamy w ten sposób prawdopodobieństwo ich pokrzyżowania. Podobny efekt, może nawet czasem znacznie lepszy, uzyskamy prowadząc równocześnie, i znacznie bardziej otwarcie, mnóstwo intryg, w oczekiwaniu że przeciwnicy zagubią się w ich sieci, ale wtedy musimy spodziewać się, że przylgnie do nas etykietka intryganta - nasze działania będą prześwietlane tym dokładniej, a wszelkie wątpliwości rozstrzygane na naszą niekorzyść.

5. Należy cudze intrygi, jeśli wydaje nam się ze rozpoznaliśmy je prawdziwie, umiejętnie pielęgnować, tak aby to nam przyniosły w efekcie największe korzyści. Jeśli to niemożliwe, wtedy trzeba je pokrzyżować, ale dopiero w ostatnim momencie - znane niebezpieczeństwo łatwiej ominąć, a jeśli przeciwnik zacznie konstruować nieznaną intrygę jest ryzyko że możemy jej w porę nie rozpoznać.

6. Należy komuś zaufać... oczywiście nigdy w pełni, i to nawet sobie W grze tego typu jak nasza trudno jest osiągnąć tak mocną pozycję pozycję, aby można było prowadzić dyplomację nie licząc się z innymi, więc należy ostrożnie dobrać sojuszników w nadziei że nie zdradzą pokładanego w nich zaufania. Tu ważna uwaga: zaufanie buduje się bardzo długo, choć tym szybciej im więcej mamy wspólnych interesów, więc warto o nie zadbać, ale stracić zaufanie można znacznie szybciej i odbudować je będzie tym trudniej im gwałtowniej je utraciliśmy (tzn. z im wyższego poziomu), więc trzeba dokładnie rozważyć czy warto je utracić.

To mówiąc, mam nadzieję że dyplomacja w naszej grze będzie tętniła życiem i obawy przed popełnieniem błędu nie będą tłamsić ani jej, ani zakręconych intryg Być może nie wszyscy są takimi entuzjastami jak ja aby twierdzić że dyplomacja jest zdecydowanie najlepszą cechą SE5 w multi, ale zachęcam do przyłożenia się do niej - zobaczycie, że gra wchodzi wtedy w zupełnie inną jakość, nieosiągalną w grach przeciwko AI prawdopodobnie przez jeszcze długi czas.

[Edited by PAwleus on Mar 25, 2011 at 21:36]

Mar 25, 2011 at 21:32

Print
Ziro
Status: Elite

Registered: Feb 14, 2009
Re: Dyplomacja - kilka porad [post #2]

Dla mnie najlepiej noty dyplomatyczne wysyłać przez e-maile. Pewnie każdy z nas korzysta z jakiegoś programu do odbierania poczty, w którym można stworzyć nowe foldery na potrzeby gry i przerzucać tam wiadomości, co pozwoli za bezstresowe ich zachowywanie i odnajdywania, gdy będą potrzebne. Adresy mailowe jesteśmy wstanie znaleźć na stronie pbw z grą, więc problem ich braku można łatwo wyeliminować.

LastFM

Mar 25, 2011 at 22:00
Gadu-Gadu: 7994773
Print
Merthen
Status: Moderator

Registered: Aug 25, 2008
Re: Dyplomacja - kilka porad [post #3]

Popieram PAwleusa w stwierdzenie ze trzeba komuś zaufać. W naszej rozgrywce nikt w pojedynce nie będzie dyktował warunków, no chyba ze obcy . Tak jak pisałem przed rozgrywka przyjmuje w dyplomacji tylko e-maile, przez engine nie przyjmuje notek. Bardzo zwracam uwagę na to kto co do mnie pisze i w jakim tonie oraz czy jest to zgodne z normami OZRR i jej planami. Jednak biorę pod uwagę ze nasze plany mogą nie wytrzymać konfrontacji z rzeczywistością i trzeba mięć jakieś plany zastępcze

P.S.
Temat był poruszany także w tym watku
http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=7950

Mar 26, 2011 at 11:44

Print
PAwleus

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #4]

Tak, ten wątek to tylko uzupełnienie wspomnianego przez Ciebie, Merthenie. A co to znaczy że nie przyjmujesz notek przez engine? Jak więc OZRR zawarła widoczny w grze układ z SIRE?

Ziro, jak na razie to nie widzę wykorzystania przez Ciebie e-maili. Nie tylko nie wysłałeś nic do mnie tą drogą, choć zachęcałem w grze, ale wydajesz się ignorować także moje komunikaty przesyłane w ten sposób, choć wyraźnie zaznaczałem że oczekuję odpowiedzi. Chyba że to wszystko ma uzasadnienie fabularne...

Mar 27, 2011 at 16:08

Print
Merthen

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #5]

Traktaty to nie notki

Mar 27, 2011 at 16:12

Print
PAwleus

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #6]

Chcesz powiedzieć że wysyłasz same kluzule z nazwą traktatu bez powiedzenia nawet: "Jak zostało uzgodnione inną drogą"? I nie przyjmujesz do wiadomości oferty traktatu opisanej choćby jednym słowem?

[Edited by PAwleus on Mar 27, 2011 at 16:18]

Mar 27, 2011 at 16:18

Print
Ceasar Of Rome

Registered: Aug 09, 2008
Re: Dyplomacja - kilka porad [post #7]

traktaty ustalane są drogą mailową a w grze potwierdzenie samego traktatu.

Mar 27, 2011 at 16:20
Gadu-Gadu: 8840735
XFire Ceasar4Rome
Print
PAwleus

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #8]

A potwierdzenie, o ile zawiera przynajmniej jedno słowo, to nie notka?

Mar 27, 2011 at 16:23

Print
Merthen

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #9]

Jest tak jak piszę Cezar. Ustalamy wszystko mailowu, a engine SEV służy tylko do obsługi mechanizmu traktatów

P.S.
Nie ma żadnego słowa oprócz losowych tekstów. Czepiasz się

[Edited by Merthen on Mar 27, 2011 at 16:23]

Mar 27, 2011 at 16:23

Print
Ceasar Of Rome

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #10]

to ja juz jestem ciekaw tych Twoich not Pawleusie

a niektórzy mogli by pisac noty w bardziej przystępnej formie, np listu
jesli chodzi o moje wszelakie wpisy/noty to musicie sie przyzwyczaić do space odity, bo mi z lekka tekst pasuje do naszej gry

Mar 27, 2011 at 16:27
XFire Ceasar4Rome
Print
PAwleus

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #11]

A pewnie że się czepiam, bo trochę mi się nie mieści w głowie jak mogłeś napisać że nie przyjmujesz notek przez engine. Rozumiem że może Ci się nie chce ich wysyłać tą drogą, z uwagi na poważne ograniczenia edycyjne, ale jak już ktoś się wysilił i napisał, to jaki jest problem z ich przyjęciem? Piszę to głównie dlatego że nie masz co oczekiwać ode mnie wiadomości mailowej, dopóki nie otrzymasz choć jednej, powitalnej w grze, chyba że przy nawiązaniu kontaktu wynika jakaś bardzo nagła sytuacja. Może wyjaśnię to szerzej. Jeśli odpowiesz mailowo na wiadomość powitalną lub następującą po niej prędzej czy później mailową to wtedy rozumiem że chcesz przenieść głowny ciężar prowadzenia dyplomacji na e-maile. Jeśli odpowiadasz tylko w grze i ignorujesz zupełnie e-maile, jak np. Ziro, to przyjmuję że z jakiegoś dziwnego powodu uznajesz engine za jedyną właściwą drogę i po wyjaśnieniu że nie chodzi o to że moich e-maili po prostu nie otrzymałeś niechętnie się dostosowuję, z zaznaczeniem że dyplomacja będzie w ten sposób znacznie bardziej uboga. Ale ignorować takie notki przez engine w sytuacji gdy zawsze są one niezbędnym minimum? No powtórzę się: nie mieści mi się to w głowie, chyba że nie zamierza się prowadzić dyplomacji w ogóle.

Mar 27, 2011 at 16:44

Print
Merthen

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #12]

A mi się mieści w głowie ze nie używam engine do pisaniny . A problemu z prowadzeniem dyplomacji nie mam gdyż w tej samej turze, w której mam nowy kontakt, wysyłam do osoby prowadzącej maila z notka dyplomatyczna. Wysłałem już taką do SIRE, CSS i ZUDA. Gdybym Cie widział w kontaktach to już dawno otrzymałbyś od mnie maila

[Edited by Merthen on Mar 27, 2011 at 16:50]

Mar 27, 2011 at 16:50

Print
PAwleus

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #13]

Jak powiedziałem, mi się to że nie używasz engine do pisaniny doskonale mieści w głowie - nie mieści mi się że nie używasz do czytaniny Napisałeś że nie przyjmujesz notek przez engine i tego się czepiam, a nie tego że ich nie wysyłasz.

[Edited by PAwleus on Mar 27, 2011 at 17:00]

Mar 27, 2011 at 16:59

Print
Merthen

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #14]

To ze ich nie przyjmuje to oznacza ze na nie nie odpowiadam* nie ze ich nie czytam

*mogę odpowiedzieć na e-maila

[Edited by Merthen on Mar 27, 2011 at 17:01]

Mar 27, 2011 at 17:00

Print
PAwleus

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #15]

To po co czytasz? Przecież to wtedy tylko strata czasu.

Mar 27, 2011 at 17:04

Print
Ziro

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #16]

Pawleusie, mail poleciał, po prostu nie miałem kiedy wcześniej na niego odpisać. Otrzymałem jak na razie tylko 1 od Ciebie.

Notke w grze mogłem źle odczytać, bądź jak była kolejna ją przeoczyć.

[Edited by Ziro on Mar 27, 2011 at 17:55]

LastFM

Mar 27, 2011 at 17:53
Print
PAwleus

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #17]

Sorry, Ziro, moja wina - nie zauważyłem że od wczoraj wszystkie wiadomości z jakiegoś powodu pcha mi hurtem do spamu w dodatku onet dzisiaj mi tak działa że odechciewa mi się zupełnie z niego korzystać. A wiadomość e-mailem była do Ciebie rzeczywiście tylko jedna.

Mar 27, 2011 at 18:54

Print
Ziro

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #18]

Czyli gmail mi niczego nie zjadł na szczęście i można kierować dyplomację w dalszym kierunku.

LastFM

Mar 27, 2011 at 19:00
Print
Merthen

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #19]

PAwleusie zachęcam do gmaila

Mar 27, 2011 at 19:15

Print
Ceasar Of Rome

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #20]

albo innego portalu, sam polecam tlen, 100 mb dla załącznika

Mar 27, 2011 at 19:24
XFire Ceasar4Rome
Print
PAwleus

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #21]

Problem jest w tym że ze mnie jest wbrew pozorom niepoprawny konserwatysta, a z konta na onecie korzystam od jego początków, więc decyzja o zmianie nie jest łatwa, tym bardziej że wyszedłem ostatnio na osła w stosunku do nich, kiedy się zorientowałem że nie otrzymuję maili o nowej turze z PBW2 nie z winy onetu, ale przez to że nie zaznaczyłem odpowiedniej opcji tworząc konto na PBW

Mar 27, 2011 at 22:10

Print
Merthen

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #22]

Zawsze można zrobić konto na Gmaila i dodać przekierowanie na onet.

Mar 28, 2011 at 00:08

Print
PAwleus

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #23]

A po kiego grzyba tako kombinacjo?

Mar 28, 2011 at 00:42

Print
Merthen

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #24]

Żeby wszystko dochodziło, z gmailem nie ma żadnego problemu.

Mar 28, 2011 at 07:20

Print
Ceasar Of Rome

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #25]

a nie szło pół dnia jak na wp czy onet
ale koniec z tym spamem Panowie :P

Mar 28, 2011 at 16:39
XFire Ceasar4Rome
Print
Ziro

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #26]

Od razu spamem. To tylko dyskusja jak ułatwić prowadzenie dyplomacji.

Pawleusie z odpowiedzą na Twoją notkę mam największy dylemat jak odpowiedzieć w aktualnych relacjach Cesarstwa z resztą ludzi.

LastFM

Mar 29, 2011 at 15:33
Print
PAwleus

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #27]

A co to byłaby za przyjemność z dyplomacji jeśli nie przynosiłaby trudnych do rozwiązania dylematów - ale pocieszę Cię że są tacy którzy mają trudniejsze

Mar 29, 2011 at 17:17

Print
Ziro

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #28]

Najgorsze jest, że nie preferuje posługiwania się oficjalnym językiem i rozwijania wypowiedzi na długie sformułowania. Preferuje krótsze rzeczowe wyrażenie swoich myśli.

LastFM

Mar 29, 2011 at 17:36
Print
Merthen

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #29]

Ziro, każdy odgrywa swój naród po swojemu. Trudno aby oduczyć ludzi z jakiegoś państwa ich sposobu wypowiadania

Mar 29, 2011 at 17:40

Print
Ziro

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #30]

W prowadzeniu Japonii i Korei muszę starać się ciągle zachowywać życzliwy ton, co innego jednak mówić, a pisać.

LastFM

Mar 29, 2011 at 20:12
Print
Merthen

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #31]

No nie muszą być tak cały czas życzliwi

Mar 29, 2011 at 20:17

Print
Ziro

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #32]

To jest jedna z ich cech charakterystycznych.

LastFM

Mar 29, 2011 at 20:53
Print
Merthen

Re: Dyplomacja - kilka porad [post #33]

Teraz już Wiem PAwleusie czemu tak naciskałeś na te informacje wysłane przez engine SE . Odpowiedz wyśle wieczorem e-mailem

Mar 31, 2011 at 16:19

Print
^ Początek strony ^

Username: Password: Lost your password?

tForum version b0.94.1.2 (© 2003 tForumDevTeam)

The comments published here represent only the personal opinions of the respective users. civ.org.pl and it's staff is not held responsible for the contents of the posts.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal civ.org.pl ani jego redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

hosted by artserwis.pl - praca, konkursy, portfolia dla twórców.